NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABQNNEIüENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Dinsdag 8 December 1885. N°. 288. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepniakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15.J Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 199u Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van W. S. MARSMAN, houdende verzoek om vergunning lot hel op richten van eene slachterij in hel perceel Oude Rijn no. 53. Gelei op de arli. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven hij deze kennis aan hel publiek dal genoemd verzoek, mei de bijlagenop de Se cretarie dezer gemeente ter vt<ie gelegd is; alsmede dal op Maandag den 2len December aanst.'s voormiddags Ie el/ urenop hel Raad huis. gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren legen dat verzoek in le brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leide.n, 7 December 1885. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Donderdag 10 December 1885, des Da- middags le twee uren. Onderwerpen 1. Voorstel betrekkelijk de door de Leidsche Duinwatermaalschappij le sluilen geldlee- ning. (159 en 192) 2. Slaat van af- en overschrijving op de be- gtouling, dienst 1885. (189) 3. Voordracht betrekkelijk de voorwaarden van de verhuring der visscherij. (190) 4. Idem belrekkelijk de aanstelling van een leeraar in een der Poljnesische talen aan de O. I. Inrichting. (191) Tocliten door en praatjes over Leiden in uitheemsch gezelschap. {Vervolg.) XIII. Voor we verder wandelen moet ik een kleine vergissing herstellen. Ik heb daar even gezegd, dat men de fontein alleen Zaterdagmorgen kan zien springen. Maar als ik mij wel bedenk is dit onjuist; ook Woensdagmorgen mogen we dit vroolijke Bchouwspel genieten De brug over den Nieuwen Rijn aan onze linkerhand heet de Korenbrug. Zij is met hare half en half Grieksche zuilen niet ge heel van artistiek schoon ontbloot. Ik her inner mij ten minste uit mijn gymnasiumtijd, dat zij eens onder de les als voorbeeld werd aangehaald om ons een idee te geven van de poikilè sloa te Athene. Wat voorbij de Korenbrug is heet de Botermarkt. De letterlijke beteekenis van dezen naam (Bultermarket) wordt in het dagelijksch leven niet meer duidelijk waargeno men. De naam Botermarkt doet onsLeidenaars volstrekt niet aan boter denkenmaar veeleer aan allerlei zakenwaarvoor de aanraking met bovengenoemde zelfstandigheid aller minst dienstig zou zijn. Zie maar eens welke keurige echt Parijsche winkels. Zulk een gracht, aan beide zijden met verlichte win kels omzoomd, is waarlijk iets zeer eigen aardigs, dat in weinig andere sleden te vinden is. Zelfs Paiijzenaars en Londenaars kan men met een zekeren trots deze buurt laten zien. Als het b. v. tien twaalf maal zoo ver op dezelfde wijze doorging, zou het bepaald een stad ais Parijs geen oneer aandoen. Hoe fraai de winkels ook nu al zijn, 't is niets bij Sinterklaasavond, den 5den December. Óp dien avond viert het geheele land feest en wordt er enorm veel geld aan allerlei cadeaux en aan lekkernijen zoekge- bracht. De winkels zijn bij die gelegenheid op 't f'eestelijkst versierd, 't Is de gewoonte, dat men St. Nikolaasgeschenken anoniem verzendt, waarschijnlijk nog een overblijfsel uit den goeden ouden tijd, toen de linker hand nog niet weten wilde wat de rechter deed. In waarheid is echter van dien goe den geest bedroefd weinig bewaard. De anonieme gever verlangt wel degelijk, dat de ontvanger hem met moeite op zal sporen en dan dubbel vriendelijk bedanken; hij zou het zeer kwalijk nemen als men dit ver zuimde. Maar, niet waar, 't is al beel gek nu over dat feest te spreken van den 5den December, 't Is nu midden in Augustus. Niemand denkt nog aan Sinterklaas. IVordl vervolgd.) Den heer Heilo dank voor zijne terechtwijzing. Daar deze heer zulk een voorstander van de ver lichting is, vraagt men licht of hei pseudoniem soms een verbastering is van Helios, den lichtgod der oude Grieken. Bij dezelfde gelegenheid ook een woord van dank aan G. v. M-, die eenigen tijd geleden tot ons de vraag richtte of Strawberry en ik met ons beiden geen enkel oog beschikbaar hadden om te zien, dat het schip van de kweekschool maar twee mas ten heeft en geen drie. STADSNIEVlVi. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand October 11. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 132 kinderen, waaronder 7 levenloos aangegeven, overleden 73 personen, en wel: beneden 1 jaar 2(1, 15 jaren 12, 514 jaren 4, 1420 jaren 1, 2050 jaren 13, 5065 jaren 9, 65 tot 80 jaren 11, bo ven 80 jaren 3. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 13, klierziekte, rhachitissyphilis 1kanker 2typhus en febris typhuïdea 1aanhoudende koorts 1 roodvonk I, stuipen, trismus, epilepsie 1, apoplexie 2, hersenziekten, krankzinnigheid 9, ruggemergslijden, paralysis 1, keel- en longtering, bloedspuwing 9, acute ziekten der ademhalingsorganen 6, chron. ziekten der ademhalingsorganen 4, organ, hartge- breken, aneurysma 3, diarrhoea, dysenterie 2cholera nostras 1acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 5, cluon. ziekten der spijs verteringswerktuigen 5, ziekten d. organa urogenitalia 3, ziekten van het kraambed 1, onbekende oorzaak, plotseling 1. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 10Ü, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ36, j 19, ƒ4.20 en ƒ1.85, de laagste prijzen 35, 18.00, 3.70 en ƒ1.85. Een treurig voorval had gisterenavond plaats op de lijn van de Rijnlandsche stoom tram tusschen de gemeenten Oegstgeest en Rijnsburg. De tram, die te 10 uren van Katwijk alhier moest aankomen, stootte aldaar op een voorwerp, waardoor de trein derailleerde en in de sloot terecht kwam. Een onderzoeknaar de oorzaak ingesteld bracht de treurige waarheid aan het licht, dat, door welk toeval ook, een man op de rails had gelegen; buiten nog ernstige ver minking was het hoofd letterlijk van het lichaam gescheiden. Na veel inspanning waren te 1 uur na middernacht de wagens eerst op het droge gebracht. Door de geneeskundige staatscommis sie te Amsterdam zijn Zaterdag tot arts be vorderd de heeren J. J. Rinkel, doctoran dus, J. Carpentier, Ph. Vermast, cand.- artsen. Toegelaten voor het le gedeelte, de heer F. Koppeschaar, med. doctor. Den len Januari a. s. zal de heer M. Struick, het hoofd der openbare school te Voorschoten, den dag herdenken, dat hij 25 achtereenvolgende jaren aldaar werk zaam is. Tot gemeente-ontvanger te Veur is benoemd de heer F. A. Van Egmond, brie vengaarder en telefoon-kantoorhouder te Leidschendam. Gisterennacht is het in de Lange Pooten te 's Hage bloedig toegegaan. De i 8-jarige voermansknecht L.wonende aan den N.-W. Buitensingel, bezocht de tapperij van zeke ren H. in de beruchte Bagijnenstraat. Vol gens het zeggen van den kastelein, moet L. hem een klap in het aangezicht hebben ge geven, waarover een groote twistpartij ont stond, die in de Lange Pooten daarmede eindigde, dat de voermansknecht in de rechterzijde eene wonde van beteekenis ont ving, toegebracht met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een mes. De kastelein en de gewonde werden naar het politie-bureel aan de Nieuwe Haven overgebracht. Laatstgenoemde werd, na verbonden te zijn, naar hft zie kenhuis vervoerd, terwijl de eerste voor- loopig in hechtenis werd gehouden, als ver dacht den steek te hebben toegebracht. Thans bevindt hij zich op vrije voeten. Gisterenmorgen heeft de commissaris van politie den gewonde in het ziekenhuis een verhoor doen ondergaan. De vervolging tegen J. A. Eortuyn betreft ook de door hem gebezigde uitdruk kingen in de toespraak: Wie zijn de moor denaars?'' die aanleiding gaven tot de tus- schenkomst der politie. Door de Haagsche justitie is eene vervol ging ingesteld tegen den schrijver van een FEUILLETON. 