BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Ij -*33 H m ss «c: JE: - JCJ ram tvbs- - m - Te Gorinchem is thans het rundvleesch verkrijgbaar voor 70 c., terwijl de levering van vleesch voor het garnizoens hospitaal aldaar is aangenomen voor 58 c. per kg. Te Woudrichem hebben de slagers liet vleesch wederom 10 c. afgeslagen, zoodat nu eerste qualiteit voor 70 c. verkocht wordt. De kroonprins van Zweden keert in het laatst der volgende week van Amster dam naar zijn vaderland terug. De kroon prinses Victoria en prins Oscar blijven daarna onder behandeling van dr. Mezger. Te Nijmegen worden tegenwoordig de agenten van politie, behalve in het blus- schen van brand met behulp van de water leiding, ook geoefend in het lantaarnopste- kenom bij het ontstaan van brand des nachts de gaslantaarns in de omgeving van de plaats des onheils terstond te kunnen opstekenzoodat men daartoe niet behoeft te wachten op personeel der gasfabriek. Ook Kloppersde man die bij de poging tot ontvoering der kinderen van den heer Hoek eene hoofdrol speelde, is, naar men van goed ingelichte zijde verneemt, uit de gevangenis te Zutfen ontslagen. Gisteren voormiddag zijn de twee slachtoffers van de gasontploffing te Helmond plechtig begraven. De lijkwagens werden voorafgegaan door de harmonie „Phileutonia" en gevolgd door de nabestaanden der over- ledenenden burgemeester met den gemeen teraad, het gezelschap „Diana" waarvan wijlen de heer directeur Goossens lid was, en een groot deel mannelijke ingezetenen van Helmond. Tien leden van „Diana deden dienst als lijkdragers, en onder het spelen van treurmarschen werden de beide slacht offers grafwaarts geleid. De fitter Pey is nog niet buiten levens gevaar. Zijn schedel is met goed gevolg getrepaneerd, maar de vreeselijke brandwon den die hij ontving, kunnen bij ongunstige wending nog wel den dood tengevolge hebben. Zondag is te Assen bericht ontvangen van een te Emmen gepleegden moord. Een zevenjarig meisje zou het slachtoffer eener vergiftiging zijn geweest. Het lijkje, reeds voor ruim 10 dagen ter aarde besteld, is op last der justitie weder opgegraven. De zeer-eerw. heer P. C. Groen, sinds vele jaren pastoor te Middelburg, vroeger pastoor te Katwijk, is gisteren overleden. De electnsche verlichting der cellen van de nieuw gebouwde gevangenis te Breda heeft zoo slecht aan de verwachting beant woord dat men voor een groot deel tot gas verlichting zal moeten overgaan, hetgeen groote kosten zal tengevolge hebben en daar bij het brandgevaar voor dit kostbare gebouw aanmerkelijk zal vergrooten. 's CrRAVË1VIIAGE. Door Z. M. is aan den heer George Ro senthal, bankier, consul-generaal van Por tugal te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van Jezus Christus en van Onze Lieve Vrouw der Ontvangenis van Villa Viposa, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is aan J. G. Van Linden van den Heuvellburgemeester, tevens se cretaris van Vlaardinger-Ambacht, tot 1 September 1891 ontheffing verleend van de verplichting tot inwoning binnen die ge meente, mits hij te Vlaardingen gevestigd blijve. Door Z. M. is benoemd: tot directeur van het rijks-telegraafkantoor te Warft'um, Ij. P. Rötnelingh, thans telegrafist 2de kl. bij de rijkstelegraaf, tot commies der pos terijen 2de kl., P. J. T. Voet, thans com mies 3de kl.; tot commies der posterijen 8de kl., T. H. Van Meurs en H. Boon- acker, thans commiezen 4de kl; tot com mies der posterijen 4de kl., J. J. Van Houweninge, thans surnumerair der poste rijen. Door Z. M. is de kapitein-intendant M. De Ras, van het personeel der militaire administratie, op pensioen gesteld, en is bij het personeel der militaire administratie, en wel bij de intendanten, benoemd tot kapi tein-intendant, de 1ste luit. W. N. Rolda- nus, van het 1ste reg. inf., thans tijdelijk werkzaam onder de bevelen van den hoofd intendant bij het leger. De minister van financiën zal op 29 dezer geen audiëntie verleenen. Engelsch