E: tcj A. vm tengewone brandenen rukte 811 maal op geruchlen van brand uit. Uit de uiltreksels der politie-rapporten ge durende 18s5 blijkt, dat te Amsterdam 5370 personen werden gearresteerd wegens dronken schap, 868 gevallen van diefstal bewezen werden 653 drenkelingen door handreiking, 258 door naspringen werden gered, 43 zonder teeken van leven, 76 als lijk werden opgehaald. Aangifte werd gedaan van 911 gevallen van geldvervalsching; 670 malen kwamen straatongeregeldheden voor en 720 ziektegevallen op den openbaren weg, 20 zelfmoorden en 61 pogingen daartoe, 141 gevallen van verzet tegen de politie enz. De Havenstoombootdienst te Amster dam vervoerde in het laatste kwartaal van dit jaar 124,571 personen. In het geheele afgeloopen jaar vervoerden de bootjes een getal van 1,087,893 passagiers, terwijl zij in 1884 1,263,143 personen vervoerlen. Door de Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij werden vervoerd: 9,863,961 passagiers, tegen 10,606,609 in het vorige jaar. Een man uit Vianeu, op reis naar Tiel, alwaar hij voor de rechtbank gedag vaard was, bleef Donderdag, tengevolge van eene beroerte, in de wachtkamer te Tiel plotseling dood. Het lijk werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. De zaak van mevrouw Bulkley c. s. j zal Dinsdag 12 Januari a. s. voor de recht bank te Arnhem worden behandeld. Het openbaar ministerie zal worden waargeno men door mr. Naliuys, subst.-olficier van justitie. Te Raalte heeft een opstootje plaats gehadofschoon men niet met een zooge naamde „socialistische betooging" te doen had was de leus van de brooddronken rust verstoorders toch „Recht voor Allen". De daad bij 't woord voegendewierpen zij bij enkele burgers de glazen in en mis handelden eenige anderen. De politie deed wat ze kon om aan dat eigenaardig „recht" een einde te maken en tegen de belhamels is proces-verbaal opgemaakt. Door de justitie te Assen is de hand gelegd op zekeren B. V.welke beschuldigd wordt in het laatst van November des nachts in de school te Leek en bij den stationchef te Vierverlaten diefstal met inbraak te heb ben gepleegd. Hij is een oud bekende van de justitie, en heeft reeds 18 jaren in het tuchthuis doorgebracht. Verleden Donderdag in den vroegen ochtend is een schoorsteenveger te Leeu warden aan een groot gevaar ontsnapt. Ter wijl hij zich, volgens afspraak, om 6 uur ten huize eener dame had vervoegd, om de keukenkachel te vegen en daarop het huis wilde verlaten, loste de zoon des hui zes, die gerucht had gehoord en, meenende dat er inbrekers waren, was opgestaan, in de gang een revolverschot op den man, dat echter gelukkig zijdelings in den muur te recht kwam, zonder hem te raken. Naar men verneemt, is de door een trein aangereden lampenist Markgraaf, te Bokstel, nog denzelfden nacht overleden Hij laat eene weduwe met 5 kinderen achter. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is op de lijn Luik-Maastricht eene poging gedaan om den trein te doen ont sporen. Er waren twee ijzeren stangen uit een hoofdwissel van, het station te Maas tricht losgerukt. Gelukkig werd de toeleg ontdekt en de wisstl bijtijds hersteld. De justitie doet onderzoek. 'i GK4VEI«H4«U. Door Z. M. is aan den sergeant der in fanterie bij het leger in Nederlandsch-Indië F. Boedicker vergunning verleend tot het dragen van de Oostenrijksche Kiijgsmedaille. Door Z. M. is benoemdtot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Alfen, jhr. mr. H. B. Smissaertwonende te Alfen tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, voor het jaar 1886, S. P. Sjollema, te Leeuwarden, en is aan Karl Fiaucke, geboren te Meiningen, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefeniug der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. -- Te 1 uur precies had gisteren ten ?paleize de Nieuwjaarsbegroeting van HH. MM. den koning en de koningin plaats door de grootofficierende chefs en leden van het civiele en militaire huis des konings, de ministers, hoofden der departementen, den vice-president van den raad van state, den "voorzitter van de tweede kamer der stalen- gene'.aalden heer Cremersde hofpredi kers, den secretaris voor de zaken van het groothertogdom Luxemburg, den directeur van Zr. Ms. kabinet, enz. Z. M. de koning verscheen gekleed als admiraal der vloot in de audiëntiezaal en knoopte bij den rondgang met verschillende hooge ambtenaren gesprekken aan. H. M. de koningin bewoog zich in den kring met H. K. H. prinses Wilhelmina aan de hand. De hoofden der vreemde gezantschappen en hunne secretarissen schreven hunne na men in het felicitatie-register. 