uu8 -- -J-, getreden. Beklaagde was echter met dit bezoek minder ingenomen en onder het uiten van beleedigende uitdrukkingenwas hij den burgemeester aangevlogen, doch daarin door beklaagdes zoon verder weerhouden, echter i niet, dan nadat hij den burgemeester nog verschillende beleedigingen had nagezonden. Het O. M. requireerde tegen beklaagde, ingevolge art. 222 C. P., het beleedigen van een magisstraatspersoon in de uitoefe ning van zijn bediening, eene maand celstraf* In de gemeente Eist hebben een acht tal tappers, tevens winkeliers, den hoofdin gang achteruit gebouwd, bij wijze van por taal, zonder deur aan de straat, doch met twee' deuren aan de binnenzijde, waarvan één toegang geeft tot den winkel en de andere tot de herberg. Zoodoende behoeven deze tappers niet over de straat om van den winkel in de herberg te komenmaar alleen door dit* portaal. Deze personen hadden vóór de verbouwing den burgemeester geraad pleegd, die geen bezwaar zag in deze toe passing der wet. De kantonrechter beweert echter, dat op deze wijze de veitrekken ge meenschap binnenshuis hebben en heeft daar om dezen tappers een proces aangedaan. Voor het kantongerecht gedaagd, werden zij allen veroordeeld tot verbouwing van dezen ingang en 50 cent boete. Tegen dit vonnis is cassatie aangeteekend enwaar schijnlijk binnen kort, zal deze zaak te Arn hem aan de rechtbank worden behandeld. Men meldt uit Zwolle, dat het water in het Zwolsche diep onrustbarend is ge stegen. Dinsdagavond kreeg de vrouw van den werkman J. te Wildervank, twist met haar, wegens slecht gedrag, sedert gerui- men tijd van haar gescheiden wonenden echtgenoot. Laatstgenoemde kwam de woon plaats zijner vrouw opzoeken en eischte bcddegoed en meubelen. Toen hem dit ge weigerd en de deur voor hem gesloten werd, verbrijzelde hij de ruiten en nam het ver langde met geweld mede. De vrouw ging daarop haar zoons roependie hunnen vader achterna snelden, en hem het weggenomene met behulp van de polite weder ontnamen. Tegen den vader moet wegens dit geweld proces-verbaal zijn opgemaakt. Door wijlen R. W. Steenbergen, te Ruinerwold, is vrij van kosten gelegateerd aan de Ilerv. diaconie aldaar f 2109.26 en aan het Nederlandsch Zendeling-genootschap f 6327.77 j Men schrijft aan de N. JR. Ct. uit Drenthe: Niet zonder eenig leedgevoel ver nemen we, dat in de geboomtendie onze Drentsche dorpen sieren, telkens verwoes tingen worden aangericht, die soms wijd in de verte buiten de dorpen zichtbaar zijn. Onder de dorpen, die met prachtig opgaand geboomte prijken, mag voorzeker Roswin kel genoemd worden. Daar vond men eens eiken, waarvan twee molenassen voor wind- korenmolens uit één boom werden gemaakt men vond er elzen, die met de populieren van andere dorpen in grootte en zwaarte wedijverden. Doch ook in het aldaar vroe ger een geheel schijnende geboomte zijn leemten ontstaan. Een houtboeldag der voor gaande week heeft het werk, voor een drie tal jaren begonnen, voortgezet. Moge de achteruitgang in de prijzen der boomen er toe bijdragenvoortaan geene zoodanige ver- koopingen weer aan te richten, om het dorp, dat in een toestand van isolement aan de Duitsche grenzen ligt, ook door zijn geboomte één te doen blijven voor het oog der Duitsche dorpsbewoners, die bij eene heldere zomerzon dikwijls van den hoogen Hondsrug met welgevallen op het groote dal neerzien, waarin Roswinkel in het ver schiet ligt, door een groen dak omgeven, dat wegens de schoonheid der natuur ge durende den zomer tot een bezoek uitnoo- digt, en waar de hooge eiken, esschen en elzen menig bouwvallig woonhuis voor een geduchten winterstorm beschutten. -- Men schrijft aan de Standaard uit Bolsward: Tengevolge van de werkeloosheid, waaronder ook velen in onze stad begonnen te lijden, hebben eenige aanzienlijke inge zetenen het initiatief genomenomnaast de reeds bestaande brakerij, die van 't St. Anthonie-gasthuis, alhier, uitgaat, eene nieuwe werkinrichting in 't leven te roepen. Door de milde bijdragen van de ingezetenen mocht de commissie slagen, zoodat we nu verrijkt zijn geworden met eene klompen-en speelgoed makerij waarop thans reeds 30 man aan 't werk zijn. 