NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 15eze (onmut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfJISEtöËNT: Prijs per Nummer 10 t ent. Donderdag 29 October 1885. N°. 254. ADVERTEHTIEIB: Bureel: Nclieepmakersstec»; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Statls-Bericliten. Ibimenundsohe berichten. DE BOETVAARDIGE. ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. 199e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de adressen lo. van C. J. J. KLOP PENBURG, paardenslachlerwonende alhier, houdende verzoek om vergunning tol hel op- ridden van eenc slachterij in hel pakhuis in de Weslhavenslrnat no. 5; la. van M. HANGJASkoopman, alhier noonaclilig, houdende verzoek omvergunning lol hel oprichten van een Inmpenmapazijn in hel perceel aan den Ouden Rijn no. 89. Gelet op ile aril, 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal. genoemde verzoekenmet de bijlagenop de Se cretarie dezer gemeenlo Ier visie gelegd zijn; alsmede dal op Woensdag den lien November bnst.'s voormiddags Ie el/ nrenop hel Raad- huls, gelegenheid zal worden gegeven om be waren legen die verzoeken in le brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leihe.n, 28 October 1885. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de atscourant van 28 Oct. wordt medege deeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Augustus 188b. Nadat liet verzoek om gratie, ver mindering of wijziging van straf, door Jeanne Lorette ingediend, van de handwas gewezenis door haar een request inge diend, om haar straf in Den Haag le mogen ondergaan, waarover de commissie van admi nistratie over de gevangenis moet worden gehoord. Gisterennamiddag is op de Maas voor Rotterdam eene roeiboot, waarin drie per sonen gezeten waren en die door eene schroef stoomboot werd gesleept, bij ongeluk door een zeilend beurtschip overvaren. De drie personen raakten te water, doch werden alle gered. In den afgeloopen nacht tegen halfeen hoorden bewoners van de Warmoesstraat te Amsterdam tegenover de Oudebrugsteeg hulpgeroep van eene dienstbode, die in een nachtgewaad op de stoep van het hoekhuis nummer 62, waarin een manufactuurwinkel, als een waanzinnige riep, dat het huis in brand stond. Inderdaad het vertrek naast de winkelkast uitkomende in de Oudebrug steeg stond in volle vlam. Personen die het huis wilden binnensnellen, om hulp te verleenen, werden door anderen, die het hulpelooze daarvan inzagenteruggehouden toch drong een persoon door, maar nauw was hij in liet huis verdwenen, of de win kel werd door de vlammen aangetast, de bovenvertrekken geraakten in brand, en toen de brandweer, dadelijk gewaarschuwd dat de brand hevig was, na weinige minuien met veel materieel en personeel verscheen, stond zij voor een vuurzee. De heer des huizes was bij het uitbreken van den brand niet in de woning. Op een kamer achter het vertrek waar men 't eerst de vlammen zag, sliepen de vrouw met drie kinderen. Niemand had ze zien vluchten. Bij de dienstbode die hulp had geroepen kon inen niet vernemen of ze redding had den gevondenwant zij liet zich niet meer zien. De man die in het huis was ge drongen, keerde niet terug. En terwijl de brandweer het vuur blusebte dat reeds de omliggende perceelen bij den Langen Niezel, deerlijk had geblakerdwer den de omstanders meer en meer versterkt in liet vermoeden dat een vreeselijk ongeluk was geschied. Nog tijdens het woeden der vlammen werd gepoogd in het huis binnen te dringen. Moedige brandwachts zochten overal waar ze konden komen, toen 't bovenhuis nog brandde en dikke rook de vertrekken vulde. Niets werd gevonden. De door smart ver teerde man en vader liep onder begeleiding overal heenwaar hij kon denken dat zijn gezin een onderkomen had gevonden. Helaas! Zij die redding als onmogelijk beschouwden van den aanvang af, hadden gelijk. Toen het vuur door stoom- en handspuiten was gebluscht en de brand tot het nagenoeg geheel uitgebrande huis was beperkt, toen leverde een onderzoek het