"binnenlandsche berichten. buitenlandsche berichten. SS SC SS S «2 SS SS SS SS SS KR. S. S TT. merkwaardige der Leidsclie merkwaardigheden zoo levendig mogelijk af te schilderen. Mr. Strawberry zeide, dat hij de aantrek kelijkheid van een langer verblijf binnen onze veste zeer goed inzag, maar dat hij niettemin vast besloten had zich er aan te ontworstelen. Er zat dus niets anders op dan te zamen naar het station te wandelen. Onder het voortgaan betuigde ik mijn metgezel hoezeer het mij speet, dat hij nu, gedeeltelijk door mijn toedoenLeiden ver laten moest zonder de voornaamste merk waardigheden de „great attraction" van onze stad bezocht en bewonderd te hebben. Ik troostte hem echter met het aanhalen van vele voorbeelden van Leidenaars, die jaren lang hier gewoond hadden zonder eens de moeite te nemen om het museum van oud heden of den hortus te gaan zien, totdat eindelijk de aankomst van den een of anderen verren vriend hen daartoe eens aanleiding gaf. Zoo is de mensch. Wat we onmid dellijk bij de hand hebben schijnt ons zelfs het omdraaien van die hand niet waard. De heer Strawberry bad trouwens op zijne vorige reizen reeds zoo ontzettend veei merk waardigheden moeten slikken, dat hij er min of meer zijn bekomst van begon te krijgen evenals zeker landgenoot van hem die in een ellendig gehucht in Beieren zes weken bleef logeeren alleen omdat er geen enkele merkwaardigheid was en dus ook geen gelegenheid om er eene over te slaan. De stad Leiden had zelfs zonder de merk waardigheden op mijn Britschen vriend een zeer goeden indruk gemaakt. Er heerschte, zeide hij, een stille, eenvoudige geest, die hem aangenaam aandeed zoo zelfsdat hij er over dacht bij gelegenheid nog eens terug te komen. Toen wij het station bereikt hadden kwam mij onwillekeurig het oogenblik voor den geest, waarop ik zelf omgekeerd de woonplaats van Strawberry, het machtige Londen, verliet en ik kon mij niet ontveinzen, dat er wel eenig verschil bestond tusschen die beide pendanten. Voor het oog heel wat minder gewoel en drukte aan het station ongetwijfeld ook in den geest lang niet zooveel indrukken van verschillenden aardin bonte mengeling dooreendie zich bij 't vaarwelzeggen der stad aan den vreem deling opdringen. Maar alles beeft zijn goede zijde en evenals de drukke straten van Lon den bij al haar prikkelende afwisseling ook iets afstuitends hebben, dat den eenzamen reiziger half en half naar huis doet verlan gen, zoo heeft ook wellicht de deftige ernst van het stille Leiden bij al zijn eenvoud en kalmte iets, dat den vreemdeling aantrekt en boeit en hem later met genoegen aan zijn bezoek in deze stad doet terugdenken. Nog een tweede verschilpunt is er, dat bij ver gelijking in ons voordeel uitvaltde groote steden verwarren niet alleen het brein, maar ook den buidel van den vreemdeling. Ik zie mij nog aan Victoria Station wachtende op den flying Dutchman naar Queensboro. Bij het betalen van mijn laatste half-a-pint reci teerde ik bij mij zelf het meesterstuk van den Engelschen dichter met een kleine wij ziging The last piece of sixpence left sadly [alone All its lovely companions ari scattered [and gone. Mijn gedachtengang werd afgebroken door de aankomst van den trein naar Rotterdam. De heer Strawberry stapte in den wagon, hulde zich behagelijk in zijn reisdeken en nam afscheid van des lezers en der lezeresse onderdanigen dienaar H. STADSNIEUWS. Van de levering van het drukwerk ten dienste der gemeente Leiden is, voor den tijd van twee jaren, aannemer gewor den de heer P. W. M. Trap voor 66 j pCt. beneden het tarief. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ86, j 19, ƒ4.10 en ƒ1.95, de laagste prijzen 35, ƒ18.00, ƒ3.70 en ƒ1.90. De directeuren der naamlooze ven nootschap „de Leidsche Zoutkeet", de hh. P. I. De Eremery en A. L. De Sturler, hebben een adres tot den minister van finan ciën gericht, waarin zij eene herziening van de wet op den zoutaccijns aanbevelen. Zij geven daarbij als voorbeeld zelf een ontwerp van wet, waarvan het hoofdbeginsel is, over eenkomstig hetgeen tegen fraude bij den accijns op gedistilleerd is bepaald, ook tegen fraude op dezen accijns de administratie de bevoegdheid te geven een onvrij territoir aaii te wijzen, binnen hetwelk de winkels en andere gebouwen, waarin eene nering in veraccijnsd zout wordt uitgeoefend, aan de peiling en het onderzoek der ambtenaren kunnen worden onderworpen. De St.