BUITENLANDSCHE BERICHTEN. wc* isc u un <B£ k e: mm tr a* m w ces-verbaal opgemaakt, wegens het visschen in den Nieuwen Waterweg met een kuilnet. Thans blijkt nader, dat aan het ont- vangbureau van de Amsterdainsche kasver- eeniging een tekort van f 50000 is ontdekt. Onder de munten en penningen, welke door de firma G. Theod. Bom Zn. te Am sterdam binnenkoit zullen verkocht worden, komt voor de groote gouden medaille, door de staten-generaal toegekend aan de familie van den schout-bij-nacht Bentinck, gesneu veld in den zeeslag hij Doggersbank in 1784. Dit stuk heeft een gewicht van bijna 800 gram en eene goudswaarde van f 1200, en mag bijna als een uniek stuk worden be schouwd aangezien er slechts 2 bestaan waarvan het eerste in het bezit is der fa milie Zoutman, en het 2e aan den kapi- tein-ter-zee Van Binsbergen is toegekend welke laatste in bruikleen aan het rijk is afgestaan. A'. li. C.) Men schrijft aan het D. v. N. uit üiemen: Sedert Woensdag maalt het stoom werktuig van de firma Smulders, geholpen door den watermolen, [let water vermindert nu zichtbaar. Sommige achterhuizen aan Diemerbrug zijn weer vrij van water. De weg van Diemerbrug naar de halte van het Oosterspoor is voor voetgangers weer begaan baar. Nu is het terrein der overstrooming beter te overzien. Aangaande de brutale inbraak van Woensdag nacht in Zuid-Crailoo bij Naarden deelt het Ullad. nog de volgende bijzonder heden mede De heer Langerhuizen was nog niet te bed, toen de dieven het huis binnendron gen. Hij zat te lezen in zijne huiskamer, gelijkvloers gelegen met het salon aan de andere zijde van de vestibule, waar de in brekers toegang hadden gekregen, door een voudig met een beitel de glazen deur los te wringendie naar den tuin leidt. Af gaande op het geritsel dat hij hoorde, opende dc heer Langerhuizen de deur van het salon en daar zag hij bij het licht van drie kaarsen waaronder dat van eene vetkaars, die de dieven hadden meegebracht twee personen bezig met het opstapelen bij en buiten het raam van een aantal zilveren voorwerpen uit de opengebroken kasten in de kamer geno men. Van vele dier voorwerpen waren de waardeloozè gedeelten reeds losgerukt, van het kristal was alleen het zilver, van de kurken de zilveren doppen, van een pièce de milieu alléén 't zilver van 't voetstuk overgebleven. De personen waren gekleed als heeren en droegen hoeden. Een hunner had een vol gezicht en een rooden baard en zou door den heer Langerhuizen zeker wor den herkend. Wie der beide mannen schoot, kan door den gekwetste niet worden gezegd. Twee schoten werden gelost. Het eerste trof niet, de kogel is in den muur teruggevonden; op het gerucht van dit schot vluchtte een der dieven het raam uit, de ander loste, terwijl de heer Langerhuizen reeds om hulp riep en naar de vestibule snelde, om een of ander voorwerp tot tegenweer te halen, het tweede schotdat den heer L. boven den enkel trof, en door en door ging. Deze kogel is niet teruggevonden. Op het hulpgeroep van den heer Langer huizen schoot de huisknecht toe, die met zijn gezin eene bovenverdieping bewoont, en reeds ter ruste lag. Hij wilde den ge- kweste helpen, doch deze antwoordde„laat mij maar liggen neem een geweer en zet ze na, want ze zijn misschien in 't Museum" (de bekende kunstgalerij des heeren Langer huizen.) Inderdaad ging de huisknecht, spoedig ingehaald door den koetsierdie door een electrische schel was opgebeldgewapend het terrein van de woning onderzoeken, maar niemand werd gevonden. Wel meende zij aan de voetstappen te ziendat nog een derde persoon in de nabijheid moet zijn ge weest, Toch zullen zoowel de koetsier, als de huisknecht wellicht de dieven kunnen her kennen, omdat zij denzelfden avond met eene lantaarn uitgegaan, in de nabijheid der wo ning twee personen hadden ontmoet, die op de persoonsbeschrijving, door den heer L. gegeven, gelijken. Na den terugkeer der bedienden werd ge neeskundige hulp uit Naarden ontboden. De heer L. is nu onder behandeling van prof. Wurfbain en zijn toestand is niet zonder gevaar. In het salon waar de dieven deerlijk hebben huis gehouden, vond men een beitel, een sigarenpijpje