BUITENLANDSCHE BERICHTEN. T"Hff TT. ter zee K. A. Stakman Bosse, in den namid dag van 24 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Stc Uit den Haag wordt aan de Noord- Brab. geschreven, dat in goed ingelichte kringen der hofstad spoedig het aftreden van den minister van binnenlandsche zaken verwacht wordt. Zijn opvolger zou reeds gevonden zijn. Door de geneeskundige staatscommis sie zijn bevorderd tot arts de heeren dr. J. E. Alberts, J. C. Offerhaus, med. doc torandus, en A. J. Heimig v. d. Vegt, cand.-arts. Toegelaten voor het le gedeelte zijn de heeren G. M. Kruimel en A. N. Van Praag, doctorandi. Door de algemeene vergadering der vereeniging „Eigen Hulp", den 4den Juli 11. gehouden, werd de voorzitter dier ver eeniging gemachtigd tot benoeming eener commissie van 5 leden, om te onderzoeken „of en in hoever noodzakelijkheid bestaat tot geheele herziening van de statuten der vereeniging, nadat zij daarover het oordeel zal hebben ingewonnen van de besturen van alle algemeene en districts-afdeelingen der vereeniging, en om, indien de noodzake lijkheid dier herziening blijkt, zoo spoedig mogelijk, dienaangaande voorstellen in te dienen, welke in druk aan alle leden der vereeniging worden medegedeeld en in de algemeene vergadering van 1886 worden behandeld." De bedoelde commissie is thans samenge steld en bestaat uit de heeren mr. A. A. De Pinto, lid van den Hoogen Raad te 's Gra- venhage, mr. H. Van der Hoeven, hoog leeraar te Leiden, C G. C. E: Ising, gepens. kolonel te 's Gravenhage, D. Schaap jr.chef van dienst van het ijkwezen te Utrecht, en D. A. C. Ebell, kapt.-kwartiermeester bij de mariniers te Amsterdam. Naar aanleiding van het bericht van het Vad. dat de rechtbank te Zutfen zou geweigerd hebben tegen mevr. Bulkley en Kloppers rechtsingang te verleenenverneemt men dat de raadkamer der rechtbank te Zutfen reeds bij beschikking van 2 Oct. jl. rechtsingang met gevangenhouding tegen mevr. Bulkley en Kloppers had verleend. Na afloop van de daarop gehouden instructie, requireerde het O. M. verwijzing van de beide beklaagden naar den proc.-gen. Deze verwijzing is door de rechtbank te Zutfen bij beschikking van 23 Oct. jl. geweigerd, op grond dat het ten laste gelegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch over treding zou opleveren. Tegen die beslissing is de off. v. just, opgekomen bij het hof. Binnen tien dagen, niet drie dagen, zooals het Vad. beweert, moet de proc.-gen. te Arnhem de stukken met zijn requisitoir aan het Hof in raadkamer indienen. Wij vernemen tevens dat hij eventueele te rechtstelling van Kloppers, mr. J. P. A. N. Caroli, advocaat te Amsterdam, op ver zoek als raadsman zal optreden. De buren van het tuchthuis te Leeu warden werden Vrijdagnamiddag omstreeks 5 uren verontrust, doordien uit een der be nedenvensters van het tuchthuis eene dikke rookwolk te voorschijn kwam. Bij onder zoek is gebleken, dat een gevangene, die wegens voorgewende krankzinnigheid afge zonderd zat, zijn stroomatras door middel van het gaslicht had in brand gestoken. Men schrijft uit Westdorpe aan De Tijd: Aangaande de ontvoering, uw lezers bekendkan ik nog het volgende mededee- len. Niet door tusschenkomst der politie, maar uit eigen beweging keerde het meisje naar haar moeder terug. Onder welke om standigheden dit evenwel heeft plaats gehad, of, beter, dit haar is mogelijk geweest, de best ingelichte moet hier een vraagteeken plaatsen. Zooals het gewoonlijk bij ontvoe ringen gaat, gaat het ook hier: alles is even raadselachtig, zelfs nog op dit oogenblik, nu toch alles wel diende op te klaren. Maar geen schijn er van. Het meisje is terecht, gelukkig; doch waar is de ontvoerder? Zijn daad is en blijft strafwaardig, en er dienden minstens verdere pogingen aangewend te wor den om hem in handen te krijgen. In de Noordlr. wordt de aandacht ge vestigd op een woord, door den heer A. Van Dedem in de tweede kamer bij het adresdebat gesproken, en wel hierover, dat de levensstandaard in onze dagen veel te hoog is opgevoerd. Zeer juist! roept het bladde levensstandaard