BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ara b s »s 3 hlj ta*. a i>hi tt. te ontvangen. Hij heeft den hem overhan digden brief geopend en is met den inhoud, f 200 aan bankbdjettenop de vlucht ge gaan; flOS werden nog bij hem gevonden. Hij is naar Maastricht overgebracht. 's GRAVESHjMüE. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester van Wassenaar, R G. S. baron Van Rhe- men van Rhemenshuizen, secretaris dier ge meente. De minister van koloniën zal op 30 dezer geen audiëntie verleenen. In de Maandag gehouden zitting van den hoogeti raad kwam in behandeling de voortziening van G. v. K.metselaar te Eltengemeente Eist, tegen een arrest van het gerechtshof te Arnhemwaarbij hij met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Arnhem, veroordeeld werd tot/15 boeten wegens beleediging met woorden van bediende beambten m de waarneming hunner bediening. Deze persoon had op zekeren avond, toen hij zich in kennelijken staat van dronken schap op den openbaren weg bevond, voor welk feit hij naar den kantonrechter werd verwezen, aan een paar politiebeambten toe gevoegd de woorden: „leelijke smakkers, kom hier dondersteenenik ben voor jelui niet bang." Ter toelichting van dit beroep was mede eene memorie ingezonden. De daarbij voor gestelde cassatiemiddelen worden nader ont wikkeld door mr. P. J. M. L. Scheepes, advocaat te Arnhem, die trachtte aan te toouen dat de requirant ook voor de hem ten laste gelegde beleediging naar den kan tonrechter had moeten verwezen worden, en dat de uitgesproken woorden niet als eene beleediging konden worden aangemerkt. Het openb. min. zal den 9 November conclusie nemen. Het geschil tusschen het bestuur van het /Zeebad Scheveningen" eu den pachter is in der minne geschikt; er komt geen proces, en de pachter zal zijn exploitatie voortzetten. EKGELAIVD. Het uitvoerend comité van het Iersche „Loyale en Patriotieke Bond" te Dublin heeft een manifest aan de kiezers van Ier land uitgevaardigd, waarin deze bezworen worden, zich niet langer te krommen onder het despotisme van de Nationale Liga. De oorlog, dien deze Liga voert, is niet langer een oorlog tegen de groote grondeigenaars, maar tegen allen, die aan de bevelen van het veemgericht te Dublin niet stipt ge hoorzaam zijn. Het manifest noodigt de kiezers uit, slechts voor zulke candidaten te stemmen, wier leus het is, de vrijheid van meening te eerbiedigen en de wereld te bewijzen, dat zij niet langer de slaven van partijhoofden willen zijn. Zaterdag werd te Manchester een con ferentie gehouden van gedelegeerden van mijnwerkers, waarop ongeveer 200,000 mijn werkers uit de verschillende kolendistricten vertegenwoordigd waren. Er werd besloten over de vraag, of in geval van weigering der verlangde loonsverhooging van 15 pCt. bet werk zal worden gestaakt, door de werklieden zeiven schriftelijk te laten stem men en, wanneer de arbeiders zich voor de „strike" verklaren, hiermede dan op den tweeden betaaldag in November te beginnen. Mocht het hier werkelijk tot een werksta king komen, dan zal het wel de grootste zijn, die Engeland ooit heeft gehad, daar men het aantal werklieden iu de kolenmijnen veilig op 250,000 kan stellen. De Times verneemt uit Rangoon, dat zoowel aan den kant der Engelsch-Indische regeering als aan dien van koning Thebaw de krijgstoerustingen voortduren. Op 22 dezer was te Mandalay een kabinetsraad ge houden, waarin de meerderheid der minis ters zich voor tegemoetkoming aan Enge land verklaarde, terwijl de koning daaren tegen de voor oorlog gezinde minderheid steunde. Volgens een Reuter-dépêche aan den Standard uit Caïro, is zuster Cipriani den 22sten dezer, na eene reis van 16 dagen van Khartoem te Akasheh aangekomen. Zij deelt mededat Khartoem bijna geheel verlaten is, terwijl Omdurman dichtbevolkt en een tweede Mekka is geworden. Van heinde en ver komen de Arabieren opdagen om het graf van den Mahdi te bezoeken en daar gebeden te houden. Te Omdurman be vindt zich eene sterke afdeeling Derwischen, benevens een 