■a: ■u ajm.. rBT"- voor plannen haddenvoor het geval zij hun zin kregenwaarop door den spreker tweemalen geantwoord werd met woorden die op de vraag geen betrekking hadden. Toen de vrager ten derde male op een vol doend antwoord aandrongwerd er zooveel tumult in de zaal gemaakt, dat Helsdingen niet verstaan kon worden. Overigens liep alles zeer rustig af. De gemeenteraad van Hellevoetsluis heeft met 8 tegen 3 stemmen besloten niet te voldoen aan den wensch der neringdoen den aldaar om van de tallooze ventersdie van buiten in de vesting komen eenige be lasting te heffen. De burgerij was in een adres, door een groot aantal ingezetenen geteekendtegen die protectionistische zucht der neringdoenden opgekomen. Men deelt aan het 1). v. N. mede, dat door een persoon, wien vroeger reeds is te laste gelegd, dat hij bij advertenties onder valsche voorgevens meisjes in zijne strikken trachtte te lokken, nu weder bij advertentie in de bladen eene „huishoudster" is gezocht. Daar zijne pogingen in Nederland evenwel misluktenheeft hij in meer dan 20 üuitsche bladen tegen een loon van 475 mark een frisehes Madchen" gevraagd. Meer dan 200 meisjes maakten aanspraak op dien titel en schreven op de advertentie, die alleen in kleine Duitsche bladen werd geplaatst, omdat de groote bladen ook in Amsterdam worden gelezen, en de politie misschien aanleiding zou vinden zich met de liefhebberijen van dezen pacha in te laten. Toch lekte de zaak uit en gisteravond werd de geheele stapel brieven mtt en zon der portretten, in tegenwoordigheid van den steller der advertentie in beslag genomen ten huize van den boekhandelaar alhier, aan wien de brieven moesten geadresseerd worden. Gisteren meldde zich vrijwillig bij den commandant der hoofdwacht te Amsterdam een persoon aandievolgens eigen ver klaring, voor ongevoer 10 jaar van het koloniaal werfdepot te Harderwijk is gede serteerd. Een bekend tooneelkunstenaar te Am sterdam huurde onlangs een jachtveld in den Haarlemmermeer voor.een koek. Giste ren is de huurder in een met een nationale vlag versierd rijtuig zijn huur gaan betalen. De koek woog 25 kilogrammen en droeg het opschrift: „Huurwaarde. Deze koek strekt tot huurwaarde van een jacht in den Haar lemmermeer." Hbl iVoor den bekenden harddraver Coriir, van den heer J. H. Everts, te Zalt-Bom- mel, is, naar het Nieuws meldt, uit Parijs een bod gedaan van 37000 frs.hetwelk echter door den eigenaar is geweigerd. In de gemeente Bhenooi (Tielerwaard) hebben jl. Maandagavond eenige personen de baldadigheid gepleegd om de houten afsluitingen van weilanden, palende aan den spoorweg, te verbreken. Het vee werd op den spoorweg gejaagd en 's morgens vonden sommige eigenaars hunne beesten verminkt langs de rails liggen. De politie, die dade lijk van de misdaad verwittigd werd, is tot nog toe de bedrijvers niet op het spoor. De trein heeft gelukkig geen stoornis ondergaan, Uit Hoogeveen schrijft men het vol gende aan de Asser Ct. dd. 20 dezer. Gis terenavond laat werden hier van Zuidwolde door de politie overgebracht en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld de gebr. G. en M. O., als verdacht van het plegen van moord op den tolgaarder cn onbezoldigd rijksveldwachter E. De Weert te Zuidwolde. G. O. stond gisteren voor 't kantongerecht alhier terecht wegens eene jachtovertreding, waarvoor hij door De Weerd was bekeurd, die ook als getuige tegen hem was gedag vaard. De kantonrechter schijnt in de hou ding en antwoorden van G. O. aanleiding gevonden te hebben hem na de terechtzitting eerst eenigen tijd hier onder bewaking te houden en later onder geleide van twee poli tieagenten te laten vertrekken naar Zuid wolde, alwaar eene voorloopige instructie tot de arrestatie van hem en zijn broeder heeft geleid. De justitie uit Assen wordt heden verwacht. Uit Rozendaal meldt men aan de N. R. Ct.: Maandag avond trok een troep opge schoten jongens al tierende en zwierende door onze straten en pleegde hier en daar verschillende baldadigheden. De eene tapperij uit, de andere weer ingaande, gaven zij aan hunne opgewondenheid lucht door op ver schillende plaatsen de ruiten in te slaan, met vuilnis te werpen en verdere schade aan te richtenwaarin zij bijgestaan werden door dronken Maandaghouders. Tot laat in den nacht duurden deze baldadigheden voort. Twee der belhamels zijn in arrest genomen. 