NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Donderdag 19 November 1885. N°. 272. ADVEBTENTIEN: Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 199e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. STADSNIEUWS. Bij het afrijden van de Vischbrug naar den Nieuwen Rijn gleed heden middag een paard, voor een bierwagen gespannen, uit, met het gevolg, dat het dier in eene ruit van den winkel van den heer II. terecht kwam. Hoewel de ruit geheel verbrijzeld iö, heeft het paard geen letsel bekomen. Met de droogte kon de koolverbouwer niet poten en de warmoezier niet zaaien. Toen er regen kwam begon de bloemkool te groeien en de warmoezier hoopte nog op een goed gewas andijvie, dat klein gebleven was. Nu de vorst voor den tijd van het jaar vrij streng is ingevallen, moest de koolverbouwer zijn vrucht van het veld halen of het ging verloren, terwijl nu de struiken andijvie in de warmoezierderij be vroren zijn. Iedereen, die aardappelen of groenten teelt, heeft geklaagd, ook over geen verdiensten. Nu doet November de deur dicht met zijn nog onverwacht wintertje. UNIVERSITEIT. Door den heer A. De Bloeme, agent- generaal der Nederlandsche factorijen aan Afrika's Westkust, is aan het Rijks Ethno- graphisch museum te Leiden ten geschenke gezonden eene, in de Stc. van heden nader omschreven, hoeveelheid voorwerpen. Bij de gisteren in het kiesdistrict Sneek gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaa! werden uitgebracht 3727 stemmen. Gekozen de heer B. H. Ileldt (1.) met 2002; de heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.-r.) bekwam 1654 stemmen. In de memorie van antwoord op het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der staats- begrooting wordt door den minister o. a. aangetoond, dat, waar zulks mogelijk is, bezuiniging plaats vindt. Beslissingen over het vergunnen van openbare optochten wil hij aan de burgemeesters, hoofden der po litie, overlaten, hoewel zij van regeerings- wege uitgenoodigd zijn geen verlof te ver kenen, dan onder voorwaarde dat roode vlaggen of andere tegen de goede orde ge- i richte symbolen daarbij niet worden ver toond. Zoodra de behoefte aan wijziging van het recht van vereeniging en vergade ring of het maken van buitengewone wets bepalingen mocht blijken, zal de regeering daartoe het voorstel doen. Al zou hij er niet toe medewerken, toch acht de minister bij verordeningen omtrent de collecte voor de Bijbelschool het algemeen belang niet be trokken. De meeste colleges van gedep. stalen wenschen geen veranderde inrichting der kiesdistricten voor de provinciale staten en de regeering ziet daartoe alsnog geen voldoenden grond. De minister meent, dat na herziening van hoofdst. VIII der Grond wet, tot verandering der schutlerijwet kan worden overgegaan. De minister herhaalt dat van hem geen voorstel te wachten is tot verandering van het getal rijks-univer siteiten, een ondeiwerp dat hij dacht voor- loopig zou blijven rusten na intrekking der bekende motie-Schaepinan. Opheffing der theologische faculteit acht hij in het ver slag niet voldoende gemotiveerd. De mi nister ziel. niet in dat het leerplan der gymnasia te hoog is opgevoerd. Bij nader inzien vond de minister het heter herziening der wet op het middelbaar onderwijs, aan te houden tot na de grondwetsherziening. De tegenwoordige regeling van reiskosten enz. aan examen-commissiën acht de minister billijk. Opheffing van een of meer kweek scholen vind de minister niet raadzaam, evenmin al? inkrimping van het aantal dis trict-schoolopzieners. Daarentegen wenscht hij voort te gaan met opheffing van eenige normaallessen. De post vergoeding, krach tens art. 45 der onderwijswet, heeft de minister met 50000 verminderd, maar lager dan 3,550,000 durft hij niet te gaan. Met het oog op de derde alinea van het gewijzigd artikel, dat ter vervanging van art. 76 der Grondwet wordt voorgesteld en waarbij de mogelijkheid wordt geopend tot het scheppen eener tweede categorie van kiezers naar een grondslag, die bij het on derzoek van het oorspronkelijk voorstel in de afdeelingen niet ter sprake gekomen is, is de meerderheid der commissie van oor deel, dat ten