NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Prijs per Nummer 10 Cent. Maandag 23 November 1885. N". 275. AQVEBTENTIEN: Bureel: Scheepinokerssteeo; 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Leidscbe Courant =-&-«= ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 199u Jnargaïg. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. t Stads- Berichten. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden-, Gezien art. 21 der Wel van den 4en De cember 1872 (Still, no. 134); Brengt ter algemeene kennis dal in deafge- loopen week 9 getallen van Roodvonk al. hier zijn aangegeven en dal 1 lijder aan deze liekte is overleden. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTEIi. Leiden, 21 November 1885. van de door den raad verleende concessie afziet. De „Tochten door Leiden" zullen bij leven en welzijn Maandagavond worden voortgezet. STADSNIEDWS. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 75 volwas sen personen en 9 tot 13 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 9 gevallen van roodvonk en 1 van diphtheritis aangegeven. Overleden 1 aan roodvonk en 1 aan diphtheritis. De heer H. A. Grentzius, thans kapel meester bij het 4e reg. inf.is benoemd tot kapelmeester bij liet muziekcorps der dienst doende schutterij te Tiel. Naar wij vernemen zal Leiden» Man nenkoor den 8sten December e. k. voor de belangstellende leden en geïntroduceer- den eene uitvoering geven, waar o. a. een een toonwerk zal worden uitgevoerd voor koor, soli en orebest, dat indertijd te Am sterdam door Amstels Mannenkoor met bi zonder succes is ten gehoore gebracht. Naar men ons mededeelt is door het kerkbestuur der Doopsgezinde gemeente te 's Gravenhage aan onzen stadgenoot, den heer J. Van Gelder, de levering opgedragen van een kerkorgel met twee klavieren en vrij pedaal, in Romaanschen stijl. Naar bet 1). v. N. verneemt, zou dr. W. Eintboven te Utrecht benoemd zijn tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde te Leiden. Het bestuur der Liberale Unie heeft de afgevaardigden opgeroepen tot eene bui tengewone algemeene vergadering, te houden te Amsterdam den 12den December. Omtrent de ongesteldheid van het kamerlid Oldenhuis Gratama meldt de Asser Ct.Van een „ernstige" ongesteldheid kan ge lukkig tot nog toe niet gesproken worden. De heer Oldenhuis Gratama lijdt aan hoofdpijnen «n aan asthma en de dokter heeft hem voor eerst de reis naar Den Haag en het bijwo nen der zittingen van de tweede kamer dringend afgeraden. Tot opper-schenker van Z. M. den koning is, naar wij vernemen, benoemd baron Van Hardenbroek van 's Heeraarts berg en Berg-Ambacht, terwijl K. graaf Van Lijnden, gepensioneerd luit.-kol. der cavalerie, tot groot-officier van 's konings huis benoemd is. Vad De heer J. A. Zaalberg, te Alfen aan den Rijn, is benoemd tot gemeente-secre taris van Franeker. De inschrijvers op het kapitaal tot verbouwing van Stads Doele te Delft hebben besloten dat het comité zicli met een adres tot den gemeenteraad zal wenden, ter mede- deeling, dat bet niet gelukt is bet noodige kapitaal bijeen te krijgen, en dat men dus In het reisplan van den heer E. Ki- derlin is eene kleine wijziging gebracht. Hij zal per rijwiel niet van Delft, maar van zijne geboorteplaats Delftshaven vertrekken; van daar tot Utrecht zal hij de reis alleen duenvan Utrecht tot Amersfoort en van daar tot Apeldoorn zal hij 's nachts verge zeld worden van een mede-rijder en verder de reis tot Leeuwarden weder alleen afleggen. Kort geleden kwam een Duitsche dienst bode bij een familie in de Wijnstraat te Rot terdam in dienst. Zaterdag II. zou zij zich in het bevolkingsregister laten inschrijven. Zij ging heen, maar kwam niet terug. Men ontdekte, dat zij het gouden horloge van haren heer medegenomen, in de bank van leening voor f 15 beleend en de wijk naar Duitschland genomen had. (Maasbode.) De leden van de Zwarte Bende, het Flesschentrekkersgild of onder welken naam men het beruchte clubje oplichters noeine, blijve, zegt de D. C.nog steeds pogingen aanwenden hunne praktijken voort te zetten. Met het oog op het aanstaand St. Nicolaas- feest schijnen zij thans voornemens hunnen begunstigers surprises te bezorgen; althans een banketbakker te