BUITENLANDSCHE BERICHTEN. W=3 «C3 MCJ VI M ***- kamer der eerste verdieping; het kindje van 6 maanden lag in haar armen en de twee andere jongens, 8 en 10 jaar oud, lagen over haar heen, als hadden zij in den dood strijd hulp bij de moeder gezocht. Terwijl Donderdag de bewoner van perceel n°. 10 in de Buiten Bantainmer- straat te Amsterdam op de binnenplaats zijner woning eenige werkzaamheden ver richtte, zakte plotseling de marmeren vloer onder hun weg, zoodat de man in een put met water terecht kwam. Gelukkig kwamen de huisgenooteu op zijn geroep spoedig te hulp. Eene huismoeder te Hilversum, die niet al te vriendelijk was tegen hare stief kinderen, wilde Donderdagmiddag een der jongens een schop geven. Zij spande zich daarbij zoo in, dat een ader in haar lichaam sprong; aan de gevolgen waaraan zij giste renmorgen vroeg is overleden. Men schrijft uit Apeldoorn aan het N. v. d. I).„Het opschrift „Princes Wil- belminatuin" boven den ingang van den bekenden speeltuin alhier (eene stichting van mevrouw Bulkleyen waarvan H. M. de koningin beschermvrouw is,) benevens het wapen, dat daarvoor prijkte, zijn ver wijderd het wapen weggenomen en het opschrift oververfd." Te 's Heerenberg heeft de politie eene geheime bank van leening ontdekt en tegen den houder proces-verbaal opgemaakt. Het lijk van den 9-jarigen knaap te Erica, die, naar het gerucht wil, zoude ge storven zijn aan vergift, hem uit wraakzucht tegen zijne ouders door eene getrouwde vrouw toegediend, is op last der justitie opgegra ven. Gedeelten van het lijk zijn, met de opdracht om die scheikundig te onderzoe ken, aan twee deskundigen toevertrouwd. De vrouw is, volgens de P. 1). C., nog op vrije voeten. Den 20 October jl. heeft een inwoner van den Bosch, zekere J. L.in dronken schap twee vreemde kooplieden in aardewerk geruimen tijd bemoeielijkt, geplaagd en ge sard, zoodat eindelijk het geduld der koop lieden uitgeput raakte en een hunner hem een slag met een stok op het hoofd toe bracht, en de andere, omdat de dronken man nog niet ophield, hem krachtig afweerde, zoodat hij achterover op den grond viel. J. L. moest dientengevolge Dinsdag naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar hij gisteren overleed. De justitie heeft zich de zaak aangetrokktn. Gisterenmorgen barstte een hevige brand uit in een kegelzaal en vlak daaraan gelegen koffiehuis aan den Zandberg bij Breda. De kegelzaal is uitgebrand, het koffiehuis voor een gedeelte. Men heeft den inboedel kunnen redden. De oorzaak van den brand is onbekend. 's CRATENHACË. Door Z. M. is aan mr. W. A. baron Yan Verschuer, raad-adviseur bij het departe ment van waterstaat, handel en nijverheid, te 's Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken, en aan W. Draijer, C. Visser, J. Koper, A. Koper, allen te Zandvoort, verlof verleend tot het aanne men en dragen van de zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon, hun door den president der Fransche republiek ge schonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot bur gemeester, van DommelenH. Bijnen secretaris dier gemeente; van Ooststelling werf, R. E. Yan der Loelf, en tot direc teur van het postkantoor te Hoorn, J. A. J. Van der Schaaff, thans directeur van het postkantoor te Brielle. De luit. ter zee 2de kl. A. Gelder man, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. In de zitting van den hoogen raad van gisteren heeft de heer mr. J. Hanekuyk den eed afgelegd als advocaat en procureur. De arrond.