BUITENLANDSCHE BERICHTEN. T&z m as ««c3 ash: - tarn A M r*r>- Omtrent den diefstal onder Heemstede, ten huize van den heer Münzebroek gepleegd, j deelt men mededat twee als heeren ge- kleede personen in den vroegen morgen van 3 November jl. zijn gezien, 'ieder met een zak op den rug, zich verwijderend in de richting van Haarlem. Vermoe lelijk hebben zij den diefstal gepleegd. De dieven hebben zich toegang tot 'het woonhuis verschaft door eene ruit uit te snijden, een gat te boren in de achter die ruit aanwezige blinden, en den ijzeren grendel, waarmede de luiken aan de binnenzijde gesloten waren, op te heffen en terzijde te brengen, niettegenstaande een in den gang aanwezige waakhond hevig al arm maakte. De bewoners hebben het des tijds niet gewaagd zich te vertoonen. Vrijdag zou te Sloterdijk een paartje in het huwelijk treden. Alles was voor de plechtigheid in gereedheid gebracht; doch op het laatste ongenblik kregen bruidegom en bruid verschil van meening over de quaestie: of de rijtuigen met een of twee paarden moesten bespannen zijn. Het verschil van openie werd een twist en de twist was oorzaak dat de huwelijksvoltrekking niet plaats vond. Naar wij vernemen, is gisterennacht in eene woning nabij den Laarderweg in braak en diefstal gepleegd. Men zegt, dat de gestolen som f200 bedraagt. Dat de daders dezelfde personen zijndie bij de heeren Langerhuizen en Kuhn inbraak pleeg den, is waarschijnlijk. Ook verneemt men dat het dezelfden zijn die zich Dinsdag onder Heemstede aan dezelfde misdaad schuldig maakten. (G. en Eemland.) Men schrijft aan het v. N. uit Nieuwediep: Aan het kon. instituut voor de marine alhier, zijn ongeregeldheden van bedeukelijken aard voorgevallenwelke zeker niet pleiten voor bet bestaan eener strenge tucht. Op zeer insubordinaire wijze toch hebben de adelborsten getracht (en het schijnt hun te zijn gelukt) de uitvoering eener pro- vooststraf, door den commandant aan een hunner kameraden opgelegd, feitelijk te ver hinderen. De bijzonderhedenwelke volgens de loopende geruchten, bij die gelegenheid zouden zijn voorgevallen, geven een zoo treu rig denkbeeld der aldaar heerschende disci pline, dat ik mij liever onthoud die nu reeds medetedeelendaar de verhalen, die in om- lo>p zijn, misschien niet van overdrijving zijn vrij te pleiten. Intusschen verdient het gebeurde ten zeerste de algemeene aandacht daar toch eene inrichting tot opleiding on zer zee-officieren de plaats iswaar dezen de strengste begrippen omtrent militaire tucht dienen te worden ingeprent. De stukrijder L. de D., die op 6 Sep tember jl. op den jachtopziener van Z. M' J. P. Deys geschoten en dien aan het hoofd verwond heeft, is bij vonnis van den krijgs raad schuldig verklaard aan het 1°. het jagen op Zondag en 2°. moedwillige verwonding, waardoor een beletsel van te werken van meer dan twintig dagen is veroorzaakt en te dier zake veroordeeld tot eene correc- tioneele gevangenisstraf van 2 jarente on dergaan in een jaar eenzame opsluiting en vooits f 10 boete of een dag eenzame op sluiting. De veroordeelde is in hooger beroep gekomen bij het hoog militair ge rechtshof. Men schrijft aan de Arnh. Ct.Men vindt toch overal ondoorgrondelijke dingen. Een jongmensch van goeden aanleg en ont wikkeling was sergeant bij de infanterie te Arnhem en door zijne superieuren zeer ge acht. Hij woonde geregeld den cursus bij en deedeeuige maanden geledenmet goed gevolg zijn examen voor den hoofdcursus. Alvorens nu zijne nieuwe bestemming te mogen volgen, moest hij opnieuw worden gekeurd en daarbij bleek het, dat hij door te sterk gymnastiseeren eene lichte breuk bekomen had, die, volgens de verklaring van den chef van den geneeskundigen dienst te Utrecht, vanzelf zou genezen, als hij zich slechts een half jaar onthield van bui tengewone lichaamsinspanning. Toch moest men hem afkeuren als toekomstig officier; doch wilde hij blijven dienen als gewoon ser geant, dan was daartegen geen bezwaar. Vermits dit laatste voor een beschaafd jong mensch niet bijzonder aantrekkelijk mag heeten, werd hij op 21-jarigen leeftijd plot seling uit zijne carrière gerukt. Hij, die dus ongeschikt werd bevonden om met de lichte wapendracht