NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per jViiuiuier 10 ('ent. Vrijdag 20 November 1885. N°. 273. ADVERTENTIES: Bureel: Mcheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Goerant Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. 199e Jaargang. STADSNIEUWS. Gisteren avond bezochten wij met veel genoegen de kunstbeschouwing in de Ge hoorzaal. De daar tentoongestelde teeke- ningeu gaven ons een zeer goed idee van de talenten der vervaardigers. Wij noemen b. v. den besneeuwden weg met drie paar den, de portretten van Mozart en Von Beethoven enz. enz. De heer J. G. II. Mann is benoemd tot kapelmeester bij de stafmuziek van het 4e reg. inf. alhier. Hij zal zijne betrek king, die hem voor 6 jaren bindt, spoedig aanvaarden. Van de Kinder-Courant, Weekblad voor onze jongens en meisjes, die tot nu toe door zoovele jonge gasten gretig werd ont vangen en gelezenis weder het eerste blad van den nieuwen jaargang verschenen. De uitgever, die niets onbeproefd laat om het opkomende ges'acht te behagenheeft ook nu weder voor den wedstrijd een drietal prij zen beschikbaar gesteld, en wel: voorde le afd. een gouden horloge of een naaimachine; voor de 2e afd. een Pantoskoop, en voor de 3e afd. een boerderij met waterwerk. De uitgever vermeent dan ook dat dit blad nit- nemend geschikt is voor St. Nicolaas- of Kerstmis-cadeau. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. Van der Wal, geb. te Nijega, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld„Historisch-critische bij drage tot de behandeling der blaastumoreu". De heeren Viruly VerbruggeDe Vos ran Steenwijk, Van Kerkwijk, Van der Sleijden en De Ruiter Zijlker hebben 46 amendementen ingezonden op de voorgestelde herziening der kiesdistricten-indeeling. Alle wijzigingen gaan uit van ééne gedachte, deze nl. dat de nieuwe leden, waarmede de ka mers tengevolge van de toeneming der be volking is aan te vullen, zonder verandering der indeeling worden verkozen in die dis tricten, die thans de grootste overbevolking hebben. De amendementen strekken mits dien om de tegenwoordige tabel geheel on aangeroerd te laten en vijf van de 9 nieuwe aanvullingsleden te doen verkiezen in de districten Sneek, Amersfoort, Arnhem, Haar lem en Utrecht, in plaats van de voorge stelde vorming van nieuwe districten Mep- pelApeldoornBreukelenZaandam en Bergen op-Zoom en verder de 4 overigen in de bestaande, districten door de regeering aangewezen. De voorstellers bevelen de amen dementen ook vooral aan op grond dat 1 U.OOOokiezers meer dan volgens het regee- rings-ontwerp geroepen zullen worden aan het verkiezingswerk deel te nemen. De heer Wybenga heeft een amendement voorgesteld waarvan de bedoeling is, terug te komen op het eerste voorstel der regee ring en het hoofdkiesdistrict Steenwijk, dat thans enkelvoudig is, tot een dubbel te her vormen met de bevolking die het nieuw voorgestelde district Meppel zou moeten zamenstellen. Eindelijk heeft de heer Goekoopter vol doening aan den herhaaldelijk uitgedrukten wensch van de kiezers en van den gemeente raad van Leiden, voorgesteld dat district te splitsen in een hoofdkiesdistrict Leiden en een hoofdkiesdistrict Voorschoten. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste kl. Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee O. H. Bo- gaert, in den namiddag van 18 dezer van de recde van Tessel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Curaqao. {St.-Cl.) Aan dr. J. Bosscha Jz. te Breda werd door prof. K. Martinuit Leidenopge dragen, een chemisch en mikroskopisch onderzoek in te stellen omtrent den meteoor", welke, naar het 1). v. Z. en a Gr. meldde, op 6 October jl. op het Plein te 's Uage gevallen was, en waarvan de redactie van dat blad een klein stukje, dat haar in han den was gekomen, aan het Leidseh museum afstond. Dr. Bosscha houdt het er voor, dat het voorwerp niet. een meteoor is, uit de onmete lijke wereldruimte tot ons gekomen, maar slechts een stuk kalk, wellicht van het dak van een der rijksgebouwen gevallen. De gewaande meteoor bestaat nl. uit kalk met scherp rivierzand, zooals dit voor rijkswer ken gebruikt wordt; voor particuliere huizen neemt men gewoonlijk duinzand, dat uit afgeronde korrels bestaat en geen keitjes bevat. Gedurende de afgeloopen maand Oct. werden door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij vervoerd 354,372 reizigers. De opbrengst was: personenvervoer /346,327.635; goederenvervoer /"224.361.975aan diversen ƒ10,073.32. Totaal 580,762 93. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 3,653.172 en het bedrag der ont vangsten ƒ5,551,901.14-5. In een Haagschen brief in de Zulpli Ct. leest menDe overdekte markt in de Wagenstraat, die eerst bijna geheel verlaten was, is in de laatste maanden weer meer florissant geworden, doordat er vanwege eene groote maatschappij, die bijna in alle hoofdsteden van Europa succursalen heeft, 's morgens en 's avonds Criée wordt gehou den. Alle mogelijke levensmiddelen (vleesch, wild, boter, fruit, wijn enz.) wotden er dag op dag bij groote hoeveelheden bij af slag verkocht. Eerst was die publieke ver koop weinig bezocht, maar tegenwoordig verdringt zich het publieken zelfs tal van dames komen op de gereserveerde tribune (h 5 cent) een plaatsje innemen. Maar on danks dien grooten toeloop blijven de prij zen zeer lag. Groote hazen zag ik er gis teren voor f 1 h f 1.50, patrijzen voor 12 en 13 stuiver verkoopen. Goed rundvleesch kost er 7 a 8 stuiver. Te verwonderen is het dus niet, dat de burgerij gaarne van deze gelegenheid profiteert om goedkoope inkoopen te doen. De moutwijnprijs is thans zoo laag als in twintig jaar niet het geval was. {S. C.) Maandag is op de Korte Hoogstraat te Rotterdam hevig gevochten door eenige mariniers en drie politieagenten. Voor de laatste» was deze strijd noodlottig, aange zien de mariniers door een aantal burgers geholpen werden. Nadat de agenten ge ducht mishandeld waren, kregen zij verster king, en nu gingen burgers en mariniers op de vlucht. De laatsten hebben gedeelten hunner uitrusting verloren, ze, naar men zegt, ook bij de sluis in het water gewor pen. Een hunner is gearresteerd. Naar aanleiding van het gevecht, zulleu 13 mariniers zich bij hun commandant te verantwoorden hebben. Mab Bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaalsch. bestaat het voornemen om weldra in hare werkplaatsen te Haarlem al haar rollend materieel te doen vervaardigen. Den 19den December vertrekt dr. Metzger te Amsterdam naar Rome. In een gebouw in de Dijkstraat te Amsterdam waren Maandagavond op uitnoo- diging van het bestuur van den Sociaal- Democratischen bond afgevaardigden van een aantal vakvereenigingen bijeengekomen tot het hespreken van maatregelen, die zouden kunnen dienen om aan de werkeloosheid een einde te maken. Eenige voorstellen dien aangaande werden in behandeling gebracht en aangenomen. Voorts besloot men er op aan te dringen, dat alle aanhangige werken van gemeentewege werden uitgevoerd. Het geld, daarvoor benoodigdzou, dus zeide Fortuyngemakkelijk verkregen worden door het heffen eener progressieve inkomstenbe lasting, en naar de hoegrootheid van het inkomen moet die belasting verdriedubbeld en, zoo noodig, vertiendubbeld worden. De discussie over deze voorstellen was nu en dan nog al tamelijk heftig, voornamelijk toen het plan tot het houden eener algemeene „manifestatie" werd besproken. Aan deze manifestatie, die zeer eigenaardig op de ver gadering een bedeloptocht genoemd werd, zouden dan ook de vrouwen en kinderen deelnemen. Een der sprekers vond dat bedelen niet radicaal genoeg en stelde voor om op een gegeven oogenblik de noodige behoeften te gaan nemen. Er ligt brood genoeg in de bakkerswinkels en vleesch genoeg bij de slagers Het slot van de zaak was, dat met meer derheid van stemmen besloten werd geor ganiseerde bedeloptochten te houden. De leden van het comité, tot regeling van de groote samenkomst, die, véér de bedelpartij aanvangt, zal gehouden worden, en van de demonstratie, werden staande de vergadering benoemd. Een tiental venters van Becht voor Allen en De Opstand trachtten gisteren avond van 8 tot 9 uur te Amsterdamdoor achter elkander met stentorstemmen deze blaadjes FEUILLETON. 