deze een nieuw onderzoek in de afdeelingen wenschelijk moet geacht worden. Tot dusver zijn door verschillende leden der tweede kamer niet minder dan 40 voorstellen ingezonden tot wijziging van de weidra te behandelen nieuwe iudeeling der kiesdistricten. Naar het Fad. meldt heeft het H. M. de koningin behaagd als beschermvrouw op te treden der Algemeene Nederl. vrouwen- vereeniging „Tesselschade". De benoeming tot 2den luit. van de onderofficierendie in de vorige maand met goed gevolg het officiers-examen hebben af gelegd, wordt in het laatst dezer maand tegemoet gezien. Zooals uit het Pharm. Weeleblad blijkt, heeft het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der pharmacie, na zich te ver geefs tot de inspecteurs van het geneeskun dig staatstoezicht gewend te hebben met verzoek den steeds meer en meer toeneen - den verkoop van geneesmiddelen door onbe voegden te beteugelen, thans tot den mi nister van binnenlandsche zaken het verzoek gericht, dat aan het verlangen worden te gemoet gekomen. De Maatschappij meent dat, waar aan de wettelijke autoriteiten, op de meest be leefde wijze, eene krachtige toepassing van de bestaande wetten ter wering'van algemeen bekende en zoo zeer benadeelende misbruiken verzocht wordt, de Maatschappij niet ge roepen is, in de plaats van het Genees kundig Staats-toezicht tegelijk als aanklaagster van bepaalde personen op te treden. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee C. H. Bogaert, heeft gisteren 's rijks werf te Willemsoord, waar het eenige herstel lingen en een stabiliteitsproef heeft onder gaan, verlaten en ligt thans ter reede van Tessel gereed om, na te zijn geïnspecteerd, de reis naar Curasao te aanvaarden. Nadat, den 8sten October de drukkerij der Javabode te Batavia op last van den gouverneur-generaal was gesloten, is den lOden dezer diezelfde maatregel toegepast op de drukkerij en werkplaatsen van het Indisch Vaderland te Samarang. Tevens heeft de gouverneur-generaal, evenals tegen den redacteur van het laatstgenoemde blad, ook tegen dien van het andere bevel gege ven tot eene strafrechterlijke vervolging. FEUILLETON. 160.) Daarenboven prijkte aan een lint een prach tig medaillon, met brillanten omzet. Geen andere juweelen had zij aan, behalve nog aan den linker arm een gouden bracelet. Dit kostbaar en toch eenvoudig toilet stond Aurora om te stelenzonder nochtans haar schitterende schoonheid te verhoogen. Daarenboven bezat het jonge meisje behalve die schoonheidde bekoorlijkheid welke der jeugd eigen is. Hoe ook gekleed, altoos wbs Aurora bevallig. Vlak tegenover haar dochter onbewegelijk staande, was de gravin een en al bewon dering. Om dat jonge voorhoofd dat nog geen enkele ernstige smart had bewolkt, scheen een stralenkrans te schitteren. /Voorheen was ik ook schoon," dacht zij (/maar nooit was mijn schoonheid te ver gelijken bij die mijner dochter." //Vindt u, dat ik er goed uitzie?" vroeg Aurora. Allerliefst?" »Dus bevalt u mijn toilet?" I yJa, lieveling!" j De moeder zuchtte. En dacht aan den markies De Verveine. Mevrouw Delorme trad de kamer binnen. Het was tijd om te vertrekken. Het rijtuig wachtte voor de deur. Voor het raam zag de gravin haar in het rijtuig klimmen. Een haar tot dusver on bekende gewaarwording doortrilde haar en beklemde haar hart. Voor het eerst beving haar een gevoel van jaloezie; voor het eerst kreeg zij een opwelling van toorn tegen mevr. Delorme, die bij haar dochter de plaatsin- nam, welke haar rechtmatig toekwam. Zij deed haastig het venster toe en ging zich opsluiten in haar kamer, waar zij den vrijen loop liet aan haar tranen. XIX. IN DE OEEEA. Het was dien avond een buitengewone voorstelling. De Juive zou worden gegeven op een wijze, als men dat meesterstuk van Halevy nog nooit had gehoord. Een ster der eerste grootte zou optreden en alle an dere kunstenaars overschitteren. De zaal bood een schitterenden aanblik. Alle rangen waien vroeg reeds dicht bezet. De schoonste vrouwen van Parijs zag men. In lang had de opera niet zulk een groot aantal en zulk een keur van toiletten aan schouwd. Allerwege flonkerden de diaman ten. Onnoodig te zeggen, dat overal de