expeditiecorps naar Rangoon zal gezonden worden. De teruggekeerde kapiteins van de walvischvangers uit Dundee berichtendat zij in dit seizoen in Prince Regent Islet met 70 Eskimo's zijn zamengekomenvan welke velen in Engelsche kleeren staken en ruim van tabak voorzien waren. Het bleek, dat zij de depóts hadden gevonden, die door schepelingen van de expeditiën om Franklin op te sporen, in Beeehey Island waren aan gelegd. De Eskimo's waren zeer trotsch op hun Europeesche kleeding, vooral op de laarzen. FRANKRIJK. Volgens eene depêche van generaal Courcy hebben drie colonnes, onder bevel van generaal Jamont, op 25 October de stad Than-Mai, ten noorden van Hong-Hoa, in genomen. Na een krachtigen tegenstand nam de vijand de vlucht, met achterlating van een groot aantal doodeu. De Franschen hadden 9 dooden en 5 zwaar gewonden, Volgens generaal Courcy zal de inneming van Than-Mai het herstel van de rust en de orde in het land zeer in de hand werken. ITALIË. De Paus had in een schrijven aan den keizer vau Japan dezen geluk gewenscht met den vooruitgang, in zijn rijk ingevoerd, en hem verzocht de Christenen te bescher men. Deze brief is door den apostolischen vicaris op den 12en September overhandigd. De keizer toonde zich zeer voldaan en be loofde aan de Christenen dezelfde vrijheid te schenken als aan de andere Japanners. De keizer zal een buitengewoon gezant naar Rome zenden met een dankbrief aan Leo XIII. In de provincie Palermo zijn Zondag 38 cholera-gevallen voorgekomen, waarvan 30 met doodelijken afloop. DUITSCHLAND. Belderok is heden door de arrond. rechtbank te Amsterdam tot 3 maanden cel straf veroordeeld. De rechtbank nam niet aan de verzwarende omstandigheid dat het verzet in vereeniging met meer dan drie personen was gepleegd. Gisterenavond omstreeks 5 uur bevon den zich te IJmuiden op de Zuiderpier op de hoogte van den getijmeter drie jonge lieden van ongeveer 16 jaren toen een stort zee over de pier kwam en een hunner mee sleepte. Zijn lijk is nog niet gevonden. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Ds. F. Lion Cachetpredikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, heeft Zondagavond in de Groote kerk zijne 25- jarige evangeliebediening herdacht, in eene leerrede over Gal. I, vs. 11. Bij het ein digen der godsdienstoefening werd hem Ps. 121 vs. 4 toegezongen. SC HEEPSTIJ HINGEN. Het stoomschip Samarangvan Rotter dam naar Java, arriveerde 26 October te Southampton. De Madura, van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Port-Said 26 Oct. en vertrok den volgenden dag. Volgens te Berlijn ontvangen berich ten zijn er Zaterdag en Zondag te Madrid revolutionaire proclamatiën verspreid. Er hebben huiszoekingen plaats gehad. Eenige hooge officieren zijn gearresteerd. De regee ring heeft maatregelen van voorzorg geno men, verwisseling van garnizoenen uitge schreven, enz. De toestand te Madrid was onzeker. OOSTENRIJK. De keizerin van Oostenrijk zal Jaffa bezoeken en van daar naar Jerusalem gaan. T U R K IJ E. Sir Henry Drummond Wolff had gis teren eene audiëntie bij den Sultan, die hem zeer hartelijk ontving. Hij vertrok daarop naar Egypte. GEMENGDE BERICHTEN. ENGELAN». Met betrekking tot de quaestie tus- schen Engeland en Birma wordt uit Simla aan Daily yews gemeld, dat nog vóór de ontvangst van een antwoord op het aan koning Thebaw gezonden ultimatum, een PER TELEGRAAF. LONDEN, 26 Oct. (Pari. lel. V. v. N.) Lord Salisbury is ongesteld. De doctoren Jenner, Gull en Lawson hebben een absces geopereerd, dat de minister-president aan den arm had. Zij verklaren dat er geen gevaar bestaat, doch dat lord Salisbury eenige dagen in volkomen rust zal moeten doorbrengen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der directe belastingen enz. te Eijsden, G. Van der Ven, thans commies-verificateur der eerste kategorie bij den actieven dienst der- zelfde middelen te Helder; te Vlaardingen, L. A. Van Giffen, ontvanger dier middelen te Gorredijk. