NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sleze Courant ver schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOiSyEfftEfHT: Woensdag 4 November 1885. N°. 259. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepinakersstee»' 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per \iitumcr 10 t'ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, h contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. 199c Jaargang. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, Ie alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), lol regeling van liet toezicht bij het opiiclilen van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen afwijzend is beschikt op het verzoek van E. F. KOOY lot het oprichten van eene rookery van spek in het perceel aan de Lan- gebrug hoek üiefsleeg no. 14. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche (ourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 2 November 1885. STABSTVIECWS. Gisterenavond werd door het bekende Duitsche operagezelschap de „Trompeter van Sakkingen" gegeven. De zaal was buiten gewoon goed bezet en de voorstelling slaagde, naar we vernamen, over 't geheel genomen zeer goed. Aan den opperstuurman v. k. H. W. Hamersma, gedetacheerd bij de verificatie te Leiden, is uitgereikt de kleine gouden medaille voor 36 jaar eerlijken en trouwen dienst, met daaraan verbonden gratificatie van f 50. Zaterdagavond 11. is alhier, nadat een huzaar een burger moedwillig een klap had toegebracht, een onderlinge vechtpartij ont staan tusschen eenige huzaren en burgers, welke laatsten op het geschreeuw van den geslagene waren toegeschoten. Een der huzaren heeft daarbij een niet ernstige steek in zijn buik bekomen. De dader is tot dusver niet bekend. Ter zake van bedelarij is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest te 's Hage overgebracht zekere J. B.die zich vroeger ook al eens aan dit feit heeft schuldig gemaakt. Van den man, die Zondag 11. door de IJselstoomtram is aangereden (gisteren door ons gemeld)is in het akademisch ziekenhuis alhier één been geamputeerd. De ongelukkige had zich in halfbeschonken toestand nabij de rails op den weg neder- gelegd. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 31 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank f 15,001,409.64s en bij de betaalmeesters ƒ2,425,186.73. Te zamen 17,246,596.376. - De eerstvolgende verzending van Cu racao langs den weg van New-York zal plaats vinden op 6 November a. s. met den trein van 7,5 's av. uit Rotterdam naar Vlissingen. De volgende vertrekdagen zullen nader wor den medegedeeld. Naar bet Vad. verneemt, is de re geering voornemens de volgende wijzigingen in art. 194 der Grondwet bij de tweede kamer in te dienen. In de eerste plaats zal het woord „overal" in de derde zinsnede geschrapt worden. Tn de tweede plaats zal de verplichting om het openbaar onderwijs te regelenmet eerbiediging van ieders gods dienstige begrippen, dus beperkt worden, dat alleen eerbiediging van de godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen wordt voorgeschreven. In de derde plaats zal eene bepaling worden opgenomen, om school geldheffing verplichtend te stellen. De pachter van het „Wiener Café" in de Passage te 's Hage is sedert eenige dagen verdwenen, om in het eind der vorige week door zijne familie gevolgd te worden. Het koffiehuis is dientengevolge thans ver laten, en de exploitatie is gestaakt. Ver scheidene crediteuren wachten op afdoening hunner vorderingen, en ook het personeel heeft geen afbetaling ontvangen. De Passage- maats. had reeds twee maanden huur te vorderen. Over de maand September had de pachter geweigerd de huur te betalen, op grond van eischen zijnerzijds, waarover de maats, met hem correspondeerde. Toen het evenwel in 't begin der vorige week de aandacht trok, dat een aantal koffers van den pachter naar Duitschland werden ver zonden, werd de maatschappij achterdochtig en legde zij pandbeslag op den inventaris voor de achterstallige huurpenningen, ter- wij' zij hem dagvaardde tot ontbinding