is te hoog, en het geeft, om dit duidelijk te maken, een paar voorbeelden. „Ieder en een iegelijk uit de zoogenaamde „groote wereld" wil den schijn aannemen alsof hij duizenden 's jaarlijks kan verteren ensommigen gaan dientenge volge in werkelijkheid gebukt onder finan- cieele zorgen. En in de kleinere en kleine werelddezelfde verschijnselenja zelfs pro rato in nog veel meer algemeenen zin. „Ziet eens om u in de groote steden. „De inden ouden tijd eerzame kruidenier, die in vroe ger jaren met zijn zoons en dochters aan de deur kwam staan, als er een min of meer genietbaar draaiorgel in aantocht was en die dan van die muziek genotenthans zit hij in zijn „salon" te luisteren naar een of ander meesterstuk van muziekdat door een of twee zijner dochters, met poneyhaar en in elegante? toiletten, op de pianino vermoord wordt. De zoons voldoen aan hunne muzikale behoeften in een „café chantant", waar ze in één avond meer verteren dan vroeger het geheele gezin per dag kostte. „De slager, die 80 a 90 pCt. minder voor inkoop vau slachtvee betaalt, dan voor eenigejaren, kan zijn vleesch ternauwernood tien pCt afslaan, omdat zijne manier van leven zooveel hooger is geworden, dat hij daaraan de 80 h 90 pCt. „onverdiende" winst geheel besteedt. „De zijden japonnen, de met velours d'Ut- recht overtrokken canape's en stoelen, de groote spiegelruiten en zijne „harddravers" kosten hem heel wat." De tijden zijn slecht, voorzekermaar nog slechts weinigen nemen het middel ter hand, dat den druk der tij den kan doen verminderennl.„op meer bescheiden voet te gaan leven." Het blad vertrouwt, dat, wordt ook op dit gebied bezuiniging ingevoerdveel ellende zou wor den verzacht en hoopt, dat dit denkbeeld nog dikwerf het volk zal worden voorge houden. „Ieder", dus luidt het aan het slot, „steke met moed de hand in eigen boezem en gebruike het middel, dat hij in zijne macht heeftom de melaatschheid onzer dagende weelde, te bestrijden." Onder de landbouwers te Hoensbroek (Limburg) heerscht groote onsteltenis In vele weilanden aldaar zijn namelijk knollen en appelafval gevonden, met luciferskop pen, naalden of spelden doorstoken. Ge lukkig is het snoorle bedrijf intijds ontdekt, zoodat geen koeien er van aten. Zoo dit het geval ware geweest, zouden de beesten er ongetwijfeld aan zijn bezwekendaar vooral de luciferskoppen in groote hoeveelheid in de knollen aanwezig waren. Door de politie is een onderzoek ingesteld. 's CRAVEÜI1AGE. Door Z. M. is aan den heer P. C. J. Barbiers, ingenieur bij de maatschappij tot doorgraving vau het kanaal van Panama, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der orde van Leopold, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken, is be paald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het mid delbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de Nederlandsche taal en letterkunde, ge schiedenis, aardrijkskunde, staatswetenschap pen, boekhouden en schoonschrijven, voor het jaar 1885 zitting zal houden te 's Gra venhage, en is o. m. tot lid van die com missie benoemd dr. J. Ten Bnuk, hocg- leeraar aan de rijks-universiteit te Leiden. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten A. M. Vroeg, te Leeuwardenmede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de sectie Sneek-Stavoren van den spoorweg Stavoren-Leeuwarden. Te staatsraad graaf v. Z. v. N.oud gezant, werd Zaterdagnamiddag, in het Voor hout wandelende, nabij het gebouw van het ministerie van financiën door een toeval ge troffen. Z. Exc. werd van de straat in het lokaal van het departement binnengebracht, alwaar hij, na door een geneesheer te zijn bezocht, eenigen tijd vertoefde en in zoover herstelde, dat hij per rijtuig zijne woning kon bereiken. De staatsraad bevond zich heden rede lijk wel. EltCËLAJlD. De heer Gladstone is thans aldus wordt aan de Indépendance geseind vol komen hersteld en zal weldra een aanvang maken met het houden van eene reeks ver kiezingsredevoeringen in het district Mid lothian. IFAXJK. De dagbladen zeggen, dat de argu menten, waarmede