-Ct. bevat het K. B.houdende wijziging van het koninklijk besluit van 7 October 1879 Staatsblad n°. 156)tot vast stelling van bepalingen voor het overbrengen van telegrammen, bij samenwerking tusschen de rijkstelegraaf en bijzondere telegraafonder- nemingen. Voorts het K. B. van 7 December, hou dende nadere vaststelling van den vorm van het plakiegel voor quitantiën en handels papier. Voor het zegelen van quitantiën en van handelspapier wordt met 1 Januari 1886 een nieuw model van plakzegel ingevoerd. Dit zegel is van rechthoekigen vorm en heeft eene lengte van 29 millimeter bij eene breedte van 22 millimeter. De kleur is paarsch voor het zegel van vijf cent en rood voor de zegels van hoogere bedragen. Het draagt aan het hoofd 's rijks wapen, vast gehouden door twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spreuk „Je Main- tendrai," alles op een gebloemden achter grond. Een ongekleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de aanwijzing van den prijs, die aan den voet van het zegel nog eens vermeld staat. Daartusschen komen, op acht regelsveertien malen voor de woor den „Nederlandsch plakzegel." De plakzegels volgens het bestaand model kunnen, voor zoover de voorhanden voorraad strekt, worden uitgegeven en gebruikt. In April aanstaande zal een vergelij kend onderzoek plaats vinden van adspiran- ten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijenwaartoe vijftien plaat sen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiianten behooren zich véér 1 Maart aanstaande bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. De Sic. bevat nadere inlichtingen. De minister van justitie heeft aan den te Houtrijk en Polanen gestationeerden rijks veldwachter Kooy eene gratificatie van f 100 toegekend, benevens eene eervolle vermel ding in het Politiebladvoor het moedig optreden in den avond van Zondag 25 Oc tober jl. bij de toen aldaar plaats gehad hebbende inbraak. In de maandelijksche opgave van de ontvangsten over de maand November 1885 van den Ned. Rhijnspoorweg komt aan het einde voor: totale ontvangst van af 1 Meijl. f72904.80, dit moet zijn f 72004.80. De prijs door de maatschappij „de Katholieke Illustratie" uitgeloofd voor rebus n°. 1is ten deel gevallen aan den heer W. J. Hegge te Wildervank. Die prijs bestaat, zooals bekend is, uit meubelen, ter keuze van den winner, ter waarde van twee honderd gulden. De politie te Amsterdam heeft giste ren een Duitscher gevat, die in de Regu liersdwarsstraat aldaar eene kamer had be trokken. De Duitsche regeering vraagt zijne uitlevering wegens bedriegelijke bankbreuk. Lavertu, een der paneelzagers, is in het binnengasthuis te Amsterdam overleden. De socialist Fortuyn wordt ook ver volgd wegens het dragen van eene revolver (dit wapen werd hem te IJ muiden voor eene vergadering ontnomen.) Zaterdag kwam te Apeldoorn eene vrouw aan, die, naar zij zeide, den koning moest spreken. Dit was zoo gemakkelijk niet te bereiken, en de Apeldoornsche po litie raadde haar aan weder naar Amster dam te gaan, waarheen zij een retour- kaart |e had. Heeft de Apeldoornsche politie hierheen geseind? Wij weten het niet; maar zeker is, dat de vrouw, toen zij met het Ooster, spoor eergisteravond te 7.13 hier aankwam- door de recherche der politie zeer nauwkeu rig in het oog werd gehouden. Haar ge laat was met een dichten sluier bedekt, en, zoo onkenbaar gemaakt, nam zij plaats in de wachtkamer 2e klasse, waar zij door gebaren een glas bier bestelde. Toen het gebaar onvoldoende bleek om hare gedachte te vertolken, sprak zij zeer onduidelijk in eene vreemde taal. Zij kreeg echter het bier en moest om het te drinkenden sluier even oplichten. Te kwart over elven, toen de wachtka mer moest gesloten worden, beduidde de portier haar, dat zij heen moest gaan. Een der aanwezigen maakte haar dit verstaan baar in de Fransche taal. Zij had echter weinig zin om heen te