van officier te dienen, werd geschikt geacht om als sergeant eene zware wapendracht te blijven torsen. Hoewel nauwelijks eene maand ge leden 14 onderofficieren van de onderschei dene regimenten infanterie bij het koloniaal werfdepot gedetacheerd, met zeer zware straffen van daar naar hunne korpsen werden teruggezondenomdat zij zich schuldig had den gemaakt aan geldafpersingen hunner inferieurenzoo schijnt dit toch weinig indruk te hebben gemaakt op den sergeant K. P. W. R.van het 4de reg. bij genoemd depöt gedetacheerd daar hij zich, ondanks het gestelde voorbeeld, andermaal en bij her haling schuldig maakte aan dergelijke schan delijke praktijken. Als een gevolg van zijn gedrag is hij dan ook van zijn graad ontzet en ditmaal als soldaat naar zijn regiment teruggezonden. De zoon van H. N. te Zutfen, die onlangs aan het station aldaar door een snel trein werd overreden en daarbij beide bee- nen verloor, is overleden. Heden morgen is de spoorweglijn Sneek-Stavoren geopend. Ten 7.48 uur vertrokin tegenwoordigheid van vele be langstellenden en nieuwsgierigen, de eerste trein van Stavoren naar Leeuwarden. In enkele plaatsen, aan de nieuwe lijn gelegen, waren voor deze heugelijke gebeurtenis vlag gen uitgestoken. De burgemeester von Ooststellingwerf heeft Zaterdag een onderzoek ingesteld naar een te Haulerwijk vermoedelijk plaats gehad hebbenden kindermoord. De kapitein T. H., van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, had Vrijdag het ongeluk in de nabijheid dier garnizoensplaats van zijn paard te stortenaan de gevolgen waarvan hij nog denzelfden avond overleed. 's CKiVEDIIIAGË. Door Z. M. is benoemdtot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Assen, mr. A. Hilbingh ten Oever, advocaat en procureur te Assen. De luit. ter zee 2de kl. A. L. Boelen uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 12 November geen audiëntie verleenen. BELGIS. De minister van oorlog heeft de lezing van socialistische Belgische en Prausche bla den in de kazernes verboden. ESGELiKD. Het prooes tegen de heeren Stead (hoofdredacteur van de Pall Mall Gazelle), Booth (officier bij het verlossingsleger) Jacques en miss Jarret, allen aangeklaagd wegens ontvoering van de jeugdige Elisa Armstrong, is Zaterdag, den 12 den dag sedert het begin der terechtzittingen, ten einde gebracht. De jury sprak het schuldig uit over den heer Stead en miss Jarret; de heeren Booth en Jacques werden vrij gesproken. Het rechterlijk vonnis zal eerst worden geveld, nadat de jury haar oordeel zal hebben uitgesproken over een ander hoofdpunt uit de akte van beschuldiging, nl. het oneerbare onderzoekdat men Elisa Armstrong heeft doen ondergaanom een certificaat van kuischheid te verkrijgen. Volgens berichten uit Mandalay heeft koning Thebau, onmiddellijk na de ontvangst van het Britsche ultimatum, den minister raad bijeengeroepen en den volgenden dag de Erausche en Ilaliaansche consuls geraad pleegd, die hem aanraadden om de eischen van de Engelsche regeering in te willigen. Koning Thebau heeft verscheidene generaals ontboden en hun bevel gegeven om zich gereed te houden, daar men waarschijnlijk tot vijandelijkheden zcu overgaan. FKAKKRIJK. Het ministerie heeft den heer Grévy zijn ontslag aangebodendoch deze weigerde dit aan te nemen, omdat, volgens zijne meening, de tegenwoordige zarnenstelling van het kabinet in overeenstemming is met den toestand, die door de laatste verkiezin gen is in het leven geroepen. Tengevolge van deze weigering heeft het ministerie be sloten weder voor de kamers op te treden, zoodat uitsluitend de beide ministersdie niet als afgevaardigden werden herkozen, zullen worden vervangen. De Afrika-reiziger De Brazza heeft aan de regeering gemeld, dat hij de Fran- sche stations aan den Congo van levens middelen heeft voorzien, dat alles er rustig is, en hij naar Frankrijk terugkeert. Ter beoordeeling van den toestand in Tonkin verdient bij de van regeeringswege openbaar gemaakte telegrammen wellicht het volgende de aandacht, ontleend aan een brief in de Eébats, dd. 19 September door een tot het expeditie-corps behoorenden of ficier geschreven „De toestand wordt alleringewikkeldst. Niet alleen is