BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. T O O N E E L. lie Molièrevoorslelling van llaandag. knoeierijen in den boterhandel, welke in hét laatste voorjaar werd opgericht en welker doel genoegzaam uit haren titel is at te lei den, roept allen die belang hebben bij de Nederlandsche natunrboter-industrie en even eens allen die belang hebben bij den eerlij ken tn onbelemmerdeu handel in dat pro duct, op om haar streven dooi bijdragen te steunen. De contributie der gewone leden bedraagt minstens f 0.50 per jaardie der begunstigers minstens f2.50. Het bestuur bestaat uit de heeren: J. Zijp Kz.te Abbekerk voorzitter; J. M. De Kuijser, te Delft; B. Wijsman Hz., te Am sterdam; H. A. Lugard, te Deventer; H. Reuyl, te Kampen; H. D. J. Hasselman, te Zoelen; P. Buis Jr., te Schagen; Ilylke Halbertsmate Sneeken J. Rinkes Borger, te Leiden, secretaris. In de plaats van den heer J. Van Dijk, onlangs benoemd tot gemeente-secre taris te Alfen, is tot ambtenaar ter ge meente-secretarie te Aarlauderveen benoemd de heer A. A. Lechner. De collecte voor de Vrije Universiteit, jl. Zondag te Oude-Wétering gehouden, bracht de som op van f 44. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Vlaardingen van 1 DecemberHeden kwam binnen de sloep Noordster, schipper A. Van Hoogteylingenvan den reeder A. Hoogen- dijk Jz. alhier. Genoemde sloep lag den 28en November jl. op 57" N. breedte aan de beug (zoogenaamd tot uitoefening der kabeljauw-visscherij) en ontdekte de stoom boot Lucre/ia, kapt Grigs, te huis behoo- rende te Nortshields met spoorijzer van de Oostzee naar Civita Vechia. Deze boot had te worstelen gehad met eene hevige stortzee, waardoor zij plat op zijde geworpen was en op het punt van te zinken. Al de booten waren reeds weggeslagen en het was voor de sloep bijna onmogelijk eene boot uit te zetten. Het werd echter beproefd en de schipper der sloep sprong alleen in de boot; slechts 2 man durfden hem te volgen. Met levensgevaar trachtte hij de bemanning te reddenhetgeen de eerste maal niet mbcht gelukken; daarna roeiden zij het stoomschip om naar de lage zijde, hetwelk zij tot drie malen toe herhaalden, omdat de kleine boot slechts der bemanning, die uit 23 koppen bestond, kon bevatten. Eindelijk gelukte het hem de geheelc bemanning te redden en hier behouden binnen te brengen. De stoomboot is gezonken. Gisterenavond te 6 uren is de schroef- boot Salland bij Schiedam op de Maas in aanvaring geweest met een Engelsche schroef stoomboot. De Salland heeft groote averij bekomen en is in zinkenden staat door eene sleepboot aan wal gesleept. Uit Rotterdam meldt men aan het Bil.: De zaak, die eergisteren op de Rotterdamsche beurs zooveel opschudding heeft veroorzaakt, heeft geen verdere ge volgen gehad. De persoon, naar aanleiding van wiens wederverschijning het voorgeval lene plaats greep, was gisteren niet aanwe zig en de beurs had haar gewoon en rustig verloop. Maandagavond ontstond door eene onbekende oorzaak binnenbrand in perceel 57 der Zanddwarsstraat te Amsterdam. Door middel van eene handspuit was de vlam weldra gebluscht. Doch de bewoner, die zich ter ruste had begeven, is door den rook gestikt. Naar de A. C. verneemt is door de politie een streng onderzoek ingesteld, naar aanlei ding van het feit, dat het lijk met zware brandwonden op het niet door het vuur aangetaste bed is gevonden. De kamerdeur vond men geslotenterwijl onder het ledikant de vloer brandde, waar door dan ook de bewoners van het voorhuis tot de ontdekking van den brand kwamen. De bewoner, een handelsreiziger, bewoonde alleen zijn kamer. In de nabijheid van het bed moet een dameshandschoen zijn ge vonden. Nabij de kalkovens is Maandag uit de Keulsche vaartgemeente Watergraafsmeer opgehaald het lijk van een dertigjarig man zonder baard en van middelmatige taille. Hij was gekleed in een jekker, een pilouw broek en laarzen. Aan de rechterzijde van het hoofd was een zeer diepe en groote, onder het linkeroog eene kleinere wonde. De kleederen waren hier en daar gescheurd. Op het lijk