4tal oorlogschepenterwijl ver scheidene kleinere vaartuigen iu het arsenaal in aanbouw zijn. De levensmiddelen waren nog schaarscliwapenen en ammunitie daar- ntegeu in overvloed aanwez ig. Zuster Cipriani verhaalt van een Fransch- man, die iu December jl. onderweg door eene ziekte werd] aangetastvan zijn kameel viel en door de Arabieren werd begraven vóór hij dood was. Zij heeft het graf zelf gezienhet ligt een dagreis van Omdurman verwijderd. Van Omdurman naar Akasheh was zuster Cipriani door de woestijn geleid door een Arabischen gids; ook deelt zij nog mede dat Slatin Bey Lupton Bey en de heer Cuzzi zich geboeid te Omdurman bevinden Hare beschrijving van den val van Khartoem stemt overeen met de bekende verhalen. In het arsenaal te Khartoem heerscht nog voort durend eene groote bedrijvigheid. V1SAA KRIJ K. De heer Casabianca, Senator van Corsika, heeft een langdurig onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken ge had over de incidentenwelke bij de ver kiezingen op Corsika zijn voorgevallen. Volgens den heer Casabianca zouden er zes honderd biljetten meer in de stembussen gevonden zijn dan er kiezers waren opge komen. Niet zonder reden wordt een leven dig debat in de nieuwe kamer over de ver kiezingen op Corsika verwacht, om deze van onwaarde te doen verklaren. Bij het ministerie zit de schrik er nog in van de eerste verkiezingen en het tracht thans wraak te nemen. Zoo is het wacht geld ingetrokken van twee ter beschikking gestelde gevolmachtigde ministers, graaf Puyfontaine en Tony Conté, die tijdens de verkiezingen manifesten of circulaires had den onderteekend, waaiin de tegenwoordige staatsregeling werd aangevallen. Deze maat regel zoo wordt officieus gemeldzal niet op zichzelf blijven staan; al de ministers zullen jegens hun onderhoorige ambtenaren, die bij de verkiezingen in hun trouw aan de regeering tekort geschoten zijn, gestrenge maatregelen nemen. Volgens de Agence Havas heeft de Spaansche minister Eiduayen op de Duitsche nota van 1 October den 12en dezer weder met eene nota geantwoord. Hij tracht daarin de argumenten van Duitschland te weerleg gen, en betoogt, dat naar Spanje's meening de Duitsche aanspraken op de Carolinen- eilanden alleen door eene nieuwe conferentie door eene overeenkomst iu den geest dat naar berichten uit Merv, aldaar den 5den Oct. eene deputatie van Turkmeneu van Meimene, schatplichtig aan den Emir- van Afghanistan, was aangekomen, om zich te beklagen over de onderdrukking van den Emir en de tusschenkomst der Russische autoriteiten in te roepen. BVLGAItUE. In den toestand is geene verandering gekomen. Vorst Alexander werd bij zijue aankomst te Philippopel door de verschillende autoriteiten ontvangen en door eene talrijke volksmenigte met de kreten: „Leve de Unie!" verwelkomd. T li 11 K IJ E. De Turksche gevolmachtigden zijn nog niet benoemd. De conferentie zal waar schijnlijk eerst de volgende week bijeen komen. GKIEKEilLAAU. De reserve der marine, van 24- tot 26-jarige leeftijd, is opgeroepen. De ge- heele zeemacht is vastgesteld op 4500 man. BIMZilLIE. De keizerin van Brazilië heeft, ten gevolge van een val van den traphaar arm gebroken. Ofschoon haar toestand ern stig is, bestaat er toch geen reden voor bezorgdheid. PER TELEGRAAF. LONDEN, 28 October. Daily News meldt uit Calcutta van 27 October: Te Rangoon loopt het gerucht, dat de koning van Birma vermoord en te Mandalay eene omwenteling uitgebarsten is. LAATSTE ISEKIC1ITEK. de Hel lijk van den jongeling, die gi teren te IJmuiden verdronk, is heden tu schen de pieren gevonden. Men meldt aan het D. v. jV Maastricht: Gisteravond bemerkte de vot man van een omnibus niet, dat de slag aan den overweg was neergelatenzooi hij door een trein uit Luik aangereden De omnibus, gelukkig zonder passagio, werd geheel verbrijzeld. De voerman is kwetst, de conducteur en de paarden ,i ongedeerd gebleven. GEMENGDE BERICHTEN van het Berlijnsche congres, met betrekking tot de gebieden in Oceanie, kunnen gere geld worden. Tot zoolang zou Spanje