m.H-c as c n ras:. «D..O, Nlj JEK. /m tw TT. holpen te zijn door iemand, met wien hij in de gevangenis had kennis gemaakt en die een paar dagen te voren was ontslagen. Tegen een meisje van 17 jaar, be klaagd van diefstal van twee schapen, ge pleegd bij nacht, werd door het O. M. bij de rechtbank te Assen deze week celstraf van 1 jaar geëischt. Een zóó ernstig feit, gepleegd door een zóó jeugdig meisje, be hoort ongetwijfeld tot de weinig voorko mende strafzaken. Zondagavond tusschen elf en twaalf uur zijn weder in de Oosterstraat te S'een- wijk bij een drietal ingezetenen de ruiten ingegooidwaaronder eene groote spiegel ruit. De politie doet onderzoek. Eene jeugdige dienstbode te Leeu warden werd dezer dagen door een harden sneeuwbal zoodanig aan het oog getroffen, dat zij dit naar alle waarschijnlijkheid zal verliezen. De gemeenteraad van Wonseradeel (Pr heeft besloten, dat ook de gemeente-secre taris voortaan het recht zal hebben, in de raadsvergaderingen het woord te voeren. De voorzitter gaf echter den raad kennis, dat hij dit besluit niet ten uitvoer zal brengen, als in strijd met de wet. Uit Workum wordt aan de N. R. Cl. gemeld Sinds jaren bestaat hier de gewoonte, dat 5 Dec. op de sociëteit Harmonie" onder de leden wordt geloot om wild. De leden meenden in hun eigen huis, hunne sociëteit, vrij te zijn in hunne handelingen. Niemand sprak dat dan ook ooit tegen. Daar verschijnt op den jongsten St. Nico- laasavoud eensklaps de rijksveldwachter in de zaal 1 Nog nooit werd dóór een politie agent gezien vóór dezen 1 Nu weet men dat de drankwet der politie het recht geeft, om te komen waar //Ver gunning" is, maar tot nog toe werd van dat recht geen gebruik gemaakt, wat wel op de meeste sociëteiten in ons land zoo zal wezen. De rijksveldwachter overtuigde zich slechts, dat er geloot werd en verwijderde zich, waarna tegen den kastelein (pachter der sociëteit) procesverbaal werd opgemaakt. Met belangstelling ziet men den verderen afloop tegemoet. Op den huize ,/Jachtrust" onder Box tel is overleden de heer E. P. Schultze, oud-generaal O. I. leger, ridder van de AJïlit. Willemsorde de kl. en van den Neder- landschen Leeuw. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat te Ooyenop de Boven-Maas, sedert een paar dagen zich een zeehond op houdt. Hoewel door schippers en visschers veel moeite is gedaan om hem machtig te worden, mocht dit bij dezen hoogen water stand niet gelukken. 's (!KAVE«HA«E Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. C. Verhoeff, predikant bij de Nederlandsch- Uervoruide gemeente te Utrecht. Door Z. M. is benoemd tot president der arrond.-rechtbank te Heerenveen inr. J. Koning, thans rechter in die rechtbank; tot procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden mr. G. A. Yisscber, thans advocaat-generaal bij dat gerechtshof; zijnde de benoemde tevens tijdelijk belast met de functiën van directeur van politie voor het ressort van het gerechtshof te Leeuwarden; tot burgemeester der gemeente Zuidwolde, L. Engelenburg, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Sleen en tot schoolopziener in het arrond. Middel burg, mr. J. Van der Lek de Clercq te Koudekerke Door Z. M. is benoemd tot directeur van het postkantoor te Dieren, J. Muns jr., thans commies der posterijen tide kl., en is de benoemde directeur van het rijkstele- granfkantoor te Brielle, G. E. Van Krieken, eervol van die betrekking ontheven en, be noemd tot directeur van een der rijkstele graafkantoren. Met machtiging des konings heeft de consul der Nederlanden te Smyrna tot zijnen vice-consul aldaar benoemd den heer L. R. Van Lennep. De ministers van financien en van waterstaat, handel en nijverheid zullen op 17 dezer, geen audiëntie verleenen. BUITESLANDSCHE BERICHTEN. IIKLGIE. De Ivdépendance Beige bevat eene dépêche uit Madrid, waarin vermeld wordt, dat de lijkplechtigheid van koning Alfonso zeer indiukwekkend was. De kerk leverde een prachtig schouwspel op. De koepel er van was door twaalfhon derd waskaarsen verlichtterwijl hel hoofd altaar betrekkelijk in duister was gehuld. Rondom den