treurigste resultaat. Op een voorkamer vond men het onher kenbare lijk van een man, zeker dat van den hulpvaardige, die zelfopofferend zijn leven waagde. Op de trap naar den zolder vond men de verkoolde lijken van de vrouw en twee kinderendie in hunne poging om naar boven te vluchten een verschrikkelijken dood vonden. Omtrent het lot van het kleinste kind, een zuigeling, bestaat daar door geen onzekerheid. Ailen die in het huis waren, op het oogenbhk dat de brand ontstond, behalve de dienstbode, zijn bij de ramp omgekomen. Verschrikkelijke gebeurtenis! Hbl Gisterenmorgen gebeurde te Zutfen een treurig ongeluk. Bij liet binnenkomen van den sneltrein uit Duitschland wilde etn jong- mensch, zekere H.den spoorweg overste ken. Hij kwam echter met den trein in aanraking, met het treurig gevolg, dat zijne beide beenen werden afgereden. Er wordt wel eens beweerd, dat de boter, gemaakt van melk van koeien, die met ingekuild groen voeder gevoederd wor den, minder goed van hoedanigheid is dan hooiboter; de boeren in den omtrek van Raalte echter hebben de ondervinding opge daan, dat juist het tegenovergestelde het geval is, daar zc, wanneer ze ingekuild voeder aan de dieren geven, steeds den hoogsten prijs voor den boter kunnen ma ken. Tot het inkuilen, wat op eene hoogst eenvoudige wijze kan geschieden, gaat men dan ook meer en meer over. (Hbl.) Gisterennacht brandde door eene on bekende oorzaak de boerderijbewoond door B. te Wapserveen, tot den grond af. Al het vee is eene prooi der vlammen gewor den. De bewoners konden zich met moeite redden; de kinderen bekwamen ernstige brandwonden. Gisterenmorgen, zoo schrijft men aan het D.v.N., ging de jager d. B. te Steen- wijk, met zijn zoon van 16 jaar op de jacht. Nog pas te Eesveen op het jacht veld zijnde, schoot de ongelukkige vader, door een noodlottig schot, zijn zoon dood. De toestand der ouders laat zich niet be schrijven. Dit Vucht wordt aan de N. B. C. gemeldDoor den Belgischen aannemer van het stucadoorwerk zijn nu ook Vuchtenaars aan het werk gezet-, waardoor de oorzaak der ontevredenheid is weggenomen. Gisteren arriveerden er ook weder een 50 Belgen om hen, die de vorige week van schrik wegge gaan zijnte vervangenzoodat het werk nu weder met kracht voortgezet kan wor den. Den lsten December a. s. kunnen, volgens een schrijven van de gedep. staten aan de gemeentebesturen gericht, de arm lastige krankzinnigen uit Noordbrabant ge plaatst wordenzoodat er dan in elk geval een gedeelte bewoonbaar zal moeten zijn. Op dat tijdstip moest volgens het bestek het geheele gesticht gereed zijn op eene boete van f 1000 voor iederen dag te late oplevering, doch om verschillende redenen is den aannemer, naar ik hoor, voor f12000 een uitstel van drie maanden verleend. De Meier. Ct. schrijft, dat het te Eindhoven niet zoo slecht gesteld is met den arbeid, als sommige berichten in de bladen deden vermoeden. Wel zijn er, zegt zijop enkele fabrieken eenige arbeiders bedankt. Doch gebeurt het dan niet steeds dat een werkgever nu meer dan minder werkvolk noodig heeft? "Van loonsvermin dering op groote schaal kan ook geen sprake zijn; ten hoogste is daartoe, en dan nog slecht in geringen graadop een of twee fa brieken besloten. Daartegenover staat dat de werkman op vele plaatsen nog gelegen heid heeft om door avondwerk zijn loon te verhoogen. 't Is bepaald eene onwaarheid, dat er fabrieken wegens den drukkenden toestand zouden gesloten zijn en daaruit volgt ook natuurlijk dat er thans niet meer arbeiders te dezer stede zonder werk rond- loopen dan op andere tijden." De rechtbank te Maastricht heeft eene zekere weduwe B. aldaar, wegens diefstal van twee paar schoenen, tot eene maand eenzame opsluiting veroordeeld. Bij de be handeling dezer zaak is geblekendat deze dievegge de helft van haar leven (meer dan twintig jaren) wegens diefstal in de gevan genis heeft doorgebracht. Door den commandant der brigade- maréchaussée's te Gulpen is gisterennacht te Partij (Wittem) gearresteerd zekere J. M. R.welke als hurgerbediende was werk zaam geweest bij den kapitein der infant, v. d. W. te 's Gravenhage. Hij werd eer gisteren door zijn patroon naar een bankier aldaar gezonden om antwoord op een brief FEUILLETON. 