BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ,i c. ."m i«r letter, want 2285 1800 -|- 118 schrik keljaren 6037 rest 1. Het guldengetal zal 6 zijn; dus de epacta, die dan twee maal zal zijn teruggegaan, 6 1x11 30 -2 23. Alles dus als in 1818. Bij deze twee laatste berekeningen was de vraag niet: wanneer zal het in een ge geven jaar Paschen zijn? maar: in welk jaar zal Paschen vallen op een gegeven datum? Deze laatste vraag is veel moei lijker te beantwoorden dan de eerste. Wan neer zal Paschen in de eerstvolgende hon derd jaren op 25 Maart gevierd worden? Dit kan alléén plaats hebben met Zon dagsletter G. Men schrijft nu eerst de jaren op, die G tot Zondagsletter hebben, bij de schrikkeljaren alleen die in aanmerking ne mend, waarvan G de Zondagsletter is voor Maart en vervolgens. Deze jaren zijn 1888, 1894, 1900, 1906, 1917, 1923, 1928, 1934, 1945, 1951, 1956, 1962, 1973, 1979, 1984 en 1990. Zal het Paschen zijn op 25 Maart, dan moet het volle maan zijn op 21 tot 24 Maart, en dus nieuwe maan op 6 tot 9 Maart; derhalve moet de epacta zijn 23, 22, 21 of 20. Deze epacten beantwoorden tot 1899 aan de guldengetallen 14, 3, 0, 11; tussehen 1900 en 2199 (want in 2200 zal er weer een teruggang plaats hebben) aan de guldengetallen 0, 14, 3, 0. De nullen wijzen aan dat voor 1900 de epacta 21 en na 1900 tot 2199 de epacten 23 en 20 onmogelijk zijn. Paschen kan der halve op 25 Maart vallen alleen in die jaren, welke 3, 11 of 14 (11 alleen in deze eeuw) tot guldengetal hebben. Daar nu het jaar 1881, zijnde door 19 deelbaar, 1 tot guldengetal heeft, zullen 1883, 1891 en 1894 respectivelijk 3, 11 en 14 tot guldengetal hebben. De guldengetallen kee- ren om de 19 jaren in dezelfde orde terug; dus komen voor guldengetal 3 de jaren 1902, 1921, 1940, 1959, 1978 en 1997; voor guldengetal 11 alleen 1891; voor gul dengetal 14 de jaren 1894, 1913, 1932, 1 951 1970 en 1989, Uit de vergelijking van deze jaren met die, welke G tot Zon dagsletter hebben, blijkt dat alléén 1894 en 1951 sameuvallen; in deze twee jaren zal dus Paschen vallen op 25 Maart. Om nog een voorbeeld te geven, bere kenen wij wanneer in de 20ste eeuw Paschen zal vallen op 10 April. De Zondagsletter moet B zijn en dan komen in aanmerking de jaren 1904, 1910, 1921, 1927, 1932, 1938, 1949, 1955, 1960, 1966, 1977, 1983, 1988, 1994. De volle maan moet vallen op 3 tot 9 April, de nieuwe maan op 19 tot 25 Maart de epacta zal dan 4 tot 10 moeten zijn. Nu zijn de epacten 4, 7 en 9 in de 20ste eeuw onmogelijkaan de epacten 5,6,8 en 10 beantwoorden de guldengetallen 7, 18, 10 en 2. Daar nu 1900 tot gulden getal 1 heeft, komen voor guldengetal 2 de jaren 1901, 1920, 1939, 1958, 1977 en 1996; voor guldengetal 7 de jaren 1906, 1925, 1944, 1963 en 1982; voor gulden getal 10 de jaren 1909, 1928, 1947, 1966 en 1985; voor guldengetal 18 eindelijk de jaren 1917 1936, 1955, 1974 en 1993. Van deze jaren vallen met de jaren, wier Zondagsletter B is, samen 1955, 1966 en 1977. Dit zijn dus de gevraagde jaren. M. STADSNIEUWS. Heden morgen werd in eene sloot aan de Witte Rozcnlaan, op den Singel tussehen de voormalige Witte en Koepoorten, het lijk gevonden van zekeren M. Men ver moedt dat de ongelukkige gisterenavond, door de duisternis misleid, in het water is geloopen. UNIVERSITEIT. Het bestuur der „vereeniging tot on dersteuning van behoeftige kraamvrouwen" is voor het jaar 1885 1886, aldus