BUITENLANDSCHE BERICHTEN. MLé i« m n «si - n je: u a m M TT- taalde prijzen; 3°. het totaal van de in richtingen, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht. Door de geneesk. staatscommissie zijn Zaterdag tot arts bevorderd de heeren F. Van Eeden, A. Vonck doctorandi en C. Bakker candidaat-artstoegelaten voor het lste gedeelte de heeren F. Cool, F. H. Schrevecaudidaat-artsen. De door het gerechtshof te 's Hage in de vorige week wegens manslag veroordeelde boerenknecht Jacob Nelemaat heeft zich tegen die veroordeeling (tot vier jaren gevangenis straf) in cassatie voorzien. Omtrent den pseudo oogarts-bibliothe caris Jan Van der Vliet, die te Delft werd gearresteerd, verneemt de D. Ct. nader, dat hij herkend is als te zijn Christoffel Ahaspherus Wunderlich, geboren te's Bosch den '26en Mei 1849. Oplichterij schijnt zijne voornaamste beroepsbezigheid te zijn geweest, alhoewel hij van diefstal ook niet afkeerig schijnt te zijn. Althans werd hij in 1872 door den krijgsraad te 's Bosch wegens diefstal veroordeeld tot zes jaren kruiwagenstraf en in 1880 te Dresden tol vier jaren tuchthuisstraf wegens oplichterij. Het laatst was hij oppasser bij het Genoot schap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. De vrouw, die Woensdag avond in de Paddegang n° 10, aan het Haagscheveer te Rotterdamernstige brandwonden bekwam isna een vreeselijk lijdenin het Zieken huis overleden. In de plaats van den heer I. Esser zal de heer S. baron Van Heemstra, te Sassenheimals plaatsvervangend directeur van de Vrije Universiteit optreden. Naar de Amst. Ct. verneemt heeft de burgemeester van Amsterdam, als hoofd der politie, een brief gericht aan den hoofdcom missaris van politie, den heer Steenkamp, waarin is aangedrongenommet al de hem ten dienste staande middelen, van welken aard ook, tot de ontdekking te komen van die personen, welke ambtsberichten of po- liciegeheimen mededeelen aan de dagbladen. Door het maken van gefingeerde berichten ofquasie-vertrouwelijke correspondiën tusschen het hootdbureau van policie en de commis sariaten, zou, naar men meent, die ontdek king bevorderd kunnen worden. Zaterdagavond is door een trein, van Zaandam komende, op de viaduct bij de Korte Prinsegracht te Amsterdam een werk man, niet tot het spoorwegpersoneel behoo- rende, overreden. De ongelukkige was on middellijk dood. Men meldt aan de N. B. Cl. uit DiemenDe toestand in den Diemerpolder is sedert Woensdag avond er niet op ver beterd. De pogingen om een kistdam te maken en de kade te herstellen, moesten worden opgegeven, en het hooge buitenwa ter ontlastte zich nu ongestoord in den polder. Tusschen den zeedijk en den Oos terspoorweg liep nu alles ter hoogte van ongeveer IJ Meter onder. Het dorp Oud- Diemeu ligt geheel geïnundeerd en de ge meenschap te voet is geheel verbroken. De boerenwoningen zijn verlaten. De be woners trekken naar elders of naar het twintig minuten van daar gelegen Die- merbrug. Waarschijnlijk zal de spoorweg duiker worden opengemaakt, daar de hooge waterstand veel schade aan den spoorweg doet. Het benedengedeelte des polders zal dan ook vol loopen en het water tot aan de huizen van Diemerbrug komen te staan. Vrijdag heeft men, hoewel zonder succes, getracht de Diemerkade te herstellen. Van Zeeburg tot den Diein staat nu al het land blank. Het water verlost den polder grooten- deels van de muizen, die hier bij duizend tallen werden aangetroffen. Uit Andijk wordt aan de N. B. Ct. gemeld: Twee jongelieden, een jongen van 20 jaren, zoon van den landbouwer D. T. alhier, en de dienstmaagd gingen Vrijdag als gewoonlijk in het vroege morgenuur met een schuitje naar het landom de eerste bezigheden koeien melken te ver richten. Toen zij ter bestemder tijd niet waren teruggekeerd, stelde men een onder zoek in, met de treurige uitkomst dat men beide levenloos uit het water ophaalde. Kenbaar was eerstgenoemde door een mis tred te water geraakt en had de dienstmaagd hulp verleend, om echter zelve mede het slachtoffer te worden. Zaterdagavond is te Harderwijk een Duitscher, die ter dienstneming in een loge ment zich ophield, door