145.) Met welk doel? Laat ons het maar da delijk zeggen. Sedert eenige jaren was de vicomte geheel tn al op lager wal. Hij had al wat hij be- t, verloren met het spel. Hierdoor dat ij, toen hij geheel arm geworden was, nog het middel gevonden had om te leven bij den dag. dat wil zeggen ten koste van an deren. Zeker was hij niet keurig in het op sporen van hulpbronnen. In oogenhlikken van nood had hij vrij belangrijke sommen van Adrien geleend. Maar hij wist vooraf, hoe hij den jongen man »n afdoen. De vicomte was uitgeslepen. Door niet terug te geven wat hij geleend badstelde hij zich bloot aan het gevaar een geldkist voor zich te laten sluiten, waar uit hij zoo gemakkelijk kon putten. Men doodt de hen met de goude eieren niet! Als kameraad speelde en verloor de vi eomte altoos. Maar den volgenden dag, wanneer de vennooten de winsten van den 'origen avond deelden, bleef men niet in gebreke met den leverancier der speelhollen de verliezen, welke hij geleden had af te rekenen. Men weet thans, waarom de ellendeling, als een booze demonAdrien aanzette tot spelen. Hij gaf hem het geld, dat hij van hem geleend had, terug, uit ziju aandeel in het bedrag, dat hij hem door zijn waar dige handlangers liet ontstelen. Nochtans zullen-wij spoedig zien, dat zijn haat tegen graaf De Lasserre niet was uit- gebluscht en dat hij altoos rekende op Adrien om hem in zijn wraak te helpen. De markies legde de laatste hand aan zijn toilet, toeu de vicomte de kamer bin nentrad. „Zoo, ben jij het! sprak de jonge man. „Hé? je zegt dat alsof je verwonderd waart mij te zien. Maar beste Adrien, waar zijn je zinnen? Ben je vergeten, dat je gisteren avond mij gevraagd hebt van morgen bij je te komen ontbijten?" De jonge man streek met de hand over het voorhoofd. „Ja ja, ik herinner het mij." „Des te beter." „Ik heb je verzocht hedenochtend te ko men, omdat ik je noodzakelijk moet spreken." „Ziezoo, je krijgt je geheele memorie terug." Het ontbijt was klaar. Zij gingen naar de eetkamer. Toen zij gereed warensta ken zij een sigaar op en begaven zich naar het salon. Na zich overtuigd te hebben, dat de deuren goed gesloten waren, ging Adrien naast den vicomte op de canapé zit ten, waarop deze zich reeds uitgestrekt had. „Mijn waardste sprak deze den jongeling van ter zijde aanziende en een ernstig ge zicht zettende, „je kunt spreken, ik luis ter." „Je wejt, dat ik gisterenavond gespeeld I heb." „Welnu „Welnu, ik had twaalf duizend francs bij mij gesproken. Alles ben ik kwijt." „De markies De Verveine is een te net speler om zich gevoelig te betoonen over een geldelijk verlies. „Dat is niet alles." „Zoo?" „Ik heb vervolgens gespeeld op crediet en wederom verloren." „Hoeveel „Twintigduizend francs." „Bah! wat kan jou die twintig duizend schelen „'t Is twintig duizend francs. Ik moet ze van avond betalen, en ik heb ze niet." „Je zult ze wel vinden." „Waar?" Bij den ouden geldwolf Vaidonk. „Ik heb niet veel hoop van dien kant. Den laatsten keer, een veertien dagen ge leden, dat ik hem bezocht, heeft hij mij te kennen gegevendat ik niet meer op hem moest rekenenals ik geld moest leenen." „Bespottelijk! Ik zie wat hij wil: tien percent meer." „Ik zal zoo straks naar hem toe gaan. Maar ik herhaal het.- zonder veel hoop, dat ik het bedrag, wat ik noodig heb, zal krijgen. „Beste Adrien," sprak de vicomte ter neergeslagen, „ik wou dat ik je kon helpen, maar op dit oogenblik verkeer ik in het zelfde geval als jij. Ik heb geen roode duit. Wie heeft je die twintig duizend af gewonnen „De Portugees." „Don José, graaf DeRogas? Ik ken hem. Als je van avond de som, die je hem schul dig ben, niet hebt, zal ik hem opzoeken en zeker van hem voor vier-en-twintig uur uitstel krijgen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1