NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ADVERTENTIES: Uureel: Sclieepmakerssteeg 6. Zaterdag 19 December 1885, N°. 298. 199e jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. DE BOETVAARDIG!E. Leidsche Courant Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. STADSNIEUWS. Burg. en weth. deelen aan den raad mede dat bij hen geen bezwaar bestaat, na dat intusschen de waarn. commandant der schutterij zich bereid heeft virklaard, zoo noodig, de vrijwillige oefeningen van de schutterij van Maandagavond op Donderdag avond te bepalen, tot het kosteloos in gebruik geven van het locaal boven de Waag, des Maandagavonds aan het bestuur van de afd. Leiden van de Ned. Pensioenvereeniging voor werklieden voor het innen der premie betaling. Tengevolge besluit aan den raad en na raadpleging met het college van curatoren geven burg. en weth. den raad in overwe ging over te gaan tot de benoeming van een leeraar in eene der Polynesische talen aan de gemeentelijke inrichting voor de opleiding voor O. I. ambtenaren, zij bevelen daarvoor aan den heer L. K. Harmseu, O. I. amb tenaar. De commissie van finantien deelt aan den raad mede dat zij geene bedenkingen heeft tegen de voordracht van burg. en weth. tot het doen van af- en overschrijving op de be grooting dienst 1885 tot een bedrag van f 1203B. Door burg. en weth. worden aan den raad, namens de commissie der bewaarscholen door de periodieke aftreding van den lieer J. A. Van Dijk, ter benoeming voorgedra gen: de hh. J. A. Van Dijk en C. Francken. Door de plaatselijke schoolcommissie wordt door de periodieke aftreding van de hh.: 1. dr. II. G. v. d. Sande Bakhuyzen, 2. dr. H. Boursse Wils, 3. mr. F. Was en van de vacature door het overlijden van dr. A. Heynsius, de volgende aanbevelingen van 2 personen aan den raad gedaan: 1. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen en dr. E. F. Van Dissel; 2. dr. H. Boursse Wils en dr. H. Treub, 3. mr. F. Was en mr. N. K. F. Land; 4. dr. Th. H. Mac Gillavry en F. Beyerinck. Door burg. en weth. worden ter vervul ling van 2 vacatures ontstaan, door het overlijden van de hh. mr. J. De Wal en J. Groll, in het Cutatorium der gem. instel ling voor de opleiding van O. I. ambtena ren aan den raad aanbevolen de hh. dr. M. J. De Goeje en F. Beyerinck. Bij de commissie van finantien bestaat geen bezwaar tegen de voordracht van burg. en weth. tot het afstaan in eigendom van een gedeelte sloot langs het Delftsche Jaag pad aan J. Van Veen. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan het gymnasium te Amsterdam is be noemd de heer J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium alhier. UNIVERSITEIT. Heden werden bevorderd aan de rijks universiteit alhier: tot doctor in de genees kunde, de heer D. E. Siegenbeek van lleu- kelom, geb. te Pouderoijen, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld „Pathologisch bindweefsel", en tot doctor in de rechtswetenschapde heer JW. Mul der, geb. te Bathmen, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: „Bij drage tot de kennis van den rechtstoestand der Marken, in het bijzonder van die in Overijsel"; de heer L. J Veening, geb. te Almeloo, na verdediging van zijn akade misch proefschrift, getiteld: „Eenige opmer kingen over de artt. 149165 der Pro vinciale Wet", en de heer C. Veth, geb. te Dordrecht, na verdediging van zijn aka demisch proefschrift, getiteld: „Eenige vra gen betreffende het kort geding voor den president der arrondissements-rechtbank". BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De opbrengst van het personenver voer der Noord-Zuidhollandsche stoomtram weg-maatschappij HaarlemLeiden bedroeg in de maand Nov. 1885 4058.23, het goederenvervoer bedroeg 235.85, zijnde over het totaal ƒ5.11 per dagkilometer. Naar de N. R C. verneemt is de kapitein J. Van der Meer van het le naar het 4e reg. inf. overgeplaatst. Volgens het verschenen voor 1886 jaarboekje der Chr. Ger. kerk in ons land, is het aantal Chr. Ger. predikanten 302 terwijl er 14 emeritus predikanten zijn: er zijn 379 gemeenten, waarvan 80 vacant. Het grootst aantal leden heeft Amsterdam met 4720, dan volgen Rotterdam met 4495 Hoogeveen met 2300, Leiden met 1900, Urk met 1739, Kampen met 1700 en 's-Gravenhage met 1600 leden. Het aantal Chr. Ger. gemeentescholen bedraagt 78. De theol. school te Kampen telt 74 studenten, waarvan 13 in het laatste studiejaar. Maandag jl. ongeveer te half vijf uur in den namiddag had te Alfen in de in aanbouw zijnde R.