's GKAVEATIAGE. Door Z. M. is aan den heer mr. W. N. Van Hamel, hoofdcommies bij het departe ment van buitenlandsche zaken, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche repu bliek geschonken. Door Z. M. is D. Koeleman benoemd tot burgemeester der gemeente Yerseke, en is de heer J. B. Meerkerk, laatstelijk on derwijzer 3de kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande aanwezig, op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Door Z. M. is de heer S. Ujlaki tij delijk, dat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned -Indië. Bij het afdeelingsonderzoek in de tweede kaïner van het op nieuw ingediende ontwerp tot verhooging van het zegelrecht op effecten, werd in één afdeeling vrij al gemeen betwijfeld of door dit ontwerp, en dat tot verhooging van het overgangsrecht wel genoeg werd gedaan tot opheffing van den vrijdom van belasting dien het roerend vermogen hier te lande geniet. Men kon geenszins toegeven dat, gelijk de minister van financien beweerd had, het kapitaal in portefeuille thans reeds van rijkswege belast zou zijn. Sommige leden waren voor in voering eener directe belasting op het roe rend vermogen, terwijl andere, die aan in directe belasting de voorkeur gaven, een grootere verhooging van het zegelrecht op effectenbenevens een registratierecht op beleeningscontractenen eene beursbelasting wenschten te zien ingevoerd. Verschillende opmerkingen werden omtrent de artikelen gemaakt. Onder anderen werd sterk aangedrongen dat bij de kwijting van het zegelrecht op effecten aan de ingezetenen de grootst mogelijke faciliteiten en waar borgen zouden worden verleend. In eene gisterenmiddag door het ge rechtshof alhier gehouden openbare algemeene zitting werd jhr. mr. D. G. Van Teylingen, laatstelijk rechter in de arrond. rechtbank te Middelburgdoor den president, mr. IV. F. G. L. Francois, plechtig als raadsheer geïnstalleerd. Bij deze gelegenheid brachten zoowel de procureur-generaal jhr. mr. A. J. Th. H. Van den Bergh als de president en mr. D. Van Eek namens de balie, warme hulde aan den eervol ontslagen raadsheer mr. J. B. L. Wentholt. Zij allen wenschten hem eene nog veeljarige rust toe en boden vervolgens den nieuwbenoemden raadsheer hunne welgemeenden gelukwenschen aan. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EK A A KR IJ K. Eene dépêche van generaal Courcy, den 19den van Ha-Noi verzonden, beves tigt dat er onlusten ontstaan zijn in den omtrek van Kwang-Tu, in de provincie van dien naam. Een zeker aantal Christenen zijn vermoord en de hoofdaanleggers van dezen aanslag zijn krachtig vervolgd door Fransche jagers en Tonkineesche tirailleurs. Een jager en eenige tirailleurs zijn gedood. Te Hue is de orde niet gestoord. DENER ARKEN. Toen de minister-president Estrup giste rennamiddag tegen 5 ure naar zijne woning terugkeerde, werd door een jongmensch, naar men zegt een typograaf, een schot op hem gelost, dat echter zijn doel niet be reikte. De dader werd onmiddellijk gevat. Uit het door de politie opgemaakte pro ces-verbaal bleek, dat de dader is genaamd Julius Rassmussen, 19 jaren oud en als letterzetter werkzaam is op de drukkerij van een radicaal dagblad. Ondervraagd naar de motieven, die hem tot deze daad hadden aangespoord, verklaarde hij te streven naar een goed doel, in het belang der vrijheid. De dader sprak den heer Estrup voor diens woning aan en loste twee schoten op hem, waarvan het eerste op een der jas- knoopen afstuitte. De heer Estrup greep den dader vast en leverde hem over aan de politie, waarna hij zich naar een diner be gaf, waartoe hij was uitgenoodigd. PER TELEGRAAF. ATHENE, 21 Oct. De oorlogszuchtige toespraak, welke de minister van oorlog tot de Spartaansche contingenten hield, heeft ont steltenis veroorzaakt onder het corpe diplo matiek. ST. PETERSBURG, 22 Oct. Het Jour nal de St.Pétersbourg betreurt de oorlogs toerustingen van Servië en Griekenland en blijft de beweging der Bulgaren ten zeerste afkeuren. De mogendheden zijn het er over eens dat de vorige toestand moet hersteld worden, daar dit het eenige middel is om de orde op het Balkan-schiereiland te her stellen. Ondanks de vele bezwaren recht vaardigt de eenstemmigheid der mogendhe den de verwachting op een bevredigende oplossing der quaestie. LAATSTE U