BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. - si m.z k w-c as u at /m iw nr. dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 180 kinderen, waaronder 6 levenloos aangegevenoverleden 82 personenen wel beneden 1 jaar 24, 15 jaren 11, 514 jaren 4, 1420 jaren 4, 2050 jaren 12, 5065 jaren 8, 65 tot 80 jaren 14, bo ven 80 jaren 5. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: lichaamszwakte, tering 18, klierziekte, rhachitis, syphiiis2, kan ker 2 aanhoudende koorts- 2roodvonk 2, stuipen, trismus, epilepsie 5, apoplexie 1hersenziektenkrankzinnigheid 6rugge- inergslijdenparalysis 2, keel-en longtering, bloedspuwing 6, Croup 1 acute ziekten der ademhalingsorganen 8chron. ziekten der ademhalingsorganen 7hart- en vaatziekt. rheum, arthrit. 1, Angina, diptherina 3, Cholera, nostras 1, acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 4, cluon. ziekten der spijs verteringswerktuigen 4, ziekten d. organa urogenitalia 5, ziekten van het kraambed 1 gewelddadige dood 1. Het bestuur van de afdeeling Leiden der Ned. Pensioenvereeniging voor werklie den bestaat thans uit de heerenAdr. J. Van Achterberg, J. II. Donner, mr. H. B. Greven, C. H. Kouw, W. A. Van Lith, dr. W. Rutgers van der Loeff en F. De Stoppelaar. Binnen niet langen tijd wordt hier ter stede een agentschap van het fonds geves tigd en geregeld zitting gehouden tot het verstrekken van inlichtingen en het ontvan gen van stortingen. Een bedroevend verschijnsel is het toch werkelijk dat het Leidsch publiek niet zoo veel kunstgevoel schijnt te bezitten, om zonder buitengewone reclame zich naar eene bescheiden tnuziek-uitvoering te begeven, alwaar een toonkunstenaar optreedt, die met eere onder de eerste pianisten van ons land mag worden gerangschikt. De meeste muziekliefhebbers zullen dan ook niet eens dadelijk begrijpen dat hier sprake is van de piano-voordracht, gisteren avond door den heer C. Wirtz gegeven, aangezien zij hoogstwaarschijnlijk nog wel geheel onder den indruk zullen verkeeren, welke de /Trompeter von Sackingen" op hen heeft gemaakt en natuurlijk was het pu bliek in grooten getale bij de opvoering van dit /verheven kunstwerk" vereenigd. Naar eene soiróe-musicale van den heer Wirtz, die van het begin tot het eind kunstware, degelijke kunst te genieten gaf, gaat even wel niemand. Zijn onze zoogenaamde mu ziekliefhebbers daarvoor misschien niet be vattelijk genoeg? 't Is best mogelijk! In elk geval is het schande voor ons pu bliek, dat de Nutszaal zóó slecht bezet was. Om elk nummer van het programma in het bizonder te bespreken is eigenlijk overbodig. De heer Wirtz speelde compo- sitiën van Brahms, Bach, Schumann Grieg, Scarlatti enz. (de overgangen der verschil lende nummers waren nog al schreeuwend, waarom niet in Chronologische volgorde?) op bijna volmaakte wijze. De Sonate van Brahms is als compositie moeielijk te be- oordeelen, tenminste kan bij de eerste ken nismaking onmogelijk een bepaald oordeel worden uitgesproken, wel bevat zij tal van schoone intredingsmelodiën, doch deze gaan spoedig in veel duisters verloren. De overige nummers zijn allen min of meer bekend. De wijze, waarop ze met volmaakte techniek, schoone toontrekking (die op een instrument van molliger toon nog schooner zou zijn uitgekomen) en fijne nuanceering werden voorgedragen, dwingt waarlijk tot oprechte bewondering en vereering van den kunstenaar, die ze met het grootste gemak en den meesten eenvoud voordroeg. Oprechte hulde komt den heer Wirtz toe, maar onze /kunstvrienden" daarentegen doch neen, 'tis beter daarover gezwegen, hoe weinigen mogen in waarheid op dien naam eigenlijk aanspraak maken! H.. - Met het oog op het feit, dat in 's lands kas een aantal millioenen van tijd tot tijd ongebruikt en renteloos blijft liggen wordt het door de regeering wenschelijk geacht de overgroote sommen die zich bij voortduring in 's rijks schatkist bevinden, zooveel mogelijk productief te maken. Daar om heeft zij in een wetsontwerp aan de tweede kamer voorgesteld het ter leen ver strekken van gelden tegen zakelijke zeker heid. De hoofdbepaling van dit voorstel strekt den minister van financien te mach tigen omwanneer de stand van 's rijks schatkist dit mogelijk maakt; schatkistpro- messcnschatkistbiljetten