•mrz h »c «E» ACJ R ZSU TWT T. lijk een bezoek te brengen aan de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken der heeren Van Kempen Zonen te Voor schoten die daartoe welwillend de gelegen heid hebben aangeboden. Het vorig jaar vond de poging van het departeraentsbestuur om den leden een blik te gunnen in be langrijke industriëele inrichtingen in de nabijheid der stad een gunstig onthaal. Bij de firma Gebr. Behnfante te 's Gravenhage, is het eerste nummer ver schenen van de Ingenieur, weekblad gewijd aan de techniek en de oeconomie van open bare werken en nijverheid. Op 25 December jl. heeft zekere V. in Den Haag zijne woning heimelijk ver laten, met zich nemende f 10. Hij is tot heden nog niet teruggekeerd en heeft niets van zich laten hooren. Eene vrouw met 6 kinderen wachten op zijn tehuiskomst. Niet minder dan 1686 kostelooze middagmalen werden gedurende de maand December 11. door den beer A. Koene te Rotterdam aan leerlingen van openbare scholen voor niet-betaienden uitgereikt. Door anderen werd de heer Koene in staat gesteld ook weder een aantal kleeding- stukken uit te deelen. Aan het Westerhoofd te Amsterdam vermaakten zich Vrijdag twee personen met revolver-schieten, wat de aandacht trok van den aldaar gestationneerden agent. Toen deze op hen afkwam, sprongen heide schut ters te water, waarbij de een zeker verdron ken zou zijnals de agent hem niet bijtijds gegrepen had. De andere bereikte zwem mende de overzijde van het IJ. Ook tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Nieuwjaarsnacht was het te Amsterdam tamelijk rumoerig. Er werd gevochten en verwond, zoodal een 20-tal wegens dron kenschap gearresteerd en een 10-tal personen in het gasthuis werden opgenomen. In den Parkschouwburg viel een flesch neer op een militair-student, die daardoor aan het hoofd erg verwond werd. Zaterdag middag ontstond op de Brou- wersstracht te Amsterdam eene vechtpartij tusschen eenige colporteurs van Hecht voor Alten en agenten van politie. De twist werd zoo hevig, dat de politie van de sabels ge bruik moest maken. Eenige belhamels wer den in het hulpbureau op de Heerenmarkt gebracht en drie anderen naar de Oudebrug. Zaterdag in den vroegen morgen wist een arrestant uit het hulpbureau op de Lau riergracht te Amsterdam te ontsnappen, door den grendel te schuiven van de deur waar achter men hem verzekerd waande. Ten einde het politiebureau ongehinderd te ver laten, maakte hij zich heimelijk meester van een uniformjas en helm van een der agenten. Aldus uitgedost, kwam hij zonder de minste moeite op straat. Bij nader onderzoek bleek, dat zich in de geleende jas een gouden hor loge met ketting bevond. Om zich niet aan diefstal schuldig te makenliet hij de gouden voorwerpen onmiddellijk dt or een zijner ken nissen naar het bureau terugbrengen; een weinig later volgden jas en helm. De slimme vluchteling heeft echter niet lang van zijn vrijheid kunnen genieten, daar de politie hem weldra weder op het spoor was en thans met meer zorg achter slot houdt. (D. v rV.) Het nieuwe centraal-spoorwegstation te Amsterdam zal door 25 (vijf en-twintig) boog lampen van elk 200(1 kaarsen electrisch ver licht worden. Deze inrichting is, in con currentie met buitenlandsche fabriekencp- gedragen aan de firma Willem Smit en C°. van Slikkerveer. Naar het U. D. meldt, zullen de leden der commissie ter herdenking van het 250-jarig bestaan der Utrechtsche Hooge- school, dezer dagen in Utrecht van huis tot huis gaan, om alle gegoede ingezetenen op te wekken tot het schrijven van een milde bijdrage op de daartoe door hen aan te bieden inteekenlijsten Te Masrsen werd Donderdag ochtend een tuinmansknecht vermist. Reeds den zelfden dag werd zijn lijk uit de Vecht op- gevischt. Men verdiept zich in gissingen, te meer, daar de man nooit misbruik maakte van sterken drank, en hij juist dezer dagen als tuinbaas op eene buitenplaats te Zeist was benoemd. Volgens den regenmeter aan 's rijks Landbouwschool bedraagt de gevallen regen over December 18S5 28.5 m.M., over Dec. 1881 118.5 m.M. en over Dec. 1883 83 5 ui.M. In 1885 is 692.5 m.M. regen ge vallen tegen 633 m.M. in 1884 en 83-1.5 m.M. in 1883. De meeste geabonreerden op de tele- phoon te Arnhem hebben op 