Va ■*- m Op de Brouwersgracht bij de Heeren- markt te Amsterdam, kwam gisterenmorgen een man met een zwaar beladen turfkar de brug afrijden, toen de kar plotseling voor over sloeg en de man er over heen in het water werd geslingerd. Hoewel een ander hem onmiddellijk nasprong, mocht het niet gelukken hem te redden. Eenigen tijd later werd de drenkeling levenloos opgehaald. Gisterenmiddag maakten eenige per sonen door het roepen van „weg met de justitie!" „weg met de politie!" en derge lijke uitdrukkingen opschudding in het Noord-Westelijk gedeelte van Amsterdam. Dit lokte natuurlijk in een ommezien vele nieuwsgierigen bijeen, zoodat de politie in die wijk het noodzakelijk vond de overige posten hiervan langs telegraphischen weg in kennis te stellen. De hierop uitgezonden politiedienaren konden echter spoedig weder naar hun posten terugkeeren, daar het op stootje reeds door de aanwezige agenten gesust was. [1). ti. jV.) Eergisteren zijn aan het Oosterspoor te Amsterdam twee minderjarige meisjes aan gehouden die de ouderlijke woning te Gro ningen heimelijk hadden verlaten. Naar het hoofdbureau geleid, werden zij 's avonds door den vader teruggehaald. Men schrijft aan het D. v. Z.-H. en 's Gr. van Terschelling, 15 Nov.Heden is voor het eerst de kustwacht alhier telefonisch in verbinding gebracht met Hollum (Ameland). Hierdoor is de kustwacht op de eilanden, tot Schiermonnikoog toe, zeer voldoende geregeld, 't Zal al erg mistig op zee moe ten zijn, als thans eventueele schipbreuken aan deze stranden niet tijdig worden ge rapporteerd. Buiten de Tolsteegbarrière te Utrecht heeft 11. Zaterdag een jonge man zijne tante f 90 ontvreemd; om zijn doel te kunnen bereiken had hij getracht haar een prop in den mond te stoppen. De dader, zekere C. is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Bij een op het jachtveld van baron Van Heeckeren van Beverweerd te Werk hoven gehouden drijfjacht, werden door 11 jagers niet minder dan 416 stuks wild ge schoten, als: 261 hazen, 118 fasanten, 22 konijnen, 9 houtsnippen, 5 patrijzen en 1 eend In die streken heeft men dus nog niet te klagen over schaarschte van wild. Op de grenzen der gemeente Tubber- gen, in 't Getelerveenzou een uit de ge vangenis te Nijenhuis ontsnapte gevangene wordeu gearresteerd juist op het oogenblik dat hij in de sociëteit bij den kastelein Bos een borrel dronk. Toen hij den maréchaussée zag binnen komen ontsnapte hij, maar ter wijl deze hem achtervolgde in de schuur bleef diens geweer ergens achter haken, zoodat het schot afging, met het ongeluk kig gevolg dat de ontsnapte in zijne vlucht de lading in 't been kreeg, de vrouw des huizes licht gekwetst werd en er een begin van brand in 't stroo door ontstond. De ontvluchte is ondanks 't bloedverlies zijn vervolger nog ontkomen. De staten van Groningen hebben met 21 tegen 19 stemmen besloten, zich tot de regeering te wenden, met verzoek, om bij wijziging der Gemeentewet te bepalen, dat aan den gemeenteraad eenige invloed worde toegekend op de benoeming van een bur gemeester. Ook bij de aanstaande Grond wetsherziening wenscht men, dat op dit ver zoek worde gelet. Uit Langstraat wordt aan de W. R. C. gemeldDe vrees dat door dc groote con currentie de schoen- en laarzenfabricage alhier dezen winter in kwijnenden toestand zouden geraken, is gelukkig niet bewaarheid. Niet alleen dat er druk werk is, maar het werk volk verdient zelfs meer dan 10 15 jaar geleden, zoodat er in deze streken geen werkeloozen worden aangetroffen. Gisterennamiddag omstreeks 2 uur ontstond er brand in de boerenhofstede, toe- belioorende aan mevr. de wed. M. K, be woond door den landbouwer P. en gelegen in bet gehucht 't Geremt onder Helmond. De hofstede werd geheel in de asch gelegd; een groot gedeelte van den oogst is daar door verloren, terwijl een paard en acht stuks vee in de vlammen omkwamen. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen brand schade verzekerd. Zaterdag is op de paardenmarkt te Baamsdonk, iemand uit Wagenberg (gem. Terheiden bij Breda) door den slag vaii een paard aan het hoofd zoodanig getroffen, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. 