BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. je- m k» s «p wat ara c u a. jmst rH". artikel in Recht voor Allenhoudende belee- diging van den politie-commissaris Stork. Hhl De heer Oscar Carré, directeur van het Kon. Ned. Circus, heeft zijn reeds vroe ger gekoesterd plan om een vast circus te Amsterdam te bouwen, weder opgevat. Hij heeft daartoe aan burg. en weth. het verzoek gericht hem een gedeelte gemeentewater, gelegen in de „Onbekende Gracht", achter het hem toebehoorend terrein aan den Bin nen-Amstel, af te staan, ten einde daar de noodige stallen en kleedkamers te bouwen. Het verzoek zal vermoedelijk ingewilligd worden in dien zindat de bedoelde opper vlakte water in erfpacht zal worden gegeven voor 93 jaren, tegen eene jaarlijksche pacht van f 32. Een reiziger zette Vrijdag avond in de wachtkamer van het Centraal-station te Amsterdam zijn valies neer en verwijderde zich een oogenblik Toen hij terugkwam was het verdwenen. De man, die het ge stolen had en vermoedde, dat er artikelen van groote waarde in geborgen waren, vond er echter niets in dan eenige pakjes Zeeuwsche chocolade. „Baloorig omdat er zoo weinig in was", gaf hij zich zelf bij de politie aan." IJmuiden was gisteren het tooneel van zeer veel opgewektheid. De bewoners waren in eene eenigszins zenuwachtige spanning. Er was eene socialisten-vergadering aangekondigd. Het was ongeveer elf uur in den voormid dag dat het locaal-treintje Velzen-IJmuiden ons bracht aan het kleine houten station. In denzelfden trein zat ook, met eenige zijner partijgenootende spreker van dezen dag, de lieer Fortuyn. Recht voor Allen had herhaalde malen in de advertenties opgenomen, dat Fortuyn zou spreken over hetzelfde onderwerp dat aanlei ding heeft gegeven tot het ontbinden der vergadering in het „Café Zincken." Dit onderwerp luidt: „Wie zijn demoor denaars?" De vergadering zou gehouden worden in het „Café International", eene gewone her berg, die, ook door de aanwezigheid van een pianino, den indruk maakte, dat zij inden regel voor minder ernstige bezigheden dient, dan voor het prediken der beginselen van de sociaal-democraten. Op een buitenluik van het gebouw zagen wij met groote let ters in krijt geschreven„Weg met de socia listen Ongeveer vijftien rijksveldwachters hadden zich ven haie" voor den toegang opgesteld; bij het politiebureau hadden wij reeds be merkt, dat deze macht zoo noodig verdub beld kon worden. Bij het binnentreden van het gebouw werd ons heel beleefd door een brigadier-majoor der rijksveldwacht gevraagd of wij ook wape nen bij ons hadden. Die vraag ontkennend door ons beantwoordvonden wij wel eenigs- z ns overdreven, maar later vernamen wij', dat de heeren FortuynBos en Lobles, toen zij de zaal binnentraden, zeer snel waren ontlast van een viertal geladen revolvers, die op het politiebureau werden gedeponeerd. Ongeveer te half een ure liep de vrij kleine zaal langzamerhand volterwijl eene talrijke menigte buiten de deur bleef. Daar onder zag men vele visschers en varenslieden, die blijkbaar de invasie der socialisten niet met ingenomenheid begroetten. De burgemeester, omhangen met de tee kenen van zijn waardigheid, was met een drietal rijksveldwachters binnen in de zaal tegenwoordig. Zooals gewoonlijk, werden socialistische bladen en brochures verkocht, die echter weinig of geen aftrek hadden. Ten 12 u. 45 min. opende de voorzitter, de heer Muijs, behalve den gewonen staf van den heer Fortuyn, zaten aan de bestuurstafel nog twee ons onbekende heeren de vergadering en verzocht den aanwezi gen het rooken na te laten, daar het den spreker kon hinderen. Verder maande hij aan tot stilte en orde, „want de Socialisten zijn geen menschen die houden van wan orde, maar juist vermeenen de partij te zijn van orde. indien dit niet het geval was, dan zou hij de voorzitter zich daarbij nooit hebben aangesloten. Het zijn echter altijd de tegenstanders die in de vergaderin gen der Socialisten aanleiding geven tot wanorde." Vervolgens verzocht hij de aanwezigen omindien de heer Fortuyn scherpe uit drukkingen zou bezigen, die niet in den smaak van iedereen vielen, zich te onthou den van „schreeuwen maar na afloop van het gesprokene met den heer Fortuyn in debat te treden. De heer Fortuyn verkrijgt alsnu het woord. Niemand maakt gebruik van de gelegen heid tot debat. De voorzitter bedankt den spreker en leest daarop nog een gedicht voor, getiteld: „Onze rechten." 