vond men f 19 en een zilveren horloge. Daar het mogelijk is, dat misdrijf hier in 't spel is, is het lijk ter rechterlijke schouwing naar Amsterdam vervoerd. Men meldt aan het D. v. N. uit Amersfoort: Prof. Harting is eergisteren door eene beroerte getroffen. Gisteren was hij den geheelen dag bewusteloos. Zijn toe stand is hoogst ernstig. Maandagnamiddag is op de Waal nabij Nijmegen door de stoomboot Industrie, varende tusschen Keulen en Londen, aan gevaren het aakschip Augustine, gevoerd door schipper J J. Robbers en geladen met 50 last garst, tengevolge waarvan dit aak- schip weldra is gezonken, de lading en de geheele inventaris benevens ongeveer f 600 aan bankpapier en goudgeld zijn daarbij verloren gegaan. Te Arnhem verloor onlangs eene dame hare beurs met ruim f100. Een voorbij ganger raapte dezelve terstond op en ging er mede aan den loop. De politie wist den vinder gisteren op te sporen en in arrest te nemen. De hulpbesteller B. viel te Kampen van de loopplank eener stoomboot in den IJsel. Hoewel hij er levend werd uitge haald, bezweek hij aan de gevolgen. Zekere L.agent der firma W. C°. te Bergen op-Zoomzou zich met den veer schipper van Oude Tonge huiswaarts bege ven; terwijl de schipper zijne roeiboot in gereedheid bracht, viel L. achterover en was onmiddellijk een lijk. Hij laat een zie kelijke weduwe en 4 kinderen na. GB1TEÜHAGE. Door Z. M. zijn benoemdtot commies der posterijen 3de kl.G. J. ScholtenD. J. Braakenburg jr. en C. Smitt Jzn., thans commiezen 4de kl.tot commies der poste rijen 4de kl.J. Van Nijmegen Schonegevel en L. H. Bartelink, thans surnumerairs der posterijen, en is aan den J. E. Metselaar, op zijn daartoe gedaan verzoekmet ingang van 1 Januari 1886, eervol ontslag ver leend als ingenieur-architect voor de gevan genissen en rechtsgebouwen, met dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Voorts is aan Emil Lü- vinson, geboren te Berlijn, Max Mayer, geboren te Prérauen Bruno Cornelius Stort, geboren te Berlijn, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk na komen. Door den minister van koloniën is de heer E. A. Kuchlin ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. De minister van koloniën zal op 4 dezer geen audiëntie verleend. ENGELAND. Volgens berichten in de avondbladen gedagteekend Mandalay, 29 November, zijn de Engelschen Mandalay binnengetrokken, zonder op tegenstand te stuiten. Alle Euro- peesche bewoners van deze plaats waren ongedeerd. De onderkoning van Indië heeft En gelsche agenten benoemd, die het bestuur van Opper-Birma namens de koningin voor- loopig zullen waarnemen. FRAN IIKIJK. De linkerzijde en het linkercentrum van den senaat hebben zich in eene bijeen komst op de meest besliste wijze verklaard tegen het voorstel tot ontruiming van Tonkin. De gezondheid van de ex-keizerin Eugénie moet veel te wenschen overlaten. Zij zal den winter te Hyères doorbrengen. SPANJE. Een Carlistisch biljet is te Tortosa aangeplakt, doch dadelijk afgescheurd. De Marshall-Archipel is niet in de omschrijving van het Carolinen-protocol op genomen, zoodat de bezetting daarvan geene aanleiding tot conflict zal geven. DUITSCHL AND. In de gisteren gehouden zitting van den rijksdag had de interpellatie plaats be treffende het uitzetten van vreemdelingen uit de Oostelijke provinciën van Pruisen. De rijkskanselier las eene keizerlijke bood schap voor, waarin gezegd wordt dat de ingediende interpellatie blijkbaar uitgaat van de veronderstelling, alsof de rijksregeering de bevoegdheid bezit, om een Duitschen bonds staat te noodzaken, zekere maatregelen die door dezen zijn genomen ongedaan te maken. Zulk eene interpellatie is echter in strijd met debondsconstitutie, weshalve elke mede werking daaraan moet worden ontzegd. De heer Von Bismarck voegt aan deze boodschap nog toe, dat het hier een soeverein recht van den koning van Pruisen betreft. Wanneer de partijen in den rijksdag heden den koning van Pruisen, en morgen den koning van Saksen, voor den rijksdag ter verantwoording gingen roependan zou dit in