.y-4 tss? m ss e! i u sam .-m m tt. tegen 71 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Alleen in den nacht van 6 op 7 October viel 43 mM. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft de rechtbank te Arnhem, naeendrie- daagsch onderzoek van de zaak mevrouw Bulkley-Kloppers, besloten, haar te verwij zen naar het hof te Arnhem. Ook raej. Schlingemann zal zich moeten verantwoor den. De poging tot ontvoering van min derjarige kinderen is als uitgangspunt voor de beschuldiging genomen. (17. D.) Te Sneek zijn 14 personen gedag vaard waaronder verscheidene vrouwen om te verschijnen voor de rechtbank Ie Leeu warden, beschuldigd van medeplichtig te zijn aan den opstand op Dinsdag 13 Oc tober jl. In de Zaterdag te Groningen gehouden algemeene vergadering van het „Nederl. Schaatsenrijdersbond," zijn herkozen tot voorzitter, de heer mr. J. Waller, te Am sterdam, tot secretaris de heer mr. J. Van Buttingha Wichers, te Leiden, en tot be stuurslid, de heer H. J. Diephuis, te Gro ningen. Voorts is besloten aan de tot het bond toegetreden ijsvereeniging, welke het eerst daartoe aanvrage doet, voor eene hardrij derij op schaatsen op de baan van 1600 m, als prijs eene gouden medaille toe te kennen, ter waarde vau f 100. 's (;H,tTlï\lt l<,E. Door Z. M. isjhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, eervol ontslagen minister van buitenlandsche zakenbenoemd tot minister van staat. Door Z. M. is K. Blom benoemd tot burgemeester der gemeente Warmenhuizen en is goedgekeurd dat de burgemeester van Waspik, F. Kamp Az.is benoemd tot waarnemend secretaris dier gemeente, en dat aan den burgemeester van 'i'ongelre, P. Van de Kerkhof!', op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Voorts aan jhr. mr. D. G. Van Teylingen, te Mid delburg, als schoolopziener in het arrondis sement Middelburg, en aan mr. A. J. Roi- jaards, te Utrecht, als schoolopziener in het arrondissement IJselstein, en is pensioen verleend, ten laste van den staat, tot een bedrag van f2134 'sjaars, aan den eervol uit zijne betrekking ontslagen hoogleeraar, hoofd van onderwijs in de letterkunde aan de koninklijke militaire academie, dr. J. J. De Hollander. Door Z. M. zijn bij het leger in Ned.- Indië benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. de voor dat leger opgeleide mili taire studenten (artsen), N. Ypes en H. J. De Voogt, en is de officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht W. Meyboom, be vorderd tot officier van gezondheid 1ste kl. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ENCiËLAJID. Aan de Standard wordt uit Teheran gemeld, dat de Shall geweigerd heeft eene Engelsche karavaan voor de Britsche grens- commissie door Perzisch gebied te laten trekken; deze moet daarom een omweg maken. FK AIVKRIJK. De Freycinet's moordenaar heet niet Matteï, maar Mariotti, hij is 57 jaren oud en Corsikaan van geboorte. Hij verklaarde, dat hij opzichter bij de Panama-maatschappij was. Zijn 23-jarige dochter werd door een ambtenaar dier maatschappij vermoord en men weigerde hem recht te verschaffen, ja men joeg hem weg. In Frankrijk teruggekeerd, trachtte hij recht te verkrijgen, maar te ver geefs. Hij werd bode bij de Agence Havas, maar werd ziek en naar het hospitaal ver zonden. Daardoor verloor hij zijn betrekking. Intusschen trachtte hij nog altijd wraak te nemen op den moordenaar van zijn dochter en schreef wel tienmalen aan het ministerie van buitenlandsche zaken, maar hij kreeg geen antwoord. Ten slotte besloot hij op De Frevcinet te schieten, niet met de bedoeling hem te treffen dat blijkt uit alles vol doende maar om de aandacht op zich te vestigen. Mariolti's kamer, rue de Vaugirard, getuigde van de ellende waarin de bewoner verkeerde. Hij verwoonde 150 frs. per jaar en gaf in den laatsten tijd nauwelijks 3 of 4 stuivers dagelijks uit voor voedsel. Onder de papieren die men vond was een soort van dagboek. In een album was het portret van zijn dochter, een