4 De vergadering werd daarop gesloten velen verlieten het lokaal en de achterge blevenen vermeidden zich in het zingen der Marseillaise, geaccompagneerd door een juf frouw op de pianino, welke laatste zeker wel eens voor minder „deftige" doeleinden wordt gebezigd. Geen incident had er gedurende de ver gadering plaats. Alleen werden twee dron- j ken lieden zeer kalm uit het lokaal ver wijderd. Een dertigtal rijksveldwachters waren aan wezig, niet alleen omdat men wanordelijkheden van de zijde der sociaal-democraten vreesde, maar ook omdat de burgemeester wist, dat het bezoek vau de Amsterdamsche heeren minder aangenaam was aan de zeelieden in IJmuiden. Het ware mogelijk geweest, dat Janmaat de knoestige handen had uitgestoken. De rijkspolitie had dus eene dubbele taakzij moest het oog er op houdendat de socia listen niet buiten de perken der wet gingen en tevens hen beschermen tegen wat( al te stevige argumenten der niet socialistisch ge stemde zeevaarders. Alles liep echter zeer ordelijk af. Dv JV.) Het berichtdat de heer Langerhuizen op Zuid-Crailoo aan de gevolgen der hem toegebrachte verwonding zou zijn overleden, is onjuist. Men schrijft aan het B. v. N. uit Harlingen: Een roman, voor de praktijk bestemd! Een Spanjaard, uitgeweken wegens deelne ming aan staatsberoering, besluit naar zijn vaderland terug te keeren; hij maakt uit Brazilië de reis per zeilschip, aan boord waarvan zich ook een Hollander bevond, Jan Lund geheeten, die wegens ziekelijken toestand repatrieerde. Deze Hollander, eige naar van schatten in den vorm van edel gesteenten, baar geld en waarden in papier, sluit innige vriendschap met dezen Span jaard en brengt hem op de hoogte van al zijne omstandigheden. De schatten, p m. 400,0U0 frs. zijn aan boord, in een koffer, en bestemd voor eene natuurlijke dochter van gezegden Lund ergens in Holland ver- keerende. Tot administrateur van dat ver mogen, benoemde de Hollander zekeren heer, met wien hij eenmaal kennis had gemaakt en die te Harlingen woont. Aangezien Jan Lund onderweg aan boord kwam te sterven, haastte zich de eerlijke Spanjaard om onzen stadgenoot (die zich niets weet te herinneren vau een Jan Lund) in kennis te stellen van de hooge onder scheiding, welke hem wachtte en.... van het voordeel, dat hem gewerd, indien on verhoopt de dochter van zijn onbekenden vriend niet mocht te vinden of deze over leden mocht zijn, want in zulk een geval werd hij de wettige erfgenaam van den schat. Maar nadat onze stadgenoot van dit alles bericht heeft bekomen en hem de bewijzen zijn overgezonden, dat de koffer door de expediteurs te Barcelona is aanvaard en de formaliteiten voor de uitklaring zijn vervuld komt onze eerlijke Spanjaard in tijdelijke geldverlegenheid; zijn eigen vermogen zit ook in den koffer, en de hotelhouder te Barcelona laat hem gijzelen voor gemaakte verteringskosten. Indien nu onze stadgenoot 500 irs. onder des Spanjaards adres aan den hotelhouder zendt, komt alles in orde. Maar onze stadgenoot, als vice-consul, beantwoordt de in sierlijk Fransch geschreven brieven van den Spanjaard met een onder zoek naar diens zijn en doen bij den Nederlandschen consul te Barcelona en men vat licht, wat het antwoord zal zijn. Te Oudepekela zijn dezer dagen twee mannen des avonds aan boord gekomen van eene slijkpraam, liggende in de zoogenaamde Burgemeesterswijk en toebehoorende aan zekeren Boeree. Een 15-jarige knaap, Jur- jen Brasdie alleen op de praam waswerd door hen overboord geworpen, waarna de dieven zich van het weinige, dat in de roef aanwezig was, hebben meester gemaakt. De jongen kon gelukkig zwemmen en heeft zich daardoor nog weten te redden. De persoon van V. H., voorloopig gearresteerd als verdacht van de inbraak in de fabriek van den heer S te Tilburg, is gevankelijk naar Breda vervoerd. Bij onder zoek in zijne woning /.ijn verschillende voor werpen gevonden, blijkbaar uit gemelde fabriek afkomstig. 