en door een der departementen van algemeen bestuur geac cepteerde wissels te disconteerengelden aan gemeenten ter leen te verstrekken; gelden telkens voor niet langer dan drie maanden tegen voldoend onderpand in beleening te geven. Die vervroegde betaling en dat ter leen en in beleening geven geschieden te Amsterdam ten kantore van den agent van het ministerie van financiën. Als onderpand voor de in beleening gegeven gelden wor den alleen aangenomen solide fondsen ter beurse te Amsterdam verhandelbaar en door den minister van financien daaraan aan te wijzen. De minister van financiën verwacht van die wiize van het ter leen verstrekken van geld financieele voordeelen, aannemende dat er in 1886 een gemiddeld bedrag van min stens 5 millioen gulden gedurende een half jaar ter leen kan uitgezet worden. Bij tijdige aanneming van het vooistel zullen 's rijks inkomsten tot 1 April 1889 met enkele ton nen gouds versterkt kunnen worden. Door het curatorium der Thorkecke- stichting zijn aan het rijk ter plaatsing in de bibliotheek der rijks-universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden eene belangrijke verzameling van werken op het gebied der rechtsgeleerdheid en der staathuishoudkunde. Aan de schenkers is de dank der regeering betuigd. Op het verzoek van Jeanne Lorette, om haar straftijd in de Haagsehe gevange nis te mogen ondergaan, is thans ook af wijzend beschikt. Binnen enkele dagen zal zij nu naar de gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes, te Montfoort worden overgebracht. -Omtrent de aanhouding van Rijssel- berghe in Londenschrijft men aan het N. v. d. I). van daar: Van Rijsselberghe heeft zich hier ruim vijf weken opgehouden en woonde al dien tijd ten huize van Henry Hubert Antink, n° 22 Bracy Street, Thorp- dale Road, Homsy Road. N. Deze persoon telegrapheerde Donderdag naar Scotland Yard, dat Rijsselberghe dien morgen onder ver dachte omstandigheden zijn huis had ver laten bij zich hebbende twee koffers en een hazewindhond, zich waarschijnlijk naar het Yorkstation, King's Cross, had begeven, en een uit Den Haag ontsnapte gevangpne was. De directeur van Scotland Yard seinde terug, dat men niets van hem wist, maar hem in het oog zou houdeu, gaf order hem gade te slaan, en stelde zich met het Neder- landsche consulaat in verbinding. Jhr. May, als waarnemend gezant (graaf Van By landt keert eerst deze week van zijn verlof terug) telegrapheerde naar het ministerie van bui- tenlandsche zaken in Den Haag, en het duurde niet lang of er was telegraphische aanvrage tot uitlevering van den ontsnapte. Deze was intusschen door detectives op de hielen gevolgd, en werd dadelijk na ont vangst van de aanvrage tot uitlevering door den inspecteur Greehaui van Scotland Yard gearresteerd. Hij werd voorloopig in Bow- street opgesloten en is gisterenmorgen naar de Clerkenwell gevangenis overgebracht. Donderdag of Vrijdag komt hij in Bowstreet voor, maar er is natuurlijk geen twijfel aan, of de rechter zal in zijne uitlevering toestemmen, want het feit, waarom hij in Nederland veroordeeld was, was meer dan eenvoudige diefstal. In het laatste geval zou hij niet kunnen worden uitgeleverd. Bij de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft zijn voor het studiejaar 1885-86 tot dusverre ingeschreven 77 studenten. Gisteren werd bij het opmaken der boeken op het kantoor eener financieele instelling te Amsterdam een tekort van 50000 ontdekt. Hoewel door de chefs niet aan diefstal, maar aan de mogelijkheid eener verkeerde boeking wordt gedacht, is, met het oog op mogelijke en raadzame voor zorgen, de politie met het feit in kennis gesteld. D.v.N In een der hotels te Amsterdam leg den de agenten van den recherche-dienst gisterenmorgen de hand op een Engelsch- man, reeds eenige dagen in dat hotel ge logeerd „en grande seigneur", zich naast fijne schotels de fijnste wijnen doende voor dienen, zonder in het bezit te zijn van geld of goed, zoodat hij hoogstwaarschijnlijk als een landlooper over de grenzen zal worden gezet. In eene ammoniakfabriek te Amsterdam heeft een werkman, door het springen van een distilleerketel, zware brandwonden be komen. De ougelukkige overleed gisteren- ochtend in het buiten-gasthuis. De Gooische tram uit Amsterdam kwam