's GltAVElVHACK. De minister van koloniën zal op 20 dezer geen audiëntie verleenen. De begrooting voor 1886, waarop als 0pbrengst van den hoofdelijken omslag een ^edrag voorkomt van f 481.000levert met 'f/Jberekening vall a)ie au(Jete ontvangsten behalve die der opcenten op de personeele belasting, nog een tekort op van f 463.000. Hierin kan worden voorzien door de hef fing tot 30 April 1886 van 54 opcenten volgens de bestaande verordening en van 63 opcenten na genoemde dagteekening. Een voorstel in dien zin is aan den raad gedaan. Tevens is voorgesteld om bij verordening te bepalen dat de maatstaf, van heffing van den hoofdelijken omslag zal zijn 2), percent. Eenigen tijd geleden deed de kapitein S. der schutterij alhier zijn compagnie bij het marcheeren naar het Malieveld halt hou den, toen de stoomtram aankwam en het z. i. niet mogelijk was, de rails zonder gevaar te passeeren; voor deze handeling ontving hij van den bataillons-commandant een berisping. Thans is bedoelde kapitein door den kolonel-commandant, in wiens han den hij de zaak gesteld had, in het ongelijk gesteld, waarop de kapitein bij gemotiveerd adres aan Z. M. den koning zijn ontslag als kapitein verzocht. Dat ontslag is hem eervol verleend, met bepaling, dat het hem vergund is, de uniform van kapitein der schutterij met de onderscheidingsteekenen aan dien rang verbonden, te blijven dragen. Door kwaadwilligheid van de straat jongens of cnachtzaamheid van het werkvolk was gisteren middag eenig houtwerk binnen de omheining der fontein op het Binnenhof in brand geraakt. De vlammen hadden reeds het zeil waarmee het monument, voor het daaraan te brengen verguldwerk omhangen isaangetast. Door een politieagent en eenig werkvolk werd het brandje gebluscht (Fad.) BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EN G E li AIV D. De koningin is van Balmoral naar Wind sor vertrokken, alwaar zij heden, in tegen woordigheid van den ministerraadhet decreet zal teekenenwaarbij het lagerhuis wordt ontbonden. De algemeene verkiezingen zul len den 24en Nov. een aanvang nemen en den 8en Dec. geëindigd zijn. Keizerin Eugénie zal met den hertog en de hertogin van Edinburg en de her togin van Albany gezamenlijk deze week naar Windsor zich begeven om een bezoek te brengen aan koningin 'Victoria. De heer Gladstone heeft te West-Calder eene redevoering gehouden. Hij prees de verstandige en practische politiek door lord Salisbury met betrekking tot de Bulgaarsche unie gevolgd en waardeerde de voorzichtige en gematigde houding van Turkije. Hij noemde het echter een betreurenswaardig schouwspel een oorlog te zien voeren tus- schea Bulgarije en Servië, dat, na door Turkije te zijn verslagen, alleen aan de tusschenkomst der mogendheden zijne onaf hankelijkheid te danken heeft. Volgens te Londen uit Rangoon ont vangen dépêches zijn de vijandelijkheden in Birma reeds begonnen. Het Engelsche trans- porschip Kathleenmet twee kanonnen ge wapend, en gekommandeerd door luitenant French van de Turquoise, heeft een der oorlogschepen van koning Ihebau op de Irawaddy aangevallen. Het vuur der Brit- sche kanonnen heeft groote verwoesting aan gericht onder de Birmaansche schepelingen ten slotte is het koninklijk oorlogschip door het Britsche transportschip genomen. De Birmanen uiaken zich gereed, de forten Kuligon en Minlila te verdedigen. In Ku- ligou liggen drie duizend man. Te Maut- kin, op de grens van Britsch-Birma, is een afdeeling Birmanen, die den Brilschen politiepost wilde aanvallen, teruggeslagen. Volgens den Weener correspondent van den Times zijn uit Krakau allertreurigste be richten ontvangen omtrent den toestand der Polen en Oostenrijkers die uit Pruisen ver dreven worden. Tweeduizend gezinnen hebben bevel ont vangen, Posen te verlaten. De meesten, die reeds te Krakau aankwamen, zijn handwerks lieden, tuinknechts, mijnwerkers, koetsiers. Velen hebben zoolang in Pruisen verkeerd, dat zij hunne moedertaal vergeten hebben. Nu worden zij verjaagd en de Russische regeering wil hen niet herbergen, omdat zij geen papieren hebben. Eenigen hebben grondbezit gehad, dat zij nu voor een vierde van de waarde moeten verkoopen, of eene nering, die nu in't ge heel geen waarde meer heeft. Vrouwen zijn in alle toestanden op weg gedreven; kinde ren zi'ii op den tocht geboren. Een gezin had op den dag der uitbanning zijn eenig kind verloren, en moest het onmiddellijk be graven. Meer dan vijftienhonderd ballingen