katafalkaan de hoeken waarvan vier reusachtige candelabres ston den, schaarden zich de hellebaardiers, die de wacht hadden, de kamerheeren en de vier jongste bisschoppen Ie Madrid aanwezig. Het benedengedeelte van het monument was geheel onder eene menigte bloemen en kran sen verborgendoor vreemde hoven gezon den. Scepter, kroon en andere koninklijke atributenrustten op den katafalkmet den mantel en de ordeteekenen van den over leden vorst. De tribunes, waarop de vertegenwoor digers der vreemde mogendheden hadden plaats genomen vormden een groot contrast met de overige tribunes: op de eersten toch ontwaarde men schitterende costumes en uniformen en op de laatsten dames en geïnviteerden in rouwkleedij. De bisschop van Madrid droeg de mis op, waarbij de eerste artisten, Gayarre, Ketan, Pasqua hunne talentvolle medewer king verleenden. De godsdienstige zangendie zij gedurende de plechtigheid ten gehoore brachten waren allen uit werken van oudere Spaansche meesters gekozen. Op bewonderenswaardige wijze droeg Gayarre den cautus firmus voor, die afgewisseld werd door de litaniën der dienstdoende priesters. Het geheele gehoor was diep ontroerd, toen hij het Paradisum van Righini zong. De lijkrede werd door den kardinaal Pago uitgesproken die omringd was door achten dertig prelaten en grootwaardigheidsbekleeders van de kerk in Spanje. De redevoering, in dichterlijken stijl en vol beeldspraak, maakte veel indruk. Toen de plechtigheid was afgeloopen ging de menigte langzaam uiteen. Niettegenstaande het kerkgebouw zóó vol was, dat men elkander bijna verdrong, bleef voortdurend de grootste orde heerscben. Er waren door de politie buitengewone maatregelen genomen. De aan de kerk grenzende straten en wijken waren door militairen afgezet. ENGELAND. Officieel wordt medegedeeld, dat het ministerie zich aan het nieuwe parlement zal voorstellen en van de eerste de beste gelegenheid gebruik zal maken om te doen beslissen, in hoeverre de meerderheid van het lagerhuis vertrouwen stelt in de tegen woordige regeering. De verzekeringen van den Observer betreffende beraadslagingen tusschen de heeren Gladstone en Paruell, zijn van eiken grond ontbloot. Het Engelsch-Egyptische leger aan den Nijl zal van uit Cairo geleidelijk worden versterkt, naar mate de behoeften van den dienst dit noodzakelijk maken. Uit Gibral tar zijne eenige regimenten naar Cairo af gezonden.- Men verzekert, dat de troepen weldra naar Dotigola zullen oprukkendaar de tegen woordige Egyptische grens, die zich tot Kosheh uitstrekt, niet meer bevredigt. Naar de Madridsche correspondent van the Timet meldt, heeft koningin Victoria een prachtige krans van immortellen gezonden, waaraan een kaart is bevestigd, waarop •woorden van deelneming door de koningin eigenhandig zijn geschreven. De koningin- weduwe Christina werd door dit teeken van sympathie en achting diep geroerd. De krans is op de katafalk in de Franciskaner- kerk gelegd. De wacht wordt er bij ge houden door speciaal daartoe aangewezen beambten van de koninklijke familie. Te Londen is gestorven Louis Marie Cesar De Bourbonkleinzoon van Ferdinand VII van Spanje. Aan de Standard wordt gemeld, dat een bende van 3000 Arabieren verleden Zaterdag een aanval deed op het Egyptisch garnizoen te Mograhekeene plaats in Soe dan. Het gevecht duurde verscheidene uren en eindigde met den terugtocht der Arabie ren. Eenige Britsche officieren en soldaten bevonden zich onder de gewonden. Uit Cairo wordt gemeld dat 3000 rebellen den )2den dezer Nogra-Keb, eene vesting op twee mijlen ten noorden van Kosheh hebben aangevallen. Zij werd ver dedigd door 200 inan Egyptische troepen, onder kapitein Revant. Na twee uren werd de aanval afgeslagen; slechts vier Egyptische soldaten werden gekwetst; de verliezen van den vijand, die zuidwaarts terugtrok, zijn onbekend. Generaal Stephenson en zijn staf ver trokken 's avonds uit Cairo, den Nijl weer opvarend. Koning Theebau is te Madras aange komen en zal waarschijnlijk aldaar blijven. Uit New-York wordt aan de Times gemeld, dat uit het voorgelezen testament van Van der Bilt blijkt, dat zijn