geheel Annam in opstand, maar wij zijn er thans ook zeker van, dat de geheele streek der Roode-rivier bezet versterkt en ter dege van alles voorzien is. Drie of vier dagen geleden wilde een ka nonneerboot eene verkenning doen en voer op eenige kilometers afstands van Hong-Hoa de Roode-rivier op. Zij heeft met volle kracht den terugtocht moeten aannemen, in weerwil van hare draaikanonnenmet 3 dooden en 7 gekwetsten. Al de verster kingen in den omtrek van Tuyen-Quay zijn bezet; in één woord: het geheele gewest is in staat van tegenweer. Meer nog: eene bende van tusschen de zes- en zevenhonderd man is vóór vier dagen dorpen komen aan vallen en plunderen op 3j- kilometer van onze verschansingen. Wij hebben de wa penen moeten opvatten. Op onze aankomst zijn zij teruggetrokken, maar, ik verzeker het uzonder zich te haastenik heb hen op een afstand van 1200 of 1500 meters onder het heengaan nog vier dorpen in brand zien steken. Voor het overige had den wij in last, ons slechts te vertoonen en zonder volstrekte noodzakelijkheid niet te schieten. Ik heb op de plaats, waar zij hadden gevuurd, patroonhulzen opgeraapt van Remington-, Winchester- en Mauser- geweren. Ja, er is nog meer, en dit te midden van de delta: in de streek tusschen Haï-Dzuong, Bac-Ninh en Hanoï zijn de door ons aangestelde mandarijnen verjaagd en door andere vervangen, ondersteund door de benden, welke deze geheele streek bezet houden en den gouverneur van Bac-Ninh bedreigen. Wij benoemen eenen koning van Annam. Zeer fraai; maar men zou den reeds bestaanden koning moeten afschaffen, benevens de mandarijnen en vooral de troe pen, die hem erkennen, en dit juist kunnen wij niet. Nu, misschien zullen wij tegen het einde van den winter althans meester zijn van de delta." De Deensche kroonprins en kroon prinses zullen eene reis naar Italië maken en misschien ook Korfu en Athene be zoeken. Te Brest zijn een tiental gevallen van cholera voorgekomen. Een man werd ziek en stierf binnen eenige uren. Het Journal des Eébats bevat de vol gende dépêche van zijn correspondent te Pest „Zoo juist verneem ik uit goede bron dat Oostenrijk, op heimelijk aanstoken van Duitschland, geuegen zou zijn zich bij En geland en Frankrijk aan te sluiten, ten einde tot eene oplossing te geraken waarbij het fait accompli in Bulgarije, in welken vorm dan ook, kan worden gehandhaafd. Rusland zou dus geïsoleerd raken, want Italië zal zich ongetwijfeld voegen bij de meerderheid der mogendheden. Het motief voor deze door Duitschland ondersteunde houding van Oostenrijk zou gelegen zijn in de onmogelijkheid om anders tot een resultaat te komen. De mogend heden toch die op de conferentie zijn ver tegenwoordigd, zijn verdeeld in twee groepen, van drie tegen drie; Engeland, Frankrijk en Italië zijn geneigd tot een erkenning van de unie, terwijl de drie keizerrijken aandringen op herstel van den status quo ante. Aan den anderen kant zou Turkije zoowel het denkbeeld eener onttroning van vorst Alexander, als van dien» volledige onderwerping aan Rusland hebben verwor pen, omdat in beide gevallen de invloed van Rusland op de Bulgaarsche bevolking in zijn geheelen omvang zou worden her steld." Aan den Temps wordt uit Berlijn ge meld, dat de jongste 'broeder van vorst Alexander van Bulgarije, die als officier bij het Duitsche leger dient en zich thans te Sofia bevindt, van den Duitschen minister van oorlog bevel heeft ontvangen om on middellijk naar zijn corps terug te keeren. Dit bevel was echter door den „Bathenber- ger" met een aanvraag om ontslag beant woord. SPASJK Het huwelijk van prinses Eulalia, zus ter van koning Alfonso XII met den zoon van den hertog van Monpensier, is op 11 Februari vastgesteld. De koning neemt in beterschap toe. El Imparcial maakt de Duitsche nota van 19 October openbaar en het antwoord aan Spanje, waarbij de prioriteit van de be zetting van het eiland Yap door de Span jaarden geconstateerd wordt. De medestan ders van Zorilla ontkennen elke deelneming in het gebeurde te Carthagena en keuren de invrijheidstelling der gevangenen af. De toestand van maarschalk Serrano blijft zorgwekkend; het ijlen houdt aan. Donderdag zijn er in Spanje 39 cholera