NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 ent. Zaterdag 21 November 1885. N°. 274. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant I)eze Courant^ verschijnt dadelijks, behalve op Zon en Feestdagen. ABOHWEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 199e Jaargang. ADVER TEMTIEfó: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Ktireel: Scheepinakerssteeg 6. Stads-Bericliten. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), lot regeling van het toezicht bij liet opl ichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen op lieden vergunning is verleend aan lo. A, VAN NOOD en rechtverkrijgenden lot oprichting van eene varkrnsslarhlery in hel perceel in de, Haai lommerstraat no. 311. 2o. aan W. JOUSTRA en rechtverkrijgenden tot plaatsing van een stoomwerktuig op de bin nenplaats van het perceel aan den Ouden Rijn no. 92. en 3o. aan P. STOEKE en rech[verkrijgen den lot plaatsing van een stoomwerktuig in een perceel in de Grutlerspoorl aan de Volders gracht no. 31. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche t ourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 November 1885. STADSNIEUWS. Burg. en weth. geven den raad in over weging aan het bestuur der Practisclie Am bachtsschool tot wederopzeggens ten gebruike af te staan de bovenzalen in den noordelijken vleugel van het voormalig Caecilia-gasthuis, met dien verstande, dat alle noodwendige kosten komen voor rekening van de Am bachtsschool. Nog vraagt dat college goedkeuring tot uitgifte van een bedrag van f210, noodig tot dadelijke herstelling aan den toren van de Waalsche kerkzoomede om tot eenen herdruk over te gaan van den catalogus van het Stedelijk Museum. De uitgave in deze wordt door de inkomsten grooteudeels ten gevolge van verkoop gedekt. Bij den raad is ingekomen een plan voor den aanleg van het park op de Ruïne, ont worpen door den gemeente-architect in over leg met den heer II. Copijn, tuinbouw-arclii- tect te Groenekan bij Utrecht. Volgens de teekening is in het midden een cirkelvormige beschaduwde plek ontworpen, waar banken behooren geplaatst te worden, terwijl in den zuidoostelijken hoek een lommerrijke plek is ontworpen voor kinderen en kinderwagens, waardoor deze niet noodig hebben het mid den in te nemen. De achterzijde aan de Raamsteeg is afgesloten gedacht door een eenvoudig houten hek met eene opening voor de St Jacobsgracht. Wat de uitvoering be treft, meent de commissie van fabricage, is in dit geval eene uitvoering in eigen beheer in alle opzichten le verkiezen. Met het oog op den grooten invloed, dien de wijze van kweeking heeft op het groeien der boomen en op het belangrijk verschil in prijs in ver band met de meerdere of mindere zorgvul dige behandeling op de verschillende kwee- kerijen, zoude het bij aanbesteding hoogst bezwaarlijk wezen te voorkomen dat de goed koopste en minste qualiteit werd geleverd. Bij de uitvoering van het werk zal men de voorlichting behoeven van een op dit gebied geheel deskundig persoon, met welke taak de mede-ontwerper van het plan, de heer Copijn, voormeld, uit den aard der zaak zoude moeten worden belast. De kosten worden geraamd op f 8703, waaronder is begrepen een bedrag van f 600 als belooning voor verleende en nog te verleenen diensten aan den tuinbouwkundige voornoemd. Ver mits door het rijk f 7000 in de kosten van aanleg wordt bijgedragen, komt alzoo eene som van f 1700 ten laste van de gemeente. Burg. en weth. vragen alsnu aan den raad dit plan met zijne goedkeuring te bekrachtigen. Op een verzoek der Gemeente-Commissie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap alhier, ter bekoming van den grond tusschen de algemeene begraafplaats en den molen «de Stier", aan de voorm. Heerenpoort, ten einde dien door beplanting beter aanzien te doen geven, wordt door burg. en weth. on gunstig geadviseerdaangezien de commissie van fabricage reeds lang beeft uitgezien naar een terrein voor eene boomkweekerij en haar dien grond daarvoor zeer geschikt voorkomt. De kosten van aanleg voor dat doel worden geraamd