zamen- gesteld: de hh. H. G. J. v. d. Bosch, president, L. R. Bunniksecretaris, W. Mulder, penningmeester, W. F. Wagtho en O. Melzlar, commissarissen. Commissie van toezichtprof. A. E. Simon Thomas mr. J. A. F. Coebergh en dr. D. De Loos. Gedurende de maand September is bij de rijkspostspaarbank ingelegd 393,740,20 en terugbetaald ƒ261,888,605, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 131,851,59°. Aan het einde der maand Augustus was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van 5,794,171,37, zoo dat de som der inlagen op 31 September 1885 bedroeg 5,926,022.96°. In den loop der maand September 1885 werden 2108 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 716 werden geheel afbetaaldzoodat er aan het einde der maand 107,154 in omloop waren. De stoomschepen der Maatschappij „Nederland" zullen voortaan weder Mar seille aandoen en aldaar in plaats van te Genua brievenmalen voor Ned.-Indië aan boord nemen. Het tijdstip van verzending uit Nederland van die brievenmalen onder gaat daardoor evenwel geene wijziging. Volgens het Vad. berust het bericht, als zou Van Rijsselberghe te Louden zijn gevat, op eeu misverstand. De voortvluchtige is nog altijd zoek. De dezer dagen gearresteerde t. B. die verdacht wordt van diefstal van gouden ringen bij verschillende winkeliers te 's Hage, moet zijn „beroep" ook op verschillende andere plaatsen hebben uitgeoefend, o. a. te Rotterdam en te Schiedam. De persoon, die in het Prins Hendrik park te Hage in een Augustusavond een echtpaar, verbolgen over zijDe plagerijen, met een mes verwondde, is tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Eergisterenmorgeu kwam tc Rotterdam uit Amsterdam een heer aan, die zijn in trek nam in een hotel aan de Boompjes. Nauwelijks op zijn kamer gekomen, schoot hij zich voor het hoofd. Dr. Maury, die spoedig na den zelfmoord verscheen, kon slechts den dood eonstateeren. Men vond Hollandsch geld bij den overledene. Tegen Barend Willemse, die in de maand September te Haarlemte Tie] en te 's Hertogenbosch oplichterij pleegde en des wege in Maartensdijk werd gevat, werd we gens twee feiten te Haarlem eene celstraf van twee jaar gerequiieerd benevens twee geldboeten van f 25 subsidiair 1 dag cel voor elke boete en ontzetting van de rech ten, in de wet van 1854 vermeld, voor den tijd van 5 jaren. Op een en denzelf den dag kwam hij te Haarlem hij twee predikanten zoogenaamd een gulden terug brengen. Hij vertelde hem eenige jaren vroeger voor den aankoop van een wagen ter leen te hebben ontvangen. Hij was vooruitgegaan in de wereld en bood uit er kentelijkheid eeu mandje druiven aan den een, aan den ander een mandje peren en bloemkool ten geschenke aan. Daar hij op 't oogenblik wegens comptant gekochte aard appelen voor zijn handel eenig geld te kort kwam, vroeg hij van den een f 7.50 en van den ander f 7 ter leen, die hij ontving, onder belofte van den volgenden morgen te zullen komen afrekenen. Hij verdween ech ter spoorloos. Willemse die ten laste ge- ledge feiten erkende, is reeds tweemaal we gens bedriegelijke oplichting veroordeeld, het laatst 31 Maart 1884 door 't hof te Amsterdam tot 1 jaar cel. De rechtbank zal 5 Nov. uitspraak doen. -- Woensdagavond is te Nieuwe Niedorp eene arbeidersvrouwmoeder van twee jeug dige kinderen, levenloos uit het water op gehaald. Toen haar mail, van zijn werk terugkeerende, zijne woning was binnenge