-rechtbank, kamer van burg. zaken, heeft gisteren toegewezen den eisch van den burgemeester van Leiden qq., tegen de pachters van de tolheffing op het jaag pad van Leiden naar Delft, met veroordee ling van gedaagde in de kosten. FKAAKHIJ K. De muntconferentie te Parijs heeft bijna haar arbeid volbracht. Frankrijk, ItaliëGriekenland en Zwitserland hebben besloten de unie te handhavenook zonder België. Een verslaggever van Le Voltaire had een onderhoud met den heer De Freyeinet over den moordaanslag, waaraan deze ten doel heeft gestaan. De minister verklaarde, geen het minste denkbeeld te hebben over de drijfveer tot deze daad. Zoover hij wist had hij geen persoonlijke vijanden. Hij had den mandie het pistoolschot lostenooit vroeger gezien en de dader zelf had ver klaard den minister niet te kennen. Waar schijnlijk heeft men hier met een krankzin nige te doen. Volgens Le Figaro is de dader een Cor- sicaan van geboorte en heet hij P. Mattei. Particuliere berichten uit Weenen te Parijs ontvangen melden, dat de oplossing der Bulgaarsche quaestie, welke de meeste kans op welslagen zou aanbieden, daarin zou bestaan, dat Bulgarije en Oost-Rumelie gescheiden zouden blijven, maar het statuut van Rumelie in liberalen zin gewijzigd zou worden. Servie en Griekenland zouden dan ophouden hunne eischen te doen hooren. Het Journal des Pél/ats verneemt, dat de Sultan uit de overeenkomst met Engeland eene belangrijke bepalingomtrent de aanwerving van het leger in Egypte ge schrapt heeft. De Russische gezant, De Nelideff, had den Sultan duidelijk gemaakt, hoe een Egyptisch leger onder Éngelsch kommando eventueel ook aan de Indische grens gebruikt zou kunnen worden. De Porte heeft eene groote bestelling van torpedo's volgens Duitsch stelsel gedaan. Volgens den Monde zou de Paus in het Carolinen-conflict ten voordeele van Spanje hebben uitspraak gedaan, en deze uitspraak reeds aan de belanghebbende mogendheden Spanje en Duitschland, hebben medege deeld. De Universdie over de uitspraak van den Paus geen directe berichten uit Rome heeft ontvangen, noemt het bericht, dat Z. H. uitspraak zou hebben gedaan, ver dacht; dit blad hecht geen geloof aan het bericht als zou de Paus reeds eene beslissing hebben genomen. Aan de Germania wordt het volgende uit Rome geschreven over de bemiddeling van den Paus omtrent de Carolinen-quaestie: De nota van den Paus, in zake de Caroli nen-quaestie is opgesteld en kan ieder oogen- blik aan de gezanten der betrokken regeeringen worden ter hand gesteld. Mogelijk heeft reeds de officieele terhandstelling plaats ge had. Het denkbeeld, waarop de uitspraak van den Paus is gevestigdis gegrond naar de correspondent van de Germania verneemt, op eene transactie tusscheu de historische rechten van Spanje en de wen- schen van Duitschland. Noch de Spaansche gezant De Molins, nog de Duitsche ambas sadeur Von Schlöser, wieti de inhoud der nota. is medegedeeldhebben zich tegen deze oplossingjverzet. In goed onderrichte kringen gelooft men, dat de nota geheel persoonlijk door den H. Vader is gesteld, zonder behulp van eene commissie of van kardinalen. Ook gelooft men dat deze nota weldra zal openbaar worden gemaakt, daar de openbaarmaking waarschijnlijk Von Bis marck verlangt. zich, in dat geval, van alle geweldadigde handelwijs moest onthouden. Men had hem doen begrijpen, dat er een geheime overeenkomst tusschen Spanje en Duitschland bestond, in dier voege, dat Spanje de Carolinen zou afstaan, en daar tegen de Oostkust van Marokko en de er kenning als groote mogendheid zou ver krijgen. Ëspana meende dus, door zich te ont houden zijne instruetiën te volgenen de politiek van het land te dienen. Canovas had, indien dit verhaal jnist is, het nationaal gevoel der Spanjaarden buiten de rekening gelaten. dacht te mogen vestigen op een preparaat waarvan het buitengewone nut als voot- behoud en huismiddel schitterend ge bleken is. Dit de Rijnlandsche Druiven- Borst-Honig, een sedert 19 jaren doot \V. 11. Z1CKENHEIMER te Mainz uit een afkooksel van wijndruiven en uiterst fijne rietsuiker toebereid, zeer smakelijk sap, dat de kinderen gaarne innemen en dat hen tevens zeer veel goed doet. Daar er na maaksels bestaan, lette men bij den aankoop op het etiquet en de sluiting der flesschen met den naam van bovengenoemden uitvinder, (Zie de advertentie in 't nummer van lieden.) PORTUGAL. De Portugeesche bladen melden, dat Duitschland aan Portugal vergunning heeft gevraagd, op