- se Hm me: «es o ecj .m. M TT1. Martha Engels, S. De Wilde, M. Sciarone, G. Burgersdijk, J. Burgersdijk, T. Borger- j ding, M. Biersteker, M. De Haas, E. Kroon, L. Blankenberg, E. Bos, T. Blansjaar, W. Van der Hoeven, M. Filippo, M. Ridderbof, J. Wijtenburg, M. Knaap, 11. He Mooij, J. Hermans, H. De Wilde, J. Blötc, C. Van Wijngaarden, W. H. Harmsen, J. Heykoop, T. W. Zandvoort, J. Groen, (jongens) J. Duysler, P. De Haas, A. Boekwijt, W. Gubbi, B. Taverne. 2e klasse, (meisjes) T. L. Briining, C. Sijtsma, N. Oostveen, M. E. De Tombe, G. Caron, D. Coebergh, G. Van Es, C. Van Reenen, M. Groen, A. M. Vink, C. RuigrokM. Knaapen, C. M. E. Kroon, J T. Mispelblom Beijer, H. Wijtenburg, M. A. Binnendijk, C. Japikse, C. Van der Kloot, A. Ladage, J. Bos, C. W. Bik,C. Van der Horn, C. J. Eigeman, E. A. Van der Kaay, J. B. Dreelisler, P. Fontijn, A. J. Spaanderman, M. Verkoren, M. H Vink, M. Van der Jagt, M. Pander, M. C. Duy- verman, J. C. Den Houter, (jongens) D. J. A. Binnendijk A. A. H. WijunobelF. A, Dee, H. Poelman, A. Ladage, J. W. De Tombe, H. A. M. Coebergh, J. D. Blankenberg, II. W. Brouwer, P. Van der Hueven, C. V. Bos, P. A. Meerhurg, C. F. L. Heymans, H. Coster, C. B. Duyster, C. A. Bik, J. W. Florijn, S. K. Oppelaar, J. Van Rhijn, L Den Houter, J. Jong- mans, J. De Haas, J. J. Van Amerom. 3e klasse, (meisjes) J. A. Oudshoorn, D. F. Oustdijk, N. C. Meerburg, S. N. W. Steenhauer, C. II. Meerburg, II. F. Van der lleyde, J. M. Milders, J. J. Japikse, C. M. De Ilaas, D. Van Thiel, S. M. Knotter, M. Spruyt, H. Planjer, C. Van Rhijn, J. Rodhard, C. M. Ladage, C. Ra ting, J. T. Rating, E. J. C. Bos, C. M. Brouwer, D. L. Springer, C. M. Van der Heyde, D. J. G. Frank, S. M. A. Van Duuren, G. D. Biben, M, Steenhauer, C. C. Rating, M. A. M. Sijtsma, (jongens) J. Bots, C. Siuionis, G. Jongbloed. BINNEN LAN DSC1IE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 4 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 21,494,097.05® en bij de betaalmeesters f i,483,035.82. Te zatnen 23,977,132.87'. In een afzonderlijk bijvoegsel der Slaata-Courant van heden wordt medege deeld t-Lol Kern I fo.i/ta Jn at.l.nl..]. -1 - geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over October 1885. Met ingang van 1 Januari 1886 is de heer L. II. Percival eervol ontheven van de waarneming der werkzaamheden der pos- tcrij op het eiland St. Martin N. G. en is de heer E. B. Hodge benoemd tot klerk bij den gezaghebber van St. Martin N. G.,en, onder de verantwoordelijkheid van den ge zaghebber belast met de werkzaamheden der posterij op gemeld eiland. Tot leden van de kamer van koop handel en nijverheid op het eiland Curasao zijn herkozen de heeren E. S. L. Maduro, S. Senior en A. Jesurum Dzn. Het bericht van de Midd. Cour., dat door het hoog militair gerechtshof de stuk ken, in zake het proces tegen de huzaren officieren, opgevraagd zijn, zou doen ver moeden dat deze zaak nog niet afgeloopen is. liet tegendeel is waar. De stukken zijn, tiaar men ons meldt, wel onlangs nog een: opgevraagd geworden, om den minis ter inlichtingen te geven, maar nadat deze er inzage van heeft genomen, rusten ze thans reeds weder sedert eenige dagen in het archief ter plaatse waar ze behooren. (D..v. N.) In de dezer dagen gehouden raads vergadering te Kattik is benoemd tot ge meente-badarts