's GRAVEAHAGE. Door Z. M. is aan den dirigeerend off. v. gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Indie, H. J. Van der Weide, vergunning verleend tot aanneming ven den titel van officier d'académie, hem vanwege de Fransche re geering toegekend. De luit. ter zee 1ste kl. D. L. M. E. Keus, gedetacheerd bij het corps torpedisten der marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De tijd. off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. H. Müllner, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 11 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme zie- keninrichting aldaar. ËIVGELAKD. Volgens den Observer bestaat er grond om aan te nemen, dat het kabinet in geen geval voor de bijeenkomst van het nieuwe parlement zal aftreden, zelfs indien de nog restende verkiezingenwaarvan de uitslag elk oogenblik wordt tegemoet gezien, on gunstiger mochten uitvallen dan men ver wacht. Het ministerie zou bereid zijn een programma van gewichtige hervormingen op wetgevend gebied aan het parlement voor te leggen. Uit Soeakim wordt gemeld, dat de Italiaansche regeering het civiel bestuur van Massowah heeft aanvaard. Egyptische ambte naren begeven zich derwaarts. FRANKRIJK. Na lange, tegenstrijdige debatten over de inmenging van de geestelijkheid en andere onregelmatigheden bij de verkiezing van Bonapartisten op Corsica, besloot de kamer van afgevaardigden met 255 tegen 231 stemmen, deze verkiezing ongeldig te ver klaren. De Temps ontvangt eene dépêche uit Weenen, waarin opnieuw melding wordt gemaakt van het gerucht, dat graaf Kal- noky weldra zijne fuuctiën zal neerleggen. Men noemt reeds den naam van zijn opvol ger, en verzekert zelfs, dat deze in geen geval graaf Andrassy zal zijn. Dit besluit zou in verband staan met de houding van Servië tegenover het Balkan conflict, en wel meer bepaald met het voor uitzicht op eene aanstaande hervatting der vijandelijkheden. Men verwijt graaf Kalnokydat bij den invloed, niet alleen van Oostenrijk Hongarije maar ook van Duitschland, op al te recht- streeksche wijze heeft aangewend ten dienste van een der oorlogvoerende partijenen dat deze houding de ontevredenheid van Rusland zou hebben gaande gemaakt. BCLGAItlJË. Lebib-Effendi is gisterenmorgen naar Constantinopel vertrokken; Padban-Effendi zal zich heden naar Sofia begeven. De ge- deleerden hebben geene proclamatiën uitge vaardigd. T II R K IJ E. De Porte heeft eene circulaire aan de mogendheden rondgezonden, waarin beweerd wordt, dat zij alleen en niet de vorst van Bulgarije de voorwaarden van den wapen stilstand dient te regelen. Men verzekert, dat de Engelsche regeering aan Turkije heeft verzocht eene nieuwe conferentie voor te stellen, welke te Londen zou worden gehouden. De Porte is echter niet genegen Londen als plaats van bijeenkomst aan te nemen. AMERIKA. De heer Sherman is benoemd tot presi dent van den senaat. Ex-officio wordt hij daardoor vice-president der republiek. PER TELEGRAAF. LONDEN, 5 Dec. Gekozen 300 liberalen, 237 conservatieven, 60 Parnellisten. De liberalen hebben derhalve op het oogenblik eene kleine meerderheid op de beide andere partijen te samen. LONDEN, 5 Dec. Tot half zeven des namiddags was de verkiezing bekend van 309 liberalen, 244 conservatieven en 66 Parnellisten. Sir Farrer Herchel, de solicitor-general onder het ministerie-Gladstone, en sir Wilfrid Lawson, de bekende voorvechter van de matigheidsbeweging, zijn beiden door con servatieve candidaten verslagen. LONDEN, 5 Dec. [Part. tel. D.v.N.) (Verzonden 11 u. 14 m. des avonds.) Ge kozen zijn thans 313 liberalen, 243 con servatieven en 70 Parnellisten. Men kan met bijna volkomen zekerheid aannemen, dat in het nieuwe Parlement 331 liberalen, 255 conservatieven en 84 Parnellisten zit ting zullen hebben. LONDEN, 6 Dec. 1.30 uur. Tot dus ver is de uitslag der stemmingen, dat ge kozenzijn 311 liberalen, 244 conservatieven, en 67 Parnellisten. LONDEN, 5 