11. M. de koningin nam gisterenoch tend deel aan de godsdienstoefening iu de Kloosterkerk. BIJITENLANIISCHE BERICHTÊÏT tvt.Ki.nu. lil eene door houders van Peruaansclle fondsen te Londenbelegde vergadering werd Donderdag medegedeeld dat, ofschoon de onderhandelingen van het comité met de Peruaansche en Chileensche regeeringen nog tct geenen bepaalde schuldregeling hebben geleid, toch binnenkort bevredigende uitkomsten te verwachten zijn. Het comité heeft met den heer Dreyfus eene overeen komst gesloten, volgens welke de Chileen sche regeering in staat zal worden gesteld, om de beschikbare gelden uit te betalen en de toekomstige gelden tusschen Drey fus en de fondsenhouders te verdeelen. In eene proclamatie van den onder koning van Indië wordt verklaarddat het voorheen door koning Thebau geregeerde grondgebied niet meer onder diens heerschappij zal staan, doch een deel zal uitmaken van het Britsche rijk, en als zoodanig zoo lang het der koningin behaagt door ambtenaren, van wege den onder-koning aangesteldzal worden bestuurd. FRANKRIJK. De heer Grévy heeft Woensdagavond het door het kabinet-Brisson ingediende ont slag aangenomen. Donderdagmorgen heeft hij den heer De Freycinet bij zich ontbo den, en dezen verzocht zich met de zatnen- stelling van een nieuw ministerie te willen belasten. De heer De Freycinet had he- zwarenmet het oog op den ernst der om standigheden hij i roeg eenigen lijd van beraad, om vooraf te raadplegen met de voornaamste hoofden der republikeinsche meerderheid. IFiU JE. De koningin-regentes van Spanje h"5teft volgens het voorgeschreven ceremoniëel ten aanhooren der vereenigde Cortes den eed op de constitutie afgelegd. De twee doch ters van koning Alfonso, de prinses van Asturië en de infante Isabellawaren bij de plechtigheid tegenwoordig. Langs den ge- heelen weg van het koninklijk paleis tot het paleis van het congres, werd de koningin- regentes toegejuicht. Maria Christina was in zwaren rouw; op een zwart wollen kleed droeg zij een langen zwarten sluier, die om de schouders neer viel en, aan de taille vast gehecht, vandaar in den vorm van een manteau de cour den zeer langen sleep van het kleed bedekte. De koningin droeg een diadeem van zwart fluweel, gekroond met doffe zwarte punten. Bij haar weduwencostuum merkte men twee gouden armbanden op; de koning was ge woon er haar ieder jaar een te geven; zij droeg thans den eersten en den laatsten van bet zestal. Zij sprak de formule van den ead met vaste, kalme stem uit. In de kamer van afgevaardigden wer den Donderdag door den minister van finan ciën de aangekondigde financieele ontwerpen voorgelezen. De minister van buitenlandache zaken heefteen wetsontwerp ingediend, strekkende om alle handelstractaten, die in 1886 af- loopen, tot 1892 te verlengen. BULGARIJE. Een der moeielijkhedenwaarop de goede verstandhouding tusschen Czar Alex ander en vorst Alexander nog stuit, is de verhouding der Russische officieren in het Bulgaarsche leger. De vorst vindt, dat het niet aangaat de jonge Bulgaarsche officieren, die op het slagveld promotie verkregen hebben, weder onder Russische officieren te plaatsen, en deze laatsten kunnen hunne vroegere inferieuren niet als superieuren aannemen. Generaal Kaulban zal nog veel moeite heb ben om dit bezwaar uit den weg te ruimen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 31 Dee. (Part. tel.D.v.N.) Officieel wordt medegedeeld, dat Birma bij het Engelsche gebied is ingelijfd en voortaan door de regeering van Éngelsch-Indië zal worden bestuurd. PETERSBURG, 1 Jan. Het Journal de St.