treden, vond hij zijne kinderen te huis, doch hij miste zijne vrouw. De lamp brandde en hare warme stoof stond gereed, maar zij was en bleef afwezig. Vruchteloos riep en zocht de man. Bij de buren werd navraag gedaan, niemand wist te zeggen waar zij was. De vrees, dat een ongeluk gebeurd zou zijn, bleek weldra gegrond te wezenwant na eenigen tijd in het water te hebben gevischt, werd in de onmiddel lijke nabijheid der woning haar lijk opgehaald. Te Nieuwediep is Woensdagavond de bliksem in de haven geslagen in de nabijheid van de Nederl. bark Johannawelk schip er echter zonder schade afkwam. De loods, die zich op het dek bevond, werd neergeworpen, en hetzelfde wedervoer eenige sjouwerlieden, die in de nabijheid aan den havendijk ston den. Geen hunner bekwam echter eenig letsel. In het militair hospitaal te Utrecht zoo verhaalt het U. wordt sedert eenigen tijd verpleegd de wachtmeester B. van het le reg. veld-artillerie, die het onge luk heeft gehad, om een gulden, dien hij waarschijnlijk uit een grap in den mond stak door te slikkenen welk geldstuk men nog niet heeft kunuen verwijderen. De gepensioneerde O. I. soldaat J. C., uit Groesbeek, die den Hden dezer maand werd in hechtenis genomen, onder verden king van den brand, welke in den nacht van 3 op 4 October jl. te Wijchen heeft gewoed, te hebben gesticht, is gisteren uit de gevangenis te Arnhem wegens gebrek aan bewijzen weder ontslagen. Uit Helmond wordt aan de Ar. R. C. gemeldDe algemeene kommer in de indus trie doet zich hier ter stede zeer sterk ge voelen bij de boutweverijen. De magazijnen zijn vol, en de orders schaarsch. Vele handwevers zijn zonder werk, en de ver diensten aan de fabrieken zijn veel minder dan anders om dezen tijd van het jaar. Met het oog op den naderenden winter is het daarom een uitstekende maatregel van een der grootste fabrikanten om een winkel te openen, waar het werkvolk tegen veel bil lijker prijs dan elders zich van levensmid delen kan voorzien. Dat een paard wegens overtreding der drankwet in arrest wordt genomen, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. Dit had te Breda plaats. Niet omdat dit paard dron ken wasmaar de man die er op zat. Deze, H. R. genaamd, knecht bij den heer C. B. in den Teteringschen dijk, bevond zich Zon dagavond 11., ongeveer te 5 ure, met zijn paard in de Brugstraat, en wel in zóó „kenne- lijken" toestand, dat men, dewijl er onge lukken te voorzien waren, meende hem on schadelijk te moeten maken. Aangezien hij echter zijn paard niet in den steek wilde laten, en men ook niet wist wat daarmede aan te vangenwerden èn paard èn ruiter naar het politiebureau overgebracht, waar ze verbleven, tot laatstgenoemde zijn roes had uitgeslapen. Op tal van plaatseu te en in de om streken van Eindhoven hebben weder vele baldadigheden plaats gehad. Te Stratum is lot bloedens toe gevochten. Te Eindhoven werd men in een paar koffiehuizen handge meen en hadden er verwondingen piaats, terwijl de rniten verbrijseld werden. Te Wcensel werden mede in een paar herber gen de ruiten stuk geslagen, terwijl de bal dadigheid zoo ver ging, een gebouwtje, bij eene woning gebouwdaf te breken. In een koffiehuis aan den Boschdijk werden niet alleen de bezoekers, maar ook de herbergier en vrouw schandelijk mishandeldzonder dat daarvoor eene aanleiding schijnt te be staan. Verschillende processen zijn opge maakt, docht slechts één persoon is, blijkens de N. R. Ct.aangehouden. Hoe voorzichtig men zijn moet met de aanwending van huismiddelen, blijkt uit het navolgende voorval. Een jong meisje te Oirschot verwondde een harer vingers met een zoogenaamd hakselmes. Zij trachtte de wond te genezen door eene spinnewebbe er op te leggen. Die webbe schijnt vergif tig te zijn geweest. Dit althans is zeker, dat de patiente spoedig daarop zwaar ziek zelfs krankzinnig werd en korte dagen daar na is gestorven. 