NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 ('ent. Woensdag 16 December 1885, N°. 295 Bureel: Mclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Deze Courant x erscliij ut dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABQIMEfüENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. ADVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199c Jaargang. STA»S\IEUIÏS. Zaterdagavond werd in de stadsgehoorzaal door de beide onderotticiersvereenigingen „door vriendschap vereenigd" en „Leonidas" een gecombineerde voorstelling gegeven. Gymnastiek, voordrachten, muziek en zang maakten het programma uit, dat zeer goed slaagde en alle bezoekers in een aangename stemming bracht. Het vierde regiment in fanterie zorgde voor de muziek. Na afloop was er een zeer geanimeerd bal. De heer Blankenberg alhier, onver moeid ondanks de vele drukten van het Sint-Nikolaasfeest, heeft nu weder een Kers en Nieuwjaarsetalages voornamelijk bestaande uit smaakvolle felicitatiekaartjes in eiken denkbaren vorm. De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank ƒ20,057,875.57' en bij de betaalmeesters f 2,213,560.63. Te zamen 22,271,4:36.20s. Men meldt ons uit 's Qravenhage: Het heeft de aandacht getroitken, dat in de laatste maanden benoemingen lot burge meester, professor, leeraar en anderen, amb ten die tot het departement van binnen- landsche zaken behooren, vroeger in lokale couranten stonden, dan in de Staatscourant De reden biervan is, naar wij thans verne men, dat sommigen der benoemden weiger den de kosten van hunne aanstelling te be talen; zij vermeenden, dat bet voldoende was, dat hunne benoeming door de Slaals- couranl was bekend gemaakt en wilden hunne aanstelling niet in ontvang nemen, omdat deze zooveel geld kost. Voor iedere aanstel ling moet behalve zegel en registratie nog betaald worden één percent van het tracte- ment voor leges, zoodat de aanstelling bijna drie percent van bet tractement kost. De leges worden niet in de schatkist gestort, maar komen ten voordeele van de ambtenaren aan de ministeriën; deze ambtenaren hadden alzoo nadeel van bet niet aannemen der aan stelling. Ten einde nu de nieuw benoemde j ambtenaren te noodzaken bun aanstelling te betalen, waardoor de ambtenaren aan de ministeriën hun leges behouden, beeft men aan het departement van binnenlandsche za ken er op bedacht, om, zoodra iemand be noemd is, aan dezen per briefkaart kennis te geven van zijn benoeming met opgave der kosten van zijn aanstelling. Eerst als de aansteding betaald is, wordt de benoeming in de Staatscourant geplaatst. Deze handelwijze van het ministerie van binnenlandsche zaken beeft reeds herhaalde lijk ten gevolge gehad, dat iemand, die benoemd was tot burgemeester, niet in dienst kon treden, op den dag in het koniuklijk besluit vermeld. Er bestaan intusschen geen wettelijke be palingen om iemand te noodzaken, zijn aan stelling te betalen. Van daar het gebruik van een zuchten dwang aan het ministerie van binnenlandsche zaken, met het erkende doel oin de nieuwbenoemde ambtenaren in den vorm van leges gelden te laten betalen aan de ambtenaren van de ministeriën. Tot dusver heeft alleen het ministerie van binnenlandsche zaken bovengeiioemden maatregel genomen en is geen der andere ministeriën daartoe overgegaan. Volgens de wetsvoordraclitwaarbij bekrachtiging is aangevraagd eener provin ciale betting in Zuidholjandzal voorde doorvaart van de door de provincie overge nomen schutsluis aan den Leidschendam met 1 Januari a. s.voorloopig voor 5 jaren, ten behoeve van het gewest, een sluisgeld worden geheven, zooveel mogelijk gelijk aan bedrag, thans door de gemeente Delft ge vorderd. Blijkens eene aan de tweede kamer overgelegde gedetailleerde opgave der her stellingen in de jaren 1881 t in 1881 aan Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Neder landen verricht, bedroegen de gezamenlijke kosten deswege f381.585. Naar het Kad. verneemt, moet de heer Slraetmans, afgevaardigde ter tweede kamer voor het kiesdistrict