zeer mooi meisje; een hooggeplaatst ambtenaar der Panama-maat schappij had baar eerst verleid en daarna vergiftigd, zegt Mariotti. De ongelukkige beeft Lagucrre tot advocaat gekozen. Wan neer het werkelijk blijkt dat zijn schot De Freycinet onmogelijk had kunnen raken, zal hij er afkomen met een boete van 25 frs. wegens het dragen van verboden wapens. Voor het monument voor Courbet is 140.000 fr. ingekomen. De koningin van Denemarken heeft van Parijs de terugreis naar Denemarken over Brussel aanvaard. De ex-keizerin Eugenie is naar Engeland teruggekeerd. Bras c: ii i. A o. Uit Brunswijk wordt gemelddat de nieuwe prins-regent gisteren aldaar zijn in tocht gehouden heeft, nadat hij aan het eerste grensstation (Helmstedt) was verwel komd door den regentschapsraad, in wiens naam graaf Görg.-Wrisberg een korte aan spraak hield. Te Brunswijk werd hij uit naam des lands door den voorzitter der landsvergadering, Von Veltheim, begroet. De stad is feestelijk versierd en er heerscht groote geestdrift. BOLG ARME. Ondanks de vredensgeruchten gaat Bulgarije voort troepen op de grenzen van Turkije op te hoopen. Het Bulgarenleger telt thans 70000 welgewapende, geoefende soldaten. CKIEHEALAAD. De kamermeerderheid steunt de re geering in haar plan, om niet te ontwapenen vóór de status quo ante is hersteld. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 2 Nov. (Pari. tel.N.R.C.) In de alhier ontvangen berichten uit Banana, in West-Afrika, wordt gemeld, dat de „Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap," (gevestigd te Rotterdam), aan den oever van den Congo in bovengenoemde plaats een hotel „Praja des Pescadores heeft deen bouwen; hetwelk reeds op feestelijke wijze ge opend is. SOFIA, 2 Nov. In de officieele ver klaring van den minister van buitenlandsche zaken wordt uiteengezet dat de regeering van Bulgarije alleszins gerechtigd was den inval der Serviers op Bulgaarsch grondgebied als een fait accompli te beschouwen, daar zij in den nacht van 24 October een deel van het op Bulgaarsch grondgebied gelegen dorp Klestoura bezet hebben en daar tot den 25 October 's ochtends gebleven zijn. PARIJS, 3 Nov. De heer Grévy pre sideerde hedenmorgen den ministerraad. De gezondheid van den president is uit muntend. Het ongevalwaarvan de bladen spreken, heeft volstrekt niets te beteekenen. Graaf Munster, de nieuwe Duitsche gezant, zal Donderdag zijn geloofsbrieven indienen. SAINT-THOMAS3 Nov. Ten gevolge van de verkeerde maatregelen, door de regeering van Haïti jegens de vreemde lingen genomen, zullen de vertegenwoor digers van Frankrijk en Engeland er op aandringen, dat door hun regeeringen oor logschepen worden gezonden. LAATSTE UEKICIITEiy. Door Z. M. is aan den ontvanger der directe belastingen en accijnsen J. G. Niehot te Oss op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Door de regeering is een afzonderlijk voorstel ingediend tot wijziging van art. 194 der Grondwet, strekkende om de tweede en derde zinsnede te vervangen door deze bepalingenDe inrichting van het openbaar onderwijs wordt door de wet geregeld; de openbare scholen zijn toegankelijk voor leer lingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voor zien, van overheidswege verstrekt in open bare scholenaldaar wordt het aan onver- mogenden kosteloos gegeven. Heden kwamen de provinciale staten van Zuidholland in hunne herfstvergadering bijeen onder voorzitterschap van den com missaris des konings in deze provincie. De vergadering besloot o. m. commisso riaal te makende voorstellen betreffende de heffing van rechten voor de doorvaart en bediening der schutsluis aan den Leidsehen- dam, met een adres van een schipper te Delft om te blijven in iiet genot van vrij dom van tol: in handen van de hh.Patijn Boonzajer, Neeb, De Jonge en Goekoop, lid van gedep. staten. De volgende vergadering is bepaald op Dinsdag, 17 November a. s. 