't Loon ƒ0.10 per uur, bij 7 uur daags arbeidis wel niet zoo hoog, toch zijn nu die 30 vaders met hunne ge zinnen voor nijpende armoede, waaraan ze anders ten prooi waren, behoed. Dit is ook de bedoeling der commissie, niet om een inrichting te hebbenwaar de arbeiders bij voorkeur werkenmaar die ze zoo spoedig mogelijk verlaten, als er andere arbeid zich vuuiUOCi. xntM ieêimêcatcid «.ij.. i».i gekomendie over dag de leiding hebben en gedurende de avonduren, wanneer 't werk stil staat, de werklieden meer bijzonder on derwijzen in 't vak. Een 15-jarig meisje te Sneek, Neeltje Lolkeraa, werd den len Dec op het Klein Zand aangesproken door Angenietje B., oud 17 jaar, alsof deze haar kende. Zij kende dat meisje niet, Angenietje haar wel en wist waar ze woonde, en stelde haar voor, eens door een raam te zien waar een jongen lag, die verdronken was. Het raam was te hoog, Angenietje beurde Neeltje op, maar deze zag niets. Eenige oogenblikken later be- 1 merkte Neeltje, dat zij haar zilveren knipje vermiste met eenig kleingeld er in. De po litie heeft het bij Angenietje teruggevonden en de rechtbank te Leeuwarden heeft haar voor dit feit veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf. Uit de gemeente Marum schrijft men aan de Prov. Gr. Ct. Geen potje zoo klein of zoo scheef, waarop geen dekseltje zou passenmaar ook geen mannetje zoo dwerg achtig of hij kan altoos nog zijn vrouwtje vinden. Adres aan Noord wij k in deze ge meente, waar de bruid woont. Zij is de dochter van den hier wijd en zijd bekende z/Lutje Jan" en is, op het oog gemeten, stellig niet grooter dan 1 meter. De brui degom moet in lengte nogal wat voor zijne schoone onderdoenwant hij is meer dan een hoofd kleiner en komt met zijn neus niet veel hooge-r dan het kniegewricht van een volwassen roensch. Hij behoort in de gemeente Grootegast thuis en kwam dus gemakkelijk met zijne schoone in kennis, met het gevolg, dat het op een bruiloft gaat uitloopen; want de jaren hebben ze ruimschoots. Ook de kostwinning zal wel komen Natuurlijk zal de jonge man voor postlooper niet deugen en ook voor stuk rijder of dragonder ongeschikt zijn, maar veel bekijks zullen ze ongetwijfeld vinden en daarom zullen ze het over dien boeg wenden, naar men zegt. Gisteren heeft het gerechtshof te 's Bosch uitspraak gedaan in zake tegen mr. E. D. oud 34 jaar, zonder brroep, geboren te Zaandam, wonende te Nijmegen; het von nis der rechtbank te Roermond is vernie tigd, beklaagde niet schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde en vrijgesproken. (Zooals men weet, had de heer D. bij on geluk op de jacht een der drijvers doodge schoten.) Dinsdagavond had te Bokstel een droe vig ongeval plaats. De trein, welke te 8.30 van Rotterdam aldaar aankomt, overreed een treinsmid en een lampenist. Hoewel niet terstoud doodwerden beiden toch zoo zwaar gewond, dat men voor hun leven vreest. Sedert eenigen tijd houden zich te Rozendaal Belgische tabaksmokkelaars op, die zoo brutaal zijn, dat ze met tabak ge vulde wagens de douane te Esschen in vol len draf voorbijrijden, zoodat het niet mo gelijk is hen te achterhalen. Toen zij eer gisteren als naar gewoonte het douanesta tion voorbij rendenwerd een paard door een geweerschot doodelijk getroffen. De andere wagens gingen door, doch werden te Calmpthout aangehouden. Tabak, paarden en wagens zijn in beslag genomen en is tegen de brutale smokkelaars proci s-verbaal opgemaakt. GR1VËXHA6E. Door Z. M. is graaf F. Von Pourtalès, laatstelijk secretaris bij het Duitsche gezant schap alhier benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en is ver gunning verleend: aan den heer J. Lionarons, districts-commissaris in Suriname, tot aan neming van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; aan den heer A. B. H. Sassen, te Brussel, tot het aan nemen der Gouden Panamakanaal-medaille, hem door den president van den souvereinen staat Panamadeel uitmakende van de Vereenigde Staten van Columbia, ge schonken. Door Z. M. is benoemdtot burge meester der gemeente