een visscher met een mes zoodanig gestoken bij den linker schouder, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. De dader, zekere L.is door de politie reeds aangehouden. De werklieden van de machinale kui perij van den heer Prinsen te Helmond zijn voorloopig allen ontslagen, omdat eenige. hunner den meesterknecht, die de te laat aan de fabriek komende werklieden op last van zijn patroon beboette, op verregaande wijze hebben mishandeld. Men meldt aan het Hbl. uit Sneek De rust is in onze gemeente geheel hersteld. Na het krachtig optreden van de autoritei ten, die voldoende maatregelen hadden genomenom elk verzet te keerenhebben de samenscholingen geheel opgehouden en heeft de stad haar rustig voorkomen van altijd herkregen. Voor menigeen, die deel heeft genomen aan het opstootje van Dins dagavond jl.zal die avond eene onaange name herinnering opleveren. Reeds zijn onderscheidene personen gedagvaard. CiK VTËAIIlGË. Door Z. M. is mr. A. Looyen, procureur- generaal in de kolonie Suriname, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1385eervol uit 's lands dienst ontslagenbehoudens aan spraak op pensioenen is aan G. Grondhout, eervol ontslagen meesterknecht aan 's Rijks werf te Amsterdameen pensioen toegekend ten laste van den staat van 513'sjaars. Door Z. M. is de heer C. Van Stolk erkend en toegelaten als consul van België te Makassar. -Door Z. M. zijn de officieren van ge zondheid 2de kl. J. T. Noordijk en J. Van Gelder, beiden van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor den tijd van drie jarengedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, en is aan den len luit. op non-activiteit P. Lelsz, van het wa pen der infanterie, op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst. De luitt, ter zee 2de kl. L. A. Royen en A. W. graaf Van Hogendorp, uit Oust- Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luitt. ter zee 2e kl. jhr. J. O. De Jong Van Beek en Donk en M. H. E. Sachse wordeu met 1 Novem ber a. s. geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en schroefstoomschip Aljeh. De luit. ter zee le kl. J. A. Snoek, hehoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en be last met het bevel over Zr. Ms. stoomrivier- vaartuig Isa/a wordt met den laalsten dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee le kl. A. F. J. Frackers wordt met 1 No vember a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met het bevel over Zr. Ms. stoomriviervaartuig Mo sa. De luit. ter zee 2e kl. J. B. Mulder, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt met 20 dezer op non-activiteit gesteld. Nu de verzameling wapenen en kle dingstukken van het regiment grenadiers en jagers, bijeenverzameld door de commissie van officieren, die zich daartoe indertijd heeft gevormd, eenigszins volledig mag worden genoemd, zijn eenige rieten poppen aangekocht, die, aangekleed en bewapend, een overzicht zullen geven van de vroegere uniformen enz. bij dat corps. In den afgeloopen zomer hebbenvol gens officieele opgaven, te Scheveningen gelogeerd 5313 vreemdelingen met 409 be dienden; het vorige jaar kwamen er 5838 vreemdelingen met 486 bedienden. E\GKLAXI). Tengevolge van het geschil met den koning van Birma heeft de regeering van Indië hem een ultimatum gezondenvolgens hetwelk eene regeling wordt getroffen om het garnizoen van Engelsch Birma te versterken. F BANKBIJ H. De Temps verzekert, dat de keizerin van Rusland het plan opgegeven heeft, om op het Chateau d'Eu het huwelijk van haren broeder, den Deenschen prins Waldemar, met prinses Marie van Orleans bij te wonen. Evenals de koning van België, zou de Russische Czarina zich hebben laten leiden door den wensch, om in de gegeven omstan digheden tegenover de Fransche regeering de meest mogelijke reserve in acht te nemen. ITALIË. De nieuwe minister van binnenland- sche zakengraaf Robilantheeft den Fran- schen gezant, den heer Decrois ontvangen, en gaf dezen te kennen, dat hij levendig wenschtte nog nauwere vriendschapsbanden met Frankrijk aan te knooperi. Een bericht van de Berhjnsche regeering bevat de officieuse mededinging, dat