BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. te: m s mm=z ma u c m. rwr t. te Amsterdam, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: „Het karakter van de Ned.-Indische tertiaire fauna". De heeren Huber en Godin De Beau fort hebben op het ontwerp tot herziening der kiestabel een 5 ledig amendement voor gesteld. De strekking is, een einde te ma ken aan den exceptioneelen toestand waarin zich het district Sneek bevindt, welk dis trict het eenige plattelandsdistrict is dat meer dan twee leden afvaardigt, en zulks door de verschikkingen welke de vorming van een nieuw district „Heerenveen" mo gelijk maken, bestaande uit de gemeenten SchoterlandAengwirdenOpsterland en W eststellingwerf. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. schroef- stooinschip 1ste kl. Atjek, onder bevel van den kapitein ter zee C. H. Bogaert, in den morgen van 19 dezer Dungeness gepasseerd. Aan boord was alles wel. (St.-Ct.) De geneeskundige staatscommissie te Amsterdambevorderde Zaterdag tot arts den heer N. H. Frank, cand. arts. Toege laten werden voor het 1ste gedeelte de heeren P. C. Vlaanderen en J. De Hartogh, cand. artsen. De heer C. F. S. Kopp werd als tandmeester toegelaten. Bij het bestuur der posterijen schijnt, naar het U. v. Z. en 's Gr. meldthet voor nemen te bestaan den uitbetalingstermijti der postwissels, die thans slechts een maand bedraagt en waarvoor, na dien tijd ter be taling aangeboden, eene machtiging van het hoofdbestuur wordt gevorderd, te verlengen. De heer E. Kiderlèn, die Zaturdag- avond om 9 uur uit Delftshaven per rijwiel naar Leeuwarden is vertrokken, is gisteren middag om 6 u. 35 m. in laatstgemelde plaats aangekomen. Hij heeft op weg veel oponthoud gehad, vooral tengevolge van het mistige weder. Bij zijne aankomst zag hij er welgedaan en weinig vermoeid uit. Zaterdagnamiddag zijn in eene der vijvers van het Park te Rotterdam twee knaapjes van ongeveer 12 of 13 jaar ver dronken, terwijl een derde slechts met moeite kon gered worden. Ofschoon het ijs nog zeer weinig te ver trouwen is, hadden de jongens zich daarop begevenom schaatsen te rijden. Politie toezicht, hoewel zeker daar wel noodig om ongelukken te voorkomen, ontbrak geheel. Een der jongens viel door het ijs; een tweede wilde hem helpen, maar zakte er mede doorheen, hetzelfde gebeurde meteen derden jongen, die zijne makkers wilde redden. Een paar heerendie het gevaar waarin de kna pen verkeerden, opmerkten, trachtten hulp te bieden, maar alle middelen daartoe ont braken. Het gelukte hun alleen den derden jongendie nog niet ver van den wal ver wijderd was, er uit te trekken, nadat zij hem een boompje hadden toegestoken. Een derde persooninmiddels mede te hulp toe geschoten, begaf zich te water, doch liep gevaar mede te verdrinken door beide ge noemde heeren werd hij mede uit het water getrokkenzonder zijn menschlievend doel te hebben bereikt. Eerst nadat de beide knapen in de diepte gezonken waren, verschenen er een paar po- litie-agenten, die onmiddellijk maatregelen namen om de lijken op te halen. Bij de opening der 47e algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genoot schap op Zaterdag te Amsterdamherdacht de voorzitter, de heer Versteeg, in gevoelvolle woorden de verliezen in het afgeloopen jaar geleden. Hij bracht hulde aan de nagedachte nis van de heeren N. VV. Posthumus, D. D. Veth en dr. Nachtigallallen mannen op wie het genootschap roem droeg. De vergadering benoemde daarop den heer Justus Perthes te Gotha bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan zijner uitgevers firma tot eerelid. De professoren W. F. R. Suringar en K. Martin hielden vervolgens voordrachten over hun wetenschappelijke reis naar West-Indie. Een schipper die te Amsterdam eene som van f 270 aan de Associatie-Cassa was gaan halen, werd door een kwartjesvinder, die vooraf zeide een gulden gevonden te hebben, in een melkhuis op de Leliegracht gelokt. Nauwelijks daarbinnen getreden, voegden zich nog twee andere personen bij hen. Dit drietal maakte den schipper met geweld zijn geld afhandig en zette het daarna op een loopen. Der politie mocht het ge lukken den