kampeeren op het open veld aan de Rus- sisch-Pruisische grens. FRANKRIJK. De ministerraad, onder voorzitting van den heer Grévy, heeft met algemeene stemmen elk voorstel van amnestie verwor pen. Er werd beslotendat aan veroor deelden die misdrijven gepleegd hadden welke niet onder het gemeen recht vallen, individueel gratie zal worden verleend. Daar dit den voorstanders der amnestie niet vol doende is, zal de heer Clovis Hugues een wetsontwerp tot liet verleenen van amnestie bij de kamer indienen. In de couloirs der kamer van afge vaardigden wordt beweerddat het meeren- deel der radicalen minder geneigd zou zijn het kabinet nu reeds te doen vallen; voor- loopig zou men het blijven steunen, althans tot aan de herkiezing van den president der republiek. De aanhangers der amnestie zouden hun voorstel willen intrekken, indien de gratie werd uitgestrekt tot alle politieke veroor deelden. Men beweert dat de regeering geneigd zou zijn tot op zekere hoogte hier aan tegemoet te komen. De Munt-Conferentie te Parijs is ver leden Vrijdag uiteengegaan zonder dat om trent het geschil met België iets naders be slist is. Volgens het Journal des Debatewas Pirmez dien ochtend te Parijs aangekomen, niet voldoende van instructien voorzien om de conferentie in staat te stellen, hare be raadslagingen met vrucht te hervatten. In- tusschen, zegt het blad, worden de onder handelingen met Belgie langs diplomatieken weg voortgezeten wel door Frankrijkdat sedert het tot stand komen der vernieuwde Unie min of meer van de overige mogend heden last heeft gekregen om zulks in haren naam te doen. Generaal Charette, opperbevelhebber van het vroegere Pauselijke leger, is ern stig ongesteld. DCITICHL ANB. Betreffende den toestand op Mada gascar, deelt de Kiln. Zeit. een schrijven mede uit Tamatave, waarin wordt beweerd, dat de aanval, door de Franscben op 10 Sept. met 3000 man op de versterkingen der Hova's ondernomen, in een volkomen nederlaag der Frausche troepen eindigde. Na een vruchteloozen strijd, die den ge- heelen dag duurde, moesten de Franscben met een verlies van 60 dooden en gewonden terugtrekken, terwijl de Hova's achter hun versterkingen geen verliezen leden. De eilandbewoners wordt bijgevoegd schoten voortreffelijk en deden hun Engelsche leermeesters alle eer aan. OOSTENRIJ K. Nadat omtrent de besluiten der beide delegatiën overeenstemming was verkregen, werd gisterennamiddag de zitting der Oos- tenrijksche delegatie gesloten. De heer Kal- noky sprak achtereenvolgens een woord van dank namens den keizer en het gemeen schappelijk kabinet en uitte ten slotte zijne persoonlijke dankbaarheid voor het vader landslievend motief, dat eergisteren de dele gatie aanleiding gaf om, met het oog op gebeurtenissen in den Balkan, van eene nadere interpellatie ten opzichte der buiten- landsche politiek af te zien. Ril SLA N 11. Volgens berichten uit BuknabadMaan dag afgezonden, zijn de Russische en En gelsche commissarissen voor de grensrege ling den lOden dezer te Zoulfikar aangekomen- Den 12den werd een aanvang gemaakt met de afbakenings-werkzaamhedende eerste grenspaal werd opgericht op 2 werst ten noorden van Zoelfikar. Eene fabriek van patronen te Sint Petersburg had voor twee jaar van Bulga rije en Oost-Rumelië eene bestelling van 18 millioen patronen ontvangen. Toen de revo lutie uitbrak, verbood het Russische gou vernement aan de fabriek met de levering voort te gaan. Ongeveer 8 millioen patro nen waren op dat tijdstip afgeleverd. Vol gens bericht uit St. Petersburg zou de minister Von Giers het verbod opgeheven hebben. IEKTIE. Koning Milan van Servië heeft te gelijk met de oorlogsverklaring aan Bulgarije eene proclamatie aan zijn volk gericht, waarin gezegd wordt„Tot handhaving van de be langen des lands heb ik alle noodzakelijke maatregelen genomen, die door Bulgarije's schennis der tractaten uitgelokt waren, om duidelijk te toonen, dat Servië niet onver schillig kan blijven bij eene verstoring van het evenwicht tusschen de Balkan-volkeren, vooral niet, wanneer dat uitsluitend in het voordeel van dien staat geschiedde, die voor Servië altijd een slechte buurman geweest is. Tot staving van die laatste woorden wijst de proclamatie op het Bulgarije's „ongerecht vaardigde douanemaatregelen" tegen Servië; op het geweldadig