voor Katwijk aan Zee, dr. L. V. Hoog, arts, in plaats van dr. [I. Plantenga, die wegens gezondheidsredenen zijn ontslag had gevraagd. Zondag avond te ongeveer 7 j uur ge raakte eene der stoombooten van Fop Smit en C".l)e llertcedekomende van Dor drecht/aan den Noord te Kralingen op een dam, aan den wal gelegen, en wel tenge volge van den zwaren mist. De schok was nog al hevig, en zoowel aan de boot als aan den inventaris werd eene belangrijke schade toegebracht. De passagiers werden aan wal gebracht. Te Overschic kwam in de afgeloopen week een zelfmoord voor onder zoo zonder linge omstandighedendat wij het bericht onder reserve mededeelen, hoewel wij het uit goede bron hebben Een man leed sedert de laatste weken aan blindheid, doch behoefde geen gebrek te lijdenaangezien zijn patroon hem geregeld zijn gewone weekgeld toezond. f 6000, en kinderen had hij niet. De man was echter ontevreden, omdat hijzooals hij beweerde, geen genadebrood wilde eten, en i maakte van de korte afwezigheid zijner vrouw gebruik, om zich den hals af te snijden. Maasbode Vrijdag namiddag omstreeks 4 u. viel te Dordrecht het 4-jarig zoontje van den schip per C. P. Takvan Raamsdonkvan boord j van het ijzeren rijnschip Maria, in de rivier, j De ouders, die het ongeluk zagen, verschrik ten zoo hevig, dat zij als aan het dek j vastgenageld stonden en geen hulp konden bieden aan hun kind, dat door den stroom werd weggevoerd. Spoedig echter waren zij zoover van hun schrik bekomen, dat zij de hulp van den aan boord zijnden knecht konden inroepen, die zich terstond gekleed te water begaf en herhaaldelijk onderdook om den kleinen drenkeling te reddendoch vergeefs. De andere knecht was met de roeiboot naar ('en wal om eene lijn vast te zetten. Tot dusver is het lijkje l iet gevischt. Uit Zandvoort wordt aan de N. li. Cl. van 27 December gemeld: Door eene on bekende oorzaak is heden morgen te 9 ure, in het onbewoonde en op een vrij terrein gelegen perceel, genaamd het Ileidelberg- sehe Vat", een hevige brand uitgebarsten. Het houten gebouw met zijne asphalten be- kleediug brandde als eene houtmijt. De brandweer deed wel pogingen de vlammen te stuiten, maar de vuurgloed spotte met onze brandbluschmiddelen, en in niet veel meer dan een half uur was er van het gansche „lleidelbergsche Vat" niet veel meer over. Gisterenavond te half zeven uur is een hevige brand ontstaan in een huis in de Tweede Spaarndammerstraat te Amster dam, waarin eene broodbakkerij werd ge houden. Het huis is beneden geheel, boven gedeeltelijk uitgebrand. Niettegenstaande den hevigen Z. W. wind is de brand tot écu perceel bepeikt. De brand wordt toege schreven aan het omvallen van eene petro leumlamp. De Jrnk. Cl. meldt, dat een barer stadgenooten Zondagmorgen aan het Aqua rium van Artis te Amsterdam kwam en voor zich en zijn gezelschap vier entrees wilde nemen, waarvoor hij een bankbiljet van f 25 gaf. De bureaulist verklaarde dit niet te kunnen wisselen en weigerde de be zoekers toe te lalen, met de kans bij hun vertrek genoeg geld in kas te hebben. Zij moesten eerst maar hun bankbiljet elders gaan wisselen. Het verzoek om dit zelf te laten doen bij de kas van Artis, werd eveneens geweigerd, en men was gedwon gen in een winkel in den omtrek het biljet klein te maken, wat op een Zondagmorgen lang njet