BUITENLANDSCHE BERICHTEN. W-s *33 (SB <C3 WW *33 3 *J BC ."m PWS rw dekhengsten plaats hebben, waarvoor door zijne excellentie den heer minister van oor log eeo premie van f 500 is beschikbaar gesteld. De premie zal worden toegewezen aan den hengst die het meest uitmunt en tevens voor het fokken van remontepaarden geschikt is. De aangeboden hengsten moeten gestationneerd zijn in de provincie Zuidholland en het bekroonde dier moet gedurende 1886 in dat gewest beschikbaar blijven tegen een dekgeld van hoogstens f 25. Gaarne maken wij hiervan op verzoek van het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw melding ten einde aan dit gunstig besluit van den heer minister van oorlog de meest mogelijke bekendheid te gevenopdat op bovengenoemde keuring vele hengsten ter keuring worden aange boden en daardoor worde getoond dat het voorzien in de behoefte van remontepaarden uit den aanfok in ons eigen land, door velen op prijs wordt gesteld. De welhaast aftredende secretaiis-gene- raal bij het departement van justitie mr. Clant, die tot lid van den hoogen raad wordt benoemdzalvolgens den residentie- briefschrijver van het Z. I)., worden ver vangen door den referendaris jhr. mr. P. J. Van Beyma. Te 's Gravenhage is op 7 O-jarigen Téeftijd overleden de heer De Bruyn, oud directeur der openbare werken in lndië. Naar het Fad. verneemtis een nieuw proces tegen het «Zeebad Scheveningen" aanhangig gemaakt. liet betreft thans de betaling van den laatsten termijn voor de verbouwing van het badhuis, aan de aan nemers, de heer Fernim c. s. verschuldigd. Nadat de directie van het „Zeebad", tot be taling aangesproken, had verklaard, dat de aannemers niet ten volle aan hun verplich tingen hebben voldaanis dezer dagen hunner zijds door getuigen, bij deurwaarders-exploot, in loco geconstateerd, dat elke beweerde veitraging in het nog uit te voeren gedeelte van het werk, niet aan hen, maar aan de directie is te wijten. Voor de aannemers treedt in deze zaak de adv. mr. A. Win. Jacobson op, terwijl de adv. mr. W. Tbor- becke het „Zeebad Scheveningen" als raads man ook hier ter zijde staat. Mevr. R. de IJ., onlangs in Den Haag overleden heeft aan hare dienstbodenwaar van de eene 25 en de andere 16 jaar bij haar hadden gediend, bij testamentaire be schikking levenslang een weekgeld van f 6 .vermaaktbenevens eene extra toelage van f 50 voor ieder jaar dienst. De firma P. Kok Zonen te Delft heeft, ten behoeve der algeraeene armen, bij den burgemeester aldaar ter beschikking gesteld eene hoeveelheid van 750 hectoliter ■teenkolen. Door bemiddeling van den heer W. Hovy, te Amsterdam, ontving de directeur der Weesinrichting te Neerbosch, de aan zienlijke gift van ƒ1000, terwijl hij nog werd verrast met een gift van f 1000, ter gedachtenis van een overleden vriendin der weezen. Voor de rechtbank te Arnhem stond gisteren al weder iemand terecht, die zich aan de overtreding van art. 411 C. P., het zonder wettige vergunning houden van een pandjeshuis, had schuldig gemaakt. Tegen P. W., wonende te 's Ueerenberg, aan wien liet bovenstaande ten last werd gelegdwerd door het O. M. vierhonderd gulden boete, subsidiair drie maanden gevangenisstraf, ge- requireerd. Te Jarum, prov. Friesland, woont een uurwerkhersteller, S. D.oud 44 jaren, ge boren te Dokkum, met vrouw en 10 kin deren in een braakschuur van de armvoogdij. Uit vrees voor brand was hem verboden vuur aan te leggen, omdat er veel vlas in de schuur is. Hierover ontevreden, ging hij naar den bakker Piins, tevens armvoogd, dreigde dezen het hoofd in te slaan en sloeg ook met een stok. Hiervoor terecht staande voor de recht bank te Leeuwarden, verklaarde hij te ge- loovendat het voor zijn gezin beter zou zijn, indien hij in de gevangenis kwam, en stelen wilde hij niet, daarom heeft hij het gedaan; hij zag geen kans meer voor vrouw en kinderen te zorgen. Wie zal dat nu doen, zullen zij het nu beter hebben? Dit wist beklaagde niet, maar hij kon er niets aan doen. De rechtbank veroordeelde hem tot 2 maanden celstraf en f 8 boete. Dinsdagnamiddag is te Vlissingen een sjouerman, uit een zolderluik, op de 2de verdieping van een pakhuis, in de Korte Vlamingstraat aldaar, op de straat gevallen, waardoor hij zoodanig verwond werddat hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Te Boxtel geraakte gisterenavond zekere R die te paard van 's Bosch kwam, waar schijnlijk door de duisternis, te water. Zijne kameraden poogden te vergeefs hem te red den. Tot nu is het lijk van den jongeling niet gevonden. GRAVENHAGE. Door Z. M. is de zilveren medaille, in gesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877 n°. 