BUITENLANDSCHE BERICHTEN. TKJJ C IW TT« slagen worden, dan op grond van dat adressant ontslagen is, met ver krachting van beide voorschriften dat hij reeds sedert jaren, zoowel in Indie als hier, hieromtrent een onderzoek verzocht, onder opgave van zoodanige motieven, dat uwe kamer dd. 27 l'ebruari jl. besliste, dat de eer van het Indisch leger vorderde, dat adressants beschuldigingen in het open baar weerlegd werden; dat, hoe grievend die uitdrukking voor adressant ook zijn mocht, hij er echter in berustteomdat hij er het bewijs in meende te zien, dat uwe kamer de door hem be kend gestelde feiten verafschuwde; zéé zelfs dat zij ze niet durfde aannemen, maar ze waar bevindende, dan ook wilde herstellen; dat echter dewijl een menschenleven niet altijd bij jaren, maar ook dikwijls bij dagen geteld wordt adressant niet langer berusten kanbij edele opwellingen of goede voornemens. Redenen waarom hij nogmaals eerbiedig verzoekt, om eeue beschikking op zijne re kesten dd. 8 December 1S84 en 1 No vember jl. 't Welk doende, W. E. Willink Kktjïn. Bij het exameu voor apothekersbe dienden te Breda is op 27 Nov. o. m. geslaagd mej. G. Eggers, van Leiden. Door de geneeskundige staatscommis sie te Amsterdam zijn Zaterdag tot arts be vorderd de heeren C. E. Te Boekhorst, J. P. Brust en C. Kodde, cand.-artsen. De kerkeraad der Heiv. gemeente te Wassenaar werd dezer dagen verrast met de belangrijke gift van f5U0 van mej. Jochems, ten behoeve van de armen. Zaterdag zijn van trein 38 der Holl. Spoorwegmaatschappij de drie achterste wa gens ontspoord, even voorbij het oude sta tion te Deltt. De trein had daardoor eene vertraging van ruim een half uur. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De treinen van 's Gravenhage komende, hebben nog al vertraging ondervonden, evenzoo de expreslrein voor Brussel en Londen enz. daai de weg versperd was. Tot de grieven van den directeur der gasfabriek te Maassluis behoortdat de ruiten der straatlantarens door baldadigen jongens worden stuk gegooid. Daar het onderhoud ▼an de lantarens voor rekening der fabriek ismag deze grief voorzeker niet onbelang rijk geacht worden, te meer niet, daar de schuldige zelden betrapt worden. Een grap pige gedachte was bet dus van den vol- ijverigen directeur, dat hij zich wenschte te laten benoemen tot onbezoldigd rijksveld wachter, waardoor hij dan in de gelegenheid zou zijn, zelf tegen de vernielers ptoces-ver- baal op te maken. De benoeming is geschied, naar bet D. v. Z-II. en 'tGr. meldt. Voor zeker, een navolgenswaardig voorbeeld! De secretaris van het sociaal-democra tisch bond te Amsterdam, Geel, diende Donderdag bij den commissaris van politie, den heer Stork, eene aanklacht in tegen de politie, met verzoek proces-verbaal tegen de handelingen der politie op te maken. De heer Stork gaf hem echter ten bescheid, dat bij eene volgende vergadering door de politie nog doortastender zou worden opge treden. (A. C.) De heer G. Quien, te Amsterdam overleden, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd de som van dui zend gulden, vrij van rechten. De gemeentebode van Gent, genaamd V., heeft zich vrijwillig bij den officier van justitie te Arnhem aangemeld, aangevende, dat hij een bedrag van omstreeks f 3000 ten nadeele van verschillende personen heeft verduisterd. De zaak wordt geïnstrueerd. De schipper Th. uit Neder-Asselt, te Mook gearresteerd wegens ergerlijke mishan deling van een tienjarig meisje, wist aan den veldwachter, die hem naar Arnhem zou overbrengente ontsnappen. Deze zond hem vijf kogels uit zijn revolver namaar slechts een er van schijnt hem in den arm getrof fen te hebben. Men meende dat hij over de Duitsche grenzen was gevlucht, hij is echter naar zijne familie in Neder-Asselt gegaan en de politie heeft hem daar niet gezocht. Hij heeft zich nu naar elders be geven en het kan lang dureu eer men hem ontdekt. ArnhC.) Uit Apeldoorn meldt men, dat Z. M. de koning Zaterdag in de buurt van Wenum heeft gejaagd. Door het jachtgezelschap werd veel wild geschoten. De Arnh. C. meldt, dat de officier van justitie