gemakkelijk was. Het bureau eener publieke instelling, zegt de Arnhemackewaar men geen f 25 kan wisselen en op dien grond den toestand aan vreemdelingen weigertneen, eene wereld stad is Amsterdam toch nog niet! Door mevr. de wed. J. E. Teixeira de Mattos en dr. Mendes de Leon en echt- genoote is, namens hun overleden echtge noot en vader, ter beschikking van Parnas- sim der Port. lsr. gemeente te Amsterdam gesteld eene som van 100.000 als bijdrage voor den bouw van een nieuw zieken- en oude vrouwenhuis. Aan ruim 30 personen, die bij de jacht dienst doen als drijvers, is van wege Z. M. den koning elk eene groote ham uitgereikt. Zaterdag 11. is te Ede, in den ouder dom van 73 jaren, overleden de heer mr. J. W. Schuurman, oud-lid van den hoogen raad der Nederlanden. Uit Steenwijk wordt van 28 December aan de Z. C. gemeld Gisterenavond omstreeks 7 uur leverde onze stad weder een rumoerig tafereel op. Tal van opgeschoten knapen hadden zich naar 't station begeven om de rijksveldwach ters, die gedurende eenige Zondagavonden uit Heerenveen ter versterking der politie alhiet waren gezonden en ook toen per trein van 7 ure werden verwacht, af te halen Weldra daarna was de bende in de stad en door nieuwsgierigen aangegroeid. Onwaar schijnlijk is het niet, dat meerder volwassene opstokers zich daartusschen bevonden, ter wijl het socialistisch volkslied werd ge zongen. De politie trad evenwel krachtig op en maakte van hare sabels gebruik, waarop de menigte hals over kop uiteenstoof. Het overige deel van den avond werd de rust niet meer verstoord. Een man, die Zondag 11. te Bezooijen voor zijne woning van de tram stapte, ter wijl deze nog in volle vaart was, had het ongeluk te vallen, met het gevolg, dat zijn rechterbeen overreden en verbrijzeld werd, zoodat er vrees bestaat, dat het zal moeten HfArrlon De landbouwer M. S. te Grubbenvorst (Limburg) is Zondagnamiddag dood in zijne kamer gevonden. Een geweerschot had zijn hoofd doorboord. Het is nog niet bekend, of hier een ongeluk in het spel is, dan wel of hij door de hand eens sluipmoordenaars is getroffen. GRAVEMUGK. Door Z. M. is agreatie verleendaan de onderlinge opklimming van de commandeurs der Duitsehe orde Balye van Utrecht F. M. baron Van der Duyn, O. baron Van Dedem, G. F. W. baron Van Neukirchen genaamd Nijvenheim, F. J. W. baron Van Pallandt van KeppelR. J. C. baron Van Pallandt van Rosendael, A. baron Sloet van Oldrui- tenborgh en T. M. W. baron Collot d'Escury; aan de opklimming van den eersten kapittel ridder E. J. baron Van Pallandt tot jong- sten commandeur, en van den tweeden ka- pittelridder A. E. L. C. baron Von Bodrl- schwingh Pletlenberg tot eersten kapittel ridder; aan de benoeming van den oudsten ridder-expectant J. A. Z. graaf Van Rech- teren Limpurg tot tweeden kapitlelriddel. Door Z M. zijn benoemd: tot com mies bij het departement van justitie, jhr. mr. W. Alberda van Ekensteinthans amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Bredatot burgemeester van Overasselt B. J. F. Olari- sius; en van Ooltgensplaat mr. D. Van Weel, secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd tot directeur van het postkantoor te Helder, P. Polvliet, thans directeur van het postkantoor te Ilel- levoetsluis; tot directeur van liet rijkstele graafkantoor te Leerdam M. J Coster, thans in gelijke betrekking te llansweert; tot di recteur van het rijkstelegraaf kantoor te Hans- weert G. E. Van Krieken, thans directeur van een der rijkstelegraaf kantoren, en zijn, bij de rijkstelegraaf benoemd tot telegrafist 2de kl.J. 11. Marsman, C. E. Van llelten en F. J. J. Rolvinkallen thans telegrafist 3de kl. Door Z. M. is B. J. Karpesteyn, die met 1 Januari 1886 aftreedt als lid der commissie, ingesteld op grond van art. 3 der wet van 28 Mei 1869 (SM. n". 