Dec. Ontvangen remise voor Venezuela 874. RANGOON, 6 Dec. Koning Thebau ii hier aangekomen. MARSEILLE, 6 Dec. Hedenmorgei werd door een groot aantal personen (onge veer 5000) voor de kerk van Sint Maarte: eene manifestatie gemaakt tegen het plat om dat gebouw niet te sloopen, waartoi eerst het voornemen bestond. De geeste lijken en de geloovigen werden bij het ver laten der kerk uitgefloten en uitgejouwd Eenige personen zijn gearresteerd en eei jongeling werd gekwetst. Bij het afzenden van dit bericht bleef de menigte in den omtrek van het gebouw bijeen. MANDALAY, 6 Dec. Eene nieuwi proclamatie van generaal Prendergast is vet schenen. Daarin wordt te kennen gegeven dat, aangezien krachtens den wil der kei zerin van ludiëhet burgerlijk en het mi iitair beheer in handen van den generaa blijven, hij de medewerking inroepl van a de Birmeesche ministers, gouverneurs ei andere ambtenaren, die aan Engeland ge trouw willen zijn. De proclamatie maal een goede uitwerking op de inboorlingen De inwoners hervatten kalm hunne zaken en handel herleeft. WASHINGTON, 6 December. Uit lie verslag van den secretaris der schatkis blijkt, dat in het verloopen dienstjaar 4 zuivere inkomsten hebben bedragen 32; millioen dollars, zijnde 24 millioen minde: en de uitgaven 260 millioen, zijnde li millioen meer dan in het vorige. Het ti schulddelging beschikbare saldo op het eind des jaars is 40 millioen minder dan in 1884 MOSKOU, 6 Dec. Heden, véér de vooi stelling, is het Duitsche „Theater Paradiet afgebrand. De groote zaal is geheel ve nield. De bibliotheek is bewaard gebleve Eenige decoratiën en costumes zijn gered doch bedorven. WEENEN, 7 Dec. De heer Renkin consul-generaal van België alhier, 73 jaa oudis ten gevolge van onvoorzichtigheii verbrand. KAATSTE HERICHTEA. In de heden gehouden zitting van d tweede kamer werd het hoofdstuk Justiti aangenomen met 47 tegen 5 stemmen. Ee: amendement om geen vijfden rechter li Utrecht te benoemen werd verworpen mt 28 tegen 26 stemmen. De uitbreiding va de rijksveldwacht en de bezetting van he fortjYmuiden is eerlang te wachten. Mm gen is het hoofdstuk Binnenl. zaken aai de orde. Aan het gebouw van het provincial bestuur te 's Hage werd heden o. a. aanbr steed het uilbreiden van het bibliotheekgi bouw te Leiden. Minste inschrijver was dl heer W. A. G. Jansen, te Utrecht, vooi f22220. Bij het nawegen van de zakken oud papier, afkomstig van het ministerie val waterstaat, en niet van financiën, zooali aanvankelijk is vermeld, heeft de politi: te 's llage tusschen de opgaven van dl lijsten en den werkelijk aanwezigen voor raad een verschil van eenige duizenden kilo'i geconstateerd. Der traditie getrouw legde ook giste ren, geboortedag van wijlen koning Wil lem II, eene vrouwenhand een fraaien kraai neder aan den voet van het standbeeld vai den held van Waterloo, op het Buitenbol te 's Hage. De vroeger reeds beschreven mom- tale fontein op het Binnenhof te 's Hage ii gisteren voor goed ontdaan van het omhul sel dat haar, terwijl de laatste hand aai hare voltooiing en opsiering werd gelegd, aan de blikken der voorbijgangers onttrok Naar wij nader vernemen is Van Rijssel berghe, de uit de Haagsche gevangen» ontsnapte veroordeelde, gisteren per Har wich-boot te Rotterdam aangekomen, waii hij in de celgevangenis nachtkwartier heef gevonden om heden, rechtstreeks naar dl strafgevangenis te Leeuwarden worden over gebracht. Bij arrest van heden bevestigde hel hof te Amsterdam het vonnis van de recht bank aldaar; waarbij A. J. Belderok veroor deeld werd tot 3 maanden celstraf wegen verzet tegen de politie. De redactie van de Java-Bode is we der toevertrouwd aan den heer 11. B. Van Das- len, die vroeger jaren lang aan het hooi! van hetzelfde blad stond. Met groote in genomenheid maken de uitgevers dit in hs nommer van 2 November bekend. De prins en prinses van Bentheiu zijn hedenmorgen met gevolg te Zutpha aangekomen en hebben zich van daar uil een koninklijken extra-trein naar Het Lr* begeven. Hedenavond na het diner aai vaarden zij den terugtocht.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2