's middags 12 uren, waarvoor ter behandeling o. a. wer den aangewezende subsidie-aanvrage voor de Practische Ambachtschool te Leiden; en de subsidie-aanvrage voor verbetering van het vaarwater Katwijk-IJmuiden. De omstandigheid, dat waarschijnlijk reeds met de oude sluis aan den Leidschen- dain onbeperkte schatting mogelijk en noo- dig is, brengt verandering in het aan pro vinciale staten van Zuid-Holland gedane voorstel omtrent de bediening van de schut sluis aan den Leidschendam. Een nader voorstel strekt om de bedie ning te laten zooals zij is, in afwachting dat de nieuwe sluis in werking komt; de jaarwedde van den sluisknecht op f 550 te brengen en een tweede vasten knecht aan te stellen op eene wedde van f 5U0. Z. D. H. de prins Von Wied is gis terenavond met den Rhijnspoortrein van 9 u. 54 min. in de residentie aangekomen. Het jachtgezelschap „Petit St. Hubert" hield heden, in tegenwoordigheid van den prins Von Wied, de jaarlijksche jachtpartij op de velden van „Groot Hasebroek." SCHOOL- EÏV HEKRVIEEWR. Mej. C. M.Ladage, te Rotterdam, is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzon dere school te Leiden. Tot pastoor te Middelburg is benoemd de zeer-eerw. heer J. F. Bernsen, thans pastoor te Schoorl. De heer J. Draaisma, cand te Leiden, heeft het beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Wijk bij Heusden, aangenomen, die bedankt heeft voor Koekauge, Foudgum en Raard. SCHEEFST! J ItlttdEA'. Het stoomschip Samararig, van Rotterdam naar Java, passeerde 2 November Ponta da Guya. De Conradvan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 2 November. De Drenthe, van Rotterdam naar Java, vertrok 2 November van Suez. K E C L A M E s<. Arbeiders en arbeidsters begaan dik werf een grooten misslag, door niet te let ten op de eerste kenteekenen van eene veistoorde spijsvertering en voeding (Lever-, Gal- en Hemorrhoidaal-kwalen), omdat als zij bijtijds de vermaarde Zwitsersche Pil len van den Apotheker R. BRANDT ge bruikt hadden, zij zwaardere ziekten zouden voorkomen hebben en niet behoeft zouden hebben het werk te staken. Zij zijn voor 70 Cents de doos in de apotheken ver krijgbaar. Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. SWE- MER, Mare, h 70 Cts. de doos. Wij maken de lezers opmerkzaam op de firma M. RUNDBAKIN, te Weenen. Vol gens eene in dit nommer voorkomende ad vertentie verkoopt deze firma de fijnste Eet serviezen, Uurwerken enz., en de prijzen zijn van dien aard, dat zij een koop voor ieder mogelijk maken. GEMENGDE BERICHTEN De dievendie verdacht werden van den juweelen diefstal te Neherly Hall (Cum berland) en reeds eenmaal aan de politie ontsnapten, zijn nu gevat. Te Plumpton werden zij door de waakzame Engelsche politie-agenten achterhaald. Alle drie waren echter gewapendschoten een der agenten dood en ontsnapten ten tweede male. Zij verborgen zich in een goederentrein, die juist naar het Zuiden vertrok maar werden in het volgende station Tebay aangehouden en naar de gevangenis gebracht. Uit een statistiek over het stoomwezen in Engeland blijkt dat het getal stoomwerk tuigen in het vereenigd koninkrijk is ge klommen tot zoodanig cijfer dat men 400 millioen menschen aan het werk zou moeten stellen om dezelfde resultaten te verkrijgen als deze werktuigen opleveren. Wanneer dus al de inwoners van Groot-Brittannië dag en nacht werkten, zouden zij 't nog niet zon der de stoomwerktuigen tot het tegenwoor dig productief vermogen van Engeland kun nen brengen. Baron Edmond De Rothschild zond aan prinses Waldemar voor haar paleis te Kopenhagen een mand met orchideeën, die zijn tuinier in Engeland had gekocht. De orchideeën kostten 25.000 frs. 1 De bewoners van St. Milda, een eiland in den Atlantiscbeu Oceaan, bewesten Barra, zijn gedurende acht maanden van het jaar door stormachtig wedervan alle gemeenschap met het vaste land afgesloten Toen hun oogst onlangs door hevige stor men verwoest was, sloten zij brieven ineen bus, die zij in zee wierpen. De bus spoelde gelukkig aan wal en van Glasgow uit wer den