en twee sigarenzakjes, een van een winkelier te Haarlem, en een van een winkelier te Rotterdam. Vermoedelijk heb ben de inbrekers enkele kleine voorwerpen meegenomen. Dezelfden nacht werd (zooals reeds gemeld is) ten huize van Kuhn, op den straatweg naar Naarden, ingebroken en voorwerpen van waarde, benevens ongeveer ƒ100 aan zilvergeld ontvreemd. De dieven lieten in de lade eene portefeuille met bank papier onopgemerkt. Bij den heer L. werden de dieven omstreeks middernacht ontdekt. Heden zullen wederom twee personen uit Amsterdam, die betrokken zijn in de ontvoeringszaak van de kinderen van den heer Hoekte Zutfen gehoord worden. De aanvaring der Slad Zutphen tegen de IJselbrug te Deventer is, blijkens de Zw. Ct., zonder ongelukken afgeloopen. De brug echter heeft over een lengte van twee brug- genschepen nog al geleden en men is druk in de weer om de schade te herstellen. Waar schijnlijk zullen er nog wel 4 h 5 dagen mee gemoeid zijn eer de communicatie weer geregeld kan plaats hebben. Met den markt dag was het heden voor velen een teleurstel ling, dat men met pont of aak moest wor den overgezet. De stoomboot Stad Zutphen, die tegen de brug gestooten heeft, bekwam betrekkelijk weinig schade. Dinsdagavond ontstond er brand in de vóór 1 jaar nieuw gebouwde katoen spinnerij der hh. Schlikker Söhne, te Schüttorf, nabij Ootmarsum. De weverij dier heerenkort daaraan gelegenis door de flinke werking der spuiten behouden ge bleven. Door dezen brand zijn 600 men- schen zonder werk. Men zegt, dat de brand ontstond door het droogloopen der machine. Het pand was voor 350,000 verzekerd. Donderdagavond ontstond brand in de werkplaats van den aannemer eener heeren boerderij te Harich. Gelukkig was de wind Z.waardoor het gedeeltelijk voltooide ge bouw niet door hel vuur werd aangetast. Aanzienlijk is echter de schade; ruim twin tig werklieden hebben al hun gereedschap verloren; eene groote hoeveelheid nieuw ge heel en gedeeltelijk verwerkt hout is verbrand. De oorzaak schijnt aan onvoorzichtigheid te moeten worden toegeschreven. De officier van justitie te Roermond eischte gisteren eene celstraf van 45 dagen en eene geldboete, tegen mr. D. uit Nij megen, die den 2en Sept. jl op eene drijf jacht te Reuver een drijver bij ongeluk doodschoot. Als verdediger was opgetreden mr. L. Geradts, die tot vrijspraak conclu deerde. De uitspraak zal den 12en dezer plaats hebben. 's GB1ÏEIH4CK Door Z. M. in aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat VV. Frije, van het koloniaal werfdepot, vergunning ver leend tot het dragen van het onderschei- dingsteeken 2de kl. voor den dienst bij de landweer in Duitschland. Door Z. M. is de commissaris van politie te Bergen op Zoom L. Lebeau tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie, en is aan 11. W. Greven, burgemeester van Doornspijk, ontheffing verleend van de ver plichting tot inwoning binnen die gemeente, ten einde tot 1 Mei 1886 te Elburg te kunnen wonen. De minister van justitie zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. KM GEL4.V D. Naar aanleiding van pogingen om de jury in het Armstrong-proces om te koo- pen, of althans om invloed op haar te oefe nen, heeft de voorzitter van het hof te Londen, Lopes, zich zeer gestreng uitge laten en men leidt hieruit af, dat den schuldigen een vervolging staat te wachten. Dit Ottawa wordt aan den Standard gemeld, dat het gerechtshof te Battleford op 5 dezer uitspraak deed in de zaak der gevangen genomen Indianen, betrokken bij den moord op volksplanters te Frog Lake. Zestien werden in vrijheid gesteld, 29 tot gevangenisstraf van verschillenden duur en elf tot de doodstraf door ophanging ver oordeeld. Aan de Standard wordt uit Tamatave bericht, dat de llovas voortgaan met het aanleggen van vestingwerken, waaruit de Franschen dagelijks beschoten worden. De Franschen hebben een persoon gedood, die ouder Engelands bescherming stond. Berichten uit Sofia ontvangen maken gewag van eene toenemende vijandelijke ge zindheid tusschen Rusland en Bulgarije. Laatstgenoemde beschuldigt Rusland, dat het de anti-dynastische woelingen in Bul garije aanstookt. Vier