in beginsel zijne souvereiniteit over de Caro- linen en Palao-eilandensteunende op de oude regelen van internationaal recht, welke hunne rechtskracht nog niet verloren heb ben, handhaven. Sl'AAJK. Koning Alfonso is weder veel beter; hij heeft Maandag de wedrennen bijgewoond. Naar men uit Madrid meldt, heeft de Duitsche gezant aan generaal Salamanca geschreven, dat hij overeenkomstig zijn ver langen van de lijst der ridders in de orde van den Rooden Adelaar geschrapt is. Z W I T S E K L A A 15. -Het Zwitsersche volk moest eergisteren stemmen over een voorstel van den bonds raad tot wijziging van de constitutie, strek kende om het maken en verkoopen van sterke dranken aan bijzondere voorwaarden te onderwerpen en die hooger te belasten, en daarentegen het maken en verkoopen van niet-gedistilleerde dranken in de hand te wer ken. 15 cantons met 226,000 kiezers stem den voor, 7 met 150.000 kiezers tegen. Een groot aantal kiezers stemden niet. DIJ ITS C H L AA' 11. Prins Albrecht van Pruisen heeft Maan dag, vergezeld van den Brunswijkschen ministergraaf Görtz-Wrisberg eene audiën tie bij keizer Wilhelm gehad, welke onge veer een uur duurde. Men wil weten, dat in die audiëntie de termijn voor het over nemen van bet regentschap door prins Al brecht en die betreffende zijn intocht zijn vastgesteld. De koning en de koningin van Wur- temberg worden den lOdeu November te Nizza verwacht. DElVEMAltKEA. Te Kopenhagen is een demonstratie gehouden ten gunste van den minister Es- trup. Een optocht van ineer dan 10 U00 menschen, bestaande uit leden der conser vatie club, der gilden en vereeuigingen trok met vlaggen en muziek door de stralen der stad naar het huis van den eersten minister. De minister verscheen op het balkontoen de optocht voor zijn woning defileerde. HL SLA MD. Eene dépêche van Teheran verzekert, In de heden gehouden zittin* tweede kamer zijn bij de behandeling der novelle van het strafwetboek eenige wijzi gingen aangenomen, waardoor 1°. het toe dienen van drank aan kinderen overal straf baar zal zijn; 2°. waardoor strafbaarheid wegens overspel afhankelijk wordt gemaakt van de indiening van een eisch tot echt scheiding of scheiding van tafel en bed na gedane aanklachte; 3°. waardoor stroo- perij ook met boete strafbaar wordt. Een voorstel van de regeering om landlooperij strafbaar te stellen is aangenomen met 37 tegen 29 stemmen. Ten slotte is de ge- lieele novelle aangenomen met 53 tegen 9 stemmen. Aan het einde van de zitting is op advies der commissie voor de petitiën besloten ter griffie te deponeereu een adres van den heer F. Domela Nieuwenhuis c. s.zich bekla gende over aantijgingen, door den minister Heemskerk tegen de sociaal-democraten ge uit; maar aan den minister van justitie te verzenden, met verzoek om inlichting, hun adres waarbij grieven worden geuit tegen de weigering van rechtspersoonlijkheid der vereeniging tot stichting van het lokaal „Walhalla", welke grieven de commissie voorloopig niet geheel ongegrond acht. Het gisteren bij de tweede kamer in gekomen wets-ontwerp, houdende wijzigingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering strekt tot wijziging van de artt. 79, 81, 82, 876 en 880 van dat Wetboek en tot intrekking van art. 88 daarvan. De minister van justitie wenscht ten deze het voetspoor van zijne voorgangers te volgen. Eene algeheele herziening van dat Wetboek zou zeer geruimen tijd vorderen. Daarom heeft de minister zich bepaald tot het voor stellen van eenige wijzigingen, waarvan de herziening zonder eenig bezwaar een onder werp van partiëele wets-verandering kan uit maken, omdat daardoor geen inbreuk be hoeft te worden gemaakt op het stelsel in het algemeen aan het Wetboek ten grond- Onderscheidene hoofden en leden van vreemde gezantschappen alhier, waren heden op de Roomsch Katholieke begraafplaats te 's Hage vereenigd om een persoonlijk bewijs hunner deelneming afteleggen tegenover ZExc. den minister van buitenlandsche zaken, die zijnen zoon jhr. J. W. M. Van der Does de Willebois, ten