Maastricht, voor nemens zijn om redenen vau gezondheid zijn mandaat neder te leggen. Naar het Vad. uit goede bron voor eenigen tijd vernam, lag bij de rekenkamer meer dan één belangrijk goedgekeurd man daat van ettelijke duizenden gulden, dat niet mocht worden afgegeven, omdat daar voor bij den betrokken betaalmeester geen geld in kas was; deze mandaten betroffen betalingen voor werken die de staat reeds lang in gebruik heeft. De aannemers moesten thans langer, dan billijk is, rente betalen van de door hen opgenomen gelden, omdat er geen behoorlijke orde op de betaling is gesteld. Naar men wil, moet het in liberaal- juridische kringen een punt van ernstige overweging uitmaken, of het niet noodig zon zijn, den minister van justitie te inter- pelleeren over het voorgevallene in de straf gevangenis te Leeuwarden. (23. v. Z-1I.) De Standaard deelt mede, dat de collecte voor de Unie, de school met den Bijbel, meer dan f 1 11.000 heeft opgebracht. De Kindercourant bevat een raadsel- tooneelspel in drie bedrijven door Johan Gram. Voor de betrekking van secretaris van Rijnland (jaarwedde f 2500) zijn thans 78 sollicitanten; de meesten van hen zijn mees ter in de rechten; verder zijn er tal van officieren onder en ook een bierbrouwer. (N. R. C.) Te Rotterdam is het proefnummer verschenen van een nieuwe Nederlandse!"» Illustratie. Het is „ile Oia. urc''} bij ver- schijnt wekelijks. Het proefnummer bevat een afbeelding van het nieuwe station te Delft. Een 20 jaar geleden vertrok een jongmensch van Rotterdam naar Z.-Amerika. Daar was het fortuin hem zoo gunstig, dat hij weldra genoegzame middelen aan zijne behoeftige ouders kon toezenden, om ruim te leven. Dezer dagen is hij teruggekeerd. Zijn vroegeren patroon te Rotterdam niet vindende, is hij dien gaan opzoeken en heeft hein in Den Haag in armoedige om standigheden aangetroffen. Hem heeft hij geheel uit den nood geholpen, en eerlang neemt bij hein naar Z.-Amerika mede, om hem een rijk bestaan te verschatten. Dus ook de dankbaarheid en gehechtheid zijn nog de wereld niet uit. Msb Uit Rotterdam schrijft men aan het 23. v. Z H. en 's Gr. Toen in de vorige week ieder werk kon krijgen bij het weg ruimen van sneeuw, waren er vele werkeloo- zen, die voor het „sebooiersloon", dat van wege de stad betaald werdniet wilden werken; dit loon is.... f 1.50 daags, de dag berekend van 's morgeus 7 uur tot donker, terwijl de gemeente zorgt voor het benoodigde gereedschap. In den vorigen nacht omstreeks 5 uur is in het perceel No. 11 in deRipperda- straat te Haarlem, bewoond door jhr. mr. F. W. Van Styrumadvocaat en procureur aldaar, een felle brand uitgebroken. De brandweer die spoedig ter plaatste was en krachtig optrad, slaagde er in het vuur tot dit huis te beperken. Het is boven geheel en beneden grootendeels uitgebrand. De brand is ontstaan op de logeerkamer, naar men zegt, door dat de kop van een lucifer bij het aanstrijken van het houtje sprong op de bedgordijnen, die daardoor vlam vatten. Als een voorbeeld van trouw en zelf opofferend dienstbetoon mag medegedeeld worden dat te Arasterdam in één gezin de huisvrouw met zes kinderen aan de maze len ligt, en deze zieken bijna uitsluitend worden verpleegd door het diestmeisje, die met ijver en nauwgezetheid haar moeielijke taak vervult, terwiil de huisvader des daasrs wegens beroepsbezigheden afwezig moet zijn, en de familie, voor besmetting vreezende, het huis niet durft binnenkomen. (Iland.) Gisterenmiddag is de 80-jarige land bouwer v. B. te Hierden dood in zijne woning voor de bedstede liggende gevon den. Waarschijnlijk is hij gestorven tenge volge van bekomen brandwonden, daar in zijn woon- tevens slaapvertrek brand schijnt geweest te zijn. Na den brand gebluscht te hebben, schijnt hij voor zijn bed ineenge- zegen te zijn. Door de politie te Harderwijk is ge arresteerd en naar de gevangenis te Zwolle overgebracht een Duitscher, genaamd G. B. M. G., uit Bremen, wiens uitlevering door de Duitsche regeering gevraagd is, wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden aldaar gepleegd. Omtrent den ontvluchten Dittmer kan worden gemeld, dat bij zoo goed als zeker reeds Maandagmorgen (daags na de ont vluchting) over de Duitsche grenzen was gekomen. Hij schijnt bij zijne vlucht ge- FEUILLETON. 