NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant v e r s e li ij 111 (1 a e I ij k s behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Hammer 10 ('ent. ADVERTENTIEN: Bareel: Sclieepmakerssteeg 6. Maandag 21 December 1885, N°. 299. 199* jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. "bïnnenlandsohb berichten. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van H. DE LA RIE, wonende alhier, houdende verzoek om vergun ning tot het oprichten van eene paarilenslach- terij in -het perceel Looierstraat no. 3o. Gelet op lie artl. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de So- cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Zaterdag den 2en Januari aansl.'j voormiildags te e// urenop hel Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen dal verzoek in te brengen. Buigemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester.' E. KIST Secretaris. Leides, 19 December 1885. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden; Gezien art. 21 der Wel van den 4en De cember 1872 Stblno. 134); Brengt ter algemeene kennis dal in dealge- loopen week 8 gevallen van Koodvonk al hier zijn aangegeven en dal geene sterfgevallen aan deze ziekte plaals hadden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, ÜE KANTEIt. Leiden, 19 December 188.5. IIABKAIETIÏS. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft heden in het seminarium te Warmond tot priester gewijd de wel-eerw. heer O. Driessen, welke aanstaanden Maandag ten negen ure in de parochiekerk van de H. Petrus alhier zijne eerste plechtige H. Mis zal opdragen. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 82 volwas sen personen en 14 tot 22 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 8 gevallen van roodvonk en 2 v°n diphtheritis aangegeven. Overleden geen aan roodvonk en 1 aan diphtheritis. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der justitie te 's Hage gesteld, een persoon, die, hier ter stede onder den naam van H. S. vertoefdedoch van wien bleek dat hij is genaamd zekere F. L. sedert eenige maanden uit 't bedelaarsge sticht te Veenhuizen gedeserteerd. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie belast in 1885/86 met het afnemen van de prac- tische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artl. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (SM. n°. 222,) zal zitting houden op Maandag 4 Januari 1886 en volgende dagen, te Amsterdam. Tot militie-commissaris in Overijsel is benoemd de gep. luit.-kolonel F. baron Van Aerssen Beijeren van Voshol. De van het Ie bij het 4e reg. inf. overgeplaatste kapitein J. Van der Meer wordt geplaatst te Gouda en ingedeeld bij het 5e bat. De ontvangsten der Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij gedurende de maand November bedroegen f 537,731.25. Sedert 1 Jan. werden 3,964,828 reizigers vervoerd en f 6,089,632.39s outvangen. Naar de JIaarl. C. verneemt, is de heer R. D. M. Verbeek, de schrijver van „Krakatau", mijn-ingenieur in Ned.-Indië, door de universiteit te Breslau benoemd tot doctor honoris causa, in 't bijzonder wegens zijn verdiensten voor de geologische beschrij ving van Sumatra's Westkust. Bij de toe kenning van dit eerbewijs was Verbeek's geschrift „Krakatau" te Breslau nog niet bekend. Een ongehuwde heer te 's Hage werd dezer dagen verrast door eene tekening van banketlettersdie men op naam zijner niet bestaande echtgenoote besteld had. De bemanning van den Vlaardingschen logger Koolemans Beynen is den 15en Jan. e. k. als getuige voor de rechtbank te Os- tende gedagvaard, ter zake van het moed willig vernielen hunner netten door Belgi sche visschers. V.) Te Rotterdam verkoopen thans eenige spekslagers hun waar voor 30 cent het J kilogr. Naast de vele tegenstrijdige berichten, die Nederland over den toestand van den landbouw in de Nieuwe Wereld bereiken, verdient vermelding, dat een landbouwer uit Ooltgensplaatzooals men aan het