32, toegekend aan den heer jhr. J. S. R. Van de Poll, gepens kol. der cavalerie te Arnhem, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenking betoond. Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester: van Grathem, J. Van der Linden, secretaris dier gemeente; van Hansel, G. Peeters, en der gemeenten Hoog-Blokland Hoornaar en Noordeloos, C. B. Wisboom Door Z. M. is, met ingang van 1 Januari 1886, op hun verzoek, eervol ont slag verleend aan jhr. mr. F. X. A. Ver- heijen en mr. H. J. K. Dijckmeester, uit hunne betrekking van schoolopziener, res pectievelijk in de arrondissementen Waalwijk en Dordrecht. Door Z. M. is aan A. N. Wentholt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Helder. De off. v. adrn. 2de kl. O. W. J. Immink wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsscllip Admiraal van IFassenaer. EN GE LA N O. Lady Isabell Clayton, de schoonste hofdame der koningin van Engeland, is op zeer treurige wijze om het leven gekomen. De dame had hare gebiedster verlof verzocht om met de beide kinderen van den hertog van Connaught, die gedurende de jaren dat hunne ouders in lndië verblijfhieldeuonder haar toezicht waren geweest, in haar ponny- equipage mede uit rijden te mogen nemen. De koningin had hare toestemming ge geven en in den middag van 20 November kwam de hofdame om den prins en de prin ses af te halen. De koningin, die op het balkon stond zeide overtuigd te zijn dat de paarden woest waren en dat zij daarom, aangezien Lady Isabell zelve de teugels voerde, hare kleinkinderen niet kon medegeven. Hierdoor eenigszins geprikkeld sloeg Lady Clayton op de paarden losdie schichtig werden en tegen een hooiwagen aanrenden. De arme Isabell werd uit het rijtuig geslin gerd en viel onderscheidene meters verder neder; zij werd stervende in het koninklijk slot gedragen. Volgens telegrammen, uit Vrijburg te Durban ontvangen, en voorkomende in de Engelsche bladen, beschikte generaal Jou- bert bij-zijn aanval op Massouw, over eene troepenmacht van 90U Boeren, terwijl die der vijandige inboorlingen slechts j00 be droeg. Drie Boeren werden gedood en 14 gewond; een groot aantal schapen en run deren werden buit gemaakt. ERANKRIJ H. De gewezen communard Lisbonne te Parijs, heeft in zijn taverne du bagne een drieduizendtal armen gespijzigd. Zij werden bij getallen van zeshonderd tegelijk toege laten en ontvingen soep, rundvleesch inet witte boonen, kaas, wijn, koffie met cognac en ten slotte een glas bier. De meeste be zoekers waren mannen en kinderen. De politie had maatregelen genomen, maar deze bleken overbodig. De heer De Lesseps heeft van zijn val niets overgehouden dan een schram in het gezicht en aan den pols. Hij heeft de zitting van de akademie van wetenschappen bijgewoond en is volmaakt wel. De amnestie voor persdelicten, door de Spaansche regeering verleend, heeft, volgens een bericht aan den Tempt uit Madrid, tengevolge, dat niet minder dan 1200 vervolgingen gestaakt en 25 auteurs op vrije voeten gesteld zullen worden. 15 journalisten, die voor korteren of langeren tijd zich over de grenzen hadden begeven om aan de justitie te ontkomen, zullen naar Spanje terugkeeren. SP AN J E. Gedurende de Kerstdagen zal de ko ningin-regentes van Spanje een bezoek ont vangen van hare moeder, de aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk. De koningin heeft aan den oud-minister Canovas de diamanten dasspeld ten geschenke gegevenwelke koning Alfonso gewoon was te dragen. In eene vergadering van conservatie ven werd besloten alle maatregelen der re geering, die strekken om de rust in Spanje te verzekeren, te steunen. De dynastieke linkerzijde besloot aan de liberale hervormingsplannen van het mi nisterie mede te werken. DCITSCHL AN». Het Tat/eblatt meldt uit Rome over de anarchistische bewegingen op 4 dezer, dat er in het paleis des konings een sol daat gevangen werd genomendie tot de vertrekken des konings zocht door te drin gen en daarbij de wachthebbende karabiniers zwaar wondde. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 9 Dec. Tot hedennainiddag 4 uur zijn gekozen: 331 liberalen, 250 conservatieven en 83 Pamellisten. De heeren Arch en Fenwick, eandidaten der werkliedenpartijzfin gekozen de eerste in Norfolk, de tweede in Northumberland. KON STAN TI N O PEL9 Dec. Djefvet- pacha zal vergezeld worden door de heeren Von Lindenau, secretaris der Duitsehe lega tie, Piombazzi, consul van Oostenrijk, en Sorokin, consul van Rusland. KONSTANT1NOPEL, 9 Dec. Moekhtar- pacha werd heden door den Sultan ontvan gen en zal morgen naar Alexandrië vertrekken. MADRID, 9 Dec. Volgens berichten uit de grensplaats Guipuzcoa houden de carlisten, onder aanvoering van een bekend opperhoofd, zich bezig met het invoeren van wapenen uit Frankrijk. De regeering neemt zeer strenge maatregelen op de grenzen. LONDEN, 10 December. Sir Charles Dilke heeft gisteren, ter gelegenheid van een feestmaal der club te Chelsea, betoogd, dat de liberalen volstrekt niet de tegen woordige regeering willen omverwerpen. De liberalen hebben steeds beginselen boven personen gesteld. Hij kan dus niet inzienwaarom zij niet eene regeering welke ook, oprecbtelijk zouden kunnen ondersteunen bij het uitvoeren van maat regelen waarover allen, naar het schijnt, het eens zijn. LONDEN, 10 Dec (Part. tel. D.v.N.) Te Mandalay zijn de bewijzen ontdekt voor het bestaan van een offensief en defensief verbond tusschen Frankrijk en Birma. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden mr. Clant van der Mijll, secretaris-generaal bij het departement van justitie. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk Binnenl. zaken in de heden ge houden zitting van de tweede kamer zijn geschrapt: f 1500 voor een conservator aan de Leidsche hoogeschooi; f500 voor trac- tementsverhooging van den directeur van het Ethnographisch museum te Leiden, en f 12800 voor eene nieuwe plantenkas te Groningen. Bij het onderdeel middelbaar onderwijs drong de heer Heldt aan op kos teloos onderwijs aan hoogere burgerscholen in de scheikunde voor bakkersleerlingen. De minister verklaarde het kosteloos onder wijs aan rijksscholen in sommige gevallen in het algemeen bij wetsherziening te zul len overwegen. De minister kon na de ge vallen beslissing niet andermaal subsidiën voor middelbare meisjesscholen voordragen. Een amendement om voorloopig het subsi die te schrappen voor de tuinbouwschool te Watergraafsmeer werd vei worpen met 34 tegen 32 stemmen. Een amendement van den heer Fabius om f250110 te schrap pen op den post voor normaallessen is in getrokken. Morgen voortzetting. Heden verschenen voor liet gerechtshof te 's Hage II. J. P. S., J. v. D. en C. 11. G., de eerste zonder vaste woonplaats, de beide anderen laatst te 's Hage woonachtig. Zij bekenden dat zij op hun tocht naar Am sterdam ten einde werk te bekomen, in den namiddag van 26 September jl. zich in de gemeente Koudekerk, nabij Leiden, hebben begeven op een boerenerf en uit eene woning aldaar te samen weggenomen een pak wasch- goed dat zij vervolgens onder elkander ver deelden. Armoede had hun tot het plegen van den diefstal gebracht. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte voor elk hunner eene ver oordeeling tot 5 maanden celstraf. Jhr. mr. W. Roëll, die voor 't eerst als verdediger optrad en zich bij den ltove aanbeval, hoopte dat voor zijne cliënten verzachtende omstan digheden zouden worden in aanmerking ge nomen. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Woensdag. Bij den aanvang der zitting veroordeelde het hof den Scheveningsclien visschermatroos J. P. ter zake van poging tot doodslag op zijn schipper, tot 5 jaren correctioneele ge vangenisstraf. De arrondissements-rechtbank te's Hage deed heden o m. uitspraak in de jl. Don derdag behandelde zaken: De persoon, beklaagd van het opzettelijk honen en beleedigen van den koning werd vrijgesproken, uit overweging dat het bewijs niet geleverd was dat de woorden „de ko. ning en al zijn manschappen zijn schurken" uitgesproken waren met de boosaardige be doelingen om zijne majesteit te honen doch in algemeenen zin en meer bepaaldelijk om eenige militairen, die zich in het lokaal be vonden, te beleedigen. De verstoorster van de openbare gods dienstoefening in de gemeente Benthuizen, werd voor dit feit tot 3 dagen eenzame opsluiting, beuevens eene geldboete van/8 veroordeeld. GEMEENTERAAD. Te twee uren wordt de vergadering ge opend. Aanwezig de fill. Bool, Bredius, Du Rieu, Zaaijer, Kaiser, Zaalberg, Was, De Fre- mery, DriessenAlma, Krantz, DeGoeje, Le Poole, Hartevelt, Verster, Van Hoeken' Van der Hoeven, Juta, en de Voorzitter. De heeren Van Dissel, Nijkamp en Knap pert afwezig met kennisgeving. Ingekomen is o. aeen schrijven valt het raadslid Buys, waarin hij als zoodanig zijn ontslag neemt. Aan de orde is het voorstel betrekkelijk de door de Leidsche Duinwaterschappij (e sluiten geldleening, dat, evenals een staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1885, zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Vervolgens komt in behandeling de voor dracht betrekkelijk de voorwaarden van de verhuring Ier visscherij. Naar aanleiding daarvan neemt de heer Verster het woord. Hij gunt de visschers gaarne een visschje meer, maar hij wenschte dan ook verdubbeld toezicht. De heer De Kanter antwoordt hierop, dat hij zooveel mogelijk zal zorgen, dat er niet gestroopt wordt, voor zoover de be staande politiemacht daartoe voldoende is. Aan de orde is thans de voordracht be trekkelijk de aanstelling van een leeraar in eene der Polynesische talen aan de O. I. inrichting. De heer De Goeje neemt naar aanleiding daarvan het woord. Hij vraagt of het traktement slechts voorloopig op f 1000 gesteld wordt. Hij vermoedt, dat men niemand blijvend zou knnnen aanstellen voor een traktement, dat niet ten minste twee maal zoo groot is. De heer De Kanter antwoordt dat f 1000 een minimum is, dat ii3ar gelang van het aantal der te geven lessen verhoogd zal worden. De heer Bredius zegt, dat bij tegen dit voorstel zal stemmen om dezelfde reden waarom hij zich tegen de instandhouding der in richting heeft verklaard. De heer Verster meent daarentegen vóór het voorstel te moeten stemmen. Nu de inrichting eenmaal behouden is moet men doenwat tot hare instandhouding nood zakelijk is. In stemming gebracht werd de voordracht met IS tegen 1 stem aangenomen. Daarna wordt de openbare zitting gesloten en veranderd in een zitting met gesloten deuren. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Uitslag van het gisteren te 's Hage gehouden acte-examen voor middelbaar on derwijs: Nederlandsch 1 candidaat, toegela ten nl. de heer A. G. Van Dijk, van 's Gra venhage; geschiedenis 1 candidaat, niet op gekomen, 1 zich teruggetrokken; aardrijks kunde 1 candidaat, a gewezen; boekhouden, toegelaten voor schoolonderwijs de heer J. 11. De Jong, van Amsterdam. Bij het op 8 en 9 dezer gehouden exa men te Groningen werd de acte voor het Hoogduitsch (middelbaar onderwijs) toege kend aan den beer J. A. M. Rijk, te Lei den; drie eandidaten werden afgewezen. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Amsterdam, 19 Dec. 7 uPaleis voor Volksvlijt, directeur, Joh. J. II Ver hulst. G. F. Handel, Samson. Solisten: Mej. L. Hollm (Frankfort a. d. M sopraan. Mej. 11. Zegers Veeekens (Frankfort a. d. M alt. De heer J. J. Rogmans, tenor. De heer J. M. Messchaert, bas. GEMENGDE BERICHTEN De bedrijvers van den juweelen-dief- stal te Weenen zijn nog niet opgespoord, maar te oordeelen naar hun wijze van wer ken houdt de politie hen voor Engelschen, De winkel van den heer Granickstaedtei was Zondag tot 's middags 12 uur open ge-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2