geheime Russische agenten werden gearresteerd. Men ver wachtte eene nieuwe omwenteling. In Servië moet, volgens den Weener correspondent van den Standard, groote woeling heerschen, uitgelokt door de partij welke "ikarogeorgewics begunstigt. Eergis teren zouden te Belgrado verscheidene per sonen, onder welke zestien studenten en dagbladschrijvers, in hechtenis zijn genomen. ERAMKRIJ K. Mme Ratazzi en de aannemers Labru- gière en Fresnel zijn elk tot 3 maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete veroor deeld, wegens poging tot omkooping van den voorzitter van den Parijschen gemeen teraad Michelin. SPAX J K. De jongste zuster van koning Alfonso de infante Eulalia, zal met Don Antonio, den zoon van den hertog De Montpensier trouwen; koning Alfonso gaat eenigen tijd te San Lucar, bij Sevilla, op het kasteel van den hertog De Montpensier, logeeren. Don Antonio is eerst negentien, de in fante Eulalia reeds een-en-twintig jaar ond. Men had in Spanje zeer gaarne gezien, dat zij met den kroonprins van Portugal ge trouwd was. Maarschalk Serrano, die sedert eenigen tijd ziek was, bevindt zich in zóó gevaar lijken toestand, dat hij de laatste H1I. Sa cramenten beeft ontvangen. DCITSCHLAXD. Pruisen stelt in den Bondsraad eene verandering der drukperswet voor, in dien zin, dat de verjaring van persdelicten zou opgeschort worden, ingeval de dader onbe kend is of zich buiten het bereik der Duitsche justitie bevindt, mits gedurende den ver jaringstermijn (zes maanden) een gerechte lijke vervolging tegen hem wordt ingesteld. Tevens wil Pruisen dezen verjaringstermijn in bijzondere gevallen verlengen. Prins llohenlohe heeft te Straatsburg zijn intocht als stadhouder van Elzas-Lotha- ringen gedaan. Alle vereenigingen vormden den stoet, die voor zijne ontvangst in ge reedheid gebracht was, tot de club der ve- locipedistendie der hengelaars en der boek- verkoopersbedienden. Er was een wagen der Muzen en een schip van de roei- en zeilvereeniging. Des avonds was er serenade; de orde werd niet gestoord. In de Carolinen-quaestie heeft zich een nieuw incident voorgedaan, dat de zaak nog wel meer verwikkelen kan. Een huis te Hamburg heeft uit Hong-Kong bericht ontvangen, dat een Amerikaan, Holcombe genaamd, op de Carolineu-eilanden twee inlanders vermoord heeft, en toen zelf door de inboorlingen gedood is. De Noord-Ameri- kaansche generaal Davis zou nu een oorlogs schip naar de Carolinen zenden om de inwoners te straffen. R CR KM IE. De heer Campineominister van bui- tenlandsche zaken, heeft zijn ontslag inge diend. De minister-president (de heer Bratiano) zal voorloopig in de vacature voorzien. AHKRIKA. Volgens de New-York Herald is het reeds een uitgemaakte zaak, dat de terechtstel ling van Louis Riel niet zal plaats vinden. Evenwel is te Mout-real nog niets officieel van de plannen der Canadeesche regeering ten opzichte van den leider der opstandelin gen bekend. PER TELEGRAAF. PARIJS, 7 Nov. De muntconferentie werd gisteren door Frankrijk, Italië, Zwit serland en Griekenland onderteekend. ATHENE, 6 Nov. De kamer heeft het ontwerp van wet tot het sluiten van eene leening aangenomen. De heer Trikupis wees op de noodzakelijkheid nieuwe belas tingen uit te schrijventen einde te kunnen voldoen aan de verplichtingen welke deze groote leening den lande oplegt. De heer Delyannis verklaarde dat hij weldra nieuwe financieele maatregelen aan het oordeel der kamer zal onderwerpen. WEENEN, 7 Nov. De Wiener Zeitung meldt dat de keizer aan den heer Conrad op zijn verzoek ontslag verleend heeft als minister van openbaar onderwijs, en hem, onder toekenning van het Grootkruis van de Leopoldsordetot levenslang lid van het heerenhuis benoemd heeft. In plaats van den heer Conrad is de hofraad Gautsche directeur der Oostersche akademie, tot minister van eeredienst en openbaar onder wijs benoemd. LAATSTE BERICHTEM. Gisteren avond, ongeveer 12 ure, viel de bij de politie bekende H. B. uit zijn bootje in den N. Rijn te Leidendoch werd daaruit gered door eenige burgers. Een agent van politie nam hem mede naar het bureau, waarna spoedig bleek dat hij zich aan dief stal van hout had schuldig gemaakt; daar het gestolene in het schuitje werd gevonden. Proces verbaal is op gemaakt, terwijl H. B. ter beschikking van de justitie is gesteld. