bijvoegsel 'lehonrende bij Leidsche Courant van 28 December 1885. GEMEENTERAAD. De voorzitter opent ten twee ure de vergadering. Aanwezig de heeren Was, Knappert, De Goeje, Van der Hoeven, Zaaijer, Land, Du Eieu, De Fremery, Harteveld, Alma, Van Hoeken, Donner, Juta, Kaiser, Van Dissel, Verster, Le Poole, Oriessen, Zaal berg, Bredius, Buys en Do Laat de Kanter. Afwezig met kennisgeving de heeren Krantz en Bool. De voorzitter deelt mede dat op Donder dag 17 Drc. jl de instellingen van wel dadigheid zijn bezocht overeenkomstig het voorschrift van art. 179, en dat aan den heer inr. 11. J. K. Dijckmeester eervol ontslag is verleend -Is schoolopziener in het arrondisse ment Dordrecht, Ingekomen stukken. Een missive van den heer mr. S. Le Poole hoeudende kennisgeving, dat hij wegens le genomen beslissing in zake de O. I. in- ichting zijn ontslag neemt als lid der ge- ■eenteraad. Bezwaarschriften van de heeren E. Eswil- r en G. H. Schimmel tegen hun aanslagen de plaatselijke dir. belastingen dienst 5. ek van den beer E. Van Veersen om ing van plaatselijke dir. belasting S: 5. verzoeken werden in handen der sie van financien gesteld. >ort van de commissie der «teil. gasfa briek over de levering van gas aan ingezetenen in omliggende gemeenten. Verzoek van den heer F. E. Feld om een kelderingang te maken voor het huis in de Maarsinanssteeg hoek Kapelstraat. Verzoek van den heer J. J. A. A. Frantzen om eervol ontslag als leeraar aan het Gym nasium tegen 1 April 1886. De voorzitter verzoekt de heeren Land, Donner, Knappert, om met hem deel uit- teinaken van het stembureau. Benoemd tot lid der commissie van de ooiwaarscholen de lieer J. A. Van Dijk. Tot leden der plaatselijke schoolcommissie de heeren dr. H. G. Van de Sande Bak- h.uijzen, dr. H. Boursse Wils, mr. F. Was en dr. Th. H. Max Gillavry. Tot curatoren qer gemeentelijke inrichting voor de opleiding >an O. I. ambtenaren de heeren dr. M. J. DeGt^^p en Betjerinck. Tot leeraar voor een der Polynesische talen aan de gemeentelijke inrichi:.,^ voor ,]e 0p. leiding van O. I. ambtenaren o, |,eer X,een- dert Karei HarmsenOost-Indisc.. ambte naar. Aan de orde is het verzoek van den h«r W. II. Neuteboom om kwijtschelding van boete wegens te late aflevering van het werk aan de Zijlpoortbrug. De heer Was kan met de voordracht van B. en Weth. niet meegaan. Adressant was door het breken eener machine in de fa briek, waar de benoodigde ijzerwerken be steld warendus door force majeureniet in staat liet werk tijdig af te leveren. Spre ker meent daarom, dat het verzoek van adi ssant moest ingewilligd worden. De lieer Kaiser ondersteunt het verzoek van den heer Was. De heer Knappert meent, dat niet opgaat het argument van den aannemer, dat hij om zijn werklieden aan den gang te hou den, zoo laag mogelijk heeft ingeschreven, zoodat de boete van f 100 op een werk, waarvoor geen winst berekend isgeheel ten zijne nadeele komt. Hij ondersteunt daarom de voordracht van B. en Weth. De heer De Laat de Kanter heeft een onderzoek ingesteld en kan ten gevolge van dat onderzoek verklarendat het ijzer wel te verkrijgen was. Kwijtschelding van boete in dezen zoude bij toekomstige aannemingen ongunstige gevolgen na zich slepen. 