bij de rechtbank te Zutfen an dermaal verzet heeft aangeteekend tegen de invrijheidstelling van mevrouw Bulkley en Kloppers. Vrijdagavond overleed te Zutfen op ruim 50-jarigen leeftijd de gepensioneerde kolonel van het Indische leger C. Schafer, oud-militair commandaut van Atjeh. De vermoedelijke dader van den te Oude Pekela gepleegden moord met diefstal en brandstichting beet Geert Alebes Van der Veer, en werd reeds tweemaal wegens misdaad tot tuchthuisstraf veroordeeld: 15 Oct. 1881 door het prov. hof in Friesland wegens diefstal van vee uit de weide tot 5 jaren, en 18 Sept. 1867 door het prov. hof te Groningen wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis met binnenbraaktot 8 jaren. Toen hij gearresteerd werd, was hij gekleed in de jas van den verslagene. Wederom is te Tilburg dezer dagen in verschillende fabrieken ingebroken. Bij de firma P. v. d. W. is een afgewerkt stuk goed ontvreemd, bij welke gelegenheid de dader of daders er niet zonder kleerscheuren afkwamendaar op het weefgetouw en op den grond bloedvlekken te bespeuren waren, waarschijnlijk van de wonden, bij de inbraak bekomen. Bij den herbergier en winkelier G. te Nieuwenhage bij Ileerle is door middel van inbraak ontvreemd de geheele voorraad ster ken drank, benevens eenige kledingstuk ken een en ander ter waarde van ongeveer f 100. De dader is tot nog toe onbekend. Men schrijft aan het D. v. N. In een café zonder vergunning te Bom (Lim burg) kwam Vrijdag een vreemdeling binnen, die zich voordeed als venter in postpapier en koopman in vette varkeDs. In plat- duitsche taal vroeg hij een glas bier, dat hem terstond werdt toegereikt. Onder het rede kavelen met moeder de vrouw over vette varkens zeide hij dat hij eensklaps dat hij het bier zoo vreeselijk koud vond en liever een borrel zoude hebben. Ook deze kreeg hijmaar nauwelijks was de jeneverflesch op tafel, of onze papierhandelaar-varkens koopman transformeerde zich in een rijks veldwachter. De flesch werd in beslag genomen en tegen de vergunningslooze her bergierster proces-verbaal opgemaakt. '8 GRAVENHAGE, Door Z. M. is F. J. Schwcinsbergte Amersfoort, benoemd tot onderwi zer in de zang- en toonkunst aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen. De ministers van Oorlog en van Waterstaat, Handel en Nijverheid zullen op 3 December geen audiëntie verleenen. Zaterdag werd een buitengewone mi nisterraad gehouden. SPANJE. Het lijk des konings is van het kasteel in het Pardo overgebracht naar het paleis te Madrid, waar het drie dagen tentoonge steld zal blijven véórdat het bijgezet zal worden in het Escuriaal. Eene ontzaglijke menigte volks was op de been bij den ingang der stad en voor het paleis. Een groote stoet van geestelijken ging den lijkwagen vooraf, die getrokken werd door acht voor de plechtigheid rijk getooide paarden. De Qrandes van Spanje omringden den lijkwagen; op hen volgden de civiele en militaire leden van 's konings hofhouding. De koningin-regentes en de koninklijke familie waren in den lijkstoet, hetgeen in Spanje een zeldzaam verschijnsel is. Groot was dan ook de indruk dien dit teweegge bracht heeft. Voor het overige dient gemeld dat alle klassen der maatschappij door elkaar in den lijkstoet vertegenwoordigd waren. Inzon derheid waren er vele vrouwen in rouw- kleeding. Het aantal personen die het overbrengen van het lijk hebben bijgewoond, wordt op meer dan 100,000 geschat. ITALIË. Men verzekert, dat Don Carlos acht dagen geleden te Rome aangekomen is om een onderhoud met den Paus te hebben. DEITSCHLAND. In de Zaterdag gehouden zitting van den rijksdag heelt de interpellatie-Reichensperger, betreffende de toelating van zendelingen in de koloniënplaats gehad. Aan de discus- siën werd hoofdzakelijk deelgenomen door den heer Windthorst, die herhaalde malen het woord voerde, de Jezuïeten in bescher ming nam en het veroordeeldedat de re geering alleen de belangen der evangelische zending behartigde. De „Kulturkampf" in zijn geheelen omvang werd vervolgens door hem weder ter sprake gebracht en het voor nemen aangekondigd tot eene