NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lleze Courant ver schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Dinsdag 5 Januari 1886, R°. 3. i99e Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant regels0.90. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Elke regel meer0.15. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. gwvgs. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Prijs per Klimmer 10 (ent. Bureel: Selieepmakerssteea; 6. Stads-Bericliten. I1ER-IJH. BURGEMEESTER BH WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien hel he>luit van de Gedepuieerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 15,len December 1885, n°. 17/1 Provinciaalblad n°. 71), houdende liepaling van de tijd.slipp«>n van den herijk der inaten en ge- wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1886; Herinneren den ingezet enen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wet \an den 7eD April i860 iStaatsblad n". 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder medelceling dut daaMoc door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van >len i|k, op de Aalmarktnaast de Ce- meen te apotheeken wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte ma ten en gewichten op den 567 en 8 Januari voor de gewone gewichten, beuevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 12 en 13 Januaii, voor wijk II, op den 14 en 15 Januari, voor wijk III. op den 19, 20. 21 cn 22 Januari, voor wijk IV, op den 26, 27, 28 en 29 Januari en 2 Februari voor wijk V, op den 3, 4, 5, 9 en 10 Februari, voor wijk VI, op den 11, 12, 16, 17, 18, 19, 23, 24 en 25 Februari, voor wijk VII, op den 26 Februari, 2, 3, 4, 5, 9 en 10 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij mcdicijiibereiders, goud- en zilversmedenspecie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, III, IV en V, op den 23, 24 en 25 Maurt voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 26, 30 en 31 Maart, telken dage van des morgens 9 tut des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring huilen de standplaats, zitiing bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 24 en 27 April, 15 en 17 Mei, 4, 5. 26 cn 28 Juni, 17 en 18 Juli \an des morgeus 9 lol des namid dags 3 uren, en wijders na den 6 Augustus, iedeien W oen-dag en Zaterdag van 9 tut 1 uur. Tevens worden dc belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lsleD October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; c. datna het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden liehhen van maten en gewichten, niet voorzien van de vcr- eischtc stempel merken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d. dat hij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerj»en, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, ilandrl en Nijverheid, van den 3Je0 December 1885, de letter F", in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel hij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormeik voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat-ing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTKRBurgemeester. Leiden, 29 December 1885. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN Herzien de openhare kennisgeving omtrent de ver plichting tol het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1886. voor hen die op den l*len Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1867. alsmede voor hen die eerst na het in treden van hun IB^e jaar, d»«h vóór het volbrengen van hun 20ï|e, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 15den, den 22*leD en den 29slen December 1885; Doen te weten: dal tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren, op Maandag 11 Januari, voorde bewoners van de w ijken 12 en 3, op Dinsdag 12» 4 en 5, op Wucnsdag 13 6, op Donderdag 14 op Vrijdag 15 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-aktendie de helangheh- heuden hij de inschrijving, ouder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, hehooicn over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (af- dccling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geborenaanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en hij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wet houder» voornoemd, DE K A NT KR, Burgemeester. Leiden, 4 Januari 1886. E. KIST,Secretaris. 