BUITENLANDSCHE BERICHTEN. «3 «rat was «3 *u ■*- a. rww x<.- den drijfriem stappen, die tasschen de beide schuren loopt. Haar kleeren raakten daarin verward, tengevolge waarvan de ongeluk kige eenige keeren met kracht tegen de steenen werd geslingerd. Ze werd daarbij vooral aan 't hoofd, deerlijk verminkt. Men vond haar in bewusteloozen toestandbracht haar huiswaarts en riep geneeskundige hulp in. Het arme kind overleed den volgen den dag. Donderdagavond had te Yerseke een treffend ongeluk plaats. Terwijl in de boven zaal van het hotel „De Oesterbeurs" eene vergadering werd gehouden, opende een der aanwezigen, een ingezeten van Wemeldinge, eene deur van het in bouw zijnde en van voren nog niet afgesloten balkon, waar schijnlijk eenvoudig met het doel om een kijkje over de straat te nemen. Hij stortte daarbij van eene vrij aanzienlijke hoogte naar beneden en kwam op een hardsteenen stoep te recht. Hij verwondde zich zeer ernstig, zoodat zijn toestand hoogst beden kelijk moet zijn. Nog een derde slachtoffer van de gas- ontsnapping op „Voorburg" te Vucht is overleden. 's GHiTEXlUGE. Door Z. M. is aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: mr. P. A. Van der Lith, te Leiden ridder van de koninklijke militaire Portugeesche orde van Onze Vrouwe van de Ontvangenis van Villa Vicoza; mr. W. L. P. A. Molengraaff, te Utrecht ridder der Leopoldsorde van BelgiëP. J. H. Cuypers, te Amsterdam, groot-officier van de konink lijke orde van Isabel la Catélica; A. Bre- dius, te Amsterdam, ridder der orde van Karei III van Spanje; C. Verkaar, te Breda, ridder van het Heilige Graf te Jeruzalem; G. J. Steens Zijnen, te Gouda, kommandeur der orde van Karei III van Spanje. Door Z. M. is, met ingang van den dag waarop in uitvoering der wel van 4 December 1885 (Stil. n° 202) de vereeni- ging der gemeenten Rotterdam en Delftshaven tot stand zal komeneervol ontslag verleend aan inr. S. A. Veiling Meinesz als burge meester der gemeente Rotterdam enaanjhr. F. V an Citters als burgemeester der gemeente Delftshaven; en voornoemde mr. S. A. Vening Meinesz benoemd tot burgemeester der nieuwe gemeente Rotterdam. Door Z. M. is de heer W. F. G. Hellmund benoemd tot lid van den koloni alen raad in de kolonie Curasao. De luitenant ter zee 2de kl. J. F. B. Van Dijk, de tijdelijken officier van gezond heid 2de kl. bij de zeemacht dr. 11. Scho- binger en de officier van administratie 2de kl. C. Flaes, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De benoemde officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht J. F. Brust wordt met 1 Januari a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te liellevoetsluis, om dienst te doen in de maritieme zieken-inrichting aldaar. Aan de Standard wordt uit Teheran gemeld, dat de commissie voor de Afghaan- sche grensregeling, wegens gerezen moei lijkheden, haren arbeid heeft geschorst. Het verschil bestaat in het trekken der nieuwe grenslijn in de nabijheid van Me- ruchac. Aan de Timet wordt uit Rangoon ge meld, dat er eene ongeregelde Birmaansche legermacht, onder aanvoering van een Boedda- priester, tegen de Engelscben oprukt en zij alle dorpen plundert. FRANKRIJK. De commissie uit de kamer, die de voorstellen tot verhooging der invoerrechten op granen zal onderzoeken, beslaat uit 22 leden. Elf daarvan zijn voor het behoud van het statu quo, dat wil zeggen een in voerrecht van 3 francs. De anderen zijn verdeeld. De commissie moet de ministers nog hooren; zij zal ook eene lijst van vra gen aan de landbouwmaatschappijen rond zenden. De heeren Ribot, Devcs, Léveille, Michon, Hielard en Dollfus, candidaten der gematigde republikeinen van den Tempt en de Débals, hebben aan het comité der „Association Républicaine" doen weten, dat zij voor de herstemming te Parijs niet meer in aanmerking wenschten te komen. Dit comité, waarvan de senator Dietz-Monnin voorzitter was, heeft zich daarop ontbonden. De Duitsche kroonprinses zal bescherm vrouw worden van een tehuis voor Duit sche dienstboden te Parijs. Het zal in Januari te Batiguolles worden geopend. Reeds is