besliste be strijding van de politiek der regeering. De heer Von Bismarck, die verscheidene malen het woord voerde, kwam tegen de beweringen van den heer Windthorst op en verklaarde; dat het wederom toelaten der Jezuïeten onmogelijk was. Hij noemde het onwaarheid, dat uitsluitend evangelische zendelingen in de door Duitschland beschermde landstreken werden toegelaten. De vestiging van zendingsposten van Jezuïeten kon de regeering echter nooit veroorloovenmaar wel die van Duitsche Katholieken, bij wie men eene nationale gezindheid onderstellen kon. De heer v. Bismarck protesteerde verder op de meest besliste wijze tegen de vergelijking, door den heer Windthorst ge maakt tusschen „de regeering van Friedrich Wilhelm IV en die van Bismarck," omdat hij niet regeerde, maar alleen de meest ge trouwe dienaar van zijnen keizer en heer was De volgende ziitting zal aanstaanden Dinsdag plaats hebben. DENEMARKEN. Hertog Frederik van Sleeswijk-Holstein- Sonderburg-Glücksburg, broeder des konings, is in den ouderdom van 70 jaar overleden. IILGARIJE. Graaf Khevenhueler verklaarde, dat, indien de Bulgaren voortrukken, Oosten- rijksche troepen Servie zouden binnenrukken om den Serviërs hulp te bieden. Vorst Alexander, lettende op de collectieve nota der mogendheden, en overwegende, dat de roemrijke inneming van Pirot zijn eer redt en zijn reputatie verzekert, stemde toe in eene staking der vijandelijkheden, opdat beraadslagingen kunnen worden geopend aan gaande de voorwaarden tot een wapenstilstand. TURKIJE. Men verzekert, dat de instructien van den Engelschen gezant sir William White, en die van den Russisehen gezant, den heer Nelidoff, niet van dien aard zijn, dat er op het tot stand komen eener overeenstemming te rekenen valt. De conferentie heeft Zaterdag geen eigenlijke zitting gehouden, daar de gezan ten zoodra zij bijeen waren gekomendade lijk bemerkten dat vruchtbare beraadslagingen onmogelijk zouden ziin, omdat de punten van verschil tusschen Engeland en Rusland niet uit den weg waren geruimd. AMERIKA. De vice-president der Vereenigde Sta ten, Thomas Andreas Hendricks, die thans plotseling overleden is, werd in 1819 te La- nesville in den staat Ohio geborenwerd op het instituut Hanover-college opgevoed, stu deerde in de rechten en trad in 1848 in het politieke leven. Van 1851 tot 1855 was bij lid van het congres, in 1863 werd hij senator, in 1872 gouverneur van Indiana. In 1868 dachten de democraten er aanhem als candidaat der oppositie tegen Grant over te stellen, maar het verzet van den staat Ohio hield dit plan tegen. In 1876 werd hij voor het. eerst candidaat voor het vice-presidenlschap. PER TELEGRAAF. LONDEN, 28 Nov. (3 ure.) Tot dus ver zijn gekozen 145 liberalen, 141 conser- vatiev en 19 Parnellisten. LONDEN, 29 Nov. Tot één uur in den morgen zijn gekozen 166 liberalen, 155 conservatieven en 25 Parnellisten. De verkiezingen te Londen en voorsteden zijn afgeloopengekozen zijn 26 liberalen en 36 conservatieven. MADRID, 28 Nov. Toen de koningin weduwe en de prinses van A sturië het paleis binnentradenwerden zij door eeue onaf zienbare menigte begroet met de kreten „Leve de koningin! leve de prins van Asturië!" De koningin heeft den eed als regentes afgelegd. De overbrenging van het stoffelijk over schot van koning Alfonso naar het Escuri aal zal Maandag plaats hebben. Alle dagbladen toonen zich gunstig ge stemd voor hel nieuwe kabinet. MADRID, 28 Nov. De begrafenis van Serrano werd door 5000 personen bijgewoond. MADRID, 29 Nov. De stoet, samen gesteld uit de grootwaardigheidbekleeders de geestelijkheid en de leden van het konin klijke huis, verliet te 10 uur het paleis. Aan weerszijden van den weg tot het spoor wegstation stonden de troepen geschaard, en daar wachtten de ministers het lijk af. De trein zal te 12 uur bij hel Escuriaal aankomen, alwaar, na afloop van de mis, de kist in den grafkelder zal worden neer gelaten. MADRID, 30 Nov. In de provincie Lerida is een gewapende bende verschenen; zij werd echter door de boeren vervolgd en dadelijk uiteengedreven. LONDEN, 30 Nov. Dr. J. Weisham, secretaris