op f 785. Door mej. A. C. De Visser is tegen 1 Jan. a. s. eervol ontslag aangevraagd als 3e onderwijzeres aan de meisjesschool 2e klasse alhier. Naar het Studenten-Weekblad Fox Sludiosornm verneemt, zal binnenkort voor de leden van «Doctrina" als spreekster op treden mile Jenny Thénard, de la Comédie fraixjaisebekende Parijsehe actrice. Men deelt ons medeHet voor November nog glanzend zonnetje, dat in October geheel gemist werd, helpt mede om het publiek reeds in eene opgewekte stemming te brengen voor het aanslaande Sint-Nicolaasfeest. De étalage's worden dan ook al gereed gemaakt en de sur prises ten toon gespreid. Straks worden de vette varkens, de zeilende schepen en molens van echt Sinterklaas ook zichtbaar bij de koekebakkersdie reeds lang zich onledig bielden met aan hun chocolade planteurs vuur te maken, zoo bedriegelijk dat menige knaap, die nog niet geleerd heeft te rooken, hetgeen tegenwoordig on der de zeldzaamheden behoort, met echt vuur meent te doen te hebben. Dan volgen de heerlijke étalage's van galanterien, byou- terien en manufacturen. Een stel oorbellen of een paar vazeneen reistasch of een bloeiende theeroos van blik. Een album of een haardstel, een nachtlamp met uurwerk of een barometer, een vuurscherm of een ontbijt, een kolenemmer of een dozijn eier lepeltjes. De keus is soms zoo moeielijk, behalve voor heeren, die, door het toezen den van kistjes sigaren, met elkander een kruisvuur openen. Dan zijn er ook mooie mantels, moffen en kragen, waarop men het oog heeft laten vallen. Mantels van of geen zijde, gevoerd met bont of herme lijn, dat het geen van beide is, en waarop een korting van 20 percent kan worden toegestaan. Visites en jaquets, matinées en manlilles-espagnole, gutta percha regen mantels, violette, tentation, nébuleuse of chrysanthème, ook rotondes. Daar rotondes nu juist zeer in den smaak vallen, doet men zijn keus op zulk een mantel, zeer fraai zich daarin te hullenin welk geval de uitverkoren dame veel op een wandelend suikerbrood gelijkt, behalve de tournuredie zich min of meer als een sierlijke uitwas vertoont. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de rijks hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Zalt- hommel de betrekking van leeraar in de meetkunde, de natuurkunde en het lijntee- kenen te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 1 December a. s. aan te melden bij den hoogleeraar inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. M. Salverda, te's Gravenhage. Het D. v. Z.-H. en 's Gr. verneemt, dat het wetsontwerp tot het brengen van veranderingen in art. 194 van de Grondwet in de afdeelingen der tweede kamer ongun stig is ontvangen. Eene wijziging zooals die door de regeering is geformuleerdwerd door de onderteekenaren der bekende col lectieve nota's onaannemelijk verklaard; ter wijl aan de linkerzijde de geneigdheid om de poging van de regeering tot oplossing van den schoolstrijd te steunenook zeer gering was. Men wil wel eens twijfelenzegt het J). v. Zh. en 's Gr.aan het nut van Haag- schen wind". In de vergadering van inge landen gisterochtend te Delft gehouden, benijdde een der sprekers Rijnland, omdat dit waterschap op drie winden kan loozen, Delfland daarentegen op één. Daarom ver dedigde hij warm de waterloozing via 's Gra venhage naar zee. Men had dan wind van de Maas en Haagschen wind". Dat dc zuinigheid meermalen de wijs heid bedriegt, ondervindt thans een land bouwer te Zevenbergschen Hoek, die geen werkvolk kon verkrijgen voor het uitdelven der beetwortelen, omdat hij te weinig geld gaf. Thans is de vorst ingevallen en zitten de wortelen nog in den grond, zoodat ze moeten blijven zitten, totdat de grond een weinig zachter is geworden. (Ü.v.N.) Gisteren zijn door de Haarlemsche politie aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht F. R. P.oud 22 jaren, geboren te Koudekerk, en W. S.oud 24 jaren, geboren te Haarlem, die door mid del van braak en inklimming uit een pak huis van den koopman in antiquiteiten H. aldaar, hadden ontvreemd eenige porseleinen pullen en schotels en een aantal plated lepels en vorken. Een medeplichtige, ge- FEU1LLETON. 