levensmiddelen naar de eilanders ge. bracht. Ware het verzoek niet terecht ge. komen, dan hadden zij den hongerdood moeten sterven, alvorens zij het eerstvolgend bezoek van Schotsche aanvoerders van pro. visien hadden ontvangen. De bevolking bestaat uit zeven-en-zestig personen, met inbegrip van geestelijken en schoolmeesters, en heeft vrij goede huizen goed voedsel en goede kleederen. Op het eiland zijn duizend schapen, die algemeen eigendom zijn en ieder bewoner is in het bezit van een koe. Paarden is het eiland niet rijk en het werk dier dieren wordt door de vrouwen verricht. Des winters weven de mannen goed waarvan de kleedingstukken voor de bevol- king worden gemaakt en des zomers houden zij zich met het landbouw bedrijf bezig. De eilanders huwen onder elkander en het ras is zóózeer achteruitgegaan, dat de helft der kinderen, die geboren worden, weinig dagen na de geboorte, tengevolge van de klem, sterven. Er is onder de bevolking sprake geweest om naar het vaste land te trekkenmaat de meerderheid stond er op om te blijven, De staat van afzondering van de wereld waarin de eilanders verkeeren, duurt van begin September tot half Mei. Een vreeselijk bloedbad hebben twee onverlaten in de nabijheid van het Pruisische stadje Marsberg aangericht. Die schurken hadden zich langs den weg van Marsburg naar Bredelar in de struiken verborgen en vielen ieder aan, die hen voorbijkwam, lie een was gewapend met een zoogenaamden ploertendooder, de andere met een ploeg, schaar en ieder, die van de markt te Mars- burg huiswaarts keerde, werd van achts ren aangevallen en met die wapenen zoolang mishandeld tot hij ter aarde zonk. Mannen, vrouwen noch kinderen werden gespaard; kon men zich niet door de vlucht redden, I men werd nedergehouwen en de booswichten lieten de dooden en gewonden liggen zon- der zich verder om hen te bekommeren en zonder er zelfs aan te denken hen li plunderen. Eindelijk werden de moordenaar gevangen genomen maar niet dan nadat ij zich als wanhopigen verdedigd hadden. Vijftien zwaar verwonden moesten ms wagens naar hunne woning vervoerd wot den, zeventien werden te Bredelar in eti hotel opgenomen en verscheidene anderei hebbenhoewel met moeitezich alleen naar huis kunnen begeven. Het bericht, dat de Fransche gezant te Londen, de heer Waddington, op het punt zou zijn ontslag aan te vragen, wordt officieel tegengesproken. De Shah heeft geweigerd een Engel sche karavaan voor de Britsche grenscom- missie door Perzisch gebied te laten trek ken; deZe moet daarom een omweg maken, tv g a-: 'i. o e v- Dagbladmanoeiivres. Men weet dat het Leidsck Dagblad het op 't punt van muziekverslagen niet zoo nauw neemt en voor een plooitje in het voor- of nadeel, al naar het te pas komt, niet terugdeinst. Men is er zoo langzamer hand aan gewoon geraakt en verwacht dan ook niet andersin de laatste dagen is deze ziekte echter heviger geworden en aftegaan op de verschijnselen, zou men haast aan verstandsverbijstering gaan denken. In het verslag over het eerste toonkunst- concert wordt over den heer Enderle het volgende gezegd „Wij onthouden ons van eene beoordeeling, „omdat het naar onze meening hatelijk is „als over de bekwaamheden van een onder- wijzer in het openbaar wordt gesproken, „Wanneer alleen onderwijzers aan de Muziek- „school worden beoordeeld begaat men een „groote onbillijkheid, waarom alleen zij „en niet alle andere onderwijzers onzer open- „bare scholen?" Wat beteekend ditis het ernst of scherts' Is het Dagblad waarlijk zóó naief om 1t vragen waarom niet alle andere onderwijzen onzer openbare scholen worden beoordeeld..- maar neenzóó iets onnoozels mag mes niet onderstellen. Wat is dan de oorzaak dat het Dagbld deze theorie wil verkondigen? De brouvoo' deze nieuwe vinding moet dieper word# gezocht. In de allereerste plaats moeten wij cot stateeren dat het Dagblad het orgaan der Maatschappij voor Toonkunst en van b"

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2