97), met ingang van dien datum opnieuw als zoodanig benoemd. Door Z. M. is aan Th. E. F. Heer- kens, fabrikant te Zwolle, tot wederopzeg ging, vergunning verleend om, zonder daar voor eengclvlvlljXe-Ocluonnig 11 c.—tuil lager onderwijs te geven aan leerlingen der door de vereeniging van den Heiligen Viu- cenlius van Paulo onderhouden Zondagschool voor ambachtsleerjoiigens aldaar. De off. v. adm. 1ste kl. P. K. S. Metnian, uit Oost-indie in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De ministers van financiën en van oorlog zullen op 31 dezer en de minister van marine op 1 Januari geen audiëntie ver- leenen. De hooge read heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van B. Van Ommeren, te Amsterdam, door het hof te Amsterdam veroordeeld tot 1 jaar celstraf wegens tiet boosaardiglijk en openbaar aanranden van de waardigheid en het gezag van den koning en de rechten van het koninklijk stamhuis, smaden en honen van den persoon des koniugs. De hooge raad heeft aangenomendat het vols'rekt onaannemelijk moet geacht wordendat iemand van den standde op- liiding en de maatschappelijke bekwaam heid van den beklaagde den inhoud niet zou gekend hebben van een door hem aange plakt biljet: dat de veroordeeling door iiet hof uitgesproken berust op wettig bewezen aanwijzingen en dus behoorlijk is gemoti veerd. Wat de bewering betreft, dat het aangeplakte biljet bevatte de woorden„Ge drukt ter Algemeene Landsdrukkerij" en dus de bekl. niet had mogen worden ver oordeeld tenzij eerst rechtens ware bewezen dat het biljet niet aldaar ware gedrukt en dus de onmogelijkheid ware gebleken om den drukker te vervolgen, ovtrwoog de hooge raad, dat de Wet van 1 Juni 1830, de misbruikeu willende tegengaan door mid del van de drukpers te plegen zich niet hepaald tot strafbedreiging tegen den druk ker, maar strafbaar stelt, allen die buos- aardiglijk en openbaar, op welke wijze ook of door welk middel de waardigheid of het gezag van den koning hebben aangerand. Die strafbepaling treft dus ook hen welke die aanranding plegen door aanplakking van een smaadschrift. De hooge raad heeft de beide middelen dan ook niet aangenomenmaar het cassa tieberoep verworpen en den bekl. veroordeeld in de kostendesnoods invorderbaar bij lijfsdwang. e bestuurder van een brik, die op het Buitenhof te 's Hage eene juffrouw over reed, is wegens dit gebrek aan voorzorg, door de Haagsche rechtbank veroordeeld in een geldboete van f 15 en tot betaling aan de juffrouw van eene schadevergoeding van f 32. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EN GELA N D. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard gemeld, dat het bericht van som mige bladen, volgens hetwelk de Oost-Ku- melische quaestie door rechtstreeksche onder handelingen tusschen de Porte en prins Alexander geregeld zou worden, onjuist is. Tot dusver vonden nog geenerlei onderhan delingen desbetreffende tusschen Konstanti nopel en Sofia plaats; deze golden uitslui tend de regeling der quaestie met Servië. Volgens berichten uit Cairo wordt de stelling der Engelsche troepen in Neder- Egypte ongunstig geacht, zoodat verster kingen derwaarts zullen gezonden worden, te meer omdat ook de Arabieren versterking ontvangen, en een spoedige aanval op laatst genoemden die zich in den omtrek van Koshai verschanst hebben, in het plan der Engelsche aanvoerders ligt. ERANKRIJ H. In de vergadering van het congres te Versailles leest de heer Leroyer het decreet tot samenroeping voor, onder voortdurend geschreeuw der rechterzijde. De heer Leroyer verklaart de vergadering voor geconstitueerd. De president voegt er bijdat het congres enkel en alleen een kiescollege is, zoodat er geen plaats is voor discussie. (Protest aan de rechterzijde en uiterste linkerzijde. Het fumult neemt in hevigheid toe). -- De Fransche luitenant-kolonel Herbin- ger heeft gevraagd, voor een raad van on derzoek gebracht te worden, opdat deze uitspraak zal doen over de „gewoonte van dronkenschap", waarvan hij beschuldigd wordt. Zoodra de officier weder in garni zoen is, zal deze raad bijeenkomen, niet echter om het geval van Lang-Son te on- derzoeken maar om na te gaan, of de officier geschikt is om zijue betrekking te blijven bekleeden. ITALIË. Een Reuter-telegram uit Rome vsn 26 December, in de liaily Telegraph, luidt als olgt., ,9e Paus lijdt aan een aandoening der nieren. Dr. Mezger, uit Amsterdam, een specialiteitdie naar Rome werd ont boden om Zijn Heiligheid te behandelen, heeft gisteren den Paus bezocht en verklaard dat de kenteekenen niets onrustbarends op leveren, doch rust aanbevolen. DDITSCIILAKD. De zendeling en onderzoekingsreiziger in Zuid-Afrika Buettmer is in Bomaland overledeu. BIJLGARU E. De zegevierende intocht van vorst Alexander te Sofia zal waarschijnlijk door een soortgelijke plechtigheid te Philippopel worden gevolgd. De vorst moet nl. door den metropolitaan van Roemelië zijn uitge- noodigd naar de hoofdstad dezer provincie te komen, alwaar de bevolking hem onge twijfeld met geestdrift zal ontvangen. Er zullen drie Bulgaarsche regimenten worden vooruitgezonden, om aan den intocht den noodigen luister bij te zetten. PER TELEGRAAF. VERSAILLES, 28 Dec. In het congres heersclit een onbeschrijfelijk tumult. De rechterzijde wuift met witte zakdoeken. Te midden van de verwarring kondigt de beer Leroyer den uitslag van de loting voor de stemopnemers aan. De stembus wordt te twee uur geopend. VERSAILLES, 28 Dec. Slechts vijf leden van de rechterzijde namen aan de stemming deel. liet resultaat was, dat de heer Jules Grévy met 457 van de 592 uitgebrachte stemmen tot president der republiek werd herkozen. ST. PETERSBURG, 29 Dec. Het Jour nal de SI. l'eterslourg spreekt de mededee- ling uit Bucharest tegen, de generaal Vor- eicoff met een zending van den Czaar op weg is naar Sofia. HECLAtl E si. Door de publieke opinie begunstigd en als het aangenaamste en zekerst wer kende huismiddel uitverkoren, zijn tegen woordig de bijna in alle Apotheken ver krijgbare Zwitsersche Pillen van R BRANDT. Wie lijdt aan verstopping, zwaarte in de maagbloedsaandranghoofdpijn of derge-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2