162.) Iedereen ging zitten en hield zich stil. Maar ten prooi aan een heftige gemoeds beweging, de handen tegen de borst gedrukt als om het bonzen van zijn hart te bedwin gen, luisterde Adrien niet. Hij sloeg den blik niet op het tooneel, toen de debutante optrad. Hij hoorde niets van haar wellui dende stem die zoo treffend de bedoelingen en de gedachten van de heerlijke toonzetting teruggaf. Zoodra het eerste bedrijf afgeloopen was, stond hij op, en juffrouw Latradedie ver wachtte dat zijn blik den hare zou zoeken, zag hem zich richten naar de loge der on bekende. Op hare lipp.en bijtende, verried zij den spijt, dien zij gevoelde. «Willen wij even weggaan?" vroeg Adrien. «Heel goed; laten wij wat gaan praten met Latrade en zijn dochter." «Neen antwoordde Adrien kortaf. «Zoo? laten wij dan maar op onze plaats blijven." «Maar ik wil I «Geen zotheden Juffrouw Latrade heeft de oogen op je gevestigd. Wees op je hoede, in dat jonge meisje, dat op dit oogenblik met hare moeder praat en haar zonder twijfel deelgenoot maakt van hare verrukking, denk je Aurora te herkennen «Ik ben zeker dat zij het is. Ja, 'tis wel haar lief kopje, haar buigzame en be vallige gestalte, het zijn haar wellige blonde lokken, haar groote blauwe oogen, het is haar lachend mondje. Ik herken alle trek ken van haar gelaat. Ja, ik ben er zeker van, dat zij het is." «En ik, ik ben om verschillende redenen er zeker van, dat zij het niet is. Gezichts bedrog, mijn vriend! Toch wil ik wel aan nemen, dat er een gelijkenis bestaat. Maar dat is een jong meisje uit onze eerste krin gen even voornaam als schoon, en de schian- derheid spreekt uit haar oogen. Hoe kan je in haar het kleine onnoozele kind, laten wij het maar bij den naam noemen, de idioote herkennen, die je op la Cordeliére hebt zien schreien toen zij een dood insect opraapte." Adrien schudde het hoofd. «Ik voel wat er in mij omgaat, hernam hij. «Beter nog dan mijn oogen, herkent mijn hart Aurora." jflm, hm!" was het bescheid van den vicomte. Het gordijn ging op voor het tweede bedrijf. Adriens gejaagdheid werd al grooter en grooter. De vicömte was in gepeins ver zonken. De markies scheen zoo vast over tuigd dat hij zelï" zich geschokt begon te gevoelen in zijn ongeloof. Als de markies zich toch eens niet bedroogAls dat jonge meisje eens werkelijk de dochter van den graaf De Lasserre was Maar wie was dan de vrouw, die haar vergezelde, en die haar moeder scheen te wezen? De vrucht van die overpeinzingen was, dat de vicomte be sloot zich op de hoogte te stellen om te weten wat hij moest denken van die twee onbekenden. Toen de pauze begonsprak hij tot Adrien «Welnu! sta je nog altoos zoo vast in je schoenen «Ja." «In dat geval zal ik eens poolshoogte gaan nemen en wij zullen spoedig weten of je al dan niet gelijk hebt." «Wat ga je doen?" «Dat komt er niet op aan. Vertrouw je mij?" «Ja." «Laat mij dan begaan. Ik vraag je al leen, en dat is in liet belang mijner plan nen je van avond te houdenalsof dat jonge meisje je onbekend en geheel onverschillig was. Mijnheer en juffrouw Latrade moeten verbaasd zijn, dat we hen nog niet hebben aangesproken. Kom mee." Zij verlieten de zaal. Aan den graaf De Lasserre was geen hun ner bewegingen ontgaan. Hij had hun blik ken zich op zijn dochter zien richten. Hij had de ontroering, de verwarring van den markies opgemerkt. Hij had hen driftig zien praten met elkander, en aan de uitdrukking van hun blik en de beweging hunner lippen, had hij ten naastebij gegist wat zij zeiden. «Zouden zij zich vermeten, zouden zij on beschaamd genoeg wezen...." vroeg hij, toen hij hen zag heengaan. «Bleek, bevende, met den toom op het gelaatwilde hij zijn loge ijlings verlaten om den toegang tot die zijner dochter te verdedigentoen hij de beide heeren de loge van den lieer Latrade zag binnentreden. Gerustgesteldbedaarde hij spoedig. Na verloop van een oogenblik had hij een nieuwen aanval van ongerustheid. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1