Vad. van daar schrijft, na gedurende den afgeloopen zomer bijna volle twee maanden in den staat Jowa te hebben vertoefd, dezer dagen met de beste berichten is teruggekeerd. Hij is van zins zich met de zijnen en het gezin van zijn zoon eerlang in Amerika te gaan vestigen. Als men weet dat hij een ervaren landbouwer is en het hem te Ooltgensplaat juist niet onvoordeelig gaat, dan is dit be richt zeker niet van belang ontbloot. Eenige weken geleden trad eene vrouw te Dordrecht in het huwelijk met een varens gezel, die wegens zijn beroep genoodzaakt was, kort na de voltrekking van het huwe lijk op reis te gaan. Gedurende zijn afwezig heid werd de vrouw ongesteld, en ter betere verzorging begaf zij zich naar hare moeder waar spoedig bleek, dat zij aan roodvonk lijdende was. De moeder begaf zich naar de politie, om van het ongeval aangifte te doen, inaar intusschen ontving de zieke bericht, dat haar man in de stad was gekomen. Zij kon aan den wensch om hem te zien geen weerstand bieden, wikkelde zich goed in doeken en deken, en trok naar hare eigen woning. De politie liet zich inmiddels door dit bewijs van liefde niet vermurven. In tegendeel, toen het feit haar ter oore kwam, constateerde zij dit bij proces-verbaal, wegens het overtreden der wet op de besmettelijke ziekten, Volgens het N. v. d. I. wordt te Amsterdam in de laatste dagen het bedel- bedrijf met eene zoo hinderlijke onbeschaamd heid uitgeoefend, dat zelfs de liefdadigsten er knorrig onder worden, ten nadeele van de werkelijk hulpbehoevenden. Huis aan huis ziet men hen aanschellen een paar maal achter elkander liefst, als men hen niet spoedig genoeg open doet niet eens meer met een mandje met zeep of een paar loosjes lucifers als voorwendsel, en razen tegen de dienstboden, aan wie ze handen vol werks geven, die hunne vraag om eene kleinigheid afwijzen of niet voor hen „naar binnen" willen gaan. llun aan dringen om opengedaan te worden, is dik wijls verdacht. Doet men het, dan steken ze den voet tusschen de deur en weigeren heen te gaan. Soms zijn het mannen, dikwijls tamelijk welgekleede vrouwen, met regen mantel en handschoenen, en heden morgen zag men zelfs een gezonden sterken 17-jarigen knaap het bedrijf uitoefenen (schellen en om eene kleinigheid vragen) met eene sigaar in den mond. Voor eenigen tijd hebben de sociaal democraten te Amsterdam, naar het Hbl. verneemt, getracht zich in het bierhuis „De Leeuw van Waterloo" op het Waterlooplein te oefenen in het schieten met revolvers. Daartoe was in het bovengenoemd bierhuis, zonder verlof van de politie, eene schiet baan ingericht. Toen de politie dit vernam, heeft zij deze oefeningen verboden. Blijkens de berichten, die zoo nu en dan uit Apeldoorn verspreid worden, is de gezondheidstoestand van onzen koning weder zeer bevredigend. Z. M. neemt deel aan alle takken van den winter-sport, o. a. is er druk geard en gejaagd. Op de jacht heeft de koning Dinsdag zijne bedrevenheid als schutter getoond, door het schieten van een prachtig hert. Men meldt aan de Z. Cl. uit Apel doorn, dat het medegedeelde bericht, om trent de prachtige arreslede, die aan Z. M. den koning als eene verrassing uit Arolsen zou zijn toegezonden, geheel onwaar is. Wel heeft Z. M. zelf een ar in Dusseldorf besteld, maar deze is nog niet gearriveerd. Sedert het begin der week doet de postbode van Wije naar Zwolle zijn dienst per vélocipède. Naar men verneemt, vol doet dit vervoermiddel uitstekend. Vooral bij 't vervoer van pakketten zal het een groot gemak opleveren. De persoon, die Dinsdag jl. te De Lemmer gevangen genomen werd als ver dacht van eene valsche getuigenis te hebben afgelegd voor het kantongerechtheeftnaar men verneemt, zijne schuld reeds bekend. Onder de gemeente Warffum, op de boerderij van den heer E. Ehngsheeft een treurig ongeval plaats gehad. Terwijl daar de dorschmachine in volle beweging was, kwam het twaalf- 6. dertienjarig dochtertje van G. H. daar ter plaatse en wilde over FEUILLETON. 