kwartjesvinder reeds des avonds in hechtenis te nemen. Amst De diefstal van horloges te Amster dam had plaats in een horlogemakerswinkel aan den Haarlemmerdijk. De dieven heb ben zich ook daar met een looper of val- schen slentel toegang verschaft door de deur van het bovenhuis, en zijn van daar door eene zijdeur in den winkel gekomen. Deze zijdeur, aan de winkelzijde door twee knippen afgeslotenis door hen op de vol gende wijze geopendMet eene centerboor hebben zij een stuk er uit gezaagd, waar door eene hand kon gestoken wordendaarna werden de knippen gemakkelijk weggescho ven en was de toegang vrij. Nu stonden zij voor een grooten voorraad uurwerken, en hoeveel tijd de dieven voor hun wanbe drijf hebben gehad, blijkt uit het feit, dat zij niet minder dan 80 gouden en 100 zil veren horloges hebben gestolen, die zij een voor een van de haakjes in de winkelkast heb ben moeten losmaken. De horloges, die ter reparatie waren gebracht, zijn onaange roerd gebleven. Langs denzelfden weg dien de boosdoeners waren gekomen, moeten zij weder verdwenen zijn. Vermoedelijk waren zij met de localiteit bekend en wisten zij, dat aan de winkeldeur eene schel was be vestigd. [Amst.) Naar het Bil. verneemt zijn drie perso nen in hechtenis genomen, verdacht van bovengenoemden diefstal. Naar aan de JV. R. Ct. is medege deeld is dezer dagen de bekende chevalier d'industrie Schoemacher, wonende aan den Nieuwen Vogelenzang n° 41 te Rotterdam op zeer aardige wijze in de val geloopen. Hij had namelijk eenige weken geleden aan een handelaar te Oostliuizen (Noord- Holland) eene partij kaas besteld. Niet lang na de ontvangst daarvan deed hij eene tweede bestelling, met de bepaling dat de eerste bij de ontvangst der tweede zoude worden betaald. Deze conditie liep geregeld af, doch volgde weldra daarop eene derde bestelling, nu van zes honderd stuks kazen, onder dezelfde bepaling dat het bedrag van de tweede be stelling ad f 134, zoude worden betaald wanneer de 600 stuks zouden arriveeren. Door die spoedige orders kreeg de koop man argwaan en informeerde bij onze politie naar genoemden Schumacher. Het daarop gevolgde antwoord laat zich gemakkelijk raden, en nu kwam de koopman, die niet gaarne zijn f 134 wilde missen, op de lumineuse gedachte, eene partij kool rapen, behoorlijk ingepakt, aan den kaas- liefhebber toe te zenden, met het gevolg, dat deze, de bezending gearriveerd ziende en in de meening dat hij kazen ontving, de tweede bestelling betaalde en op eene door den afzender weinig kostbare wijze tot groentenboer werd ingestalleerd. Te Oude-Pekela is gisteren zekere W. Drewes, een gebrekkig man van middelbaren leeftijd, die buiten de kom der plaats ge heel alleen woonde, vermoord gevonden. Daar de man niet onbemiddeld wasis waar schijnlijk het doel van den moord geweest hem te bestelen. De burgemeester werd on der de godsdienst-oefening uit de kerk ge haald, om van de misdaad kennis te nemen. De politie heeft terstond een ijverig onderzoek aangevangen. Er is echter verder nog niets bekend. (rV. R. Ct.) De heer M. L. te Eindhoven had voor eenige dagen de onvoorzichtigheid een ge laden geweer schoon te maken, met het ongelukkig gevolg, dat het schot afging en de kogel in 's mans hand drong. 1886 een post van 75 millioen fr. over te brengen, welk crediet reeds was toegestaan voor de expeditiën in Tonkin en op Mada gascar. Met het oog op de onderhandelin gen die met Madagascar worden gevoerd en die goede vorderingen makenheeft de regeering het wenschelijk geacht om alleen voor het eerste trimester van 1886 dek king aan te vragen. Alle moeielijkheden tusschen Frankrijk en China zijn uit den weg geruimd. De lieerCogordande Fransche gevolmachtigde, is naar Tientsin teruggekeerd, om de onder handelingen met Lilmng-Tschang te hervatten. Het Journ. des Débals en de Figaro hebben depêches ontvangenwaarin verze kerd wordt, dat Griekenland binnen acht dagen den oorlog zal verklaren. IEUTIE. De verliezen, zoowel van de Bulgaren als van de Servische troepenzijn in de ge vechten der laatste drie dagen aanzienlijk geweest. Beide legers hebben hunne aan vankelijke positiën behouden. -Het gerucht