vermogen ongeveer 180 millioen dollars bedraagt. De weduwe krijgt een jaargeld van 200,000 dollars en 500,000 voor haar eigen gebruik. En daarenboven haar tegenwoordig verblijf met de kunstschatten die liet bevat, welke te zamen begroot worden op 6 millioen dollars. Verder zijn in het testament 16 jaargelden aangewezen tot een bedrag van 32000 dollars en 13 schenkingen aan verschillende genoot schappen tot een bedrag van 1,200,000. De restdie ongeveer 90 millioen dollars zal bedragen, wordt gelijkelijk onder de twee oudste zonen Cornelius en William verdeeld. Eerstgenoemd ontvangt nog een bijzonder legaat van 2 millioen dollars. F K A N K K IJ K. De kamer van afgevaardigden heeft met 261 tegen 223 stemmen de conserva tieve verkiezingen in het depart. Lozere ongeldig verklaard. Naar men verzekert, zal bij de her stemming de „association républicaine" van hare candidatenlijst afzien, ten behoeve van de lijst der „alliance républicaine". Figaro meldt thans, dat er betere tijdingen ontvangen zijn omtrent den toe stand van de gravin vaii Chambord. De toestand van den zieke was veel erger voor gesteld dan hij was. Zij is nu herstellende. Don Carlos is ernstig ziekhij heeft eene ontsteking aan het strottenhoofd. ITALIË. De keizer van Brazilië zal den winter te Rome doorbrengen. RUSLAND. De te St. Petersburg gevestigde Dis- contobank en de Berlijnsche tinna S. Ble'ch- röder brengen morgen 20 millioen rbl. be lastingplichtige 5 pCts. goudrente aan de markt. De opbrengst strekt tot het aflossen van de schuld der regeering bij dé staatsbank. De coupons zullen zij ook te Amsterdam betaalbaar stellen. Van Poolsche zijde wordt gemeld, dat te Warschau, wegens politieke woelingen, weder vele nihilisten zijn gearresteerd, na dat eerst een huiszoeking had plaats gehad. De verdachten belmoren grootendeels tut de Russische bevolking. B U L G A K IJ E. Uit Sofia wordt gemeld: Algemeen gelooft mendat Bulgarije zal weigeren He zendingen der militaire attaché s te erken nen, indien de mogendheden niet vooraf de Serviërs noodzaken het Bulgaarsche grond gebied rondom Widdm te ontruimen. De toestand laat zich weder minder gunstig aanzien. GRIEKENLAND. De fortificatiewerken van den Pireus en van Saloniine zijn voltooid. Het bericht van de schikking der Rumeelsche quacstie heeft groote sensatie gewekt. De pers eisclit dat Griekenland een krachtige houding voor het einde der crisis zal aannemen. De mi nisters houden alle dagen raad. Het krijgs- materieel is nu voltallig. Griekenland heeft twee pantserschepen in Engeland aangekocht. De bemanning voor de te Kiel aangekochte torpedobooten gaat binnenkort vertrekken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 14 Dec. {Part. tel. I), v. N.) In den heden gehouden kabinetsraad werd besloten, dat bet ministerie voor het par lement zal verschijnen met een programma van wetgeving, waarin 0. a. ook plaatselijke autonomie voor Ierland en Engeland voor komt. De voorgestelde wetgeving voor Ier land droeg de goedkeuring weg van het geheele kabinet en zal, naar men meent, ook bij de gematigdliberale vleden van het parlement steun vinden. KONSTANTINOPEL, 14 Dec. Madjid- pacha is naar Sofia vertrokken. WASHINGTON, 14 December. Heden is bij den senaat een wets ontwerp ingeko men, waarin het schorsen der zilver-aan munting wordt voorgesteld. SE.MLIN, 15 Dec. De gezantpn van Rusland en Oostenrijk hebben den Servischen minister Caraschine medegedeelddat alle mogendheden de benoeming der militaire commissie hebben goedgekeurdmaar tevens den eiscli hebben gesteld dat Servie zich zou verbinden om elke beslissing der com missie aan te nemen. Zoolang deze zeker heid niet is verkregenzal de commissie niet naar het oorlogstooneel vertrekken. Een dergelijke stap is ook te Sofia gedaan. LAATSTE BERICHTEN. Aan den heer Bahlmann is in de heden gehouden zitting van de tweede kamer ver lof verleend bij de spoorwegbegrooting de regeering te interpelleeren over de exploi tatie van de spoorweglijn Amersfoort-Nijme- gen. Het algemeen debat van het hoofdstuk marine is na replieken waarin de minister uitstel der nieuwe