St. Vincent, een der Kaap- Verdische eilanden, een kolenstation aan te nVITOCHLAAD. De definitieve verkiezing van afgevaar digden voor den Pruisischen landdag zal eerst den 5en November plaats hebben. De berichten omtrent de gisteren gehou den verkiezing der Wahlmanner, die de af gevaardigden zullen moeten kiezenzijn nog zeer onvolledig en niet voldoende om een juist oordeel aangaande het vermoedelijk eind-resultaat uit te spreken. Over het alge meen neemt men aan, dat de getalsterkte der verschillende partijen in den landdag weinig of geen verandering zal ondergaan. Maandag te 12 uur zal prins Albrecht zijn intocht als regent van Brunswijk hou den. Maandag en Dinsdag zijn er gala diners op het kasteel; voorts gala-voorstel ling, fakkeloptocht, serenade, enz. De regentschapsraad gaat den prins te Helm- stadt, aan de grens, afhalen. Volgens de Kreuzzeilung zou een lid der Spaansche Cortesde heer Becerravan den kommandant der San QuinlinEspana merkwaardige berichten omtrent de Caroli nen-quaestie ontvangen hebben. De kom mandant Espana zou formeele instruetiën ontvangen hebbenom een conflict met Duitschland te vermijden, terwijl zelfs, toen hij op de Phillippijnen aankwam, de gouverneur aldaar en de admiraal hem mon- deling hadden onderricht, dat hij waarschijn- lijk wel Duitschers op Yap zou vinden, en BULGARIJE. Het gerucht loopt, dat de Bulgaarsche regeering, met het oog op de houding van Servië, tot het besluit zou zijn gekomen, om aan eene internationale commissie de nadere afbakening op te dragen van de Servisch-Bulgaarsche grens, die op vele pun ten met de bepalingen van het tractaat van Berlijn in strijd moet zijn. Men beweert, dat de regeering van Bulgarije zich in ver zoenenden geest over deze grensregelen zou hebben uitgelaten. Gavril Pascha, de gewezen gouver neur van Oost-Roemelië, die in den onwen- telingsnacht van 18 September uit zijne woning opgelicht en gevankelijk weggevoerd werd, schijnt zich bij die gelegenheid alles behalve op zijn gemak te hebben gevoeld. Verscheidene vermakelijke staaltjes van de verlegenheid waarin de man zich bevond, doen de ronde door de buitenlandsche pers. Volgens de Köln. Zei lungzou Gavril bij zijne inhechtenisneming te Philippopel heb ben uitgeroepen: „Ik ben ook een Bulgaar." Op weg naar Golemo Konare, waar hij in voorloopige bewaring zou worden gesteld door een aantal boeren omsingeld, nam hij zijn hoed af en riep met luider stemme: „Leve de Unie!" Ternauwernood was Gavril echter op vrije voeten, of hij begon tegen vorst Alexander en de geproclameerde ver- eeniging te intrigueeren. LAATSTE RERlCilTËA. De lot minister van buitenlandsche zaken benoemde voormalige minister-resident jhr. mr. Van Kamebeek, heeft heden in handen van Z. M. den koning op het Loo den ambtseed afgelegd. Voor den aanleg en de uitrusting van Staatsspoorwegen op Java is tot en met 1881 ruim 51 millioen gulden uitgegeven. - Blijkens een bij de betrokken auto riteit ontvangen telegram is de ontvluchte gevangene Van Rijsselberghe, krachtens een bevel van gevangenneming der Engelsche regeering, thans te Londen gearresteerd. Hij oefende aldaar weer zijn vroeger beroep van kapper uit en zou in een kapperswinkel herkend zijn. De politie te 's Gravenhage ontving het eerste telegram, dat Rijsselberghe zich te Londen ophieldvan een aldaar verblijf houdende Nederlander buiten onze vertegen woordiging in de Engelsche hoofdstad. Bij aankomst van deze waarschuwing daar ter stede, was de ontsnapte nog niet gepakt. Onmiddellijk daarna is toen door tusschen- komst van het ministerie van buitenlandsche zaken en de Hollandsche diplomatie te Lon den, de voorloopige aanhouding van den voortvluchtige verzocht. De uitlevering kan nu eerlang verwacht worden. In de Scheveningsche Boschjes. Vlak achter een paar juffrouwen op den wandel, bevond zich een werkman met zijn gezin. Of een der juffrouwen weder het hoofdtooisel wilde aanvaarden dat achter uit haar japon was komen glijden en door den