Duitschlaiid zijn poging tot het in bezit nemen van Yap tracht le rechtvaardigen, eenvoudig drogredenen zijn. Vrijdag werd te Madrid een groot aantal republikeinsche proclamaties verspreid. Twee uitdeelers werden in hechtenis ge nomen. «08TEIVRIJ K. Keizer Frans Jozef antwoordde op toe spraken van de voorzitter der Delegaties dat de betrekkingen van Oostenrijk-Hongarije tot de andere mogendheden zeer vriendschap pelijk waren. Het bezoek van den Czaar en zijn echtgenoot te Kremsier was een bewijs van groote waarde, dat nog steeds de ver trouwelijke verhouding tusschen de beheer- schers der drie groote keizerrijken voorduurt. Op de beteekenis, welke deze vriendschap voor het behoud van den vrede heeft, is reeds in het vorige jaar gewezen. Bij het ernstige streven om als grondslag van vrede en orde den rechtstoestand te handhaven, gelijk deze door verdragen was gewaarborgd, vindt de Oostenrijksche regeering volle me dewerking bij de andere Europeesche mo gendheden. Deze eenstemmigheid bij het verzekeren van den vrede is een zeer ge wichtig onderpand voor het goede gevolg van dit streven. In dezen geest is de Oostenrijksche re geering werkzaam, ten einde in vereeniging met de andere mogendhedendie het Ber- lijnsch traclaat onderteekenden, op het Balkan-schiereiland de orde te herstellen waarvan de onverwachte verstoring de rust en welvaart der daar wonende volkeren met ernstig gevaar bedreigt. Achting voor verdragen en inachtneming van de rechten en plichten, welke daaruit voortvloeien, werden door de mogendheden bij de volken op het Balkan-schiereiland ondersteld, toen de mogendheden hun een zelfstandig bestaan verschaften. Het hand haven van den vrede en de belangen der monarchie zal ook in het vervolg de eerste taak der Oostenrijksche regeering zijn. De intendant-generaal baron Hoffmann is Zaterdagnamiddag overleden. TURKIJE. Al de mogendheden, met uitzondering van Engeland en Frankrijkhebben het voorstel der Porte betreffende de conferentie te Konstantinopel over de Bulgaarsche-Ru- melische quaestie aangenomen. De toetre ding van Engeland en Frankrijk wordt echter onverwijld verwacht. Naar men ver zekert, zal de eerste zitting in de aanstaande week gehouden worden. De conventie betreffende Egypte is Zaterdag geteekend. Naar men gelooft heeft markies De Noailles, Fransch gezant te Konstantinopel vau zijne regeering in last ontvangen, om namens haar zijn voorbehoud temaken, in dien de conferentie mocht besluiten om aan vorst Alexander van Bulgarije eene somma tie te zenden. Hij zou namelijk verklaard hebben, dat dit de zaak der Porte, niet die der conferentie is. Graaf Corti, de Italiaansche gezant, zou gezegd hebben, dat hij voor dit geval zonder instructie was. Toch gelooft men, dat de conferentie weldra zal bijeenkomen. ECÏFTE. De president der inlandsche rechtbank te Alexandrië is wegens knoeierijen ontslagen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 25 Oct. Uit Sofia wordt be richt, dat de Serviërs een inval hebben gedaan op Bulgaarseh grondgebied. Bulgaarsche troepen zijn onverwijld opgerukt en trekken den vijand tegemoet. SOFIA, 25 Oct., 9 u. 50 m. des avonds. Het bericht aangaande het binnenrukken der Serviërs in Bulgarije wordt tegengesproken. Zij hebben slechts een tolkantoor in de om streken van Trin bezet. NISCH, 25 Oct. Van bevoegde ziide wordt het bericht, dat Servische troepen over de grenzen zijn getrokken, tegenge sproken als ten eenemale onwaar. LONDEN, 25 Oct. Officieel is aange kondigd, dat het parlement den 18 Nov. a. s. ontbonden zal worden. LONDEN, 26 Oct. (Part. Tel. D. v. N.) De regeering van Engelsch-Indië heeft de on middellijke afzending van troepen naar Birma bevolen. rend eigendom met gemeener hand en sai rotting. Adv.