een huis gekocht voor 195.000 fr. en aan de inrichting zal 95000 frs. worden besteed. SPANJE. De Marokkaansche ambassade zal Madrid verlaten met prachtige geschenken van de koningin-regentes aan den Sultan. Het ministerie heeft met de gezanten onderhan deld over ruiling van grondgebied op de Afrikaansclie kust en het wijzigen van het handelstractaat van 1880. ZWITSERLAND. De Zwitsersche Stendenraad heeft zich vereenigd met het voorstel der bonds- regeering, om een bedrag van 500,000 fr. te bepalen als eerste termijn eener som van 2,600,000 fr.voor de werken ter verdedi ging der St. Gothardlijn. RITSLA N D. Uit Warschau wordt aan de Dziennik Poznanski gemeld: Het openbaar minis terie heeft in het groote nihillistenproces, op grond van art. 249 van het strafwetboek de doodstraf geëischt tegen 26 van de 29 beschuldigden. De verdedigers concludeerden tot gewone gevangenisstraf, of verbanning voor hoogstens vier jaren naar Siberië. Waarschijnlijk zal het arrest aanstaanden Maandag gewezen worden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 18 Dec. (Part. tel. D. v. N) John Magee en zijne vrouw Sarah hebben twee brieven gezonden aan den prins van Wales, waarin zij den prins om 750 pond vroegen. De politie zorgde eene bijeenkomst te bepalen, gaf hun een pakket koperen penningen en arresteerde hen. De vrouw legde daarop eene verklaring af, -- naar de politie zegt vrijwillig, naar zij zelve zegt door geweld gedwongen. De brieven werden niet in de politie-rechtbank voorgelezen, maar men verneemt, dat de schrijver lid was van een geheim genootschap en aange wezen was, om den prins te vermoorden. Hij vroeg nu 750 pond, om in staat Ie zijn Amerika te bereiken en voor altijd be vrijd te zijn van de deelneming aan moord dadige zamenzweringen. De man en vrouw zijn in hechtenis gehoudenWoensdag zullen zij weder worden verhoord. CAIRO, 19 Dec. llet herhaald uitstel van het vertrek van Moekhtar-pacha naar Egypte veroorzaakt hier eenige bezorgdheid. Men gelooft, dat het vertrek van sir Drum mond Wolff naar Opper-Egypte voor onbe- paalden tijd is uitgesteld. W aarschijnlijk zul len over dt ze aangelegenheden vriendschappe lijke onderhandelingen worden gevoerd; de Engelsche-Turk8che conventie is echter voor het oogenblik tot eene doode letter gewor den, sedert de Soedaneesche opstandelingen de vijandelijkheden hebben hervat. MADRID, 18 December. In de samen stelling van het corps diplomatique zal geene verandering gebracht worden vóór dat de Cortes ontbonden zijn. Te Madrid heerscht de pokken-epidemie. Heden zijn 18 lijders bezweken. RECLAItEit Wij bevelen aan de opmerkzaamheid van onze geëerde lezers het in het hedendaagsch nommer inhoudend inseraat van de firma G. DAUBERT JUN. te Braunschweig (Duitschland.) LAATSTE RER1CHTEN. Op de interpellatie van den heer Schaepman in de heden gehouden zitting van de tweede kamer, waarom de burge meester der gemeente Andel was herbenoemd, terwijl de regeering nog geen inlichtingen verstrekt had op de adressen die dien bur gemeester van wetschennis beschuldigden, antwoordde de minister Heemskerk, dat in lichtingen spoedig zouden komen, dat her- benoeming tijdelijk noodig was daar anders in de gemeente Andel anarchie zou heer- schen daar wethouders en den gemeenteraad ontslag hadden genomen. Tegenover hef tige aanvallen van de hh. De Geer van Jutfaas en 't Hooft hield de minister vol dat de kamer vrij bleef in oordeel en dat hij geen voordracht van andere personen had ontvangen en indien later de juistheid van de beschuldigingen bleekde herbe noemde burgemeester kon worden ontslagen. Bij het debat van het hoofdstuk Oorlog is met 47 tegen 15 stemmen verworpen liet voorstel tot uitbreiding der oefeningen van de schutterij met personeel van het leger. Het remontedepot te Millingen is behouden. Maandag voortzetting. De leden der eerste kamer zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Maandag 28 dezer, des namid dags ten twee ure. Gisterenavond kregen twee heeren, na het verlaten van het Café Nationaal, hoek Boekhorststraat en Prinsengracht te's [lage, op de Groote Markt gekomen, om een dus ver onopgehelderde redenonaangenaamheden met den beeldhouwer B. Deze sloeg er dadelijk op los en bracht een der twee personen, den heer W.uit Scheveningenmet den knop van zijn wan delstok een hevigen slag aan het rechter been toe. De geslagene viel op straat en werdniet kunnende loopen, in voornoemd koffiehuis binnengedragen, alwaar de heelkundige Zand vliet constateerde, dat het rechtervoorbeen gebroken was. Nadat het been een voorloopig verband was aangelegd, is de heir W. eerst per brancard naar het politiebureel en later per rijtuig naar zijn woning te Scheveningen vervoerd. De dader werd kort na het voorval ge vat en naar het commissariaat van politie gebracht. -Aanstaanden Maandag wordt in het Hotel den Ouden Doelen verwacht de nieuw benoemde gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van China bij ons hof, vergezeld van den heer dr. Kreijer, secretaris-tolk. De te Rotterdam gearresteerde oude bekende der justitie is zekere v. d. Vand. Hij had zich te 's Hage in een logement op de Ammunitiehaven eens flink te goed gedaan aan eten en drinken en toen ƒ2.50 voorschot gevraagd en gekregen op een post wissel groot ƒ25, dien hij voorgaf daar te moeten ontvangen doch waarvan later bleek dat hij hem zelf vervaardigd had en die dus valsch was. Het overige geld zon hij, naar hij zeidelater wel eens bij den logement houder komen halen. Vrijdagavond is door de Zwolsche politie gearresteerd de postbode van Zwolle op Zalk. Hij wordt verdacht op postwissels, welke hem in zijne betrekking waren ter hand gesteld, om die aan de ge adresseerden uit te betalen, valschelijk de handteekening der geadresseerden zou ge schreven hebben en het geld onder zich te hebben gehouden. (Uil) SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Limburg, van Rotterdam naar Java, arriveerde 18 December, des namiddags, te Marseille. De Noordholland arriveerde heden van Rotterdam te Padang. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij het op 17 en 18 dezer te's Hage gehouden acte-examen voor middelbaar onder wijs zijn geëxamineerd voor: geschiedenis 1 candidaat, toegelaten nl. mej. C. Van Door- ninck, van 's Gravenhage; boekhouden 1 candidaat, zich teruggetrokken; staatsinrich ting 1 candidaat, afgewezen. Bij het te Utrecht gehouden acte-exa men voor middelbaar onderwijs is geslaagd voor Fransch, acte A, de heer J. Van Breukelen, van Voorburg. INGKIOISEN. GEVOLGEN VAN „PROTECTION. Een inlandsch fabrikant onder ongunstiger conditiën werkende dan de buitenlander (hooger werkloon, duurder grondin't alge meen duurder leven) brengt iets van zijn fabrikaat aan de markt voor bijv. f 1U0. De vreemdeling komt en offreert hetzelfde voor f95, nu moet hij, laat ons zeggen, 5 pCt. inkomende rechten betalen wordt dus f 99.75, hij is dus goedkooper dan de inlander, laat men hem echter 10 pCt. geven dan wordt zijn aanbod voor f 104.50 van de hand gewezen met eendank uwij kunnen hier goedkooper te recht". Zóó kan men tegen zeer geringe opoffering de vader- landsche nijverheid beschermen en armoede weren. R. Nogmaals een antwoord aan den heer L. De aanmerking door den heer L. gemaakt op mijn vergelijking, ik beaam ze. Evenals alle vergelijkingen gaat ook de mijne eenig- zins mank. Evenwel een algemeen gebrek wordt niet aangerekend. ZEd. zal toch het daarin verscholen argument wel begrepen hebben, dat het namelijk voordeeliger is voor de algemeene huishouding (den staat) indien niet één gedeelte van het gezin werk en verdienste heeft, maar dat allen dit hebben (naar gelang van krachten) omdat anders in dat gezin oneenigheid en geharrewar dreigt en „eene huishouding die tegen zich zelf verdeeld is" enz. De Italiaansche regeering heeft een wets ontwerp ingediendtot wederoprichting van het premiestelsel, ter bescherming van de handelsmarine. In België heeft men het plan een invoer recht te gaan heffen op 't buitenlandsch vee. In Zwitserland klaagt men „steen en been" over de beschermende rechten der groote naburige mogendheden. De „handelsbladen" dringen aan