loopt, dat generaal To- palovitch den terugtocht voor het Bulgaar- sclie leger te Slivnitza heeft afgesneden, en tevens dat de legerafdeeling, onder bevel van Benitzky, zonder tegenstand Sofia is binnengerukt. TCKHIJE. In de Zaterdag gehouden zitting der conferentie zijn alle gevolmachtigden tot over eenstemming geraakt ten opzichte van het zenden van een Turkschen commissaris naar Oost-Roemelie, de benoeming van eene com missie van onderzoek, bestaande uit gedele geerden der mogendheden, en de nadere bijzonderheden van het programma dezer dubbele zending. De eerstvolgende zitting zal Maandag plaats hebben; waarschijnlijk zal zij de laat ste zijn. De Porte heeft gisteren geantwoord op de dépêche van onderwerping van vorst Alexander; zij wenscht hem geluk met dit besluit en deelt 'hem de aanstaande zending mede van een Turkschen commissaris naar Oost-Roemelie. Ten slotte belooft de Porte lusschenbeide te zullen komenom aan de vijandelijkheden een einde te maken. GRATEMHAGE. Door Z. M. is aan J. J. Van Kerkwijk, te 's Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Leopoldsorde van Belgie. Door Z. M. is, tot burgemeester van 's Gravemoer benoemd J. Loeff, secretaris dier gemeente. De luit. ter zee 1ste kl. J. C. Van Wessemuit Oost-Indie in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. PER TELEGRAAF. SOFIA, 21 Nov. (Zes uur 's avonds.) Volgens heden ontvangen berichten uit Sliv nitza hebben de Serviërs den terugtocht naar Trn aangenomen. De Bulgaren sneden den weg naar Tzaribrod af en hebben zonder tegenstand den Dragoman-pas bezet. Men verzekert dat kapitein Panitza Tzari brod en zelfs de grens heeft bereikt, en verscheidene duizende krijgsgevangenen heeft gemaakt. Waarschijnlijk zal het Bulgaarsche leger verder voorwaarts rukken. WEENEN, 22 Nov, Het Tagblatt heeft eene depêche ontvangen uit Belgrado, waarin gemeld wordt, dat de Serviërs, na verster kingen te hebben ontvangen, den linker vleugel der Bulgaren bij Slivnitza hebben aangetast. De aanval was zegevierend; het gevecht duurt echter nog voort. GRENADA, 23 Nov. Te Alhama wer den gisteren twee schokken van aardbeving gevoeld. Niemand is er bij omgekomen. LONDEN, 23 Nov. De ochtendbladen melden uit Konstantinopel van de 21dat de Porte Servie beslissend opgeeischt heeft Bulgarije onverwijld te ontruimen. Groningen; de derde, de heer Momvisch raadsheer in het gerechtshof te Arnhem Morgen benoeming van de 2 overige can- didaten. Ten slotte werd besloten tot toe lating van den heer Heldt. De hooge raad heeft bij een heden gewezen arrest verworpen de cassatie voorziening van W. O., opperman te Leiden, ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof te 's Graven hage waarbij hij is veroordeeld tot 6 maan den eenzame opsluiting en flOO boete ter zake van het met gemeener hand en samen- rotting vernielen van eens anders roerend eigendom en van moedwillige mishandeling, Gisterenavond werd door de Konink lijke Nationale Zangschool te 's Hage eene openbare uitvoering gegeven, die goed ge slaagd mag heeten. Aan mej. Anna De Graaf, zangeres uit Leiden, wier krachtig altgeluid in de aria uit de opéra Willem van Oranje, en een lied van Schübert voor- deelig uitkwam en die onder de begeleiding van den componist, den heer Nicolaï zelf een paar zijner lieflijke „Lovertjes" en zijn geestig „Spielmannslied" met sympathie ver. tolkte, werd door den voorzitter der school, den heer J. J. Smidt, het eerediploma aan geboden. Hedenochtend ontstond in eene woning op de Voldersgracht te 'sHage een begin van brand. Een der bewoners, de 87 jarig B.die zich niet tijdig genoeg kon verwi; deren, vond men, waarschijnlijk tengevolg, van den rook, bedwelmd. Naar het Israëli tische ziekenhuis overgebracht, overleed di ongelukkige na korten tijd. De kapitein J. Hissink van het 4e reg, inf. te Gouda wordt wegens ziekte op non activiteit gesteld. (O. v. if.) SCHOOL- ES KERHSIEUW8. Bij het Zaterdag 11. te 's Hage gehou den acte-examen voor middelbaar onderwijl werden geëxamineerd voor: Nederlandsch 2 candidaten, van welke toegelaten de hh. J, M. Acket, van Js Hertogenbosch; geschiede nis 1 candidaat, afgewezen; aardrijkskunde 