161.) Zij was vergezeld van een kortvrij aan matigend en reeds ond mannetje. Het was Latrade met zijn dochter. Op hetzelfde oogenblik stonden twee hee ren die in de Jauteuils d' orekestre gezeten waren, op, en groette juffrouw Latrade en haar vader, die de stoelen verschoof en als een bezetene leven maakte; waarschijnlijk om de aandacht der geheele zaal op zich te vestigen. In een der beide mannen had De Lasserre onverwijld den markies De Verveine her kend. Na den andere nauwkeuriger te heb ben opgenomenherinnerde hij zich ook dezen. Toen fronsten zich zijn wenkbrau wen, en de rimpels op zijn voorhoofd wer den dieper. „Hij, hij!" sprak hij binnensmonds. „De vicomte De Sanzac. Hij merkte de teekenen van verstand houding op, die tusschen de twee mannen en de personen der loge gewisseld werden. „Zij kennen elkander," dacht hij. Hij kreeg geen argwaan. Voor het ove rige was er iets, dat zijn geest geheel en al bezig hield en bij hem een levendig mis noegen verwekte; de vertrouwelijkheid, die tusschen den markies en den vicomte scheen te bestaan. Maar plotseling verhelderde zijn blik, en een lichtstraal verdreef de wolk, die zijn voothoofd benevelde. Zijn dochter was ge komen. Zij en mevrouw Delorme hadden zonder gedruisch te maken, plaats genomen op de eerste rij stoelen harer loge. Desal niettemin had Aurora reeds de aandacht van een groot gedeelte der zaal getrokken en wel haast waren alle blikken, alle tooneelkijkers op haar gericht. Te midden van zoovele jonge en bekoor lijke vrouwen was Aurora als een koningin. Een koningin. Zij was het krachtens haar schoonheid. Een vleiend gemompel deed zich hooren. De graaf begreep het, en een gevoel van hoogmoed trilde in hem. Verblind, onthutst van het tooiieel, dat zich aan haar oog voordeed, merkte het jonge meisje zelf alleen niet, dat zij het voorwerp der algemeene bewondering was. „O, wat een bekoorlijk wezen! Wat een prachtig meisje! Wat een bekoorlijk schep sel W at een engel van een kind Die uitroepen zweefden op aller lippen. Maar wie was dan toch dat zoo beval lige, zoo bekoorlijke jonge meisje en de dame, die naast haar zat, hare moeder on getwijfeld? Men wilde het weten. Men vroeg het elkander. Niemand kon antwoord ge ven. Het was voor de eerste maaldat men haar in de opera zag verschijnen. Het was evenwel onmogelijk om ze voor vreem delingen of bewoonsters der departementen te houden, in die mate droeg bij haar alles kleeding en houding, een Parijschen stem pel. Zij moesten van Parijs wezen.' Even als ieder ander, had hdrien zijn oogen gevestigd op de loge der beide on bekenden. Op hetzelfde oogenblik overviel hem een siddering, en was hij zeer bleek geworden. Was het Aurora, het jonge meisje van la Cordeliéredie hij in een loge der opera zagna haar zoo lang gezocht en ge wanhoopt te hebben haar ooit terug te vin den? Te vergeefs poogde zijn blik dien van het jonge meisje te ontmoeten. Van tijd tot tijd sloeg Aurora beschroomd de oogen om zich heen. Misschien keek zij zonder te zien. Voorts, hoe zou zij Adrien herkend hebben onder al die heeren die geen plaatsje in de fauteuils d'orchestre onbezet lieten? „Waarachtig dat. jonge meisje is verruk kelijk schoonsprak de vicomte De San zac terwijl hij zijn tooneelkiiker dien hij voor de oogen gehouden had, liet zakken. Adrien greep hem bij den armen dien stevig drukkende, sprak hij: „De Sanzac, dat is zij." „Wie zij?" „Aurora." „Kom, kom!" „Ik herken haar, zeg ik je." „'tis niet de eerste keer, dat zoo iets gebeurd, 't Is een spel van je verbeelding." „Neen neen, onmogelijk! Zulk een vol komen gelijkenis bestaat er niet. Ik kan mij niet bedriegen. Zij is het. Zij is het wel!" „Je bent krankzinnig, arme jongen. Daar enboven op dezen afstand, zelfs met je too- neelkijker, kun je haar slechts onvolkomen zien." „Welnu, ik ga Hij wilde zijn plaats verlaten. „Bepaald, je bent heelendal gek," riep de vicomte, terwijl hij hem bijna met ge weld tegenhield. Gelukkig hief op dat oogenblik de or- chestdirecteur zijn dirigeerstok omhoog, en de ouverture begon. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1