-Pétersbourg verklaart zich tegen elke conferentie tot regeling der Oost-Rumelische quaestie, zonder vooraf vastgestelden en aangenomen grondslag der onderhandelingen, j omdat zij anders tot niets leidt, zooals het negatieve resultaat der laatste conferentie getoond heeft. LAATSTE BERICHTEN. Met aanvang van de 321ste staats loterij zijn benoemd tot collecteurs der staats loterij de navolgende gedelegeerden van de eerste klasse der staatsloterij en welo. a. te Leiden: a. de hh. C. J. Heintz en F. F. W. Heintz, beiden aldaar, ten einde tezamen de collecte aldaar uit te oefenen onder de benaming C. J. Heintz en Zoon; b. de hh. P. Van Romburgh «n 11. Van Roraburgh beiden aldaar, ten einde te samen aldaar de collecte uit te oefenen onder de benaming 11. Van Romburgh en Zoon. Z M. heeft benoemd tot notaris te Alfen de heer J. C. Spruyt, candidaat-no- taris te Leiden. Z. M. de koning houdt den aanbe volen gezondheidsmaatregel van beweging in de vrije lucht ook te 's Huge zooveel mo gelijk vol. Sedert zijn terugkeer in de residentie maakte de koning dagelijks, ook heden wederom, eene wandeling op het buitengoed van H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen, gelegen tusschen het dekkers- duin en den ouden Scheveningschen weg. Z. M. begeeft zich dan van het paleis per rijtuig naar de wandelplaats en terug. De heer W. J. M. Asmus, hoofdcom mies bij het departement van marine te 's Hage ontving gisteren ten zijnen huize van zijde de ambtenaren en beambten van het ministerie hartelijke blijken van belang stelling bij gelegenheid van zijn 50jarige ambtsvervulling in 's lands dienst. De minister van marine is sedert een paar dagen ongesteld, waardoor Zl'.xc. ver hinderd wordt aan zijn departement te komen. De nieuwbenoemde raadsheeren in den hoogen raad der Nederlandenmrs. Van Blom en Clant van der Mijll, zullen a. s. Woensdag, des namiddags ten 2 ure, plechtig worden geïnstalleerd. Gisterenavond is op den Hollandschen spoorweg de brugknecht Van Dijk nabij KM. 81.350 tusschen Schiedam en Rotter dam door trein 33 aangereden en gedood. De ongelukkige laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Te Groningen is gisternacht in 63-ja- rigen ouderdom overleden de heer C. J. Geertsema, eenige jaren lid der eerste kaïtier en sedert 1881 lid van de staten van Gro ningen voor het district Appingedam. INGEZONDEN. „Uit de krantenwereld" door HI. v. R. Op dit goed geschreven boekjedat dezer dagen bij de erven J. L. Nierstrasz te 's Gravenhage verscheen, acht ik het niet kwaad de aandacht van de lezers der Leid- sche Courant te vestigen. Het werkje bevat, (zooals de schrijver in zijn kort „Voorwoord" ons zegt), „een reeks artikeltjes voor het Zondagsblad van het Jonge Nederland bestemd", die hij hier „eenigszins herzien en aangevuld het groote publiek, vooral het reizend menschdomaan biedt." De uitgave is, blijkens de uitdrukking „reizend menschdom" in zoogenaamd spoor wegformaat. De schrijver zegt in de „In leiding" van zijn boekje, hoe hij tot deze wijze van uitgeven gekomen is. Hij hal ons uitgebreide schetsen willen schenken „kijkjes in de krantenwereld", toen de brievenpost hem een prospectus kwam bren gen van „„De Courant, geschiedenis, sa menstelling en beheer van groote en kleine Nieuwsbladen, naar in- en uitheemsche bronnen bewerkt door Willem Haversmit."" «Met den geducliten mededinger zich te gaan meten" leek schrijver wat bedenkelijk, zijn woord tegenover redactie en lezers van het Zondagsblad te breken ging ook niet: hij koos een middenweg: „wat de heer Haversmit voor de geletterde wereld zou gaan doen, wilde (hij) ondernemen voor de reizende menschheid." Ik geloof, dat de heer M. v. R. daaraan goedgedaan heeft. Hij heeft er een ieder door in staat gesteld veel wat hun onbe kend en als achter een dichten sluier ver borgen is, omtrent het wezen van de dag bladpers, te weten te komen. toch is terht vermaard om zijn rubriek „Gemengdeberichten", waaraan het zijn eervollen, nsr en meer populair worden den naam n „De Moordenaar" te danken heeft. It eerst worden wij ingeleid bij den „Hootedacteur" en zijne werkzaam heden ons .'schelst en zijne verhouding tot de Redactcs", de „I ngezonden stukken" enz. Daarna omt„de man op wiens schouders zwaarste taak rust", namelijk de „chef i