Dordrecht ontving van den bekenden H. Schoemacher, thans wonende Nieuwe Vogelenzang 41 te Rotterdam, een allerbeleefst verzoek om prijsopgaaf van „spe culatie." Aan die uitnoodiging is niet voldaan. De koster der Christ. Geref. kerk te Brielle ontdekte Woensdag, dat de offerbus in de consistorie verdwenen was. De bus werd spoedig in eene naastbij zijnde sloot gevonden, doch de inhoud, f64, was ver dwenen. Hoewel de politie ijverig onder zoek doet, heeft men tot nu de daders niet kunnen ontdekken. Een der reizigers die Vrijdag 11. van Londenover Vlissingen te Amsterdam aan kwamen, ontstelde niet weinig door de ont dekking dat hij zijne portefeuille, inhoudende o. m.eenige wissels benevens een groot aantal geslepen diamantente zamen eene aanzienlijke geldswaarde vertegenwoordigende, in zijne hut aan boord der mailboot Prins Hendrik had laten liggen. Op zijne aanvraag bij de directie der maatschappij „Zeeland" ontving hij echter van deze onmiddellijk, per telegram, de geruststellende tijding, dat portefeuille en inhoud behoorlijk gevonden en ongeschonden ter zijner beschikking waren. Ofschoon reeds voor f 5000 plaatsen genomen waren, komt Patti te Amsterdam niet zingen. De impressario Schiirmann meldt, dat de zangeres ongesteld is. Voor de vacante betrekking vati direc teur van den reinigingsdienst te Zaandam {jaarwedde f1000) hebben zich 113 sollici tanten aangemeld. Pieter Van der Woude te St. Pancras, gemeente Koedijk en Pieter Kaptein te Uit geest, hebben op de veemarkt, den 18 Nov. jl. te Alkmaar gehouden, ieder eene koe verkocht, eerstgenoemde voor f 100 en laatst- gemelde voor f140 aan een man, vermoede lijk ongeveer 30 jaren oud. Hij gaf van die koopen, volgens marktgebruikaan de ver- koopers een bewijs af door hem onderteekend „J. Over de Linden", liet dë koeien on middellijk vervoeren en zou de verkoopers dien dag te 12 uur ontmoeten in de herberg „Het Paardehoofd" aldaar, waar hij echter niet is verschenen. De kooper was v ergezeld van een man, naar het scheen ongeveer 50 jaren oud. Diezelfde personen worden ver dacht eene vaars te hebben ontvreemd in den stal van de herberg „de Roode Leeuw" en ter veemarkt te hebben verkocht, welke vaars mede door de politie in beslag geno men is. Zij werd verkocht door een man, volgens opgave omstreeks 40 Èk 50 jaren oud. In den afgeloopen nacht zijn door mid del van braak te Amsterdam ontvreemd 180 gouden en zilveren horloges. Men meldt aan de N. S. Ct. uit Tessel: Een schipper, hier gisteren van Kampen aangekomen, had nabij Urk reeds veel last ondervonden van het ijs. In de bochten van den Zuidoostdijk heeft men hier eveneens ijs gezien, dat nochtans voor de vaart geen bezwaar oplevert. Door een werkman te Kortrijk moet eene kammachine zijn uitgevonden, die eene geheele omwenteling in de weverijen zal te weeg brengen. Bij den brand van de waschinrichting van Alphen te Apeldoorn zijn, naar men verucemt, de goederen die ter wassching waren gegeven, verbrand. Van sommige wordt gemeld, dat de afzenders ze hadden verzekerd, ook wat het goed der dienstbo den 'betreft. Dit ongeval is eeue aansporing om de wasch te assureeren. Donderdagmiddag viel te Arnhem een u t Doesburg afkojnstige matroos, hoofd van een talrijk gezin, van eene voorbijvarende stoomboot, door het breken der touwen van een droogzeilop het oogenblik dat hij dit wilde aanhalen. Ofschoon men spoedig met eene aak bij de hand was, in de nabijheid waarvan de drenkeling nog bleef zwemmen, ontzonken den ongelukkige, wellicht door zijn zwaar schoeisel, spoedig de krachtenen verdween hij in de diepte. Eenige vischvrouwen, die met de Leeu warder boot de weekmarkt te Dokkum gin gen bezoeken, waarschuwden den kapitein, dat hij de versleten kachel op de terugreis niet meer moest gebruiken. Toen bij het naar huis gaan bleek, dat de gezagvoerder op die waarschuwing geen acht had gesla gen, werd het bedoelde voorwerp door de „dames" eenvoudig over boord geworpen. Te Arum viel Dinsdag door het schrik ken van het paard een boerenwagen, waarop zich verscheidene schoolkinderen bevonden, in het water. Ofschoon een zevental kin deren onder den wagen geraakte, heeft men toch allen gelukkig kunnen redden. Donderdag middag woedde een felle brand aan de Gaasperdam, gem. Weesper- karspel. In de stalling van de uitspanning, bewoond door R. Van Ilaste, die tijdelijk voor woonplaats van eenige werklieden werkzaam aan de Vecht-waterleiding, is in gericht, ontstond de brand. De mannen en vrouwen waren niet aanwezig. Een drietal kinderen alleen waren thuis Twee wisten zich te redden, maar het derde, elf maan den oud, verbrandde in de wieg. Ook twee hitten en eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, benevens de stalling, zijn verbrand. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is dr. H. Snellenlioogleeraar te Utrecht, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leenw. Door Z. M. is benoemdtot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Go- rinchem, mr A. C. Visser, advocaat en procureur te Gorinchem; tot burgemeester der gemeente Dinxperloo, mr. G. L. C. Van Rossen Iloogendijk, en is aan den heer A. Grant, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Pen- sacola. Door Z. M. is aan den ritmeester R. A. L. J. baron Gansneb, genaamd Tengnagelvan het 2de reg. huzarenop zijn verzoekeen eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. EKGELAND. Uit Calcutta wordt aan de Standard gemeld, dat er tusschen Engeland en China eene volledige overeenstemming omtrent Bir- mali bestaat. De Chineesche regeering heeft bevel gegeven om de troepen van Theebaw aan de grens niet door te latenwanneer zij trachten op Chineesch grondgebied de wijk te nemen, hetgeen men te gemoet zag, na inneming van Mandalay door de Engelschen. «PAKJE. Het gerucht aangaande koning Alphonso's ziekte wordt officieel tegengesproken. ITALIË. Het congres voor strafrechtspleging te Rome heeft eenparig den wensch te ken nen gegeven, dat één model van cel door alle natiën zou worden aangenomen, en dat tot het bepalen van dit model een diploma tieke conferentie zou bijeenkomen. DUITSCHLAND. De rijksdag herkoos zijn vroegere pre sident en vice-presidenten. De Poolsche fractie zal heden een interpellatie tot de re geering richten omtrent het over de Pruisi sche grenzen zetten van Oostenrijksche en Russische onderdanen. De conservatieve partij in den rijks dag diende een voorstel instrekkende om voor de periode van wetgeving van den rijksdag een duur van vijf jaren Ie bepalen. In nadere berichten wordt gemeld, dat Duitschland genoegen heeft genomen met 's pausen uitspraak ter bemiddeling van liet geschil metSpanje betreffendedeCarolinen. Het Brunswijker Tageblatt verzekert, dat het bericht van een Munchener blad, volgens hetwelk verscheidene Brunswijksche officieren wegens de benoeming van prins Albrecht tot regent den dienst hebben ver laten, om in Oostenrijkschen dienst over te gaanlouter verzinsel is. Uit Berlijnwordt aan de N. R. Ct. ge meld Ook op koloniaal-politiek gebied bestrijdt de fractie van het centrum prins Von Bismarck en als eene uiting in dien strijd schrijft heden de Germania o. a.„In Ne derland maaakt men reeds sedert langen tijd zich bezorgd over de Duitsche koloniale politiek. Men vreest niet minder dan dat Duitschland zich vroeg of laat Java en het geheele omliggende koloniaal gebied kon toeëigenen en indien de Nederlanders daarin niet zouden willen toestemmen, dan ook geheel Nederland nog daarbij. Als eene bijdrage tot deze zonderlinge bezorgdheid wordt heden uit den Haag aan de Nordd. Allg. Zeil. geschrevenDe quaestie der Caroline-eilanden heeft in sommige kringen van ons volk ontstemming veroorzaakt, daar men vreest dat er ook wel eens twijfel zou kunnen worden uitgesproken omtrent de titels van bezit betrekkelijk zekere gebiedsdeelen in de Indische Zee, welke als tot Nederland behoorende beschouwd worden." De Germania merkt daarbij op: „Inderdaad heeft Nederland reeds b.v. in Nieuw-Guinea zekere titels van bezit tegelijkertijd aan Duitschland en Engeland verloren, maar of et nog andere volgen zullen? Na de droevige ervaringen, welke wij tot dusver met onze koloniale politiek hebben opengedaan, is dit nauwelijks waarschijnlijk." Hierbij veroorlooft zich uw correspondent op te merken, dat de bedoelde zinsnede uit de Nordd. Allg. de inleiding vormde tot eene uiteenzetting van het optredeD van den

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1