's GRAVEN SI AGE. Door Z. M. is aan den heer J. A. Aec- kerlinsecretaris der residentie Benkoelen vergunning verleend tot aanneming der ver sierselen van ridder 2de kl. van de orde van den Zahringer Leeuw, hem door den groot hertog van Baden geschonken. Door Z. M. zijn benoemdtot bewaar der van de hypothekenhet kadaster en de scheepsbewijzen te Breda de heer A. Bevers, thans in gelijke betrekking te Roermond, en tot ontvanger der registratie en domeinen te Gorinchem, S. W. Middelkoop, thans te Hoorn, en te Maarssen, Z. Middelkoop, thans te Oirschot. Door Z. M. is benoemdtot notaris te Wildervank, H. Zeven, thans notaris te Muntendam, met bepaling, dat de door deze benoeming openvallende notarisplaats te Mun tendam met zal worden vervuldtot rechter- plaatsvervanger in de arr-rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. C. C. N. Krom, archivaris in Noordbrabantwonende te 's Hertogenbosch, en mr. J. J. De Wit, advocaat en procureur te 's Hertogenbosch tot burgemeester: der gemeente Hoogeveen, J. Pottiuga Szu.met gelijktijdige toeken ning van eervol outslag als burgemeester van Zuidwolde; der gemeente Weerselo, A. C. H. I. Von Ileyden; der gemeente Zonne- maire, IC. Hocke Hoogenbooni, secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn de beurzen, bij kon. besluit van 26 December 1841 n°. 41 aan het seminarium te Roermond verbonden, voor het tijdvak van 1 October 1885-30 September 1886, toegekend als volgt: a. de beurzen van f200, aan: P. M. II. Hermans, P. E. Madou, W. J. H. Ruyten, J. H. L. Stassen en L. H. Veltmans; b. de beurzen van f100, aan: W. H. J, Scheepers, J. B. PetryJ. W. Crousen, M H. Maessen, J. A. Geurts, P. M. Nijsten L. J. H. Brand en L. P. J. Sineets. Door Z. M. is de surnumerair der posterijen A. C. II. Hattinga Raven uit 's rijks dienst ontslagen, De luit. ter zee 2de kl. A. H. F. M. Latour, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. baren Van Asbeck van het 3de reg. huzaren, zal gedurende den a. s. winter optreden als onderwijzer bij den rij- cursus voor officieren van onbereden wapens en dienstenalhier in garnizoen. Zes en dertig officieren nemen aan dien cursus deel Een 6U-tal miliciens van de lichting 1885 bij het reg. grenadiers en jagers zijn tot korporaal-milicien bevorderd. ENGELAND. In een buitengewone editie van Cape Gazette wordt de souvereiniteit van de koningin van Engeland afgekondigd over het grondgebied, bekend als Beetsjoeanen. land en Katahara, waarover H. M. een pro tectoraat heeft ingesteld. De grenzen vu het nieuwe Protectoraat zijn in 'toostende Z-Afrikaansche republiek, in 'tzuiden di Kaap-kolonie, in 't westen de rivier Moloj en in 't noorden dezelfde rivier tot aan haar samenvloeiing met de Ramathlabana Spruit en van daar langs deze „Spruit" tot aandi grenzen der Z.