van het huurcontract. Inmiddels was de vogel gevlogen, terwijl is gebleken, dat goederen, hem in den laatsten tijd geleverd, naar Duitschland zijn doorgezonden. De Passage- maats. is voor verliezen gedekt, daar hare vordering minder bedraagt dan de bij haar berustende waarborgsomen zij bovendien beslag heeft gelegd op de meubelen, die onder de hoede staan van een bewaarder. Daar de pachter ook nalatig is gebleven in de betaling van zijne gasrekening, is de gasverbinding door de gemeente op 31 October verbroken, en daarmee aan de exploitatie een eind gemaakt. (Vad.) Eene jonge dame, die met hare moe der, pas sedert een half jaar weduwe, te Voorburg was komen wonen, kreeg tijdens het verhuizen eene kleine wonde aan de hand. In het eerst werd daarop geen acht geslagen, doch het duurde niet lang, of de hand zwol zoodanig op, dat de hulp van den geneesheer moest worden ingeroepen. Het geval bleek ernstig en de amputatie van den arm noodig te zijn. Het redmiddel was vergeefsch. Eenige uren daarna over leed de lijderes. Gisteren is te Bodegraven de Prinses Wilhelmina-bewaarsehoolgesticht ter her innering van het honderdjarig bestaan van het departement Bodegraven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in tegenwoordig heid van het bestuur met hunne dames, feestelijk geopend. In een noordelijke gemeente van deze provincie zou dezer dagen des ontvangers kas vanwege gedeputeerde staten worden op genomen. De ambtenaar was natuurlijk dadelijk be reid en toonde zijn beheer. Alles kwam uit er waren zelfs 35 centen Ie veel in kas. Het trok echter de aandacht der autoriteiten, dat de schikking der geldswaarden anders wasdan bij andere ontvangerskleingeld en grootgeldcenten en bankbiljettenalles lag in bevallige wanorde door elkander. Waarom? „Ja, ziet u," zeide de inder daad zeer gefortuneerde gemeente-ambtenaar tot verklaring van 't geval„dat kan hier zoo precies niet altijd gaankom ik klein geld in mijn zak te kort, dan neem ik het uit de kas, en komt de kas klein geld te kort, dan geef ik het weder uit mijn zak. „Maar," voegde hij erbij: „in het voorjaar, heeren, dan is de kas heelemaal niet precies, want dan ga ik mijn koeien koopenen die koeien loopen dan secuurder in het land, dan de bankjes hier zouden liggen. Moet ik storten, ochdan heb ik wel weer geldEen heele gerussstelling voor gedeputeerden! (I), v. N.) Namens eenige honderden werkeloozen te Amsterdam, is door drie afgevaardigden een adres aan den burgemeester overhan digd, die zich een half uur met de depu tatie onderhield. In de Warmoesstraat te Amsterdam hielden gisterenavond eenige jongens een op tocht onder het zingen der bekende liederen. Een van hen droeg een roode vlag. De po litie hield hen tegennam hun de vlag af en dreef den „optocht" uiteen. Een schipper met zijn vaartuig lig gende in den Kloveniersburgwal te Amster dam vondtoen hij zich Zaterdagavond met zijne vrouw voor eenige uren van boord had verwijderd, bij zijne terugkomst het luik van zijn vooronder opengebroken en daaruit een aantal zaken ontvreemdonder anderen eene vergulde pendule, eene naaimachine, eenig beddegoed en enkele kleedingstukken. Dit is de tweede maal dat hem deze naai machine ontstolen werd; bij de eerste maal werd de dader gevat. Uit het eerste jaarverslag der vereeni- ging voor Kadaster en Landmeetkunde te Amsterdam blijkt, dat het ledental van 152 tot 187 steeg (ongeveer 40 in Indië). De financiën verkeeren mede in een goeden staat en de inkomsten bedroegen ongeveer 1400, uitgaven 1130. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren F. G. Stucky van Am sterdam en J. T. Hessels van Leiden. Meer en meer is het vermoeden zeker heid geworden, dat de vischschuit Tessel N°. 11 is verongelukt. Het vermoeden be staat, dat het vaartuig door eene stoomboot in de Noordzee is overvaren en de schipper, J. Boon met zijn knecht en een jongen hun graf in de golven vonden. Volgens den regenmeter der rijks landbouwschool te Wageningenis in de maand October gevallen 166 mM. regen, FEUILLETON. 