-C. kerk het volgenle ongeval plaats: Een der gewelven, nabij het altaar, stortte plotseling in, terwijl twee metselaars daaronder werkzaam warenwaar van één ernstig letsel heeft bekomen. Door de directie der Rotterdamsche suikerraffinaderij te Delftshaven is aan hare werklieden medegedeeld, dat, wanneer de toestand niet verandert, over 4 weken de werkloonen zullen worden verlaagd; terwijl, als er ook in de 4 daaropvolgende weken geene verbetering komt, de fabriek zal worden gesloten. (jV. R. Ct.) Te Delftshaven werd bij de invoering der drankwet op 83 plaatsen sterke drank verkocht. Thans is het getal vergunningen tot 43 ingekrompen. In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad deelde de voorzitter gisteren mede, in verband met de uitgeschreven ver kiezingen voor den nieuwen raaddat deze zijne eerste zitting zal houden den 30sten Januari, en dat op dien datum de vereeni- ging van Rotterdam en Delftshaven ingaat. Door eenige bewoners van den Nieu- wendijk te Amsterdam is het initiatief ge nomen tot electrische verlichting dier straat, van de Prins Hendrikkade af tot aan den Dam. Hierbij kunnen zich aansluiten de bewoners van de Prins Hendrikkade tot aan het Damrak en van het Damrak (zijde Nieuwendijk). Het voornemen bestaat een kapitaal te formeerer, op aandeelen, te plaat sen in kleine bedragen, en voorts in de nabijheid van den Nieuwendijk een perceel aan te koopen, tot het stellen van de noodige machineriën. (A. C.) Door trein 24 van de Hollandsche spoor, die te 4 u. 30 m. te Amsterdam aankomt, werd voor het binnenrijden van het station een wegwerker overreden. De man bleef op de plaats dood. Gisterenavond omstreeks half acht brak er een hevige brand uit te Amsterdam in perceel no. 12 van de Weytenbachstraat. Het groote gebouw was spoedig in asch ge legd. De brandweer beperkte de ramp tot één perceel. In verband met de vacantie van dr. Mezger hebben verscheidene voorname vreem delingen Amsterdam verlaten. Ook de prin ses Khevenhüller is naar Weenen terug gekeerd. Te Kallantsoog is gisterennacht ge strand eene vischschuit, naar men zegt, van Ostende. Het volk is gered. De heer Joh. Van 't Lindenhout, direc teur der Weezeninrichting te Neerbosch ontving dezer dagen uit Delftshaven, van iemand die onbekend wenscht te blijven, een hoogst kostbaar geschenken wel het benoodigde hout voor den aanmaak van 190 ledikanten voor het nieuwe weeshuis. Eergisterenmiddag kwam van het zoo genaamde Meer te Nijmegen naar de Waal aldaar een groote otter zwemmen. Een schipper, die dit zag en onbewust was welk gevaarlijk roofdier het was, greep hem bij den staart en wierp hem in zijne boot, waar het veel moeite kostte om het woe dende dier te houden. Toen men het in eene kooi wilde doen, beet hij een paar der ijzeren spijlen daarvan door als glas. Men voedert hem met visch, die het dier met graagte verslindt. Te Arnhem is de eigenaresse van een modewindel voor de waarde, van eenige hon derden guldens door hare opschiklievende winkeljuffrouw bestolen. De laatste zal zich waarschijnlijk geruimen tijd zonder versier selen moeten behelpen. P. J. A. Kloppers, een der hoofd personen bij de kinderontvoering te Apel doorn is gisterenmorgen van Zutfen naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. Waarschijnlijk zal deze zaak den 15den der volgende maand voor de arr.-rechtbank te Arnhem in behandeling komen. ZCt.) De uitvoer van levend en geslacht vee naar Engeland is te Harlingen sedert jaren niet zoo druk geweest. Alleen aan levende schapen nam de laatste Londensche boot er 1300 stuks mee, terwijl er in de vorige week minstens 800 schapen voor den uitvoer werden geslacht. FEUILLETON. 