uitgaven voor torpedo- booten bleef afwijzen, gesloten. Bij de on- derdeelen zijn geschrapt f 500 voor verhoo ging van tractementen ambtenaren bij de rijkswerven. Het amendement Van der Sleyden tot vermindering voor torpedo's werd sterk bestreden door den heer Roose boom. Morgen voortzetting. Men verneemt dat eerstdaags de benoe ming is te wachten van een nieuwen bur gemeester der gemeente Andel, alwaar, zooals bekend is, de raad tot dusver hals starrig geweigerd heeft met het hoofd van het gemeentebestuur saam te werken. Het kamerlid dr. Schaepman zal a. s. Maandag in Diligentia te 's llage voor de leden der Katholieke Vereeniging aldaar, optreden met een voordracht over het socialisme. lieden middag biedt de vice-president van den raad van state, jhr mr. Van Reenen, te 's llage den leden van dit staats-lichaam een diner aan ten zijnen huize. Tengevolge van eene aanvraag om hulp ten behoeve van de zieke en gekwetste krijgslieden in den Servisch-Bulgaarschen oorlog heeft het hoofd-comité van het Roode Kruis ter beschikking van de comités te Belgrado en Sofia gesteld elk eene som van f 1UU0. Tevens worden aan beide zuster- vereenigingen instrumenten, heelkundige toe stellen, verband- en verpleegmiddelen ge zonden. De concierge, tevens magazijnmees ter, van het departement van waterstaat, handel en nijverheid (gebouw Parkstraat) te 's llage, ouder wiens beheer de vermissing van eene groote hoeveelheid oud papier ontdekt weid, is in laatstgenoemde bediening geschorst. Gisteren te 5 uur is te Aardammer- brug, gemeente Ter Aar, aan boord van de stoomboot Volharding IVvarende van Leiden op Amsterdam, een man gekomen, die ziek was of werd en bij aankomst te Amsterdam reeds was overleden. Het lijk is na schouwing overgebracht naar de Oosterbegraafplaats. Gekleed in ouden duffelschen jekker, bruin pilow broek, blauw boezeroen, blauw Ikeper onderbroek wit katoenen hemd gemerkt A. P., met roode letters, afgesneden zwarte sokken en klompen aan, bij zich heb bende een verlakte taschje, waarin een zakboekje, een bril, een scheede en hecht van een mes, een blik doosje waarin schoen smeer, een haarkam, een wetsteen en een couvert, geadresseerd aan P. Boer adres wed. II. Kromhout te Boskoop. Een ieder, die omtrent dien overledene inlichtingen kan verschaffen, wordt verzocht zich persoonlijk of schriftelijk aan te mel den aan het politiebureau Leidsche plein. Het gerechtshof te Amsterdam ver klaarde bij arrest van heden J. F. N. Van der Pels schuldig aan moed willigen dood slag op zijne huisvrouw en veroordeelde hem deswege tct een tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren. GEMENGDE BERICHTEN De Caffaro deelt het volgende treurige voorval mede De her-exames aan het Technisch Insti tuut te Catania waven afgeloopen, en acht uur 's avonds zat de heer Eugenio Vito, professor in de mathesis en president van het Instituut, in zijne kamer, wachtende op de overige professoren van de examen commissie, om met hen de laatste hand te leggen aan het verslag van bet examen, toen een van de pedels hem kwam zeggen, dat een der leerlingen van het eerste jaar hem wenschte te spreken. „Binnenkomen," zeide de professor, en dadelijk daarop verscheen een knaap van zestien it zeventien jaar, klein, blond en tengerzoodat hij er veel jonger uitzag dan hij werkelijk was, die kalm aan den presi dent vroeg de punten te mogen zien, welke hij bij de laatste examen gekregen had. De heer Vito was welwillend genoeg om dit toe te staanopende een dik boeken ging, daarin bladerend, met den knaap tegelijk de lijsten 11a. Het bleek dat Pietro Anguissola, zoo heette de knaap, voor elk vak had kunnen overgaan, behahe voor de mathesis. Plotseling keek hij den president vlak in de oogen en zeide: „ik wist het sedert gisteren morgen, dat gij mij te kort hebt gedaan, en daarom ben ik hier ge komen om de zaak tot ons beider genoegen te schikken. Verander mijne cijfers. „Mijn beste jongen, wat er staat, staat er: de commissie heeft deze cijfers vastge steld en ik kan ze onmogelijk veranderen,"

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2