-gen. was van meening het hier een zeer ernstig feit betrof \rls tegen de bestreden wetsartikelen met jjj beid waren toegepast. De uitspraak is paald op 23 November. Jhr. mr. W. A. De Jonge, laatstelj ambtenaar van het openbaar ministerie de kantongerechten in het arrondisse® Zierikzee, heeft in de heden gehouden ting van het gerechtshof te 's Gravenh; den eed afgelegd als substituut-officier t justitie bij de arrond -rechtbank te Dordreci - De oppasser van den luit. v. If, 's Hage heeft zich, naar men meldt, met bedrag van ongeveer f 200 uit de voet gemaakt, dat hij voor zijn meester had a vangen. Eene vrouw, die gisterenavond in 1 schonken toestand in het politiebureau i de Nieuwe Haven te 's Hage werd gebracl kreeg aldaar een bloedspuwing, zoodat per rijtuig naar het ziekenhuis moest s den vervoerd. De opsporing wordt verzocht van 8-jarig knaapje, genaamd Bastiaan Yperen, wonende te Rijswijk. Hij woi sedert Vrijdag vermist en zou in den av van dien dag nog gezien zijn nabij Hoornbrug onder Rijswijk. Zondagavond tusschen 5 en 6 i werd te Houtrijk en Polanen inbraak pleegd in de villa van den heer B. dieven, die zich reeds van eenige voorn pen hadden meester gemaakt, werden ter in hun bedrijf gestoord door den rijl veldwachter Kooy, die, bijgestaan d timmerman v. L.de ongenoode gasla een Duitscher en een Deen, beiden zien van een geladen revolver, arresteerde LAATSTE BERICHTE A. Bij het voortgezet debat over de wij ziging strafvordering in de heden gehouden zitting van de tweede kamer is beslist dat een gedeeltelijk appel niet zal worden opge nomen en dat indiening eener memorie van appel niet verplichtend is; voorts dat de bedaagde niet ter terechtzitting afstand zal kunnen doen van appel. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft adv.-gen. mr. Van Maanen tot verwerping geconcludeerd in de zaak van W. O. te Leiden, veroordeeld door het gerechtshof te 's Gravenhage wegens moedwillige vernieling van eens anders roe- GEMENCDE BERICHTEN Zeven en dertig schipbreukelingen ri Zondag door het IJslandsche stoomsch'i Thyra te Granton geland, uitmakende equipages van de schepen Alice Willm Amerik. schoener, 10 Sept. veroi het Deensche schip Alma14 Sept, raoj gelukt, en het Noorw. schip Sara, 20S verongelukt. Alle drie werden dooi ijs op de IJslandsche kust gedreven aait totaal wrak. Gedurende de Antwerpsche tentas- stelling zijn 578 pick-pockets gevaHi Duitschers, 63 Hollanders, 14 Frai 254 Belgen en maar 3b Engelschen, Te Montceau-les-Mines had eei mietontploffing plaats. De daders zijr. A niet gevonden. Ook werd eene poging daan de kerk van Saint-Cermin door i miet te doen springen. In beide gen werd eenige schade veroorzaakt. De stad Nicolosi, in de promo Catania, op het eiland Sicilië is opdeiiHi van deze maand door een vreeselijk oil getroffen. Twee geduchte aardschokken lil ben haar totaal verwoest. Op last dein geering zijn twee compagnieën troepen n de genie derwaarts gezondenom looi* voor de van dak beroofde inwoners slaan en hun verder de vereischte hu te bieden. Hoe groot de veroorzaakteschsi mag worden geschat, te dezen aanzien nog niets met zekerheid bekend; men zelfs niet hoe groot het aantal slachtoïe is, 't welk bij deze ramp het leven verloren. Men ziet binnenkort een uitb sting der Etna te gemoet. RECLAMES. De Nouveautés-Firma „Au Bon Maidf te Parijs, die onze lezeressen zeker bij na kennentenzij zij niet tot hare cliêil tellen, heeft een personeel van 300 diendenwaarvan een zeker gedeelte geerd is en die alle dagelijks tweemaal! maaltijd nemen. En zij worden er zeer gevoed, want het Huis, dat zeer vaden is voor zijne bediendenvoor wie het caisse de retraite met een kapitaal 1000000 f. en eene caisse de prévoyance een kapitaal van 900000 f. heeft ingest wil dat niemand reden tot klagen hel Het dagelijksche verbruik der voornaai eetwaren bereikt kolossale cijfers: wijn liters (1 liter per hoofd) brood 1500 gram, vleesch 1200 kilogram. Het gebruik in den „Bon Marché" den waarop de opening van het seizoen heeft en waarop bijgevolg de verkoop ker is, het personeel een menu d'extnj geven. En onlangs waren in dat voor de déjeunes, poulets au cresson grepen. Op dien dag waren dus pen noodig om den goeden eetlust te doen van al die jonge bedienden, die rigens, goed hunne taak vervuld 1 want het cijfer van den verkoop

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2