Baarland, A. Brug- gemantot opzichter bij de magazijnen aan 's rijks werf te Amsterdam, de commandeur lste kl. J. H. Hol jr.; tot opzichter der Zuiderzeevisscherij, W. Blok, te Hoorn, en is de heer J. Canter Visscher, gewezen ont vanger bij de in- en uitvoerrechten en ac cijnzen in Nederlandsch- lndië, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Door Z. M. isbij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, de titu laire rang van majoor verleend aan den van dat personeel. De minister van koloniën zal Januari geen audiëntie verleenen. BUlTEXLAiNDSCHE BERICHTEN. BELGIE. De lijvige memorie, door James Peltze geschreven tot verdediging zijns broeder Armand, behandelt op zeer uitvoerige wijz al de onderdeden van het geding; beknibbel de wijze, waarop het onderzoek plaats ha en de woordendoor den procureur des k< nings gesproken. Volgens den schrijver hel ben de rechters, met boos opzet en lengevolj, van de eens opgevatte meening, dat hij scliu dig was, elk oogenblik de waarheid verdraa en als bewezen verklaard wat onbewezen w gebleven. De toon is buitengewoon heftij smaad en verwensching vloeien strooinsg wijze uit de pen van den verdediger. 1 toch laat het gloeiende stuk den lezer bt tengewoon koel. Er wordt niets in aang voerdwat nie*. reeds ter verdediging v: Armand werd ingebracht door een drietal d begaafdste advocaten des lands, die dit al' zeker nog wel iu klaarder licht gesteld lie ben dan hun herhaler. En, terwijl de bij/aki uitvoerig worden besprokenwordt de lioo- zaak nagenoeg stilzwijgend voorbijgega:. Waarom bedreef Léon den moord; waan zijne overkomst naar Europa en zijne v- momming? Dit diende uitgelegd en dit bit nu even onverklaarbaar als in het stelsel:r verdediging. Wat daarvan ook zij, het dikwijls gei- rende en na het proces herhaalde gezeg, nl. #dat het laatste woord in deze souilre zaak nog in 't geheel niet gpsproken wordt op deze wijze weer bewaarheid;n ten derden male zal het lezend publieÜn België gedurende geruimen tijd zich metree cause célèbre bezig houden. EN6ELAN D. Men verzekert dat, naar aanleing van de levering van vuurwapenen aaide Soedaneezen, langs den weg der Roodeee, aan Engelsclie oorlogschepen last is gegen om de kusten te blokkeeren. De Standard verneemt uit St. Pers burg, dat alle berichten om eene vewe- ning tusschen den Czaar en den vorst van Bulgarije onjuist zijn. Dc Daily Nptrs verneemt vanzi^ correspondent te Belgrado, dat een nifts- terieëele crisis aldaar in aantocht is. Uit Sofia verneemt de Standard!at twee der Bulgaarsche ministers zich an kanten tegen Alexander's reis naar Petrs burg. Zij bepleiten veeleer eene reis van deu vorst naar Konstantinopel eneenegfcde verstandhouding tusschen Bulgarije ei de Forte. De ministers Stoilotf en Ztukoff echter dringen aan op eene verzoening met Rusland. De vorst aarzelt nog. 80(> soldaten ziju in de laatste 14 lagen doodgevroren. De correspondenten van de Tmes en de. Standard te Cairo hadden op 29 dezer een onderhoud met Moeklar pacbi, den buitengewonen Turkschen commissrs bij den Khedive. Moektar-pacha verklwde in hoofdzaak, dat zijne zending van nkomen vredelievenden aard is; dat hij echfcr nog geen definitieve plannen heeft en vel van de omstandigheden zal afhangen. Uit Kosheh wordt getelegraferd dat generaal Slefensou gisterenochtend tgen zes uur den vijand heeft aangevallen ju ver slagen, en daarna Giunes heeft be?t. Du vijand was genoodzaakt, zich terugle trek ken en w erd door de kavallerie achtrvolgd. De verliezen der Arabieren zijn aanienlijk er werden twee kanonnen eu twintigaandels buit gemaakt. Een Engelsch ottier werd gedood, en 1 officier benevens 20 ronschap- pen gewond. De Egyptische troeen ver loren 6 man aan dooden en 13 aan gwouden. De Engelsche autoriteiten teiangoon hebben bericht ontvangen, dat, togevolge van het verzet tegen de bezettingvan Op- per-Birina door Engeland, een aaial Slian- staten eene coalitie hebben gevorulom de Engelschen aan te vallen. De aioriteiten hebben eene expeditie van zeshoiierd man georganiseerd om deze bewegiugte onder drukken. FRAAHRIJ K. De heer Grévy heeft den og zijner verkiezing geheel op dezelfde wije doorge bracht als andere dagen. Hij s, als ge woonlijk, te negen uur naar qu bureau gegaan, heeft zijn brieven gelezn, daarna aan acht personen, volgens de rij audiëntie verleend en gedejeuneerd uiet ee: paar oude vrienden. Een kolonel kwam hm daarop geregeld de telegrammen vooiezen, die '/fete rif op herkiezing, maar meende dat ^e<re e*'st op de tweede stemming beslist Wz;-i'k. Om half vijf was alles in orde en kort daarop kwamen de ministers, senatoren en afgevaardigden den president feliciteeren. Brisson was de eerste. Deze receptie duurde tot zeven uur; de president ging daarna aan tafel. Aan het dessert kwamen de telegram men der verschillende souvereinen, en te tien uur ging de heer Grévy, als naar ge woonte, naar bed. NI'AXJE. Volgens de nieuwe civiele lijst krijgt de koningin-regentes van Spanje 7 millioen, de prinses der Astuiien 500 000, koningin Isabella 750.000, koning Francois d. rise 300 000 frs. jaarlijks, de hertogin van Montpensier 250 000 frs. evenals de infante Isabella, de infantes Paz en Eulalie elk 150.000 frs. ITALIË. De correspondent te Rome van de Standard meldt, in een telegram van 29 December, dat dr. Mezger uit die stad vertrokken is. OU8TE HIJ K. Aartshertog Karei van Oostenrijk, broeder van koningin Christina van Spanje, is verloofd met aartshertogin Maria Theresia. Het huwelijk zal plaats hebben in de lente. De andere broeder der koningin, aartsher tog Eugenius, heeft zijnen proeftijd begon nen als lid der orde van de Duitsche Rid ders. Vermoedelijk zal hij opvolger zijn van aartshertog Wilhelm, grootmeester der orde. PEK TELEGRAAF. WASHINGTON, 30 December. Het landbouw-departement schat den graanoogst in 1885 als volgt: maïs 1936, tarwe 357, haver 629 millioen schepels; en de oppervlakte bebouwd land: maïs 73, tarwe 34, haver 23 millioen acres. De opbrengst der tarwe toont eene vermindering van 40 pCt. aan. ST. PETERSBURG, 31 December. De geruchten over het aftreden van den minis ter van finauciën Bunge zijn volkomen on gegrond. RECLAtl Ei). De macht der gewoonte is bij den mensch zeer groot; daarom gelukt het maar zelden haar te verbreken. Niettemin raden wij een ieder, die laxeerende middelen ge bruiken moet, wegens verstoppingen of aambeien enz.eens eene proeve te nemen met de bekende Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT. Die proef zal zeker tot volkomen tevredenheid aanleiding geven, en bewijzen dat de Zwitsersche Pil len de beste laxeermiddelen zijn die bestaan. Men o»ertuige zich steeds er van, dat iedere doos Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT (in de apotheken verkrijgbaar 70 C*nts de doos) voorzien is van een wit kruis op een rood veld, met de naam- teekening R. BRANDT, en weigere alle anders ingepakte. Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. SWE- MER, Mare, 70 Cts. de doos. LAAT8TE BERICHTE*. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond heden terecht de carousselhouder H. F. R wonende te 's Hage wien werd ten laste gelegd valschheid in een authentiek geschrift en het gebruik maken van het valsche stuk. De bisch. had in September jl. aan de bevoegde autoriteit een verzoek gericht om ter gelegenheid van de opening van de kamers der staten-generaal, in het Lange Voorhout een caroussel te mogen plaatsen, doch had daarop eene afwijzende beschikking ontvangen. Daarover teleurge steld wist hij de ongunstige beschikking te veranderen in eene permissie om met een draaiorgel de ingezetenen der residentie mu zikaal genot'' te verschaffen, llij maakte hiervan ruiin veertien dagen een ongestoord gebruik, toen eindelijk de vervalsching werd ontdekt. De besch. bekende bij gebrek aan werk en om in zijn onderhoud te voorzieD, de permissie te hebben vervaardigd. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohinan riquireerde eene veroordeeling tot 3 maan den eenzame opsluiting en twee boelen van f 50. In de vervolgens door het hof gehouden corre-itioneele zitting werd behandeld het

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2