tooneelkijkers voor de oogen gehouden wer den. Men herkende elkander. Men groette elkander met een beweging der hand of een hoofdknikje. Wat tal van meer of minder geheimzinnige lachjes worden tusschen de loges gewisseld! Menig trotsch gelaat, met een plotselingen blos bedektverschuilt zich achter een waaier. Op de eerste rijen der fauteuils d' orckestre verdrong zich een dicht opeengehoopte groep om een heer, die praatte. Eenige dagbladschrijvers met het hoofd naar voren en uitgestrekten hals, luisterden zon der een woord te verliezen. Die heeren zijn nieuwsgierig. Dat brengt zoo hun beroep mede. Aan hen danken wij dat er niets verloren gaat. Zorgvuldig rapen zij alles op wat voor hen neervalt, en in het overzicht van het nieuws van den dag kan worden ingelasehl. Die mijnheer, een oude vaste bezoeker, verhaalde van de eerste opvoering der Juive en van de algemeene geestdrift, die zij verwekte. z/Aller oogen stonden vol tranen," sprak hij. //De snikken nokten ons in de keel, en onze harten klopten hoorbaar. O 't was Maandagavond is te Delft een hevige brand ontstaan in een winkelhuis en pak huis in het Achterom; alles is uitgebrand; twee honden zijn in de vlammen omgeko men. 't Onheil is ontstaan door het om vallen van een petroleumlamp in 't pakhuis. Huis, inboedel en winkelgoederen waren verzekerd. Bij den in den avond van Vrijdag 13 Nov. jl.in de woning van D. Lems, aan de Hartmanslaan, n°. 39 te Rotterdam, door middel van braak gepleegdeu diefstal zijn ontvreemdongeveer f 800 aan bankbiljet ten van f 100, f 60, f40 en f25, munt biljetten van f 10 en een gouden tientje; ongeveer f150 aan rijksdaalders en guldens; en 21 stuks gouden en zilveren dames-siera den en benoodigdheden. Naar de N. It. Ct. verneemt, heeft Wilhelm Schombert, die zich in hechtenis bevindt, als vermoedelijke dader van den belangrijken diefstal met braakin den nacht van den I6den op den 17den Augustus ten huize van mevrouw de wed. Hotz, aan den Westersingel te Rotterdam, aan den rechter commissaris bekend dat hij de dader van dezen diefstal is. - De politie te Rotterdam is in het bezit gekomen van eenige gouden oorbellen, ringen, kettingen en zilveren horloges, waar schijnlijk afkomstig van een diefstal te Rot terdam of elders gepleegd. Op de werven voor de binnenlandsche scheepvaart is het niet minder treurig ge steld dan elders. Aan de Kinderdijkte Kapelle, Katendrecht, aan den IJsel enz. worden op de werven vele scheepstimmer lieden bedankt; zij, die aan het werk blij ven, werken halve dagen. Een dier fabrieken had verleden jaar om dezen tijd 80, thans 25 man aan het werk. L.l. Zondagavond zijn door middel van inbraak en inklimming in den winkel van den instrumentmaker L. in de Gierstraat te Haarlem, eenige dozijnen messen en scharen gestolen, eene waarde van f 60 vertegenwoordigende. Het is der politie gelukt het gestolene in beslag te nemen en den dief, genaamd Severinus Hendricus Sauterell, oud 21 jaren, die inmiddels naar Leiden was gevlucht, eene plaats in het huis van arrest aan te wijzen. omdat wij een heerlijk werk toejuichten, en dat werk was van een Franschman." En sprekende van de toenmalige opera zangers, werd hij niet moede hun lof te vermelden. Op den achtergrond eener beneden-loge verscholennam een onzichtbare toeschou wer alles op, wat er in de zaal gebeurde. Het was de graaf De Lasserre. Hij had zich het genoegen willen schenken zijn dochter in de opera te zien, zonder dat zij daarvan iets vermoedde. Uit de donkere loge, die hij uitgekozen had, kon zijn blik met ge mak tot achter in de loge van den eersten rang, waar Aurora en mevrouw Delorme spoedig haar plaatsen zouden gaan innemen doordringen. Het was uit overmaat van voorzichtigheid, dat de graaf een beneden loge voor zich alleen gehuurd had. Want sedert hij de kunst geleerd had om zich te grimeeren en naar goeddunken de kleur van zijn baard veranderde, kon hij zich overal vertoonen zonder veel gevaar te loopen van herkend te worden. Daar werd op eens vlak tegenover hem een loge geopenden hij zag een zeer prach tig gekleed jong meisje, dat hij leelijk vond. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1