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging van het wetboek voor burgerlijke rechtsvervolging. De discussie over het ont werp wijziging van strafvordering is voort gezet. Beslist is dat in geval van cassatie door een beklaagde zijne medebeklaagden, die geen cassatie aanteekendende gevolgen zijner cassatie steeds zullen oudervinden. De overige artikelen werden met enkele wijzi gingen goedgekeurd. Ten slotte is het ge- lieele ontwerp wijziging strafvordering una niem aangenomen. Door Z. M. den koning is het H. D. aangeboden adres, in zake den aanleg eener zeehaven te Scheveningen, gesteld in handen van den ministerraad. Het verzoek om gratie door Jeanne Marie Lorette ingediend is door den koning afgewezen. Het bericht, als zou de oppasser van den luitenant v. W. van het regiment grena diers en jagers met ƒ200 op den loop zijn, dat in verschillende bladen werd opgenomen, is onjuist. Alle grenadiers en jagers zijn present en de luitenant mist geen geld. „Men zegt." „Men zegt!'' U zegt? „Men zegt 1" Begrijpt U me niet het nieuwe stuk van Justus van Maurik. O, zoo 1 Wat dacht u? Men zegt een mooie titel voor een stuk. Een groot deel van tooneelstukken en romans behan delen dat thema. Men zegt" heeft nog slimmere gevolgen dan het spreekwoord Men noemt geen koe bont of er is een vlekje aan. Weet U wel, mijnheer dat men met onze vaderlandsche spreekwoorden de maat schappij het onderste boven kan gooien, het huisgezin in oneenigheid brengenouders de hand doen aftrekken van hun kinderen kinderen opstaan tegen huil ouders, de vrouw van den man vervreemdendenman aandrij ven zijn vrouw te verlaten. De hemel weet wat al meer Mevrouw! Mevrouw, wat een overdrijving! Neen, mijnheer, geen overdrijving! De vrouwen hebben van dat „men zegt" vaak meer te lijden dan de heeren. Een aankomend meisje, een snoekje of brasem pje hoe wil de Spectator het? heeft maar tot haar vriendinnetjes te gichelen; kijk eens, zie je Mevrouw X. daar met die prachtigen waaier? „Men zegt" dat Mijn heer Z. haar die cadeau heeft gedaan. „Men zegt," ik zeg liet niet, dat die twee elkaar heel graag mogen." En dit onschuldige „Men zegt" ontstaan uit behoefte om maar iets te zeggen en zijn eigen onbeholpen fi guur te reddenis oorzaak van de schro- melijkste gevolgen. Vraagt men wie die men" is, ja, dan weet niemand bet, nie mand wil het bekennen, hoewel men niet geschroomd heeft een oogenblik te voren een onschuldige zwart te maken en te be kladden. Mevrouwtje! Mevrouwtje! Ik blijf er bij u overdrijft. Ik verzeker u van niet, mijnheer. Ga Woensdag eens naar den schouwburg het nieuwe stuk van Justus van Maurik: „Men zegt," zien, en ik weet zeker dat u niet meer spreken zal van overdrijving. In dat tooneel- stuk is een doodonschuldige oorzaak de aanleiding van groote gevolgen. Nobele daden worden daar door „men zegt" tot slechte. Eenige kwalijk begrepen letteren op een briefkaartwauwelpraatjes van een zeer „net mensch," die alle dagen bij een andere fa milie eet, doen jaloezie en haat ontvonken en stichten de schromelijkste verwarring. Op een litteraire bijeenkomst, zoo meesterlijk door Pailleron in Een wereld waarin men zich verveelt geteekend, ontvangen haat en jaloezie nieuw voedsel en flikkert het vuur der tweedracht hoog op. Een nobel man, een dichter, die niets dan goed doet en wil, wordt met eene piano juffrouw het slachtoffer. Eene piano-juffrouw, of iedere vrouw die voor zich zelf en de haren zich een plaats verovert en het leven hoogere eischen stelt dan te pronken en stof af te nemen, zijn steeds en bij voorkeur voor nietige vrduwen en fatterige kereltjes of domme mannen het voorwerp van spot en laster, de grootste slachtoffers van „men zegt." Het schoon geformuleerde verwijt van AugierDe arbeid die den man tot eer strekt, rukt de vrouw uit haar stand, blijft nog altijd waar. Toch staat zoo'n vrouw hooger en rijst in de schatting van ver standige mannen een schrede hooger op den maatsehappelijken