9TADINIEUWI. Ds. P. Van der Veen te Alkmaar, heeft het beroep naar de Evang. Luthersche ge meente alhier, aangenomen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 36 j 18.3.80 en f 1.90, de laagste prijzen 35, 18.003.70 en ƒ1.85. Gedurende 1885 zijn in de Stedelijke Werkinrichting opgenomen 24612 volwassen personen en 3752 kinderen, te zamen 28364 personen is gemiddeld 77 daags tegen 21482 volw. en 2659 kinderen, te zamen 24141 personen in 1884 of gemiddeld 66 personen daags. Gedurende het 4de kwartaal 1885 zijn bij de verschillende kantoren van aan neming der marine voor de kweekschool voor zeevaart alhier aangenomen 101 jongens. In de drie laatste maanden van het jaar 1885 werd 's rijks museum van Na tuurlijke Historie alhier door 977 personen bezocht. Gedurende het geheele jaar 1885 beliep dit aantal 6137. Op 27 Dec. is een aangeteekende brief, geadresseerd aan Vrouwe Wed. Ver- heijen van Treek, in bet klooster der Ur- sulinente Venray", inhoudende: 1 bank- billet van f300 V, 1692; 1 bankbillet van f 100, CH, 570S; 1 bankbillet van f60, A H, 7338 en 1 munlbillet| van f 10, D D, 06402, uit Mill verzonden, doch door de geadresseerde niet ontvangen. De officier van justitie te 's Hertogen- bosehverzoekt opsporing der billetten en bij ontdekking onmiddellijk bericht, welke inlichtingen kunnen worden verstrekt aan het politiebureel alhier. Gisteren, Zondagmiddag ten ongeveer 12 uur is een 9-jarig meisje, genaamd C. M. B.op den Oegstgeestschen weg in de nabijheid van het spoorwegstation door de N.-Z. stoomtram, van een goederenwagen, waarvan zij spelenderwijze was gaan hangen, op het oogenblik waarvan de tram zich in beweging zette, overreden, tengevolge waar van een der beenen erg bloedde en ont- vleescht is. Het kind werd naar het acade misch ziekenhuis overgebracht; daar in deze aan onvoorzichtigheid van het trampersoneel gedacht moet worden, wordt door de com missaris van rijks-politie te Leiden een ern stig onderzoek ingesteld. Te ongeveer 1 uur is aan de Witte- poort een voor een rijtuig gespannen paard geschrikt door het uitlaten van stoom van de IJsel stoomtram. Door het goed vasthouden van het paard door den koetsier is het te danken dat het rijtuig slechts een lichte schok bekwam. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Naar de Haagsche briefschrijver in de N. Gron. Ct. meldt zal de heer Heemskerk nog een nieuwe redactie voor art. 194 der grondwet voordragen bij zijn memorie van antwoord. Naar het Vaderland verneemt, heeft de gouverneur der kon. mil. academie zich dezer dagen tot den minister van oorlog gewend met een krachtig protest tegen het geen Z.Exc. in de tweede kamer, naar aan leiding van het ontslag van prof. De Hol lander, heeft medegedeeld. De gouverneur heeft daarin aangetoond, dat hij niets heeft gedaan, wat hij niet verantwoorden kon; hij heeft dit kunnen aantoonen door overlegging eener schrifte lijke opdracht van den inspecteur van het militair onderwijs, welke opdracht gegeven werd „ook uit naam van den minister, die over de geheele zaak ontstemd is." Naar het 1). 0. Z.-Ii. en 's Gr. ver neemt, bestaat hij Z. M. den koning het voornemen dezen winter een paar groote soirées ten paleize te geven. In den avond van den Nieuwjaarsdag, omstreeks 9 ure, ontstond te Nieuwkoop brand in een hooiberg, die op slechts een paar passen afstand stond van eene onbe woonde boerenwoning. Eerst Zaterdagmor gen 8 uur kon de brandspuit inrukken, die door bare krachtige werking den brand tot den hooiberg had bepaald. Oorzaak on bekend. De leden van het departement 's-Gra- venhage der Ned. Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid zijn door het bestuur uitgenoodigd om op 11 Jan. a. s. gezamen- FEU1LLETON. 195.) De vicomte stelde hem een klein vierkant kaartje ter hand en sprak „Dit is het adres van een koetsier, die Colibri wordt genoemd. Hij komt mij voor een man te zijn, dien men bij gelegenheid gebruiken kan. Je moet hem eens op de proef stellen om te weten of zijn bekwaam heden in verhouding staan tot zijne gezind heid." „Begrepen I Heeft u nog iets?" „Neen, ik moet uit. Kom morgen terug." Lory ging heen. Een oogenblik later be gaf de vicomte zich te voet naar den fau bourg Saint-Germain om te gaan ontbijten bij den markies De Verveine. Te vergeefs poogde hij onder weg zich een duidelijk begrip te maken van de verhouding tus- schen den graaf De Lasserre, zijn vrouw, dochter en die mevrouw Delorme, die in deze comedie zulk een vreemde rol speelde. Maar het gelukte hem niet. Alles bleef hem even duister. Tegen het middaguur kwam hij bij Adrien die hem heel koel ontving en zich geweld moest aandoen om hem de hand toe te steken. Na een oogenblik zwijgens, sprak de vi comte, terwijl hij Adrien strak aankeek: „Je ontvangt me niet ala gewoonlijk. Heb je iets tegen mij?" „Ik? och neen!" „Des te beter. Maar dan heb je nog al toos muizenissen in je hoofd." „Men kan niet altoos even opgeruimd zijn." „Je doet verkeerd met zoo te zitten suffen." „Je hebt het mis, De Sanzac, ik suf niet; ik denk." „Dat is beter. Maar wat scheelt er dan toch eigenlijk aan?" „Wat mij scheelt? 't Is dat ik mijn ver mogen op de onzinnigste wijze heb doorge bracht." „Is dat het?" „Ja. „Het gelaat van den vicomte klaarde op. „Hoe kinderachtig!'' dus sprak hij. „Zal je over een maand niet veel rijker wezen dan je geweest bent?... Gisteren heb ik een lang gesprek met Latrade gehad. Het is een model-schoonvader. Hij heeft de beste bedoelingen met je. Behalve de bruidsgift wil hij je nog zijn huis geven, geheel ge meubeld, zooals het daar reilt en zeilt, van kelder tot zolder. Hij zal met zijn zooneen woning daar naast betrekkendie hem toe behoort. Wat kan ik je nog meer zeggen? Je hebt het hart der dochter veroverd en papa dweept met den markies De Verveine en zal je in de millioenen doen grasduinen." Adrien bleef zwijgen. „'t Is waar ook," ging de vicomte voort, „ze zijn erg verbaasd dat je er in geen vijf dagen geweest bent. Ik beb maar gezegd dat je noodzakelijk op reis waart naar Ver veine. Je bent nu op de hoogte. Maar be derf nu om Godswil je zaak niet, die zoo goed staat. Je zult nu wel...." „Naar Latrade gaan? Van daag nog, De Sanzac." „Bravo," riep de vicomte. Wij zullen samen gaan, want mijn plan was bij je te twaalfuuren." „Wat het twaalfuurtje betreft, heel goed. Maar ik had liefst niet, dat je naar La trade meegingt. Ik hoop niet dat je het mij zult kwalijk nemen, maar ik wou alleen gaan." „Volstrekt niet, waarde Adrien, ga ge rust je gang. Je hebt misschien gelijk. In bijzijn van een derde, al is deze nog zulk een goede vriend, zegt men soms bij voor keur de dingen niet, die men op het hart heeft." Men kwam hem verwittigen dat het ont bijt klaar was. De heeren gingen naar de eetkamer. De maaltijd liep stil af, want Adrien sprak bijna niet. De vicomte zag weldat Adrien zeer afgetrokken was. Maar hij hechtte daaraan niet veel gewicht. Hij dacht dat de markies wederom in geldver legenheid verkeerde, daar hij de opbrengst van den verkoop van het gebakte hout nog niet ontvangen had. Doch dit deed den jongen man er niet zoo bezorgd uitzien. Hij had de vier dagen, dat hij thuis was gebleven, ernstig nagedacht. De woorden van de markiezin DeMontperrey hadden hem tot in bet diepste zijner ziel getroffen. Nog altoos boorde hij den weer klank: „Welnu, mijnheer, de hand op het hart, acht gij u mijn petekind waard? Denkt gijdat gij haar verdiend hebt En die andere: „Ik vind het afschuwelijk, dat men een jong meisje om haar bruidsgift huwt, en als men haar huwt zonder haar lief te hebben, wordt die handeling een laagheid." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1