175.) Je zult een groote geestkracht noodig heb ben om je niet te verraden. Maar die kracht zal je bezitten. Het moet! Ik zeg het je nog eens, mijn kind, het geld hier je geluk je toekomst. O, stel ze geen van beide in de waagschaal!" Vader, ik zal doen wat u wil." „Goed, mijn kind. Dus voel je in je zelve de noodige kracht?" „Vader," antwoordde zij, „ik zal aan u denken." De graaf drukte haar in zijn armen en kustte haar vurig. Na een oogenblik gezwegen te hebben ging hij voort: „Morgen zal ik vroeg komen, en je zult me dan vertellen wat er gebeurd is; ik moet het weten." Tien uur sloeg het, toen de coupé van mevr. Delorme voor de woning van mevrouw De Montperry stil hield, waar alle vensters schitterend verlicht waren. Mevrouw Delorme en Aurora verlieten het rijtuig en klommeu de groote marmeren trap op; die met een tapijt belegd en met bloemen versierd was. Zij betraden een groot vierkant vertrek waar twee bedienden in zwarten rok en met witte das haar van haar mantels ontdeden. Twee andere knechts stonden recht als een paal en met een deftig gezicht aan beide kanten van de deur in de zaal. Mevrouw Delorme gaf haar naam op. Een der beide knechts opende de deur en diende met helderklinkende stem aan „Mevrouw en mejuffrouw Delorme!" Terwijl de nieuwsgierige blikken van meer dan honderd personen zich op haar vestig den, traden zij binnen, verblind door de lichtstralen, die van de gaskroon afdaalden en het gefonkel der edelgesteenten, welke aan alle zijden flikkerden. Onmiddellijk verliet de markiezin de per sonen, met wie zij stond te praten, en ging ijlings op mevrouw Delorme en Aurora af." Op hetzelfde oogenblik richtte ztch in een der hoeken van de zaal een jong man, als door een veêr in beweging gebracht, in zijn volle lengte op. Het was de markies De Yerveine. Evenals in de opera vernam men een ge mompel, door de bewondering veroorzaakt. „Bleek, sidderend, de oogen gericht op mevr. Delorme en het jonge meisje, wachtte Adrien. „Lieve mevrouw! ik heet u welkom," sprak de markiezinterwijl zij aan mevrouw Delorme de hand reikte. Daarna keerde zij zich naar Aurora, wierp op haar een langen blik en roerloos, spra keloos vergat zij zich gedurende een oogen blik oin haar aan te staren. Verbaasd verlegen, ontsteld, stamelde Aurora cenige onverstaanbare woorden. Evenwel bespeurde de markiezin de ver legenheid van het jonge meisje. „O, lief kind!" sprak zij, haar armen uitstrekkende en zoo luid, dat ieder haar kon verstaan„geef mij toch een kus „Omevrouw 1" riep het jonge meisje ont roerd, toen zij zich door de markiezin in de armen voelde knellen. Deze voegde haar zachtjes toe, terwijl zij haar omhelsde: „Je kent me nog niet, mijn kind; maar je moet weten dat de markiezin De Mont perry je vriendin is." Toen de markiezin midden in de zaal terug was gekomen, het jonge meisje bij de hand vasthoudende, en haar liet plaats nemen in een leunstoelwaarop zij een oogenblik te voren nog zat tusschen den ouden hertog De Moupertuis en de schoone hertogin De Clarens, kon men twee dikke tranen op haar wangen zien biggelen. „Wat beteekent dat?" sprak Adrien bij zich zelf. „Ik ben toch goed wakker. Wat ik zie is geen droomMaar wat heeft De Sanzae mij dan verteld.... Wat? Is hij zelf misleid, of is hij het die mij heeft willen misleiden?" De knechts gingen voort met nieuwe gasten aan te dienen. De salons werden vol. Er vormden zich kleine groepjes, die ston den te pralen. De groote zaal schonk een allerprachtigst schouwspel. De stralen door de groote gaskronen afge worpen, weerkaatsten in de juweelen en kostbare gesteentenwaarmede de dames wa ren getooid. In groote Chineesche of Japansche vazen prijkten levende bloemen, die men uit Italië had laten komen. Men zou zich in een tooverland hebben kunnen wanen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1