11 ij wil echter de zaak aanhoudenen nogmaals een onderzoek instellen, teneinde te weten te komen, of het ijzer niet bij een ander te verkrijgen was. De heer Was is in staat mede te deelen, dat het ijzer besteld w as bij den smid Lan- gezaal en dat deze liet weder besteld had bij den heer Quant. Deze heeft hem vast verzekerd, dat het benoodigd ijzer nergens anders te bekomen was. Nu is ten gevolge van een ongeluk in de fabriek het bestelde ijzer niet kunnen geleverd worden. Ove rigens is hij niet gekant tegen de motie van den voorzitter tot uitstel der behandeling van de zaak. Prof. Van der Hoeven vraagtof de voor zitter er een voorstel van maakt om de be handeling der zaak uit- en een onderzoek in te stellen. De voorzitter beantwoordt die vraag in bevestigenden zin. De heer Alma betoogt, dal om het ge ringe bedrag liet vaak zeer bezwaarlijk is een bestelling te. doen uitvoeren, zoodat men al zeer blijde isals men door een groote fabriek geholpen wordt. De heer Was verklaart tegen de motie van uitstel te zullen stemmen, die verkla ring inotiveerend door grondendie den ver slaggever ontgaan zijn. De heer v. Dissel zal vóór de motie stem men. Vraag is of het benoodigde ijzer wel zoo erg afwijkt van bet gewone formaat. Is het formaat, wat spreker niet kan beslissen scherp afwijkend, dan is het geen courant artikel en niet bij den eersten den besten te verkrijgen. Om dit nu te onderzoeken acht hij uitstel wenschelijk. De heer Driessen verklaart te zullen stem men vóór het voorstel van burg. en weth. De heer Was vindt in het gesprokene van den heer v. Dissel aanleiding van gevoelen te veranderen en zal vóór de motie van den voorzitter stemmen. De lieer Kaiser meent, dat de kwestie hierop neerkomt, of het waar is, dat de machine, tengevolge waarvan het ijzer niet kan geleverd wordengebroken is. Niemand meer het woord vragend wordt de discussie over het onderwerp gesloten, de motie om de zaak tot een volgende ver- sadering aan te houden, in stemming ge brast en met algemeene stemmen aange nomen. Het verzoek van den beer J. Van Veen betrekkelijk de demping van een gedeelte sloot langs het Delftsche trekpad op de door de commissie van Fabricage gestelde voor waarden wordt zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. De overgelegde staat van af- en over schrijving op de begrooting wordt' zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Wel werd het door prof. Van der Hoeven sterk afge keurd, dat op dien staat een post voor kwam, waarover de raad niet eens was ge hoord. Men had namelijk 150 nieuwe stoelen voor de Gehoorzaal aangekocht en voor deze aankoop was niet eens de inwil liging van den raad gevraagd. Na ophel dering van den voorzitter berustte de raad in het fait accompli. Het verzoek van liet bestuur der Pensi- oensvereeniging van werklieden ter bekomiug in gebruik van het lokaal boven de Waag wordt zonder hoofdelijke stemming inge willigd. liet voorstel tot het verleenen van af schrijving en restitutie van plaatselijke directe belastingen wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat op de vraag van den lieer Donner, of er mogelijkheid be staal om liet kohier der plaatselijke belasting vroeger ill het jaar vast te stellen, dior den voorzitter geantwoord was, dat hiertoe moeielijk het initiatief van het Dagelijksch Bestuur kon uitgaan wijl het tweemalen aan den raad vruchteloos de gelegenheid ge geven had. Op het verzoek van den lieer J. D. F. J. Werner ter bekoming van grond aan de Boomgaardsteeg wordt zonder hoofdelijke stemming afwijzend beschikt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. PER TELEGRAAF. THAYETMYO, (aan de Irrawadij)24 December. Vier honderd roovers hebben met twee kanonnen den 21 en dezer een de- laclieuieDt