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden C. M., uit 'sHage, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis met buitenbraak en iuklimming te Leiden en van poging tot diefstal onder gelijke om- standigheden te Rotterdam, ter zake van het eerste feit veroordeeld tot 7 jaren tucht, huisstraf, maar bij gebrek aan bewijs, ten opzichte van het andere feit, vrijgesproken. Z. D. H. de prins Von Wied zal morgenvoormiddag naar Duitschland terug- keeren. Tijdens zijn verblijf in de residentie heeft de vorst een gedeelte van het paleis in het Korte Voorhout betrokken. Uit Neerlangbroek meldt men, dat de toestand van graaf Van Lynden van Sandenburg voortdurend zorgwekkender wordt. -Men schrijft aan het D. v. N. betref, fende de inbraken bij Naarden nog het vol gende: Het onderzoek door de justitie wordt ijve rig voortgezet. Gisteren zijn twee verdachte kerels te Hilversum gearresteerd, die men nu met den heer Langerhuizen zal confron- teeren. De officier van justitie heeft een onderzoek in loco gehouden. De toestand van den heer Langerhuizen is intusschen vrij zorgwekkend; het scheenbeen is gedeelte lijk verbrijzeld. De brutaliteit der booswichten greust aan het ongeloofelij ke. De heer L. was nog op, hij hoorde gestommel in het naburig vertrek en toen hij dit binnentrad, loste een der schelmen eeu schot, a bout portant daarna een tweede; het eerste bericht, dat melding maakte van een paar schoten door den heer L. gelost is onjuist. Dat er bij sommigen vrij wat ontsteltenis heerscht is zeer begrijpelijk, vooral voor eenige alleen wonende dames is het verblijf op hare landhuizen niet heel aangenaam meer. Het gerucht loopt, dat de heer Kuhn een paar uur lang de inbrekers hun arbeid heeft- hooren verrichten, doch dat hijbij gebrek aan een wapen zijn geladen ge weren stonden in het kantoor, dat het tooneel van het misdrijf was zich niet waagde te vertoonen, een voorzorg, dis nu, na den aanval op Craailo, lang niet kwaad is gebleken. Hedenmorgen is te Gouda een dertig jarig manzoon eener weduwetoen hij nasi de kerk ging, in het water geloopen en ver dronken. Zijn lijk werd kort daarna opge haald. Vrijdag had te Arnhem een treurig voorval plaats. Twee kinderen, een van 6 en een van 4 jaar, waren aan de Rijnkade aan het spelen, doch eensklaps waren zij spoorloos verdwenen. Nadat de ongeruste ouders een geruimen tijd naar hunne kin deren hadden gezocht, vond men ze beiden onder zakken, waar zij al spelende moeten zijn ondergeraakt, bedolven. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen, doch men kon den dood slechts constateeren. Gistermiddag viel de heer B. te Utrecht, terwijl hij aan het collecteeren was en daar voor ook een trap van de Oude Gracht naar de Werf moest afloopen, naar beneden in het water. Hij werd gered, doch in verband met zijn ouderdom, vreest men voor zijn leven. Wat waarde de stadseigendommen te Chicago bezitten, kan men daaruit afleiden, dat een stuk grond van 33 J bij 78 voet van Wabash Avenue, tusschen de Van Buren en Congress straten, onlangs verkocht werd voor /118,000. De uitspraak in strafzaken voor het kan tongerecht van heden zal Maandag worden medegedeeld. SCHOOL- KM KERKMIEUWS. Voor de acte als onderwijzer werden gisteren te 's Ilage geëxamineerd 8 candidaten. Toegelaten werden de bh.: K. Van den Berg, uit GoudaF. A. N. Dikkenberguit Nieuw Helvoet; W. F. A. Leeman, H. W. J. Daniels en J. W. Ratte, allen van Rot terdam, J. Verhoog, uit Berg-Ambacht,et R. J. L. Speet, uit Oudenhoorn. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft in zijne vergadering van 1 November 11., in plaats van den heer l Overmanbenoemd tot secretaris der Synodt, gekozen tot lid van 't provinciaal college v» toezicht op het beheer der kerkelijke gen- deren en fondsen van de Hervormde gemeen" in Zuid-Holland, Ds. W. Zégers, prediW te Gorinchem. Tot secundus secretaris tl 'tprov. kerkbestuur van Z.-Holland, wei

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2