op repressailles. Nederland staat alleen of althans bijna alleen, 't Zou echter kunnen gebeuren, dat wij, ondanks dat alles, een beter inzicht, een helderder oordeeleen ruimeren blik be zaten. Maar helaas! ik geloof dat wij langzaam maar zeker den ondergang te gemoet gaan in den ongelijken strijd. De meerdere wel vaart van Nederland, waarvan de heer L. spreekt, boven die staten waar bescher mende rechten worden gehevenbestaat die niet alléén in ZFds verbeelding? Hoort de heer L. de stemmen niet, van de duizenden en nogmaals duizenden die roepen Die toestand is niet langer houd baar, wij gaan ten onder?" ZEds stelling, dat, wanneer één tak van nijverheid wordt beschermd, ook terstond de aanverwante takken daar recht op heb ben gaat m. i. niet op. Men regele zich in dat opzicht naar de behoeften en nooden des volks. Hoe weinige lakenfabrikanten tegen zoo vele kleermakers. De eersten bijna allen gefortuneerde lieden, de laatsten voor het meerendeel werklieden, die, 't met de handen in den schoot kunnen aanzien, hoe de vreemdeling gemaakte kleedingstukken in ons land binnenvoert, terwijl zij naar werk hunkeren. liet buitenland werkt voor ons. Land bouwers klaagt niet, 't goedkoope graan woidt ingevuerd. Meubelmakers waarom bekommert gij u. Komen er geen sierlijke meubelen uit den vreemde? Goudsmeden, wat deert u, doe zooals de Duitschers hier doen en importeert bij de naburen. Fabri kant van spoorwegwaggons en tramwagens wees blijde dat wij niet zoo kleingeestig zijn als de Duitschers die u bij goedkooper aan bod de levering weigeren. Tilburgers, weest weltemoede al beletten u de buitenlanders door hooge rechten, uw fabrikaat bij ben intevoeren. Nederlanders, alvorens ons wijzer te wanen dan al onze naburen, laat ons eens overwe gen of wij 't niet mis hebben. Men moge zeggen dat wij niet ten achter staan bij de andere statendat ook déar malaise heerscht en de toestand niet zoo schoon is. Maar gaan wij niet ontzaglijk achteruit? Zal niet ondanks den erkenden liefdadigheidszin van oris volk, de last te zwaar worden met die steeds toenemende artnen Moeten wij alleen tegen den stroom oproeien? Is niet het oogenblik déar dat wij moeten gaan zeggen Regeering, schenk ons uwe bescherming, zoo als in andere landen het volk door de regee ring beschermd wordt, wilt gij ons dat niet schenken, geeft ons dan fairtrade in plaats van fieelrade, laat dan voor 't minst het compensatie-systeem worden ingevoerd. Vaderlandsliefde (geen ijdel woord) laat ons die aankw eekendoor te doen wat in ons vermogen is, door stelselmatig de vader- landsche nijverheid te bevoordeelen; wie weet of anders niet een groot gedeelte van onze natie de gedach'e in zich zou voe len opkomen: „'t is alles mooi en wel, maar wat geeft mij een vaderland waarin ik broods gebrek moet lijden"! Welgestelden van ons andlaat geen goederen meer uit Parijs of andere vreemde steden komen, denkt om de werklieden, die, wellicht naast uwe deur wonen en broodeloos dreigen tc worden. Nu zijn de eerlijke en vlijtige armen nog te red den, ach zorgt toch dat hun gebrek niet kornt tot dien vreeselijken toestand, die in hun misdadige plannen zal doen opvatten. Of heeft niet te allen tijde de armoede de misdaad in de hand gewerkt, haar onmid dellijk veroorzaakt, wil ik niet zeggen. Wat leert de ondervinding te dienaangaande? Mijnheer L. vergeef mij indien ik mij een oogenblik door mijn onderwerp heb laten medesleepen en daardoor een weinig ben af gedwaald. Bewijzen, vraagt U en nogmaals bew ijzen. Ik zou u kunnen antwoorden: ik opper eene stelling. U valt die aan, bewijs dat ik ongelijk heb, maar dat wil ik niet, 't zou zwakheid verraden. Wij hebben hier niet als de Franschen en Duitschers in 1870 een' kostbaren strijd te voeren gehad, onze welvaart is niet zooals elders door slechte oogsten geknakt, onze bodem is vet en vrucht baar, onze ligging gunstig en voordeelig, het militairisme hier niet zoo vele en zulke zware offers vergt als bij onze buren en toch ondanks dat alles, nemen in ons

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2