werkman was opgeraapt? Wel neen man, wat deuk-je wel? Want de juffrouw, die tot over de ooren bloosde, ontkende ten stelligste zulk een stuk op, bij of aan zich gehad te heb ben. Het was een oude dameshoed met banden, die tot „tournure" had gediend. Gedurende het 3e kwartaal 1885 heeft het aantal militairen uit Oost-en West-Indië bedragen, aan: over- en aangenomene 383; uitgezondene 327 en 22 officierenterugge keerde 294 en 4 officieren. school- Ear rb.kkmeaw*. Ds. J. A. Ploos van Amstel, prei. te Reitsum c. a., heeft bedankt voor beroep naar Leiderdorp. de Ned. Herv. gemeente tt SCIIEEFSTIJDIXCEar. Het stoomschip Gelderland, van Javi naar Rotterdamarriveerde 30 October le Suez. GEMENGDE BERICHTEN Op de kust van Labrador heeft 11 den October een buitengewoon hevigei orkaan gewoed. Men vertelt dat meer daj 70 schepen vergingen en 300 menschen kwamen. De bark Nettie kwam te St.-Joh aan met 250 mannen, vrouwen en kinderen, die van ontredderde vaartuigen waren gerei, Meer dan 2000 menschen zijn aan wa spoeld, waar zij gebrek hebben aan noodige. Vijf stoombooten zijn uitgezonden om hen de noodige hulp te verleenen. Hel aantal der menschen, die omkwamen nog met te bepalen. De mededeelingei loopen daarover zeer uiteen, daar in enkele berichten ook gesproken wordt van verongelukten. Te Eeast Saginaw, in Michigan, is eene brug ingestort, waarop een groot au- tal lieden stond te kijken naar eene boot, die op de rivier in brand was geraakt, lieden vielen in het water; velen werden ernstig gewonddertien worden nog ve rnist en zijn vermoedelijk verdronken. De Fransche geleerde Pasteur een jongen herder, die door een doln hond gebeten was, aan zijne behandtïj onderworpen en meent hem genezen hebben. De treinwaarmede de keizer ei li keizerin van Rusland reizen, bestaat uit 11 wagens. De eerste wagen dient tot keuken, de tweede is bestemd voor de politieageita de derde is voor het militair gevolg, dedi« volgende voor de hofbeambten en de anden zijn voor de keizerlijke reizigers zeiven bestemd. De keizerin heeft een slaapkamer met tti Venetiaansche spiegel en keurige meubels benevens een badkamer en een vertrek vooi de eerste hofdame. De keizer stel zich te vreden met een slaap- en badkamer en mi een klein salon. De eetzaal is, evenals di vertrekken des keizers, van zwart eiken houten meubels voorzien. Te Cattagirone, op Sicilië, is this een kolossaal proces afgeloopen, waarin personen betrokken waren, beschuldigd vu deelneming aan een vereeniging van boos doeners; 22 zijn tot verschillende strafe veroordeeld. De vraagpunten, aan de jon ter beantwoording gesteld, waren 734? getal. De juryleden bleven dan ook zes dage: in de zaal opgesloten. Prof. Virchow heeft in eene vergal ring der Vereeniging voor anthropologic Berlijn den leden een reus voorgesteld, d hij den grootsten van alle bekende reuaj noemde. Hij heet Franzt, is 2.66 M. laij 20 jaar oud en nog aan het groeien. RECLAMES. Bij het tegenwoordige vaak ruwe en ongezonde weer, waar verkoudheden aan de orde zijn van den dag, maken wij er vooral zorgvuldige moeders opmerkzaam op, hoe gemakkelijk bij kinderen uit een aanvankelijk onbeduidende hoest de smartelijke kinkhoest, of de gevaarlijke kroep kan ontstaan en van hoeveel belang het is, voor deze en dergelijke gevatte kouden of tot voorkoming daarvan, steeds een goed middel bij de hand e hebben. Wij meenen daarom de aan- TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOEBD. 31 October. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste I Uaa(>u Oude Tarwe - Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver Lichte Duivenhoonen Puurdenbooueu Boter( lequal. (^e t 1 - (le per kil.) (2e Turf haardhr. le soort - (grauwe) Lange zwarte 6 hectol. vati 7110 kilog. dubb.hcctol. 7.25 6.50 5.25 4.75 4.20! 5.— 4.—! 2 6.50 6.— 66.— 58.— 1.65 1.45 0.22 I Delft, 31 Oct. Kaas. 0 stapels, wegende 10,852 kil.; prijs 18.per 100 kilo. Handel vast.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2