grave bracht. De Koninkl. Akademie van Weten schappen, afdeeling Wis- en Natuurkundige Wetenschappen te Amsterdam zal eene ge wone vergadering houden op Zaterdag den 31sten October e. k. De slachtoffers bij den brand te Am sterdam zijn: Geertruida Louise Cornet, oud 41 jaar, en huisvrouw van Hendrik Dirk Van Breemen; en drie knaapjes, onderschei- delijk 10 jaar, 8 jaar en 6 maanden oud. Het aanvankelijk vermoeden, dat ook een man in de vlammen zou zijn omgekomen, is onjuist gebleken. In den nacht van Zondag op omstreeks één uur, brak, na afloop j voorstelling, brand uit in het Eden-theii te Antwerpen. Naar het schijnt, ontstoi het vuur in een boven het tooneel slaapkamer. De kleedingstukken der artisti en de orkestmuziek verbrandden; dak, venverdieping en plafond der zaal werd een prooi der vlammen; de fraaie zaal is door het neerstorten der puinhoopen, dt rook en andere oorzaken, zwaar beschadii Gedurende al den tijd, dat de bru woedde, bleef het electrisch licht rust voortbranden. De brandweer, die spoed ter plaatse van het onheil aankwam, l streed de vlammen zeer krachtig en i omstreeks halfdrie het vuur meester. De aangrenzende panden bleven onfc schadigd en men heeft gelukkig geen lies van menschenlevens te betreuren, materieele schade wordt vrij belangrijk g noemd. Het gebouw was tegen brandschade zekerd. - Verleden Zaterdag, tegen het uurdi sluiting, heeft men in de Italiaanscheafdt ling der Antwerpsche tentoonstelling a brandenden lucifer op een zak zwavel j vonden, die reeds aan het branden wass raakt. De schurkdie deze misdadige pogii tot brandstichting pleegde, is nog nietontdel In de steengroeven bij Periguear een ernstig ongeluk gebeurd. Een uli huizen, waar de werklieden woonden,rij nen ondermijnd te zijn geworden eu stam plotseling in, terwijl de bewoners ondalta puin werden bedolven. Een achttal is reeds gevonden, maar men weet nog lis, hoeveel personen het leven verloren. Ottrj het puin der ingestorte huizen boordt» hartverscheurend gekerm. Men spanèi krachten in om zoovelen mogelijk ta den en des nachts werd er bij lant voortgewerkt. Eene vrouw en een M| die juist voorbijkwamen, zijn onder eenilij rotsen verpletterd. Een kind, dat ij zich hadden, werd door de luchtdruk! verscheidene meters ver weggeslingeid bleef zoo behouden. Bij Mostaganem, in Algeriëis d(t dagen een berg, die met zijn rotsen oppervlakte besloeg van 500,000 kubiel meter, trapsgewijze verschoven en in weggezonken. Al wat op eenigen afsti van den berg gelegen was, huisjes, dien tuinen, enz., werd insgelijks verschon doch zonder de zee te bereiken, terwijld op denzell'den afstand van elkaar geble is en zonder dat de huisjes zelfs zwaai schadigd zijn. Een paar dagen voorat! men daar ter plaatse reeds een onderan gerommel gehoord en spleten in den ontdekt. Toen de jl. Donderdagavond vanB lijn naar Stettin vertrokken spoortrein station Colbitzow verliet, daagden plotseli twee paarden op, die in galop de locs tief vooruitsnelden. Ten einde ongelukken te voorkou moest de machinist den trein met mil vaart doen loopen; de paarden, die 0(5 schijnlijk schuw waren geworden, ble tusschen de rails voorthollen, totdat eu lijk een van beide, in de nabijheid Scheune, van vermoeidheid nederstortti. De trein stopte en het gevallen paard door het personeel van de rails verwijd Eene poging om het andere dier op te gen mislukte, want het bleef tot aai personen-spoorwegstation te Stettin hollenen werd daar eindelijk door locomotief, die met rangeeren bezig in zijn vaart gestuit. Toen kon het lijk worden gevangen. De paarden, een paar stevige bruiDt, waren getuigd alsof zij voor een rijtuijl spannen waren geweest. De spoortrein kwam door den zondei wedren een half uur te laat aan. Eene boot met zeven man, tijd geleden van Long Island vertrsj is in een storm bij Kaap Clear c al de opvarenden verongelukten, dreef bij Kaap Clear aan land. Men schrijft uit Carrara: De is buiten zijne oevers getreden en ftl

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2