ERICH TEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen een schrijven van den heer Van Blom waarin hij zijn ont slag indiend als kamerlid, wegens zijn aan neming van de benoeming tot raadsheer in den hoogen raad. Het debat over het ontwerp wijziging van strafvordering werd voortgezet. Vervallen is de verplichting tot voorlezing van dag vaarding en getuigenlijst ter openbare terecht zitting. Morgen voortzetting. G E JI E E W T E R A A D. Te een uur opent de voorzitter de ver gadering. Aanwezig de volgende leden: De Kanter, De Freinery, Bool, Du Rieu, Zaaijer, Nij- kamp, Was, Alma, Krantz, Verster, Cock, Kaiser, Bredius, De Geus, Driessen, De Goeje, Van Dissel, Knappert, Buys, Land, Van Hoeken, Juta, Zaalberg. De heer Har- tevelt afwezig wegens ongesteldheid. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der Ambachtschool tot het aanbrengen van eenige verbeteringen, enz. enz. De heer mr. C. Cock wordt als lid van den gemeenteraad geïnstalleerd. De voor zitter wenscht in korte woorden den heer Cock geluk met zijne herbenoeming. De notulen worden voorgelezen en goed gekeurd. De begrootingen voor 1886 van de ge subsidieerde instellingen van weldadigheid: a. het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis, b. het Evang. Luthersch Wees- en Oude liedenhuis, c. het Nederlandsch Israëlieliscb Armbestuur worden alle zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De begrooting van de Stedelijke Werk inrichting wordt insgelijks zonder eenig be zwaar goedgekeurd. Evenzoo die van de niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheid: a. het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, b. het R. K. Armbestuur, c. Vrouwen-Kraammoeders d. het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Daarop wordt nog zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd de begrootiug van de Bank van Leening. Aan de orde is thans de begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1886. De voorzitter opent de algemeene be schouwingen daarover. Hij wijst er op dat de hoofdelijke omslag volgens getuigenis der commissie van financieën moet worden ver hoogd, terwijl ze 't maximum nabij is. De commissie geeft van dit feit een korte ver klaring, maar ongelukkig heeft ze te weinig details gegeven. Voornamelijk is een oor zaak van de onguustige verhouding de prijsvermindering van het gas. Wie dus gasverbruiker is, heeft niet verloren, maar gewonnen. Spreker verklaart als zijne meening, dat naar verhouding niet meer gevraagd zal wor den van de ingezetenen dan gemiddeld in vorige jaren. Een bizondere post is het ontdoen van den gevel van 't Raadhuis van een verflaag, dat men in korten tijd wenschte te doen plaats hebben. Verder is er sprake van het duinwatergebruik. Hieromtrent is de toestand nog niet gunstig, maar er schij nen voorloopig geen middelen te bestaan om dien te verbeteren. Langzaam maar zeker zal het wel vooruitgaan. Voor de duinwaterleiding is ruim 119000 gld. uitgegeven en er zijn een aantal andere publieke werken verricht. Gebrek aan be langstelling in zulke werken bestaat stellig niet. Daarentegen kwestieën van verfraaiing zijn dikwijls niet toegestaan. Het openbaar onderwijs heeft groote offers gekost7 5 pCt. van de inkomsten, zegt de commissie, maar het is nog meer. Intusschen is 't volstrekt niet waar, dat de inkomstenbelasting gehe ven is in 't belang van 't onderwijs. Hierin vergist zich de commissie, wanneer zij dat bedoelt. Daarop laat spreker nog eenige beschou wingen volgen omtrent de financieele ver houdingen nu en vroeger. Hij ueemt als uitgangspunt het jaar 1847, een vollen menschenleeftijd geleden. Hel'resultaat is, dat de renten in verschillende opzichten een aanmerkelijken vooruitgang aanwijzen. In de laatste jaren zijn zeer veel werken tot stand gekomen, vele scholen, burgerschool voor meisjes, nieuw gymnasium, dempen van grachten. Thans maken we ongeveer 3 j maal zooveel rente als in 1847. De commissie van financien zegt, dat voor winst schuld in de plaats gekomen is. Maar ver gelijken wij den toestand bij die van spoorweg maatschappijen enz., die zouden ze alle in slech ten toestand zijn omdat ze leeningen sluiten De finantieele verhoudingen zijn werkelijk volstrekt niet zoo ongunstig als de com, meent. De gemeente heeft gelukkig een uit muntend krediet, maar