Rusland en Oostenrijk weldra de grondslagen zullen bekend makenop welke zij eene oplossing der moeielijkheden in het Oosten mogelijk achten. Een voorstel tot deelneming aan de con ferentie is hier nog niet ontvangen. Te Sevilla is de cholera uitgebroken. Woensdag 7 gevallen, Donderdag 11 ge vallen, waarvan 4 met doodelijken afloop. Vele gezinnen verlaten de stad. Men denkt, dat de epidemie uit Cadix werd overgebracht. DCITgCHLAXD. De Brunswijksche landdag is nu offi cieel tegen 20 Nov. bijeengekomenten einde een regent te kiezen. Men acht het buiten twijfel, dat prins Albert van Pruisen zal worden gekozen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat de besluiten der gezanten-confe rentie te Constantinopel steunen op de ge meenschappelijke overtuiging der groote mogendheden, dat de vraag van oorlog of vrede niet afhankelijk mag zijn van eene verandering van stemming in den Balkan. Het memorandum verklaart op de meest be sliste en plechtige wijze, dat de eerzucht van enkele stammen in den Balkan aan deze geen bevoegdheid kan verleenenom den vrede tusschen de mogendheden te verstoren, door hetzij onder elkander, hetzij met Turkije twist te zoekenen daarbij niet in aanmer king te nemendat de gevolgen van hunne zelfzuchtige en kortzichtige politiek de groote mogendheden zouden hunnen nood zaken, om in den strijd tusschen beiden te komen, en den vroeger op zoo zorgvul dige wijze bewaarden vrede te verstoren. Geheel Europa moet zich tegen zulk een stoutmoedig ondernemen op de ernstigste wijze verzetten. OOSTEXKIJ H. In de kamer van afgevaardigden werd door den minister-president graaf Taaffe, in antwoord op eene interpellatie naar aanleiding van de verbanningen uit Pruisen, verklaard dat de regeering zich dienaangaande tot iiet Pruisische gouvernement had gewend; dit beschouwde echter de uitzetting van vreem delingen als een maatregel van zuiver ad ministratieven aard. Verdere pogingen zullen niet tot betere resultaten leiden. De regeering zal echter niet nalaten, de tusschenkomst van het Pruisische gouvernement in te roepenom in bijzondere gevallen verzachting van deze maatregelen te bewerken. De Pruisische re- geering heeft tot dusver op dergelijke ver zoeken steeds met welwillendheid geantwoord. 8EKVIE. De regeering heeft, na rijpe overwe ging van de collectieve nota der groote mogendheden, besloten in beginsel aan den daarin vervatten raad gehoor te geven. Met het oog op de houding van Servië, behoort zij het grootste deel der Bulgaarsche troepen terug te roepenen in Roemelië alleen eene geringe bezetting achter te laten, totdat de groote mogendheden voor het toekomstig'tot dezer provincie eene beslissing zullen hebben genomen. Een telegram uit Belgrado meldt, dat men de Bulgaarsche autoriteiten ver denkt van de Servische uitgewekenen Pachitch en Poulevitch in hechtenis te hebben ge nomen. Men beschuldigt de Bulgareu van kwade trouw. PER TELEGRAAF. PARIJS, 19 Oct. Uitslag der herstem mingen ter verkiezing van afgevaardigden. Republikeinen zijn gekozen in de departe menten Aisne, Éure en Oranconservatieven in de departementen Oise en Sarthe en te Belfort. In het departement Somme zijn twee conservatieven en twee republikein en gekozen. De hertog De Broglie heeft de nederlaag geleden. De lih. Turquet en Goblet zijn gekozen. Voor zooveel op dezen oogen- blik bekend ishebben twaalf republikeinen en zeven conservatieven het mandaat van volksvertegenwoordiger gekregen. Tweede telegram. Tot dusverre zijn ge kozen 12 monarchisten en 114 republikei nen, onder deze bevinden zich 51 radicalen. Derde telegram. Tot 6'- uur is de uit slag van 175 herstemmingen bekend. 15 monarchisten en 51 radicalen zijn gekozen. Vierde telegram. 