gaanzoodat de rechercheurs genoodzaakt waren haar, bras dessus bras dessous naar een logement op het Damrak te brengen. Eerst werd zij aau het bureau der tweede sectie ondervraagd, waar zij even weinig spraakzaam was als in het station. Zij had echter geld genoeg bij zich en werd in het logement gebracht, dat zij gisterenmorgen, na met een 2 lire-stuk betaald te hebben, weder verliet. Daarna was men het spoor bijster. (D. v. N.) De manieren waarop de menschen zich vermaken, loopen dikwijls zeer uiteen. Een zonderling middel daartoe werd te Hil versum dezer dagen gebruikt; het bestond namelijk in het schrijven vau briefkaarten aan elders wonende personenmet valsche onderteekening en met een inhoud, dieniet alleen uit louter leugentaal bestond, maar tevens groote ongerustheid bij de geadres seerden te weeg bracht. Z O werd aan te Amsterdam en te 's-Her- togenbosch wonende familie van Hilver- sumsehe ingezetenen gemeld, dat bij laatst genoemden levensgevaarlijke ziekte heerscht, ten gevolge waarvan geadresseerden in allerijl naar Hilversum kwamen. Bij allen brachten de briefkaarten, behalve ongerustheid en angst, schade te weeg. Er werd aangifte van deze zonderlinge liefhebberij gedaan, en het is den majoor der rijksveldwacht en den inspecteur der geme-nte-pohtie gelukt, den schrijver dier verzinsels uit te vinden. Het schrijven is, naar De Gooi en Eem- lander mededeeltgeschied onder deu indruk van sterken drank; de schrijver was met vier andere personen te zamen, die hem niet hebben teruggehouden. Het is aan de veldwachters uit Twel- loo en Nijbroek gelukt de vijf personen te ontdekken, die op den Twelloosclien straat weg op 5 December jl. twee ingezetenen uit Twelloo zijn aangevallen. 's GHAVENHAGE Door Z. M. is aan den 1ste luit. F. F. E. Alard, van de divisie kon. marechaussee van Limburg, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierse'en van ridder 4de kl der orde van den Rooden Adelaar, hem geschonken door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, en is aan den loodschipper 1ste kl. J. Dis per, den zeeloods II. Schol en de loods- kweekelingen 2de kl. W. Poll, H. Hemel rijk en p. Dekker de vergunning verleend tot het aannemen en drageneerstgenoemde van het gouden kruis van verdiensten, den tweeden van het zilveren kruis van ver diensten met de kroon, en de drie laatst- gemelden van het zilveren kruis van ver diensten, hun respectievelijk door Z. K. Kou. Apostolische Majesteit, den keizer van Oostenrijk, koning vau Hongarije en Bo- hemen geschonken. Boor Z. M. is, op hun verzoek, eer vol ontslag verleendaan F. A. D. Van der Klokken, als burgemeester van Waalwijk, en aan den heer P. J. Broekhoffals notaris te Oldemarkt. De minister van oorlog zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIË. De koning heeft aan de commissie voor het oprichten van een standbeeld ter eere van Charles Rogier eene bijdrage van 2000 fr. doen toekomen. ENGELAND. De Times verneemt, dat de Boeren voornemens zijn Moshette aan te vallen. De staat van zaken in Zoeloeland is onbevre digend. Er heerscht verdeeldheid en onte vredenheid over het bestuur der Boeren. De Observer deelt mede, dat gedu rende de afgeloopen week tusschen de hh. Gladstone en Parnell gedachtenwisselingen hebben plaats gehad over een gemeenschap pelijk optreden in het nieuwe parlemeut. EKANKKIJ K. Bij de verkiezing voor den senaat in het departement van de Aiu is de republi- keinsche candidaat Morellet met 602 stem men verkozen. De candidaat der conserva tieven was de heer Germain. Volgens een bericht in Figaro is de gravin van Chambord gevaarlijk ziek. DUITSCHLAND. Bij de beraadslagingen over de begrooting verklaarde de staatssecretaris Von Bötticher Zaterdag in den rijksdag, dat als aanleghaven voor de gesubsidieerde Duitsche stoomboot- lijnen, bij wijze van proef voor één jaar Antwerpen was gekozen, onder voorbehoud echter dat later, indien de omstandigheden dit wenschelijk doen oordeelen, een andere haven kan worden aangewezen. De keuze van Antwerpen tot aanleghaven voor de Duitsche stoomboot lijnen is op ver langen van den Bremer Lloyd door den rijkskanselier goedgekeurd. In den