cavalerie aangevallen op 10 mijlen beneden Ava. Er is infanterie met twee kanonnen ter versterking heen gezonden. GEMENGDE BERICHTEN De Obertchlet. Am. deelt het verhaal mede van het geen een man te lijden had, die als opnemer bij de volkstelling in Duitsch- land, dezer dagen dienst deed. Hij bevond zich in een dorp en begaf zich naar een verafgelegen huis, terwijl het donker en zeer koud was. In de woning zag hij een lichtje branden en hij verheugde er zich op dat hij weder eens in een ver warmd vertrek zoude komen. Nauwelijks betrad onze teller echter de hoeve of een hond beet hem in het rechter been en hij sneldedoor het ondier achter volgd, naar de buisdeur. Hij opende die en eene koe loeide hem tegen en versperde hem den weg. Slechts met moeite kon hij den halfdooven bewoner van het huis te voorschijn roepen en eerst toen kon hij zijn plicht doen. Aangezien er geen stoel in het vertrek wasging onze inan aan de tafel staanom te schrijven. Eensklaps begon dit meubel te waggelende ambtenaar greep naar "'Jn® i—pfaren, maar reeds zat hij er dat onder de tafel logeert® en een wande lingetje door het vertrek wilde gaan doen. Niettegenstaande al die tegenspoeden vol bracht de wakkere teller zijn plicht geheel in de pontjes. De Brusselscbe politie heeft twee re cidivisten gepakt, een van Hollandsche af komst,- die te Antwerpen talrijke oplichte rijen had gepleegd. Gisterennamiddag heeft in eene steen kolenmijn te Mardy bij Pontypridd (Wales) eene ontploffing plaats gehad400 mijnwer kers bevonden zich in de mijn en men vreest dat 200 hunner zijn omgekomen. De politie te Parijs heeft een bende van 60 dieven gearresteerd, de zoogenaamde Zwarte bende, die stelselmatig in winkels diefstallen pleegden en van de opbrengst leefden. Naar aanleiding van eene mededeeling over de eerste groote spiegelglazen ruit die te Berlijn te zien was, en die, volgens het Bert. Tagehlattin den winkel van den heer Hirschfeld, in de Königstrasze, was aange bracht schrijft een oud Berlijner aan dat blad bet volgende. „De eerste groote ruit, groot ten minste voor dien tijd was niet bij Hirsch feld maar bij den juwelier Hossam or. en baarde zeer groot opzien. Een ici in die dagen toevallig met zijn w tegen het glas en verbrijzelde het. trad hij den winkel binnen en vro schadevergoeding hij te hetalen De prijs van het gebroken glas w -f'' thaler; de man gaf een baukb -ui honderd thalers, kreeg vijftig terug heen. Kort daarna bleek dat het 1 valsch was. Te Petersburg is den 17den dez ui ontvangen van eene dynamiet-ontp i?> de goudwasscherijen van Plejuchin Er zouden 8000 kilogr. dynamiet i zijn en een aantal ineiischen moete om het leven gekomen zijn; enkele spreken van 100, andere van 1000 n Een voor schouwburgbezoe langrijke uitspraak is door den re r Westminster (Londen) gewezen. In 'co den heer Van den Berg tegen den van 't Drury lane theater, Augustu i gerichte aanklacht besliste de ree na melijk dat een entrócbiljet alleen de i tot dat deel van den schouwburg wa dat op het biljet is uitgedrukt, e zoolai.g in dat deel (rang) nog r om tt stae" de bezoek*' geen ree op ter ging eei Nubischei .to:. en viel den temmer aan. Lie man g op de vlucht, maar liet het hok open op den grond. De leeuw sprong ov heen en vloog het huis van den at binnen dat open stond en viel den -.ifant aan. Na een korten strijd werd de leeuw doodgedrukt. Te Leiden ter Boekdrukkerij vau GEBROEDERS MURÉ.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 7