1 Januari hunne verbindingen laten afsnijden, omdat de maatschappij niet geneigd was het abon nement (f120 'sjaars) te verlagen. Op Nieuwjaarsavond kregen eenige infanteristen te Deventer met een daar met verlof zijnden stoker der Kon. Ned Marine twist in een tapperij aldaar, waarbij een infanterist den stoker een vrij belangrijke hoofdwonde toebracht. Naar het politie bureau overgebracht, werd hem daar de eerste heelkundige hulp verleend door dr. Bijlsma. Later werd hij naar 's rijks hospitaal over gebracht. In den nacht werd een scherp schutter, wiens sabel met bloed bevlekt was, in arrest genomen. De hh. Arie Smit, president-commis saris der maatschappij De Schelde te Vlis- singen, Jos. v. Raalte en Martijn, directeur en ingenieur dier maatschappij, bevinden zich op het oogenblik te Hkvre. Het voor uitzicht schijnt, naar het N.v.d.D. meent te weten, te bestaan dat aan genoemde maatschappij de bouw van een stoomschip van ongeveer 1700 ton voor Fransche reke ning opgedragen wordt. Het schip zal 18 mijlen moeten loopen. Ook voor Spaansche rekening hoopt men een order te verkrijgen. Uit Oosterhout schrijft men dd. 1 Januari Woensdagmorgen ging een oppassend jong- menschzekere G. Snoeren uit om konijnen te kloppen, (eene liefhebberij die des win ters als er niet veel sneeuw gevallen is druk in de bosscben uitgeoefend wordt). Hij keerde echter niet weer. Nadat men drie dagen naar hem gezocht had, vond men zijn lijk heden in de Setersche bosschen in een konij nenpijp waarin hij zich begeven had om een konijn te bemachtigen, en waaruit hij zich niet meer heeft los kunnen werken. Eenige dagen geleden kwam een per soon, uit Hoogeloon geboortig, in zeer be- hoeftigen en gebrekkigen toestand te Tilburg en zette zich, nauwelijks in staat zich te bewegen, in de wachtkamer van het spoor wegstation neder. Op last van het hoofd der gemeente werd de man naar het gast huis ter verpleging gezonden. Nauwelijks vernam men dat hij te Hoogeloon thuis behoorde of hij werd met den trein naar Eindhoven gezonden. Aldaar vertoefde hij een halven dag aan het station en werd toen door de zorg der politie per postwa gen van Bladel naar Hapert vervoerd. Van daar zond men hem weder terug over Hoo geloon naar Tilburg, terwijl Tilburg hem weder naar Hoogeloon deed vertrekken. Een zekere heer G., vermoedelijk tabakshandelaar uit Den Bosch, is Donder dagmiddag te Venloo in een logement met afgesneden hals dood gevonden. Op het lijk was nog ongeveer f 600. Nadere bijzon derheden zijn er nog niet. GRit VKVII VOE. Door Z. M. is C. H. Van Ankum, te Groningen, benoemd tot ridder in de orde van den N ederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan de reserve-officie ren van gezondheid 2e kl. dr. F. 11. G. Van Iterson en dr. J. F. Ph. Hers, beiden van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, in verband met de omstandigheid dal zij voor eene herbenoe ming in hunne betrekking niet in aanmer king wenschen te komen, eervol ontslag verleend uit hunne tegenwoordige betrek king tot de landmacht. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELCIE. Nu Stanley administrateur van den Congo-spoorweg wordt, spreekt men van de benoeming van den heer Janssens, den tegenwoordigen president der rechtbank te Vivi, tot gouverneur van den Congo-staat. EICE LA IV D. Eene officieele dépêche, gedagteekend Abri 2 Januari, meldt dat generaal Butler zich thans twintig mijlen verder zuidwaarts bevindt. Hij heeft bericht gezonden, dat de verliezen van den vijand veel zwaarder zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Het aantal dooden wordt op niet minder dan 600 geschat. De opstandelingen nemen over Kaibar de wijk naar Dongola. (H1VKKIJK. Men verzekert dat de heer De Frey- cinet geneigd is, de opdracht tot samen stelling van een nieuw kabinet van de hand te wijzen. 