rijksdag verklaarde voorts de staat secretaris v. Bötticher, dat, behalve Ant werpen, alleen Rotterdam en Vlissingen ia aanmerking waren gekomen. Rotterdam was niet aan te bevelen omdat deze haven met de zee is verhonden door een kanaal, dat wegens ijsgang onbevaarbaar zal zijn en slechts weinig diepgang bezit. De haven van Vlissingen daarentegen biedt groote voordeelen aan. De heer llammacker wijst op het groote belang, dat de Rhijn-industrie bij Rotterdam heeft, doch kan de technische moeielijkheden, die deze haven oplevert niet ontkennen. De heer Meijer (Bremen) verklaart zich voor Antwerpendat aan de belangen van Zuid westelijk Duitschland tegemoet komt. De post werd ten slotte goedgekeurd. Volgens de IJamb. Korresji. bestond, onder de Duitsche vorsten het plan om den keizer bij zijn 25-jarig jubilé als koning van Pruisen op feestelijke wijze geluk te wenschen. Dit plan moest echter worden opgegevennadat de keizer geweigerd had aan eenige officieële feestviering van de zijde der bevolking deel te nemen. PER TELEGRAAF. SOFIA, 13 Dec. Vorst Alexander heeft zich bereid verklaard, om Madjit paella als buitengewoon gevolmachtigde van den Sul tan te ontvangen. CAIRO, 13 Dec. Uit zeer betrouwbare bron wordt gemeld, dat het vertrek van Moektar-pacha, de Turksche commissaris, die den lieer Drummond Wolff ter zijde moest staan, voor onbepaalden tijd is uit gesteld. MADRID, 12 December. De plechtige lijkdienst voor koning Alfonso heeft een aanvang genomen. Er waren ongeveer 2000 otficieele personen tegenwoordig, waarvan 800 tot de uitgenoodigden behoorden. Het meerendeel der uitgenoodigden kon den tem pel niet binnen komen. Het geheel leverde een treffend schouw spel op; 38 prelaten namen aan de plech tigheid deel, terwijl de bisschop van Madrid de absolutie heeft uitgesproken. De plech tigheid zou tot twee uren in den namiddag duren; op de katafalk waren eene groote menigte lijkkransen neergelegd. MADRID, 12 Deo. De plechtige lijk dienst voor koning Alfonso is zonder eenig incident afgeloopen. De aartsbisschop van Valladolid heeft eene lijkrede uitgesproken, waarin met grooten lof van den overleden koning wordt gewaagd en warme hulde wordt gebracht aan zijne uitnemende eigen schappen. MADRID, 13 Dec. De koningin-regentes heeft het Marokkaansche gezantschap ten gelioore ontvangen. De gezant zeide in zijne toespraak dat Spanje, door den han del, de stoffelijke bemiddelaar tusschen Ma rokko en de wereld is. De'regentes ant woordde dat Spanje geen gelegenheid ver zuimen zal om de vriendschapsbanden met Marokko nauwer toe te halen en met dit doel getrouw zal blijven aan de politiek vau koning Alfonso. LONDEN, 14 December. De Daily Chronicle verneemt dat lord Salisbury het parlement ontbinden zal, indien door een coalitie van de lineralen met de Parnel- listen aan de regeeriug een nederlaag toe gebracht wordt. PARIJS, 14 December. Verkiezingen te Parijs. In 510 van de 830 sectiën staan de radicale republikeinen bovenaan met 86 tot 71,000 stemmen. Op hen volgen Deroulède en Ranc met 68 tot 61,000 stem men, en daarna komt de conservatieve lijst met 60,000 stemmen. Herstemming is zeker. WEENEN, 14 Dec. De Polit. Corr. meldt: De Fransche en Engelsche regeerin gen hebben eveneens hun militaire attachés te Weenen last gegeven om zich gereed te houden, ten einde met de andere attachés naar het oorlogstooneel te vertrekken. De militaire commissies houdt hedenmiddag een vergadering en zal waarschijnlijk morgen vertrekken. LAATSTE BERICHTEN. Bij Z. M. besluit van 11 December 1885, no. 31, zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc.te Geertruidenberg, H. C. Van der Feen, ontvanger der dir. bal., invoerr. en acc. te Doetinchem c. a.; te Boxtel c. a., G. L. H.Derhx, ontvanger derzelfde middelen te Valkenburg c. a.; te Vlissingen M. P. Troelstra, idem te Joure c. a.te Montfoort c. a. C. W. v. d. Meu- len, idem te Ruinewold c. a. Bij kon. besluit van 11 Decem ber 1885 n°. 32 is de heer P. Raliusen, te Amsterdam, met ingang van 1 Januari 1886 op nieuw voor vier jaren benoemd als directeur van het Entrepot-dok aldaar.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2