bezetten van Bregowa door de Bulgaren, en op de aanmoediging, die in Servië veroordeelde landverraders ?n Bulgarije ontvingen. „Dat alles, zoo vervolgt de koning, heb ik verdragen, geleid door den wensch om bewijzen van geduld te geven, gelijk het een staat betaamt, die zijne vrijheid met eigen bloed kocht, door Europa's sympathie gedijde en met eiken stap van verdere ont wikkeling de rechten van anderen als zijne eigene eerbiedigde. „De opzettelijke mishandeling echter van Servische onderdanen in Bulgarije, het af- sluiten der grenzende verzameling van on. gedisciplineerde vrijwilligers aan de grenzen de gewapende aanvang op onze grensbewo ners en zelfs op het Servische leger, dat alles vormt eene opzettelijke uittarting, welke de koning in naam van de heiligste belau- gen des lands, de waardigheid van het Ser vische volk en de eer der Servische wapenen niet kan verduren. „Dat zijn de redenen, waarom ik den toestand van openbare vijandschap, welkede Bulgaarsche regeering veroorzaakte, laat in. treden en mijn trouw en dapper leger be volen heb, de grens van het vorstendom te overschrijden. De rechtvaardige zaak van Servië rust nu op de beslissing der wapenen, de dapperheid des legers en Gods almachtig bescherming. Terwijl ik dat mijn geliel volk bekend maak, reken ik in deze ernstig: tijden op zijn vaderlandsliefde en zijne toe wijding aan Servië's heilige zaak." Generaal Lesclianin heeft Maandag tusschen Koela en Widdin slag geleverd, De Bulgaarsche troepen werden verslagen en verstrooiden zich in alle richtingen, met achterlating van dooden en gewonden. De Serviërs maakten duizend krijgsgevangenen' hunne verlitzen zijn betrekkelijk gering, Een Dinsdagochtend uitgegeven offi. cieel bulletin luidt als volgt: Hef Servische hoofdkwartier is naar Zaribrod overgebracht. De stelling van Dragoman, door de Servi sche troepen aangevallen, werd in den avond van den 15den door de Bulgaren prijs ge. geven. Den 16den werden de verschansin gen nabij Trin genomen. De Bulgaren zijn volledig geslagen en Trin werd ingenomen, Wij hebben een groot aantal krijgsgevange nen .gemaakt. Een geheel Bulgaarsch batail- lon gaf de wapenen over. Te Timok hebben wij twee kanonnen buitgemaakt, terwijl eet bataillon Bulgaarsche vrijwilligers de wape nen heeft nedergelegd. CANADA. De executie van Riel, die Maandagmot- gen plaats had, moet op de Fransche be volking te Montreal een diepen indruk ge maakt hebben. Een optocht van verscheidene duizenden personen bewoog zich, volgens een telegram aan de Indép., door de straten. Een ledepop, voorstellende den minister president, sir Macdonald, werd aan hel standbeeld van koningin Victoria gehecht en vervolgens aan de vlammen prijs gege ven. Er werden tusschen de Franscben en Engelschen verscheidene schoten gewisseld, en men vreest voor ernstige ougeiegeld- heden. Ook te Quebec hebben manifest» tiën plaats gehad. PER TELEGRAAF. KONSTANTIN OPEL17 Nov. Tewfik- Pacha, gezant te Berlijn, is, vergezeld van Kiamil-Bey, secretaris van den Sultan, der waarts vertrokken. SOFIA, 17 Nov. Bulgarije en Rumelië zullen lOO.OUO man op de been brengen. De bevolking, van de eerste ontsteltenii bekomen, maakt toebereidselen van verde diging. Volgens gerucht trekken de Servien op naar Giuci, op den weg van Lompalenci rechts van Slivnitza. SOFIA, 17 Nov. 's Avonds. De Ser viërs hebhen heden Slivnitza van de linker en rechterflank met een groote macht aan gevallen. De Bulgareu weerden den aanval van twee zijden af, gingen toen zeiven tot den aanval over en vervolgden de Servien vijf kilometers ver, waarbij zij hun groote verliezen toebrachten en gevangenen maakten, SOFIA, 17 Nov. [Part. lel. D. v. if) Ontvangen 11 u. 25 m. De Serviërs zijn bij Slivnitza door de Bulgaren verslagen. orst Alexander voerde persoonlijk het bf vel over de Bulgaarsche troepen. RANGOON, 18 Nov. Minla werd girl teren stormenderhand ingenomen. De vetl liezen der Engelschen zijn gering. officier is gesneuveld en drie zijn gekwetsl De weg naar Mandalay is thans vrij. PARIJS, 18 Nov. In Joanne's absinlll stokerij op de Quaie Tournelle te Pa'l« heeft eene ontploffing plaats gehad. Dei® personen zijn gekwetst, waaronder eeni® zeer ernstig. Ook is er groote mateii<® schade veroorzaakt.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2