strijd zijn met de constitutie. Namens de bondsregeeringen moet hij alzoo de be antwoording der inpellatie weigeren. De heer Yon Bismarck en alle leden van den bondsraad verlaten daarop de zaal, waarna de interpellatie op voorstel van den lieer Windthorst van de agenda wordt verwijderd. Bij de discussie in den rijksdag over de begrooting van uitgaven voor de rijks kanselarij, komt de heer Windthorst terug op de quaestie der uitzettingen in de ooste lijke provinciën. De heer Von Bismarck antwoordt, dat hij zoowel de rechten van Pruisen als die van de andere bondsstaten te handhaven heeft. Wat. zoude er van het rijk worden wanneer de koning van Pruisen er ooit berouw over zou gevoelendat hij zich bij het geheel van het rijk had aan gesloten? Op dit oogenblik zoekt geen enkele bondsstaat alliantiën met het buiten land te sluiten. Het rijk zou niet zijn ge worden wat het thans is, wanneer de af zonderlijke leden van den bond ontevreden waren. Pruisen is zich volkomen bewust van de beteekenis der uitzettingsmaatregelen. Het houdt deze voor zeer verstandig en noodzakelijken zal ze in den Landdag ver dedigen. Overigens is bij de uitzettingen geen sprake geweest van godsdienstige ge zindheid, maar van nationaliteit. De regeering heeft willen verhinderen dat de grens-pro- vinciën meer en meer Poolsch werden. Aan de debatten namen nog deel de heer Haehnel (Duitsch-vrijzinnig) die bestrijdt dat zijne partij de vermeerdering van de Poolsche elementen in de hand werkt hij houdt den rijksdag voor volkomen bevoegd om in deze zaak te oordeelen. De lieer Windthorst handhaaft zijne vroegere ar gumenten. De heer Winteret verdedigt de Elzassers tegen het verwijt, dat zij zich vijandig tegen over het rijk zouden stellen. De heer Kolscilsky beweert hetzelfde ten opzichte van de Polen en bestrijdt de Pruisische politiek in Posen. De staats-secretaris Van Bötticher protes teert tegen de insinuatie dat Piuisen inbreuk zou maken op de rechten der Polen en een politiek van uitroeiing in toepassing bracht. De post op de begrooting werd onver anderd aangenomen. Uit Yokohama wordt aan de Bami. Korresp. medegedeelddat over de geheele groep der Maarschalks-eilanden (ten oosten van de Carolinen) het Duitsche protectoraat is afgekondigd. PER TELEGRAAF. LONDEN, 1 Dec. Te elf uur heden avond waren, voor zoover bekend was, 179 conservatieven, 191 liberalen en 37 Parnel- listen gekozen. LON DEN2 Dec. {Part. tel. D. v. N.) Te middernacht waren de volgende cijfers der verkiezingen bekend: 193 liberalen, 176 conservatieven en 35 Parnel listen. LONDEN, 2 Dec. Tot 3 uur na mid dernacht was de uitslag der parlementsver kiezingen aldus: Gekozen 180 conservatie ven, 199 liberalen en 37 Paruellisten. LONDEN, 2 Dec. Blijkens officieel te legram uit Rangoon is koning Theebaw op Engelsch grondgebied aangekomen. LON DEN, 2 Dec. De Times verneemt uit Servische bron, dat Servië door zijn officieelen vertegenwoordiger verklaard heeft, vast besloten te zijn, den oorlog te hervat ten, indien vorst Alexander op een schade vergoeding in geld aandringt. RANGOON, 2 Dec. Koning Theebaw heeft zich onvoorwaardelijk onderworpen aan de Engelsche troepen, die zonder slag of stoot Mandalay bezet hebben. WEENEN, 2 Dec. In een hier ontvan gen telegram uit Nisch wordt den Bulgareu ten laste gelegd, dat zij ondanks den wapen stilstand gisteren de Servische stellingen bij Vlasina hebben aangevallen. PIROT, 1 Dec. De bevolking heeft heden eene demonstratie voor het hoofdkwartier gemaakt, en de inlijving bij Bulgarije ver zocht. Vorst Alexander antwoordde dat hij van dit verzoek ante nam. NEW-YORK, 2 Dec. Uit Mexico is hier bericht ontvangendat daar weer een omwenteling op til is. De provincie Nuevo Leon heeft zie.li verklaard ten gunste van den minister van binneul. zaken Rubrio, die aanspraak maakt op het presidentschap der republiek. Er hebben reeds botsingen plaats gehad en men vreest dat de om wenteling zich over het geheele noordelijk gedeelte van Mexico zal uitbreiden. LAATSTE BERICHTEN. Woensdag 9 December