der Britsche legatie te Parijs, j tot gezant te Peking benoemd. KONSTANTINOPEL30 Nov. I), Turksche commissarissen Lebib-Effendi ei Gadban-Effendi, die door den Sultan to herstel der orde in Oost-Rumelie werdei aangewezenzijn naar Philippopoli vet trokken. RECLAll E». De genezing der zwaarlijvigheid (het dik worden) geschiedt tegenwoordig door het zich onthouden van alle vetvor- mende zelfstandigheden (brood, koek, meel. spijs, aardappelen enz.) Ook mag men dan gedurende het eten slechts weinig of niets stellig geen bier drinken. Maar vooral degenen die aanleg hebben om zwaarlijvig te worden, is het van veel grooter belang te zorgen van behoorlijke doorstraling. Tet bereiking van dat doel, bevelen de gene» heeren de Zwitsergclie Pillen van dtp Apotheker R. BRANDT als het beste mid. del aandaar haar werking zeker en gemat kelijk is. Zij zijn verkrijgbaar in apotheken, voor 70 Cents de doos. Mep lette vooral op het witte kruis in het rooda veld en de naamteekening van R. Brandt Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. SWl MER, Mare, h 70 Cts. de doos. LAATSTE BERICHTEN. Door de eerste kamer werd heden ki wetsvoorstel van den heer Reekers, tot oj heffing van het verbod der wonderkuil-vii- scherij in de Zuiderzee verworpen met 21 tegen 11 stemmen. In de heden gehouden zitting van di tweede kamer is de discussie over het voor stel van den heer De Savorriin Lobman, tot wijziging van ait. 1 der kieswet, aan gevangen. De heer Lobman trok art. 2 a van in. De heer Schaepman verdedigde het uitvoerig, zoowel omdat het alle wille keur wegneemt als met het oog op de grondwetsherziening die niet tot stand ui kunnen komen als de kamer blijft op haar doode punt. De heer Beelaerts van Blok land voegde zich geheel hierbij. De hul Mees bestreed den inhoud van het voorstel, als leidende tot groote bezwaren. De mi- B nister Heemskerk ontwikkelde ook vele hf denkingen tegen den .inhoud, maar tóf grootste bezwaar was dat de grondwetsha- ziening onbepaald zou worden vertraagd, om welke reden de regeering zich niet Ij het voorstel zou kunnen nederleggen. Moi- gen voortzetting. De adjudant des konings, kolonel Ge; von Pittius en Zr. Ms. ordonnance-offici» baron Van Heeckeren van Molecaten, zijp naar het Loo vertrokken ten einde de tot 1 Dec. hij Z. M. dienstdoende militaire leden van het gevolg te vervangen. Het gerechtshof te's Gravenhage deed in zijne heden gehouden correctioneele terecht zitting uitspraak in de appelzaak van het vonnis der Haagsehe rechtbank, waarbij de keukenmeid G. M. veroordeeld werd tot 1 maand celstraf ter zake van diefstal vu gebraden vleesch en van een weinige thee tijden» zij dienstbaar was bij jhr. mr. De S. L.werd, wat de straf betreft, vernie tigd, terwijl de bekl. thans verwezen werd tot 14 dagen celstraf. Ten raadhuize te 's Hage werd heden o. a. aanbesteed het rioleeren en gedeeltelijk herstraten van een gedeelte der Zoutman straat te 's Gravenhage. Minste inschrijv» de heer G. Keyte Rotterdamvoor f 1540, In de nacht van Zaterdag op Zondag is bij de weduwe G.uabij Barneveld, een brutale inbraak gepleegd. Eerst is een stuk uit het dak gebroken, daarna is van biïinei de achterdeur open gemaakt. Daar de deul van het binnenvertrek goed gesloten was, heeft de dader zich met een ladder uit het achterhuis naar de andere zijde van het huis begeven om door het raam binnen te klimmen. De weduwe meende, dat een raam wu open gewaaid en stond op. Toen zij eea manspersoon voor zich zag, riep zij buren, maar toen deze aankwamen loopen was de dader verdwenen. Heden was de Rotterdamsche Beun een tooneel van opschudding, veroorzaslt door de wederverschijning van een beursbc zoeker, die eenigen tijd geleden gefailleerd was. De tegenstand van het publiek wf zoo groot, dat niettegenstaande hij ge homologeerd was, zijn tegenwoordigheid slecht met moeite gehandhaai'd is kunnen worden totdat hij ten slotte op verzoek van de co»B missie van orde van de Beurs ter voorkeH miiig van verdere stoornis, het gebouw h«B verlaten.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2