-Afrik. republiek. De niet binnen de grenzen van Britsch Beetsjouanen- land liggende rest van het grondgebied sj bij voortduring onder de bescherming van H. M. blijven. Volgens berichten uit Durban heed de gouverneur Robinson den zendeling Mol fat benoemd tot Britsch resident in chuanaland. De Standard verneemt nit Konstao- tinopeldat de Porte eene nieuwe gesloten heeft ten bedrage van 800; Turksche ponden. ERANKRIJ K. Naar aanleiding der geruchten dit onlangs liepen over leeningplannen en ia. komstenbelasting spreekt de Agence Ram tegendat de regeering zou besloten hebben een leeningsontwerp of een nieuwen grond' slag van belastingen voor te stellen. Gisteren morgen te 11 u. 45 m. heelt op den Pont de la Coneoorde te Parijs een onbekend persoon eenige pistoolschoten gelost op het rijtuig waarin de minister van buitenlandsche zaken zich bevond. De heer De Freycinet kwam juist uit den min»- terraad en begaf zich naar zijn ministeiie op den Quai d'Orsay. Niemand werd He misdadiger is in hechtenis genonn, Bij het eerste verhoor is geblekendat misdadiger den heer Freycinet niet person- lijk kende. Hij weigerde eenige inlichtinj omtrent zijn persoon te geven. Naar schijnt is hij van Italiaanscbe afkomst. Volgens de Patrie beschouwt ltd Salisbury, Engelands minister van buiten landsche zaken, de betrekkelijke zege, dot! de Fransche conservatieven bij de verkie zingen behaald, als het begin eener contn- revolutionnaire beweging door Europa, et als den eersten veldslag door de Tories t| de radicalen genomen. Het blad ziet ii Gladstone's val het begin van eene reel gebeurtenissen, waartoe de betrekkelijk zege der Fransche royalisten behoort. Naar aanleiding van de berichten vu den Matin over de tractaten tussehen Por tugal en den koning van Dahomey gesloten en waarbij bepaald wasdat de Portugee- sche vlag ook te Kotonoe zou wapperen deelt de Temps mede, dat op de vertoogei der Fransche regeering Portugal erkend heeft, dat Kotonoe Fransch is. Het is het eenig débouché der Fransche factorijen te Porto- Novo. DUIT8CHL AND. Bij de verkiezingen van den eersten trap voor den Pruisisehen landdag hebben de Duitschvrijzinnigen in al de vier distric ten van Berlijn gezegevierd. Prins Albrecht van Pruisen heeft Ber lijn weer verlaten en is naar Kamenz, ia Saksen, teruggekeerd. Allerwaarschijnlijkst zal hij den 2 Nov. als prins-regent zijn in tocht te Brunswijk houden. Groote toebe reidselen worden aldaar, alsook op andere plaatsen van het hertogdom, voor zijne ont vangst gemaakt. De hoogbejaarde Poolsche dichter Kras- zewski die wegens een politiek misdrijf zijne straf ondergaat in de citadel van Maagden burg, heeft aan een zijner vrienden geschre ven dat hijonder borgtocht van 20.0ÜÖ mark op vrije voeten zal gesteld worden tol half Mei a. s. RUSLAND. zant eene beidt van vorsl stan in - veen D tans legr: ontv te I dooi in I buit E gear Suit omd tuss rege u legr med I Clel kws Gra I pist hee Pre zijn voo caa De gewoel I enonal dat 11 lersot-1 rhtiugï I aar f 1st. in J. twe 44 een Het Russische blad Ruszkij deelt, in beschrijving van de reizen het Russische oorlogsschip Wssadnih, o, mede, dat de Sultan van Atjeh in Decetf ber 1878, door tusschenkomst van de kaf1' tein van het genoemde schip, dat te Pensi? lag, tot de Russische regeering het verzot heeft gericht, om het protectoraat over Atj® en Sumatra te aanvaarden. De Russische kapitein stelde den afgf Cet ilitc dit< Oh Oh dit Ot dit dit dit lus Pa M Ft Zi dil

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2