gevallen voorgekomen, waarvan llmetdoo- delijken afloop. DCITSCHLAND. Volgens eene dépêche aan de Köln. Zeitung heeft de Spaansche regeering den Engelschen gezant medegedeeld, dat zij aan de betrokken autoriteiten te Havannah A noodige instructiën heeft gegeven, om ha beslag ten laste van het Britsche consulai op te heffen. Tevens zou de Spaansch minister van buitenlandsche zaken aan d Engelsche regeering zijn leedwezen hebbe: te kennen gegeven, over de bekende handel wijze jegens den Britschen gezant te Madrid De nieuwe Belgische bierbelasting zi reeds den ln Januari 1886 in werking tre den. Volgens de Köln Zeitung staat zij wat den invoer van Duitsche bieren in Belgi betreft, vrij wel met eene verbodsbepalinj gelijk. Vooral Beiersch bier zal zeer zwu worden belast en in België voortaan oude de artikelen van weelde gerangschikt moetei worden. Onder de negen journalistendie dein dagen door de Boheeinsche regeering zj:, verbannen, bevindt zich, volgens de Fratiti Zeit., o. a. een Hollander. ACSTKALIE. Uit Melbourne wordt gemeld, ht volgens berichten uit Cooktown, de inboor lingen van Thursday-Iesland aldaar de tijdig hebben gebrachtdat alle leden van de a»j. rijkskundige expeditie van Sydney in| nabijheid van de Fly-rivier zijn vermoij Het bericht moet echter nog worden bevesti1 PER TELEGRAAF. CAIRO, 8 November. Mukhtar-pac is tot Turksch commissaris voor Egyp benoemd. De dag van zijn vertrek t Konstantinopel herwaarts is echter nog nii bepaald. LONDEN, 9 Nov. De Times meldtn Rangoon van den 8n Nov.: „Te Thayetmj is een stoomboot van Mandalay aangekonti medebrengende het antwoord van konii Thebaw op het ultimatum. Met zekerhei is niets bekendmaar men gelooft dat k antwoord ongunstig is." LONDEN, 9 Nov. De Standard mij uit Sofia van den 8n Nov.: „Dr. Strans is genoodzaakt geweest ontslag te nemi daar hij beschuldigd wordt van omkoop (Dr. Stransky is, sedert de omwenteling Oost-Rumelie, de vertegenwoordiger van m Alexander van Bulgarije in dit gewest.)" RANGOON, 9 Nov. Het antwoord ii koning Thebaw op het Engelsche ultimali gegeven, is in zeer vijandige termen" steld, voor zoover betreft de eisch vanii geland om de betrekking tusschen Birma de andere mogendheden te controleeren. koning zegt dat hij hierover eerst het a: deel van Duitschland, Frankrijk en Iti moet inwinnen. Het antwoord wordt als volkomen onvi doende beschouwd. De Engelsche troep zullen zoodra mogelijk de grenzen overtra ken. Vier regimenten zijn reeds op de stom booten ingescheept en varen de Irawaddyi KONSTANTINOPEL, 9 Nov. Tere» ferentiezitting van eergisteren hebben i gezanten slechts denkbeelden van algemeen aard medegedeeld. Er was sprake vail t den statu quo ante tot grondslag der di cussie te nemenmaar ten gevolge van i aanmerkingen door eenige gezanten gemaall werd het verkieslijker geacht het debat ui binnen een grens te beperken. Men gein intusschen dat de conferentie besluiten i den statu quo ante te herstellen. Ook men van meening dat, aangezien eeai mogendheden een voorbehoud hebben gestel de vraag of maatregelen van dwang genon» moeten worden niet tot een punt van l raadslaging zal worden gemaakt. PARIJS, 9 Nov. De regeering zal nu gen in de kamer geen enkele verklari: afleggenmaar eerst over eenige dagi wanneer de kamer geconstitueerd zal zijl. Vermoedelijk zal de Senator Loubet t minister van landbouw en de afgevaatdig Gomot tot minister van handel benoei worden. LAATSTE BERICHTEN. Op de voordracht ter vervulling de vacature-Grentzius, als kapelmeester I het 4de reg. inf. te Leiden, staat n°. 1 heer Mann, te 's Gravenhage, en n°. 5< onder-kapelmeester Oostelaar, te Leiden. Ten raadhuize te 's Hage werd hel door burg en weth. aanbesteedhet verlegg van de vaart langs de asch- en vuilnissl te "s Gravenhage, het dempen van eeni deelte der bestaande vaarthet graven eene haven door het terrein van dien s' en het bouwen van een walbekleeding. f minst was ingeschreven door den heer Key, te Rotterdam, voor f 14625. v hoogste inschrijving was van f 28250. I De oppasser, die met f200 vanj officier te 's Hage op den loop ging, i'J 3 maanden, en de dief van gouden ris

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2