182.) Keer tot u zeiven in en zie wat gij te doen hebt. Ik heb u niets anders te zeg gen. Als gij lust hebt mij weder te komen opzoekenkom dan gerust. Ik zal n altoos vriendelijk ontvangen, uit vriendschap voor uwe moeder. En nu moet ik u verlatenvoegde zij er bij, opstaande. „Mijn andere gasten hebben ook hun rechten, en ik geloof dat men begint op te merken, dat ik zoo lang met u praat. Alleen geblevenwierp de markies een droefgeestige» blik om zich heen. „Wat moet ik doen? Wat moet ik doen?" vroeg hij zich zelveu af. XXV. VERTROUWELIJKE MED£DEELT>'GEN. De gravindie nog niet naar bed gegaan was, zag zeer vreemd op, toen Aurora en mevrouw Delorme een weinig na middernacht thuis kwamen. Want zij wist dat de feesten die mevrouw De Montperrey gaf, tot een uur vier, vijf duurden. Haar verwondering veranderde spoedig in een levendige onge rustheid, toen zij de gejaagdheid van liet jonge meisje en de bleekheid van haar aan gezicht opmerkte. Wat was er dan met Aurora gebeurd? Was zij plotseling ongesteld geworden? Maar getrouw aan haar rol van onder wijzeres, durfde zij niet in bijzijn van me vrouw Delorme, tot bet jonge meisje deze vragen doen. Aurora begreep het zonder twijfel. Want voordat zij naar haar kamer ging, en zon der dat mevrouw Delorme het hoorde, sprak zij tot haar: „Straks als ik in bed ben, kom dan in mijn kamer. Ik heb u iets mede te deeleu." Een kwartier daarna, toen zij zich over- j tuigd hield dat de kamenier er niet meer was, begaf de moeder zich tot hare doch ter. „Aurora," dus sprak zij, „je hebt mijn ongerustheid geraden. Ik heb haar niet kunnen verbloemen, toen ik je er zoo bleek zag uitzien." „Ik was erg in de war en ben het nog." „Waardoor? Zeg het mij spoedig" „O, stel u gerust, lieve vriendin! er is mij niets onaangenaams gebeurd!" „Maar waardoor ben je dan zoo vroeg thuis gekomen?" „Ik kon niet langer blijven. Maar ga zitten. ZooDichtbij mij." Het jonge meisje richtte zich op, bracht haar hoofd tot bij den rand van het ledikant en terwijl zij het steunde met haar liaud, sprak zij „Uw hoofd vlak bij het mijne. Juist, zoo is het goed. Men zou soms ons kunnen hooren praten. Eu men behoeft niet te we ten, dat u op dit oogenblik bij mij is." Na een kort stilzwijgen, hernam Aurora: „Ik ben verdrietig, lieve vriendin, en toch ben ik gelukkig, heel gelukkig. O, het is niet omdat ik smart gevoeldedat ik bleek zag. Maar ik wil u alles zeggen." „Ja, zeg mij alles, lief kind!" „Voor u wil ik niets verborgen houden, terwijl voor mijne moeder. Eu toch moest het juist het omgekeerde zijn. De gravin smoorde een zucht, die haar bijna was ontsnapt-. „Ik begin, luister goed." „Ja, ja, ik luister al." „O, het was zoo prachtig bij mevrouw De Montperrey. Ik geloof dat onze lieele woning wel in haar groote zaal zou kunnen ronddraaienEr waren heel veel men- schen, vooral dames, keurig gekleed. De toiletten waren nog mooier dan in de Opera. He markiezin kwam aanstonds op ons af. Zij reikte mijne moeder hare hand en na mij een oogenblik te hebben aangekeken, ontsloot zij voor mij de armen en voegde mij toe: „Kus mij, mijn kind!" „En ik was bang als een onbekende te worden ont vangen 1" Ditmaal kon de gravin zich niet weer houden te zuchten. Wat herinneringen riepen die woorden van Aurora haar voor den geest. „Het concert begon," dus ging het meisje voort. „Ik zou wel de namen zeggen wil len van de kunstenaars, die zich deden hoo ren. Maar ik was wat verstrooid ik her inner mij niets meer daarvan Tegen het einde van het concert, verzocht de gravin mij een romance te zingen." „En heb je gezongen?" „Ja, omdat mijn vader mij te voren er over gesproken had." „Zoo," sprak de gravin en voegde erbij zichzelf bij „Al weer een van die vreemde inval len." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1