150.) Adrien werd in een soort van spreekka mer gelaten, die tamelijk slecht verlicht was en waarin geen ander meubelstuk dan een kleine bank zich bevond. De knecht ging heen, doorliep twee ver trekken en trad, na driemaal aan de deur te hebben geklopt, de werkkamer van zijn heer binnen. Pierre Rousseau, of liever de graaf De Lasserre, was in zijn leunstoel overeind gaan zitten. Zijn blik ondervroeg den knecht. „Daar is hij," antwoordde de laatste. „Eindelijk," sprak de graaf en stond ge heel op. De Lasserre had zijn lange witte haren noch zijn langen witten baard meer. Zijn haren waren kort afgeknipt, en zijn gelaat was geheel glad geschoreneven als dat van zijn knecht. Die knecht was Theodoor, zijn oude hof meester. Daar de graaf een vertrouwd en beschei den man noodig had was zijn voormalige hofmeester bereid geweest om de rol van kamerdienaar te vervullen. Het was Cor- visier, de onvermoeide notaris, die, toen hij den graaf De Lasserre de behulpzame hand moest bieden, Theodoor had teruggevonden in een gemeente dicht bij Parijs. Theodoor was getrouwd en vader van drie kinderen. Hij was met het geschenk van den graaf, waarbij hij zijn spaarpenningen voegde, een kleine zaak begonnen, en had een aardig stuivertje bijeengegaard. Hij behoefde dus niet meer te gaan dienen. Maar toen de notaris hem gezegd had wat er gaande was, antwoordde hij „Ik heb mijn klein vermogen, mijn rust, mijn geluk aan den graaf te danken. Hij kan over mij mijn vrouw en mijn kinderen beschikken." En hij had onmiddellijk zich bereid ver klaard den graaf ten dienste te staan. „Theodoor," dus sprak de graaf, „blijf in het salon. Als ik gereed ben om den markies te ontvangen, zal ik schellen, dan moet je hem hier binnenlaten." „Heel goed, mijnheer!" antwoordde Theodoor. En hij verwijderde zich. Adrien zat reeds een kwartier op het bankje te wachten en begon ongeduldig te worden, toen hij hoorde schellen. Bijna op hetzelfde oogenblik ging de deur der spreekkamer openen verscheen de knecht weder. „Als mijnheer belieft!" sprak Theodoor. „Mijnheer Rousseau wacht u." Adrien volgde den bediende, die hem in de werkkamer van Vaidonk's vriend bracht. Dit vertrek was niet veel beter verlicht dan dat, waar hij zoolang had moeten wachten. Het geheele meubilair bestond uit een ouden canapé en vier leunstoelen met trijpen zit ting, erg versleten, hier en daar kaal; een groote boekenkast wier planken zwoegden onder den last van groote opeengestapelde boeken, een zwart houten schrijftafelbe laden met boeken en bedekt met papieren, waarvoor een man zat. De manzonder twijfel Pierre Rousseau had een grooten geruiten kamerjapon aan waarvan het moeilijk was de oorspronkelijke kleuren te herkennen Zijn baard dien bij om de kin had laten staan was rood en begon hier en daar te grijzen. Zijn sluike haren waren van dezelfde kleur als zijn baard. Slechts op de slapen hadden zij de grijze tint van pleister. Op zijn neus had hij een gouden bril gezetwaarvan de groote blauwe glazen geheel en al zijn oogen verborgen. Onmogelijk was het, dat de markies in dien heer Aurora's vader herkende, dien hij trou wens slechts eenmaalen dat wel toen het donker was, gezien had, zonder zijn trek ken goed te kunnen onderscheiden. En voortsals men niet van heel nabij [hem gadesloeg, kon men niet ontdekken dat hij een valschen baard rom had en dat zijn hoofd met een pruik bedekt wa9. Terwijl hij groette en het kaartje over reikte, voelde Adrien zich niet op zijn ge mak; want de graaf zag hem door zijn bril scherp aan. „Ga zitten, mijnheer De Yerveine," dus sprak hijhem een leunstoel aanwijzende. „U komt dus van mijnheer Vaidonk?" De klank dier stem deed Adrien sidderen. „Die stem is mij met onbekend," dacht hij. Maar hij was op dat oogenblik zoo ver met zijn gedachten van la Cordeliére, dat hij zich niets herinnerde. „Wat is de reden van uw komst, als ik vragen mag?" ging De Lasserre voort. „Ik moet een vrij aauzienlijke som heb ben," stamelde Adrien. „Hoe hoog is het bedrag?" „Twintig duizend franken heb ik bepaald noodig. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1