aanst. zal Leiden's Mannenkoor zijn tiende huishou delijke uitvoering geven in de Stadszaa! alhier, met welwillende medewerking van mej. J. M. H. S(sopraan), uit Rot terdam, en den heer H. J. Withake (tenor), van Leiden. Door het bestuur der afdeeling Leiden en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw is aan het hoofdbestuur dier maatschappij een adres gezonden, waarin verzocht wordt om het initiatief te nemen tot een vergelijkend onderzoek van de voor de herziening van de belastbare opbrengst van het ongebouwde ter visie gelegde typen in alle gemeenten van de provinciën, waarin de maatschappij is gevestigd. De reden waarom dit verzoek gedaan wordt, is, dat men van oordeel is, dat bij de vaststelling dier typen geen rekening is gehouden met den werkelijken toestand. Door Z. M. is benoemd tot bewaarder van de hypotheken enz. te Roermond, de heer P. H. Kok, inspecteur der registratie en domeinen te Rotterdam. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werd aangenomen het voorstel tot Havenverbetering aan De Lemmer; wij ziging van de wet voor den binnenlandsche waterstaat in Friesland, en bekrachtigd het verleenen van subsidie aan den stoomtram BreskensMaldeghein. Door de tweede kamer is, na aanne ming van verscheidene ontwerpen, de be handeling van de staatsbegrooting aangevan gen. De heer Keuchenius drong er op aan om andermaal een kiestabel voor te stellen, of zoo niet, alsdan de kamer te ontbinden in Januari vóór de Grondwetsherziening en op een program van beginselen. De heer Rutgers van Kosenburg maakte financieele opmerkingen. De lieer Van der Biesen drong sterk aan op de bevordering der materieele welvaart en het instellen van een enquête naar den gedrukten toestand van den land bouw, handel en nijverheid. De minister Heemskerk verklaarde dat eene herziening der kiestabel plicht blijft, maar aan geen tijd is gebonden. Hij blijft eene Grondwets herziening nog mogelijk achten. Mocht ze worden verworpen, dan zal de regeering zien wat zij doet. In eene kamerontbinding heeft hij weinig lust. De fiinancien eischen verbetering, maar 't krediet van het land is nog niet geschoktverbetering van de materieele welvaart is echter plicht. De administratieve enquête naar den toestand van landbouw en nijverheid zal door den minis ter worden overwogen. Het model van de nieuwe muntbilletten is gereed en proeven daarvan werden heden door den minister van financien, in de zit ting van de tweede kamer, voor de leden ter bezichtiging gesteld. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. De uitslag van het op 30 Nov. en 1 Dec. gehouden acte-examen voor middel baar onderwijs is als volgt: Nederlaudsch, 1 candidaat, afgewezen; geschiedenis, 1 candidaat niet opgekomen; aardrijkskunde, 1 candidaat toegelatennamelijk de heer J. F. Hoekstra, van Apeldoorn; boekhouden, 3 candidatenafgewezen. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Soenda, van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Marseille aange komen. De Koningin Emmavan Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 1 Dec. De Soerabaga, is heden van Padang naar Rotterdam vertrokken. MARKTBERICHTEN. Bodegraven 1 December. Op de markt weiden heden aangevoerd 51 wagens kaas, te zamen 2529 stuks, wegende 12645 kg, prijs le soort Goudsche 22 A 25 2e soort 19.A 21J hieronder - wagens Derby-kaas, prijs le soort,/1A 2e soort A 5 wagens Edam mer kaas, prijs le soort 28 a 80^, 2de soortƒ24 A 26J. Handei matig. Purmerend, I Dec. Aangevoerd: 104 stuks kleine Kaas 32.hoogste prijs, 8 stuks middelbare ƒ81.1412 KG. Bo ter, ƒ1.10 a 1.20. Het vervolg der uitspraken in strafzaken voor het kantongerecht op Maandag II. zal in een volgend nommer worden medegedeeld. Vervolg.) Den 6den Augustus van het jaar 1666 werd Molières Médecin malgré lui voor het eerst te Parijs opgevoerd. Nog kort te voren had de fijne karakterschets «le Misanthrope" van denzelfdeii schrijver buitengewoon veel succes gehad. Het was een studie, die hem

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2