1 lij zou namelijk, na een onder houd met verschillende politieke personen, van oordeel zijn gewordendat het onmo gelijk zal zijn de verschillende parlementaire fractiën, wier medewerking eene onmisbare voorwaarde is tot vorming eener vaste meer derheid, met elkaar te verzoenen. Defi nitieve besluiten zijn echter tot dusver niet genomen. Het hof van appel te Parijs heeft uit spraak gedaan in de zaak van Labrugière en Fresnel en mevr. Ratazzi, die in hooger beroep gekomen waren van een vonnis der rechtbankwaarhij zij waren veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en eene boete van 1000 fr.wegens poging tot omkooping van den voorzitter van den Parijschen ge meenteraad. Het hof heeft het vonnis be vestigd en alzoo uitgemaakt, dat de voor zitter van den gemeenteraad een openbaar ambtenaar is Zooals men zich herinneren zal hebben de drie veroordeelde personen den heer Mi- chelin, destijds voorzitter van den gemeente raad, 300,000 fr. aangeboden, indien hij zorgde dat eene concessie voor een groot openbaar werk aan de beide eersten gegund werd. Mevr. Ratazzi was de briefschrijfster. Charles De Lesseps zal den 5den Jan. naar Panama vertrekken en den 26sten dezer maand zal zijn tachtigjarige vader hem daar heen volgen. PORTUGAL. Don Ferdinand, koning van Portugal, wiens stoffelijk overschot den 25 December werd neergelaten in de grafkelders der kerk Sail Vincente de Fora, die op een der zeven heuvelen van Lissabon is gebouwd en als de Saint-Denis of het Escuriaal der koningen van Portugal en Algarvië is aan te merken, heeft een testament nagelaten, dat vooreen deel betrekking heeft op zijne weduwe en, om de persoonlijkheid van deze vrouw een meer dan gewone belangstelling ook buiten Portugal verwekt. Men weet dat wijlen de koning prins Ferdinand van Saksen-Coburg-üotlia was nooit regerend souvereiu, en had slechts den titel van koning, dien hij kreeg toen hij in het huwelijk trad met de koningin, Donna Maria da Gloria nadat hij in 1853 weduwnaar was geworden, in 1869 een tweede huwelijk slo t met Elise Heissler, aan welke hij den titel „gravin van Edla" schonk. Elise Heissler is geboren te Berlijn, waar hare moeder, als weduwe, eene restauratie hield, welke dertig jaren geleden druk bezocht werd. Elise en hare drie zusters w aren beelsclioone meis jes. Twee van haar wijdden zich aan het tooneel; Elise insgelijks, doch als danseres, en maakte zeer veel opgang. De koning werd op haar veiliefd en zij werd zijne ge malin. Dat hij haar bleef beminnen en achten bewijst het hier volgende uiltreksel van zijn testament. „Ik verklaar dat ik een tweede huwelijk heb aangegaan met mevrouw Elise Frederika Heissler, gravin van Edla. Deze echt werd den 10 Junij 1869 in de kapel der door- luchte Infante donna Isabella Maria, te Benificia, voltrokken, zonder dat vooraf een contract gesloten was. Aangezien alzoo dit ons huwelijk tot stand kwam ingevolge de bepalingen van art. 1235 van het Bur gerlijk Wetboek, beschik ik over niet meer dan twee derden van hetgeen ik bezat op het oogenblik, toen ik met gezegde mijne vrouw trouwde, overeenkomstig 4 van art. 1109 van hetzelfde wetboek. „Dienvolgens benoem ik mijne veel ge liefde echtgenoote de gravin van Edla, tot erfgename van alles waarover de wet mij de beschikking laat. Ik wil dat mijne echt genoote den eigendom verkrijgen zal van; het huisraad, de kunstvoorwerpen en de schilderijen, die zich bevinden in de ver trekken bij mijne echtgenoot in gebruik haar vrijlatendealles te nemen of eene keus er uit te doenvoorts al mijne bezittingen gelegen in de gemeente Cintra, in den toe stand waarin zij zich bevinden; het paleis Pena met aanhoorighedenparken lande rijen enz. enz., en met alles wat zich daar bevindt: huisraad, zilverwerk, porselein, enz. enz. „Ik verzoek mijne veelbeminde echtgenoote, te mijner gedachtenis, niets te veranderen in het stelsel van de schikking, bebouwing en beplanting der gronden, dat tot dusver door haar is gevolgd en waarbij zij van zooveel verstand en goeden smaak blijken gegeven heeft. Alléén door dit stelsel is het mogelijk, die gronden de eigenaardig heid te doen behouden welke ieder er in erkent en bewondert. „Tot excecuteuren-testamentair en tot be redderaars van mijnen boedel benoem ik in de eerste plaats mijn veelgeliefde echtgenoote, en in de tweede plaats mijnen veelgeliefden zoon den infant Don Augusto. „Daar ik gedurende mijn leven alles wat mij mogelijk was gegeven heb voor nuttige werken en aan instellingen van weldadigheid, laat ik geen groot vermogen na, en ver mits ik mijne erfgenamen niet wil benadeelen, ben ik niet in staat aan