bureau". „Hij int de redactie steeds aan het „werk, rar tevens binnen de perken van „de voorederen dag beschikbare ruimte „houden; ij moet, bij overvloed van stof, „de schiftg maken tusschen wat den voor- „rang veient en wat, zonder gevaar voor t heil d menschheid, kan worden uitge steld; 1 is de man, die geleidelijk het „werk aade zetterij overgeeft en die daar- „bij melle werkkracht en met den uiter sten daian te besteden tijd heeft reke- „ning tdiouden. Hij is, in één woord, „de gror drijfriemdie alles in beweging „brengtlij moet beurtelings als vliegwiel „en als ntocstel dienst doen." Velen illen met den omvang der werk- zaamhedi van den chef de bureau niet bekend a: welnu, in het hoofdstuk eraan gewijd ai wij zijn werkkring zoo nauw keurig medegedeeld, dat wij achting voor zu een chef gaan koesteren, maar wij tevebest begrijpen kunnen, dat iemand, op wieiooveel verantwoording rust „in negen tallen van de tien geen vroolijk man is.' Wij Ingen vervolgens een „uurtje" met den sclver door in de „redactiebureaux" (groote laden hebben dikwijls vier, zes, acht, ti redacteuren), en maken kennis met „rtrlers en correspondenten", waarna een oogblik onze aandacht gevraagd wordt voor h Algemeen Correspondentie-bureau van Bcfante te 's Gravenhage. -Wat het teloaf-agentschap „Reuter's Office" is voor thcerelddat is Belinfante's bureau voor Nederlandsche pers. „De oote bladen ontvangen door de be- „middeg van het Algemeen Conespondentie- „bureai telegraphische verslagen van de „zittinf der Staten-Generaal, verslagen „van eieele en andere belangrijke verga dering, hofnieuws, mededeelingen uit de „recht! en overigens alle wetenswaardige „nieunjdingen." Voolit bureau zijn vier of vijf verslag- geversj de zittingen der Staten-Generaal, steeds er één bij de zittingen der recht- bankei bij eomedievoorstelliiigen enz. Te recht irdt Belinfante's bureau het „een- traalbiau" genoemd. Het spaart onzen perioden heel wat verslaggevers uit in Den ag en een contract met het bureau is daiok noodzakelijk voor den bloei onzer Coursn. Zefezenswaardig zijn in dit boekje ook die Ifdslukken, die op de administratie enz. Irekking hebben. Dirbeid van zetters en drukkers en die van a corrector (wiens werkdat zooveel inspsing vordert, al te weinig wordt ge- waaerd) wordt ons duidelijk uiteengezet. A slot geeft ons de schrijver tot voor- beel het persen, zetten en drukken van:t „Nieuws van den Dag". Hij koos dit rd omdat het het meeste debiet heeft en s de arbeid het giootst is. 'arom ik dit werkje besproken en aan- bevn hebvraagt iemand wellicht. Ik belet gedaanomdat het meerendeel van onn het geheel niet op de hoogte is van deeschiedeuis der samenstelling van een cont. En, mij dunkt, het is noodig dat ie' daarvan toch wat afweetonze kennis m zich niet bepalen tot zeer diepzinnige egeleerde onderwerpen alleen maar wel dlijk dienen wij ook ons in kennis te stii met het wezen der dingen, die zich iiet dagelijkse!) leven voordoen, c heb nog eene reden gehaddie gij ook rndrukt kunt vinden in het zevende hoofd- s „Oratio pro domo", namelijk om meer irdeering op te wekken voor het werk i journalisten, wier onvermoeid streven, r rustelooze arbeid en inspanning te veel kend wordt. Het boi kje „Uit de Krantenwereld" kan rtoe zeer veel bijdragenhet is in duide- :eneenvoudigen stijl geschreven en stelt s in weinige woorden van veel wetens- ardigs op de hoogte. BRINIO. SCHEEPSTIJDINGEN. Als vertegenwoordigers van dat wezen van de dagbladpeis neemt de schrijver onze groote Bladen. De kleinere, de plaat selijke laat hij buiten bespreking, omdat" hun invloed zeer beperkt is en zij copieën Het stoomschip Print Alexander, van in miniatuurformaat van de groote, zooals.msterdam naar Batavia, arriveerde te Mar- van den „Nieuwe Rotterdammer", „Ilan-eille 1 Januari. delsblad", „Nieuws van den Dag" enz. zijn. De Print Hendrik, van Batavia naar Jammer is het dat de schrijver bij d&msterdam, vertrok van Galle 1 Januari, toongevende organen niet nog het beroemde De Noordbrabant arriveerde gisteren van „Leidsch Dagblad" gevoegd heeft. Dit blaiRotterdam te Padang.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2