de uitingen der coui, zouden schadelijk kunnen werken. De heer Bool verlangt nu het woord. Hij meent dat de com. voornamelijk ten doel gehad heeft, den wethouder aan te sporen tot het doordrijven van bezuinigings maatregelen. Maar er bestaat hier eigenlijk geen officieele verhouding. De werkkring van den wethouder van onderwijs, is niet van dien aard als de commissie meent. Toet heeft die werkkring veel bemoeiingen in, Spreker zelf verklaart, dat hij persoonlij! nimmer belangrijke besparingen op nuttig instellingen van onderwijs zou goedkeuren, Hij heeft intusschen plan een voorstel aan te bieden tot het beter regelen der school gelden, maar dat moet worden uitgesteld. De heer Buys antwoordt namens de com missie van financien. (De heer Van der Hoeven kwam juist binnen). In de eerste plaats dient gesproken te worden over den algeineenen geldelijken toestand. De com- missie heeft niet gezegd, dat het bestuur zich aan nalatigheid schuldig maakt. Zij bedoelde alleendat de toestand zorgwek kend is en groote oplettendheid eischt. Ni is het bestuur zelf veel meer optimistisch van denkbeelden. Het is gelukkig, dat er bier eenig verschil van opvatting bestaat, ten einde niet in pessimisme te vervallen, Er is wel een fout in 't rapport gekomen. Spreker neemt de schuld hiervan op zich 75° is te laag genomen, het moet zijn 110 h 115°. De commissie wil geen direct ver band zoeken tussehen inkomstenbelastingen en onderwijs, maar wel tussehen inkomsten en uitgaven en van die uitgaven zijn onloo- ohenbaar onderwijskosten het leeuwendeel. Het is dus zeer gewettigd, dal men op dit punt voornamelijk bezuinigingen verlangt, Het bedrag voor publieke werken ia ver minderd wellicht alleen omdat die in zoo goeden staat zijn. Onderwijskosten word» intusschen steeds grooter en er zal een ijl komen, dat weder groote publieke werlri noodig zijn. Dan zal het geld niet meert vinden zijn. Dit is volgens spreker heth- 1 denkelijke van het geval, men zal lang» S merhand belemmerd worden in zijn vrij!! van handelen in 't belang der gemeente. is de vermindering van gasprijs een gutq verschijnsel voor de gasverbruikers, maarü raakt eigenlijk het gemeentebestuur niet» zeer, de belastingdruk is toch zoo alst wordt opgegeven. In de tweede plaats wil spreker zich ia- antwoorden omtrent zijn twijfel aan vol doende zuinigheid bij maatregelen van hel onderwijs. Het is niet te vergen, dat Ij hier bepaalde bewijzen zal geven, 't Is in tusschen zeker, dat in een bizonder zorg- wekkenden toestand gewone zuinigheid niet voldoende is. Als voorbeeld haalt spreid aan een rekening van een leverancier, ft zou niet kunnen zeggen. „Bewijs, dat mijl rekening te groot is," maar hij zelf moet bewijzen, dat ze juist is. De ramingen!» eenheden moesten telkens ter lezing werdti gereedgelegd. Dit ware beter dan het eind cijfer ter beoordeeling te geven, 't Is niet onbillijk, dat men van alle schoolkostfï detailberekening eischtmisschien is alia volkomen in orde, maar men wil zich gaan; overtuigen. „2670 gulden voor schoolbankei leest menzegt niet ieder die het W „colossaal"? Intusschen is 'tzeer goedm» gelijk dat het niet minder kon. Er mod hier niet door personen die er buiten star bewezen worden, dat de berekening te hm) is maar door de berekenaars zelf moet k wezen worden dat ze juist is. Wij betalt thans 160000 gld. voor het onderwijs. I zegt de commissie eenvoudig: laat men metd vele geld bizonder voorzichtig zijn.. De bi gemeester zelf zegt van een hooge pot dat er verschijnlijk wel 15 pCt. vauafh» Zoo dit zoo is, dan blijkt, dat de berth ning globaal en niet volkomen precies u, M Er isgaat spreker voortin ons onfej wijs iets scheef. De werken der commsatl zijn uitmuntend, dit geeft hij toe. ihji de commissie zegt alleen wat -geschied* moet, zij vertegenwoordigt 't idealisme, burgemeester en wethouders zeggen, geschieden kan, zij spreken namens de» ielijkheid. Met dit verschil moet meaj kening houden, 't Is nog geen tijd om speciale bepalingen te komen. Algem» oplettendheid rij voorloopig aanbevolen. De heer Juta wijst even op een ttfl strijdigheid in hetgeen daar zoo even S den heer Bool in 't midden was gebn* De heer Van Hoeken wenscht de aant® te vestigen op de kosten van enkele het dempen van de Zijdgracht en 'tbdMf

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2