instellingen of ge stichten legaten te vermaken. Dit betreur ik zeeromdat ik altoos eene groote liefde en ware genegenheid gekoesterd heb voor de Portugeesche natieaan welke ik hoogst erkentelijk ben voor de wijze waarop zij mij altoos bejegend en behandeld heeft. „Ten slotte richt ik tot mijn hooggeachten en waarden zoon, koning don Lodewijkin naam van de oprechte liefde welke ik altoos voor hem gevoelde, de bede welwillend te zijn jegens mijne veelgeliefde gemalin, de gravin van Edla, en haar zijne bescherming niet te onthouden. Ook vraag ik zijne toe stemming, dat zij de vertrekken in het paleis Necessiades, die thans bij haar in gebruik zijn, moge blijven bewonen, zoolang als zij zal wenschen." DUITSCIIL AMD. Het vijf-en-twintig jubilé van de troons bestijging van keizer Wilhelm is op indruk wekkende wijze gevierd. In alle kerken was de voormiddag-godsdienstoefening aan de herdenking der heugelijke gebeurtenis gewijd. Behalve de leden en bloedverwanten der vorstelijke familie, kwam ook de koning van Saksen, die onverwacht was verschenen, persoonlijk den keizer zijne gelukwenschen aanbieden. Des namiddags werd eene plech tige godsdienstoefening in de slot-kapel ge houden; daarna groote felicitatie ten hove, in de witte zaal van het koninklijk slot. Ook de heer Von Bismarck was hierbij tegen woordig; toen hij naderde, ging de keizer hem eenige schreden tegemoet en kuste hem tweemaal. Dezelfde onderscheiding viel gene raal Von Moltke te beurt. De geheele stad is in feestgewaad. Het •keizerlijk paar werd bij den optocht, die een schitterenden indruk maaktemet einde loos gejuich begroet. De lastigste crediteur van den koning van Beieren is een meubelmaker te Stutt gart, die het Chemsee-Schloss in orde bracht. Ook zijn er artisten, die 20 5 40-duizeud mark te vorderen hebben. aberiha. De New-York Central Spoorwegmaat schappij heeft op het laatste kwartaal een dividend aangekondigd van 1 pCt. De Lake-Shore-Maatschappij heeft geen dividend aangekondigd. PER TELEGRAAF. ATHENE, 2 Januari. De oorlogstoebe- reikselen volgen elkander op. De minister van oorlog heeft thans opnieuw de troepen aan de grens verzameld. De Turksche g°zant alhier is overleden. LONDEN, 4 Jan. Daily Heus meldt uit Konstantinopel van den 2: „Naar men zegt heeft Moekthar-pacha bericht dat het herstel van vrede en rust in Soedan onmo gelijk is zonder de medewerking van Turk sche troepen. PARIJS, 4 Jan. Na een tweede onder houd, met president Grévy, heeft de heer De Freycinet de opdracht om een ministerie te vormen aanvaard. RECLAREtl. Dat verdient nagevolgd te wor den! Onlangs vraagde een mijner kennis sen, die reeds geruimen tijd aan verstop ping, gepaard met bloedsaandrang naar de hersenen, hoofdpijn, hartkloppingen en ge brek aan eetlust leed, op aanraden van zijn huisdokter, naar de welbekende Zwit sersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT. De apotheker, tot wien bij zich wendde, had uit een onbekende oorzaak de echte Zwitsersche Pillen niet, en wilde nu pillen van zijn eigen maaksel, maar dat volgens hem goedkooper en beter zoude zijnaanprijzen. Gelukkigerwijs was echter de lijder bekend roet het bestaan van veler lei namaaksels en ging heen om in eene andere apotheek de echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. Brandt te gaan koo- pen. Dat verdient nagevolgd te worden. Men zal steeds voor bedrog bewaard blij ven, als men er maar op let, dathetétiket van de Zwitsersche Pillen van R. Brandt bestaat uit een wit kruis op rooden grond, met de naamteekening van R. Brandt er op. Verkrijgbaar te loeiden bij N. K. SWE NER, Mare, k 70 Cts. de doos. LAATiTE BERICHTE». Door Z. M. is aan den heer E. J. P. Elias, te 's Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en diagen van het orde- teeken 4e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president van Venezuela geschonken. Zooals men weet is door den minis ter van financiën de hand geslagen aan de herziening der wet op de personeele belas ting. Naar wij vernemen wordt dit vrij om vangrijk werk o. a. op de volgende hoofd beginselen voorbereid. De belastbaarheid zou eerst aanvangen bij een huurwaarde van f100, in plaats van

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2