gisteren in de Watergraafsmeer nabij de Kruislaan in aanraking met eene doove vrouw, die plotseling van een boerenerf kwam aanloopen. Beide beenen werden haar afgereden. Zij stierf onmiddellijk. Aan de oud-studenten der Utrechtsche hoogeschool is eene circulaire gezonden, on derteekend door een groot aantal personen, over het geheele land verspreid, die aan ge noemde hoogeschool hunne academische op leiding genoten. Daarin wordt voorgesteld door de aanbiediug van een huldeblijk van blijvenden aard, bij gelegenheid van het 250-jarig bestaanuiting te geven aan de gevoelens, die zij steeds voor de hoogeschool hebben gekoesterd. Men wil de feestgave zooveel mogelijk een algemeen karakter doen dragen. Toezegging van bijdragen, waarover in den aanvang van het volgend jaar zal beschikt worden, heeft plaats aan het adres van den secretaris der commissie, mr. W. H. J. Roijaards, te Utrecht. Zaterdag middag is op de begraaf plaats te Dieren, op bevel der justitie uit Arnhem, het lijk opgegraven van zekeren K., die sedert eenige weken uit het huis van arrest te Leeuwarden ontslagen was De ge ruchten omtrent zijnen plotselingen dood schijnen daartoe aanleiding gegeven te heb ben. Naar men verneemt zijn de benoo- digde deelen van dit lijk, om voor een on derzoek te dienenmede naar Arnhem genomenzoodat er vooralsnog niets naders aangaande deze zaak bekend is. Tevens heeft er een voorloopig onderhoud met de huisgenooten plaats gehad. In zijne jongste vergadering heeft de raad van Oostdongeradeel beslotende straat verlichting van wege de gemeente af te schaffen. Op de sectie Einsterwolde-Winschoten van de stoomtram Oldambt-Pekela derail leerde gisteren een trein, die met drie volle wagens van Winschoten terugkeerde. De locomotief viel met een goederenwagen in de sloot, terwijl de personenwagens in de rails bleven staan. De machinist en de jongen, die op de locomotief stonden, hebbeu deer lijke brandwonden gekregen en zijn naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Naar de Goesche Cour. verneemt, is aan de koffiehuishouders op Noord-Beveland door den rijks-ontvanger kennis gegeven, dat zij zich van een patent moeten voorzien om met den verkoop van sigaren aan hunne bezoekers te mogen voortgaan. EltlGELAIIl. Aan de Times wordt uit Rangoon ge meld, dat de regeering van Birinah tijd zoekt te winnen, maar zelfs ook als haar antwoord op het Engelsche ultimatum niet ongunstig zal luiden, dan zal de landvoogd in Engelsch Birmah eene troepenmacht van 1000 man onder kolonel Sladen, vergezeld van gewapende stoombooten naar Mandalay zenden. Kolonel Sladen zal eene versterkte positie bezetten, eene audiëntie bij den koning, doch zonder vernederende formali teiten voor dezen, afdwingen, alsmede ver dere voorwaarden voorschrijven waartoe de slechting der grensforten, de afdanking van de tegen Engeland gezinde ministers en eene vermindering van het leger tot op 5000 man belmoren. De Indische troepen, die uitSoeakim te Bombay terugkeerden, werden daar schit terend ontvangen. De bewoners der stad hadden gelden bijeengebracht om de dappe ren te onthalen. De Standard verneemt uit Kopenha gen, dat bij koninklijk besluit beperkende bepalingen zijn vastgesteld ten opzichte van de persvrijheid en het houden van openbare redevoeringen. Ook zijn de vrije invoer en verkoop van wapenen verboden. FRANKRIJK. De Lesseps is bij De Preycinet ge weest en heeft Mariotti's verhaal, wat be treft de verleiding en den dood van zijne dochter, bevestigd. Mej. Mariotti werd, toen hij te Panama ziek werd en zij alleen was, door een paar heeren, die in hetzelfde huis woonden, dronken gemaakt en in een rijtuig weggevoerd. Drie dagen later stierf zij. De zaak werd gesmoord, maar de arme vader nam daar natuurlijk geen ge noegen mede. Men weet het overige. Vreemd is hetdat het onder een republiek zooveel moeite kost recht te krijgen. Volgens de Figaro zijn tot hiertoe door Tongkin verslonden 332.233.006 fr. en meer dan 12000 man. Uit Weenen wordt aan den Temps getelegrafeerd: In de vooloopige bijeenkomst, door de gezanten van de groote mogendhe den, te Constantinopel ten huize van graaf Corti gehoudenheeft de vertegenwoordiger van Engeland, Sir Edward White gesproken legen het herstel van den status quo ante en partij getrokken voor den vorst van Bulgarije. De Eransche gezant, de markies de Noailles, heeft de noodzakelijkheid doen uitkomen om aan de Bulgaren eenige con- cessiën te doen, ten einde op die wijZ! rust en de orde in den Balkan te handl ven. Graaf Corti, de Italiaansche geZa. heeft verklaarddat ook hem dergelj concessiën nuttig en wenschelijk voorkj men; zijne regeering was echter bereid, genoegen te nemen met de voorstellen door de drie keizerrijken zouden wónt gedaan. 