185.) Toen zij op de stoep stond, had de gravin niet gemerkt, dat de gordijnen voor de ra men van de benedenverdieping weggeschoven werden, en twee mannen hun gezicht in den letterlijken zin des woords tegen de ruiten drukten. Op eens herkende een dier mannen de bezoekster en trilde. Daarop flikkerden zijn oogen van een onheilspellende:] gloed. Men zou gezegd hebben, dit zij vuur schoten. „Wel zoo," sprak hij bij zich zelf, terwijl hij van het venster wegging. „Dat is een buitenkansje, dat mij uit de lucht komt val len. En het vergoedt mij de onaangenaam heden die ik in een ander opzicht heb. Wie ik ook voor den drommel hier dacht te ontmoeten, haar zekér niet! En een onbeschrijfelijke glimlach, een sa tanische glimlach trok zijn lippen tot een grijns samen. „Beste mijnheer Latrade," sprak hij, „de dame, die juffrouw Latrade komt bezoeken, ziet er goed uit." „Ja," hernam de aangesprokene, „zij is heel mooi geweest en is het nog." „Maar zij heeft de eerste jeugd al achter den rug. „Toch is zij niet ouder dan dertig jaren." „Zij leek mij ouder, 't Is waar, dat zij met een stemmigheid gekleed is „Ik heb haar altoos zoo gekend." „Kent gij haar al lang?" „Zoo wat een jaar of twaalf." „Komt ze hier dikwijls?" „Van daag is het de eerste keer." Zoo. „Wij hadden haar sinds jaren uit het oog verloren toen onlangsheel toevalligmijn dochter haar ontmoette en haar heeft uit- genoodigd ons eens op te komen zoeken." „Ik begrijp het al. Naar de wijze te oor- deelen, waarop juffrouw Latrade haar ont ving, zijn het vriendinnen." „Ja en neen." „Hoe zoo?" „Wel, men kan toch niet met iedereen vriendschapsbetrekkingen aanknoopen." „Zonder twijfel; echter.... „Ik zal het u zeggen. Die dame heeft vroeger les gegeven aan mijne dochter." „'t Is dus een onderwijzeres?" „Ja, een arme onderwijzeres. „Hoe heet zij?" „Mevrouw Durand." „Weet gij waar zij woont?" „Neen, zij heeft haar adres niet aan mijn dochter gelaten." „Het doet er niet toe. Ik zal trachten iets voor haar te doen. Ik wil haar aan bevelen en voorthelpen." „'t Is waar ookgij kunt haar misschien helpen, gij, die zulke aanzienlijke kennissen hebt, en ge zult haar daardoor een grooten dienst bewijzen, daar mijn dochter gelooft, dat zij op dit oogenblik buiten betrekking is." „Zij zal zeker haar adres aan juffrouw La trade geven, en ik zal voor haar wel een geschikte plaats vindenNochtans, mijn heer! zult gij mij pleizier doen met haar niet over mij te spreken? Belooft ge dat?" „Dat is afgesproken." „Nu ga is heed. Ik wil u niet langer ophouden. Uw tijd is kostbaar. Daaren boven zal u misschien verlangen een oogen blikje met mevrouw Durand te praten. Tot ziens!" „Komt gij morgen niet eens aan?" „Ik zal morgen met den markies komen als die terug is." „Wat een zonderling denkbeeld toch om in deze dagen op reis te gaan." „Ik heb het u wel gezegd, mijnheer La trade, bosschen die gekapt moeten wor den dringende herstellingen aan het slot De Verveine »Wat geeft het je dan, of je al een in tendant hebt „U weet wel, dat er dingen zijn, dien men met eigen oogen moet aanschouwen en het best doet zelf te regelen." „Nu, een ieder zijn meug." De vicomte drukte de hand van den voor- maligen aannemer en ging heen. Laten wij er aanstonds bijvoegen, dat de markies De Verveine Parijs niet verlaten had. Daar hij sinds drie dagen volstandig weigerde met De Sanzac naar de Latrades te gaan, zonder eenige nadere verklaring te geven, zag de vicomte zich genoodzaakt om eerst aan juffrouw Latrade en daarna aan haar vader te zeggen, dat de markies ge dwongen was geweest voor eenige dagen uit de stad te gaan. Dat moest een glimp ge ven aan het tijdelijk terugtrekken van den jongen man. Want de vicomte twijfelde er niet aan of hij zou den tegenstand van den markies overwinnen en hem weder aan de voeten der rijke erfgename terugbrengen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1