ladder, in stede te dalen- als het overgroot koor van „men zegt" haai niet reeds heeft doodgelasterd. Zie, mijn. heer, als ik over dat „men zegt" begin zou ik willen doorpraten, want wie is dié „men"? Niemand en niets! En op wat steunt dat zeggen") Op minder dan een grond. Laat het stuk van Van Maurik u overtuigen of ik gelijk heb of niet. Mevrouw, uw wensch is mij een bevel! Ge zult uw avond niet beklagen. Het Nederlandsche tooneel brengt zijn beste krachten in het vuur. Al de dames van het gezelschap spelen mede, meer dan een twaalftal, zoo ouderen als jongeren. De keur van het heerenpersoneel is voor de mannenrollen verkozen. Ik beloof u er heen te gaan! De voorstelling begint immers half acht. Pardondien avond om acht uur het is de nieuwe nieuwigheid, N°. 3 van het abonnement. Dus ik kan er niet heen. Zeker, mijnheer. Het abonnement sluit niemand uit. Wel „zegt men' maar neen, laat ik zwijgen. De abonnementsvoorstellingen zijn voot ieder toegankelijk, slechts enkele loges, d( koningsloge b.v. wordt op die avonden met f 2 in plaats ƒ1.50 betaald. Al het andere is als gewoonlijk. Mevrouw dan ga ik in de voor 1.50. Dat is het verstandigste wat ik in van u gehoord heb. Gevleid, mevrouw over uw beleefd heid. Met een dankbaar hart kan ik i vaarwel zeggen. Tot Woensdag dus bij Men zegt'. Om acht uur vergeet het niet! Ik zal op mijn tijd zijnmevrouw, „men zegt" Voorzichtig mijnheer met „men zegt",, Vaarwel, mijnheer! Mevrouw! (buiging.) D.v.N want Bij de veilingen van niet opgevraagde voorwerpen achtergelaten in spoorwegwagen!, tramrijtuigen, staat men dikwerf veibusd over de zorgeloosheid der vergeetachtige), en nog meer over de mogelijkheid dat ga teruggave van het verlorene is gevraagd. Bij een dergelijke veiling thans te Lonlo aangekondigd door een der grootste vindt men behalve parapluies, wandelstokli en kleinere voorwerpenkoffers, reistasscln, toiletdoozen, reisdekens, een velocipü, wasch- en mangelwerktuigen, grassnijdr, dertig levende vogels, enz. Een Engels! blad vestigt de aandacht op dergelijke vem- gaande zorgeloosheid en vraagt, hoe ia't mogelijk dat iemand een velicopède, dertig vogels, een waschmachine vergeet meeti nemen, dat zijn aandacht niet op het achter blijvende bij het heengaan was gevestigd, Niets is moeielijker dan een oude haarbor stel willens en wetens te vergeten in tei hotel. Al werpt men het voorwerp achter het bed, of wikkelt men 't in papier mei de waarschuwing: niet meer noodig, nog zal de huisknecht u bij het vertel naloopen met den borstel die „meneer hetfi laten liggen". Maar omvangrijke voorwerpen als de genoemde blijven achter en zonder navraag bovendien. En daaronder reistasschen 1 Wie zal zich aan den koop daarvan wagen, achtergelaten reistasschen vindt men zoo dik werf dynamiet of slechte Amerikaansche dag bladen. Gelukkig bestaat die vreeze niet bij het aanbieden in openbare veiling van en velocipède, van vogels, van mangels en vat reisdekens. De menschelijke vergeetachtigheid is groot Wie zou nog twijfelen kunnen aan het be staan van verborgen schatten die in het vergeet boek zijn geraakt. De Europeesche dames weten hare be valligheid te vermeerderen, door het van een kunstmatigen aanwas, dien men tour nure noemt. Dit „sierlijk" deel van haar toilet is, ge lijk men weet, eene soort van ballon mei reepen rondgemaakt, een zakje van katoen paardenhaar of een korfje van baleinen, mast in alle geval die tournures houden niets nut tigs in. In Amerika is men slimmer, daar den die „schoone" aanwassen geperfecM neerd. Een kleermaker is op de gelukkige dachte gekomen die tournures te benutl gen en ze alzoo te maken, dat de dan* er eene draagbare apotheek, eenige rom>« eenige provisie voor de reis, eenig bs en borduurwerk, en zelfs een kleinen schor hond en een plooibaren stoel in kunui verbergen. Als die kleermaker den dank van schoone geslacht niet verdiend heeft, begrijpen wij er niets van.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2