8 ure. Van de 214 gekozenen, tot dusverre bekend, zijn 199 republikeinen of radicalen en 15 conserva tieven. Onder de gekozenen bevinden zich de heeren Rouvier, CochéryRaynal, Clé- menceauSadi-Carnot en Spuller. Vijfde telegram. Gekozen 208 republi keinen en 21 conservatieven. Nog ontbreken het departement van de Seine en Corsica. Het gedeeltelijk resultaat, te Parijs verkre gen, is dat de republieken ongeveer 61000 h 30000, en de conservatieven 31000 A 28000 stemmen verkregen. Zesde telegram. Wanneer men rekening houdt met de departementen waar de uitslag der stemming nog niet bekend is, zal de nieuwe kamer vermoedelijk bestaan uit 384 republikeinen of radikalen en 200 monar chisten. BERLIJE, 19 Oct. (Part. tel. Hbl.) De mededeeling, gisteren door de Nordd. Allgem. Zeil. over de Bulgaarsche quaestie gedaan is in alle kringen met ingenomenheid be! groet en heeft het vertrouwen op het be houd van den vrede aanmerkelijk doen toe- nemen. De beurs was zeer levendig. Ook in het buitenland heeft de mededeeling de'r Nordd. een goeden indruk gemaakt. LAATiTE BERICHTEX. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het debat over het ontwerp strafvordering voortgezet. Een amendement van de commissie van rapporteurs, om de memorie voor suggestie af te schaffenwerd verworpen met 34 tegen 13 stemmen. Een gewezen kweekeling der pupillen school te Nieuwersluis, de sergeant Dijkstra van het instructie-bataillonheeft met gun stig gevolg examen afgelegd voor den rang van 2e luitenant. Dit zal de eerste officier zijn, wiens militaire loopbaan aan eerstge noemde inrichting begon. De jaarlijksche belooning, verbonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belastingen voor het 3e kantoor derzelfde middelen te Rotterdam, wordt, ca aftrek der kosten wegens drukwerk enz. ge. raamd op f 1600; die voor het district Delft op f 1540 en voor het district Voor burg op f780; die voor het district Gouda op f1230, en die voor het 3e kantoorder- zelfde middelen te Amsterdam op f1600. SCHOOL- KA KKKKAIKIIIVS. Bij het Zaterdag 11. te 's Hage gehou den acte-examen voor lager onderwijs wer den voor onderwijzeres geëxamineerd 15 can- didaten. Toegelaten zijn de damesH. F, Versteeg, A. J. Walther, H. A. Straub, H. Iloeffnagel, W. J. De Haas en A, Sell mal, allen uit 'sHage; L. M. Hooger- waard, uit Delft, en M. J. Oudegeest, uit Leiden. ICllEEPiriJUIAGEX. Het stoomschip Zuidholland, van Rotta- dam naar Java, arriveerde Zaterdag 17 0d te Padang. GEMENGDE BERICHTEN Eene dépêche uit Bombay maakt met I ding van plotselinge instorting van een du 1 gebouwen van den Indischen bazar. Zestien I personen werden daarbij gedood en twaali ernstig gewond' Er is te Berlijn eene international! spelersbende gevangen genomen, die bij dt internationale harddraverijen haar spel dreef. Vijftien, in de wereld der sport welbekeudt, lieden zijn in hechtenis. Terwijl de hertogin van Edinburgh nut de gravin Erbach in een exprestrein van Berlijn naar Darmstadt reisde, kwam de trein in botsing met een goederentrein. De dame! werden niet gekwetst, maar het duurde toch eenige urenalvorens zij in staat waren de reis te vervolgen. Van de Faröer schrijft men onder dagteekening van 29 September: Nadat wij het eerste gedeelte van den zomer zeer on gestadig weder met voortdurenden storm en regen hebben gehad, is eindelijk het echte zomerweder gekomen, lerwijl men nu op het vasteland waarschijnlijk aan vuur in den kachel begint te denken, kunnen wij thans de koude uithouden zonder knnstmatige warmte. IACEZOADEA. VOORUITGANG. Een brief tusschen 3 en 4 ure 's namid dags van Zondag 18 October (blijkens den stempel) te Delft aan het postkantoor be zorgd, komt te Leiden aan (hoe en wan neer mag de Hemel weten) z<5<5 dat die ontvangen tusschen 's nachts 12 ure en ure 's morgens van Maandag 19 October wordt gestempeld; en vindt men aldaar den tijd dien brief te circa 9 ure aan het adres te bezorgen. Ik neem gaarne aan dat onderzoek zou blijken dat men daarbij alles correct is te werk gegaan, maar resultaat is voor mij dat de brief te laat kwam en ik kan dan ook niet nalaten den goeden ouden tijd terug te wenschen, toen wij zonder spoorwegen levende maar ooi zonder ziekelijke begrippen omtrent Zon dagsrust en Zondagsheiliging, onze brieven met een steen bezwaard aan den schippö van de trekschuit ter bezorging gaven zeker waren dat ze binnen 3 of 4 uren steld waren. Wel is waar, dat kostte 10 centen per brief! maar wij ontvin

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2