185.) Hij dacht wel, dat de herinnering aan Aurora de oorzaak was van de besluiteloos heid van den markies. Maar hij wist niet dat de jonge man bij de markiezin De Mont- perrey het onschuldige meisje, dat men juf frouw Delorme noemde en dat hij zoo laag hartig had durven belasteren, ontmoet had. Daar Adrien zijn valschen vriend, wien hij er een grief van zou hebben kunnen maken, dat hij hem ten opzichte van juf frouw Delorme misleid had, begon te wan trouwen, oordeelde hij het beter een be dachtzaam stilzwijgen in acht te nemen. Hij had lang nagedacht over hetgeen de markiezin hem gezegd had, en ten laatste daarin een verborgen beteekenis gevonden, die hem in het onderhoud ontgaan was. Had de markiezin hem niet duidelijk gezegd: 't Is juffrouw Delormedie gij bemint. Als gij ook door haar wilt bemind worden; als gij wenscht, dat men haar u geeft, verander dan uw levenswijze, en maak u door uw gedrag, door hetgeen gij zult doen, harer waardig. XXVI. SCHEBMUTSELINO. Toen hij de woning van Latrade verliet zag de vicomte het rijtuig op de straat staan, dat de gravin had gebracht. „Ik twijfelde er al aan," sprak hij bin nensmonds, „zij is niet te voet gekomen." Hij bleef een oogenblik onbewegelijk staan in nadenken verzonken. „Ik zou haar zekerlijk kunnen volgen," dus sprak hij bij zich zelf, „en aldus te we ten komen, waar zij woont. Maar zij heeft een rijtuig, en ik ben zoo dwaas geweest het mijne te laten heengaan. Haar te voet te volgen is een onmogelijkheid. Daar ko men wel rijtuigen voorbij, maar ze zijn niet ledig, 't Is of het er met opzet om gedaan wordt. Men vindt altoos vier huurrijtuigen in plaats van een, als men er geen noodig heeft. Daar ginds op hun standplaats zal ik wel een of ander vervoermiddel vinden. Ja maar ik moet er heenen in dien tijd kon zij wel vertrekken.... Neen, neen, ik wil niet, dat zij mij ontsnappe. Lang genoeg reeds zoek ik haar." Een denkbeeld rees bij hem op. „Wel zeker! Waarom niet!" hernam hij. „In sommige oogenblikken moet je maar durven." Hij wierp met een plotselinge beweging het hoofd in den nek en liep recht op den koetsier af. Deze stond bij zijn paard, aan welks kop hij den linnen zak met voer had gehangen. In tegenstelling met zijn kameradendie over het algemeen een breed gezicht, een jeneverneus en hoogroode wangen hebben had deze koetsier een kleinlang en mager gelaat, een galzuchtige kleur, dunne lippen, platten neus, en in den blik iets wat te ga- der aan den vos en den wolf deed denken. De vicomte had hem slechts aan te zien om te weten wat voor vleesch hij in de kuip had. „He, heerschap!" sprak hij tot hem, „ben jij het niet, die de iu het zwart ge- kleede dame hebt gereden, die hier binnen gegaan is De koetsier nam den vicomle van het hoofd tot de voeten op en antwoordde: „Ja, dat ben ik." „Heel goed. Wil je twintig franken ver dienen?" „Ik weiger nooit geld te verdienenant woordde sinjeur schraalhans, wiens oogen vonkelden. „Wat moet ik daarvoor doen „Mij, zonder dat je veel tijd verliest, een kleinen, heel gemakkelijken dienst bewijzen." „Zeg op maar, heerschap!" „Ik moet die dame spreken." „Die zwarte dame? Begrepen." „Zeg mij eerst, waar je haar hebt opge nomen." „Bij het station Saint-Lazare." „Kwam zij van den trein?" „Ik geloof het niet. Maar het kan wel gebeuren dat zij niet te Parijs woont; want toen zij mij bij het uur nam heeft zij mij gezegd dat ik haar op dezelfde plaats weer zou afzetten." ,'t Is mogelijk. Maar voor het oogenblik komt er dat weinig op aan. Ik zeide je dus, dat ik allernoodzakelijkst haar moet spreken." „Ja, dat zeide u." „Daartoe moet ik in haar rijtuig stappen." „Heel makkelijk: ga er maar vooruit in zitten." „Neen, je begrijpt me niet." „Spretk dan duidelijker." „Ik moet in haar rijtuig gaan zitten, als zij er reeds in is en ondanks haar tegen spartelen." „Ditmaal vat ik het." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1