8 F A N J K. Admiraal Topete, een van de bol aanleggers der revolutie van 1868, ij Madrid overleden in den leeftijd van 65 j, Zeer jong in dienst getreden, was hij spoedig een der beste Spaansche zeecfficieri In 1365 voerde hij bevel over het te» Chili uitgezonden smaldeel, onderschei) zich door zijn dapperheid bij den aai» op Callao en werd toen zwaar gewond. 1868 was hij schoul-bij-nacht en slee in de baai van Cadix de geheele Spaanse vloot in de revolutionaire beweging mej Hij maakte als minister van marine deel, van het voorloopig bewind en bekleedi dezelfde portefeuille onder koning Amade en onder het bewind van maarschalk Seri»; OIJITSCHLAKD. Prins Von Hohenlohe, de nieq stadhouder van Elzas-Lotharingen vrq Donderdag te Straatsburg verwacht, gehuldigd te worden. Des avonds zal d het corps studenten een fakkel-optocht zijner eere gehouden worden. BILeARME Het hoofd der voorloopige regeer» in Oost-Roemelië, dr. Stransky, is naar Suf vertrokken, waar hij, volgens sommige k richten, als minister van binnenlandsck zaken zal optreden. Volgens inlicht»™ uit andere bron, is de heer Stransky tai de Bulgaarsche hoofstad getrokken en vorst Alexander naar Philippopel, omdat de eerste het best geschikt is, om der Bulgaarsche regeering over de Oost-Rcemelische zaln inlichtingen te geven, terwijl de tweedei aangewezen persoon is, om de orde in Ons Ruemelië te handhaven. Onder de curiositeiten van den BalL behoort ook het Bulgaarsche-amazonenkoipl Het bestaat uit slechts twaalf dames,4i» gezamenlijk 365 jaar tellen en slechts ut een cavalleriesabel gewapend zijn. Zij mil als mannen te paard; haar kostuum bal uit een kolbak, een jakje, een ruimers» pantalon en geborduurde kousen; een rooè sjerp is op sierlijke wijze om de heupen^ drapeerd. De aanvoerster, Raïna, reedbj de gevangenneming van den gouvenw, Gavril-pacha, naast diens rijtuig, zwaaidek sabel boven zijn hoofd, en riep de verceti- ging van Bulgarije en Oost-Roemelië uit. AMERIKA. Ferdinand Ward, de directeur dei marine-bank te New-York, is tot tienjaia dwangarbeid veroordeeld en naar de cel li Sing-Sing overgebracht. Hij zal gebruik worden bij het herstellen en oppoetsen dt verwarmingstoestellen. Wanneer zijn gedrag niets te wensclien laat, kan zijn strafliji met 3^ jaar verminderd worden, maartt zijn nog andere klachten tegen hem inga bracht, zoodat van deze vergunning m geen gebruik zal gemaakt worden. Het vonnis van den rechter Barrett luiddi aldus: Ferdinand Ward, gij hebt gedurenJt het geheel proces een zekere onverschillig heid betoont, waaruit nu blijkt dat gij geel berouw hebt. Ik heb geen enkel spoor vu leedwezen bij u opgemerkt over uwe handelin gen waardoor gij zooveel onschuldige met schen tot armoede en ellende hebt gebracht.Oj hebt zeker meer gedaan dan iemand anders ou het vertrouwen op eerlijkheid en het goeli vertrouwen in handelszaken te schokken Niettemin blijft gij even ongevoelig. Hel zou dus vruchtelooze moeite zijn, waoneei ik uw berouw trachtte op te wekken ei daarom bepaal ik mij tot het voorlezen van de uitspraak van het hof, dat u tot een verblijf van tien jaren met harden arbeid de staatsgevangenis heeft veroordeeld." PER TELEGRAAF. LONDEN, 4 Nov. De Times ontvangt bericht uit Nisch dat er niets bijzonders i voorgevallenmaar dat de koning zeer was schijnlijk morgen of overmorgen naar Pit zal vertrekken. LONDEN, 4 Nov. De Standard m neemt uit Nisch dat koning Milan u's Pirot is vertrokken. De bevelhebbers nl alle afdeelingen hebben bevel ontvangen «1 offensief op te treden. De Servische troep® zullen waarschijnlijk morgen de Bulgaarse» grens overschrijden. Er is bericht gekou» dat de Bulgaren het dorp Klissura Sel««l in het district Tru binnentrekken.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2