1 candidaat, die toegelaten werd, de heer N. Meyer, van Harlingen; boekhouden 2 candidaten, van welke toegelaten, de heer J. C. Ter Bruggen, van Amsterdam, 1 can didaat heeft zich teruggetrokken; gymnastiel 6 candidaten. Toegelaten de hh. J. Scheffer, van Leiden;. A. C. Sonneveldt, van Sliedrecht, en H. Tussenbroek, Alkmaar. Ter benoeming van een leeraar in Hoogduitsche taal aan het gymnasium te Amsterdam, wordt het volgend tweetal aan bevolen: dehh. J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium te Leiden, en J. Leopold, leeraar aan de militaire academie te Breda. Door de kerkeraad der Ned. Hervt gemeente te Valkenburg (cl. Leiden) is he. volgende drietal opgemaakt: dd. G. W, Locher, te Aalst; S. Middelkoop, te Schoonre- woerd, en II. W. Vethake, cand. te Arnhem. ESOELASD. In het manifest van de Iersche Liga' waaraan Parnell zijne goedkeuring heeft ge hecht, wordt den lerschen kiezers aange raden geen vertrouwen te stellen in de libe ralen of radicalenen niets onbeproefd te laten om te voorkomen dat de regeering in handen gerake van eene valsche en onbe kwame partij. De Engelsche marine-brigade is te Magwe ontscheept. Twee Italianen, Comi- notto en Barberini, zijn gevangengenomen. Het Engelsche hoofdkwartier is naar Minhla overgebracht. FRAN KR IJ K. De regeering zal bij stel indienenom op de kamer een voor de begrooting van LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot surnume rair bij de posterijen de heer J. H. Van Wijk uit Leiden, en tot kapitein: bij het 3e reg. infanterie, de le luitenant Van Steenhardt Carré, en bij het 2e reg., de le luitenant Lotsy, beiden van het 4e reg. infanterie. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn de geloofsbrieven van het gekozen lid, den heer B. H. Heldt, inge komen. Aangenomen werd met 62 tegen 6 stemmen het wetsontwerp tot verleening van subsidie aan de stoomtram BreskensMal- deghemna aanneming van een amende ment van den heer Van der Sleyden, om slechts hoogstens 2 ton subsidie te geven en de zaak geheel af te scheiden van het waarborgkapitaal van de heeren Otlet en Wilmar. Het ontwerp tot vereeniging van de belastingkantoren te Groningen in een gebouw werd verworpen Na verwerping met 35 tegen 33 steramen van een voorstel tot uitstel, is de kamer overgegaan tot het opmaken van eene nominatie voor een raads heer in den hoogen raad. De eerste candi daat op die lijst werd de heer A. J. Clant van der Mijll, secretaris-generaal bij het depart, van justitie, bij loting tegen den heer mr. P. J. Van Swinderen; de tweede, de heer Van Swinderen, kantonrechter te SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Noordhollandvan Rot terdam naar Java, vertrok 21 November van Marseille. De Sumatra, vertrok van Batavia naar Amsterdam 21 Nov. De Batavia, van Batavia naar Rotterdam is gisteren van Marseille vertrokken. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Baravia, arriveerde te Marseille 23 Nov. De Prinses Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 22 Nov. De Soenda, van Amsterdam naar Bata via, vertrok van Suez 22 Nov. INGEZONDEN. Aan de heeren Uitgevers van de Leidtche Courant. Wij zullen het maar niet wagen tot uwen anders bereidwilligen Concurrent te gaan en plaatsing te verzoeken voor de volgende grief, vermoedende dat ons die nu zoude geweigerd worden. Met uwen Concurrent bedoelen wij het Leidsch Dagblad, dat in zijn n° van Vrijdag den 20sten een inge zonden stukgeteekend X. Z.opnam. In dat stuk wordt geklaagd over de schrome lijke concurrentie door vreemdelingen, die van tijd tot tijd zich alhier onder hoogdra vende titels met hunne artikelen komen nederzetten en tegen ongehoorde prijzen de winkeldoende burgerij in deze moeielijln tijden van kwijning in den handel hel bestaan bezwaren. De stedelijke regeering steunl daarbij nog zulke onderkruipers door hei gastvrij le ontvangen en op een uitnam tenden standin de Stadszaalte herberg® De industrie kwijnt overalde solide wil' keiiers met hunne lasten en zorgen word® voorbij gegaanmen koopt uitsluitend v® vreemdelingen, men doet zijne bestelling®

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2