7 - m as m» «s E *33 w j JE m. M T. 13 jaar te Dordrecht is proces-verbaal op gemaakt negens het stuk werpen van een paar glasruiten in eenige straatlantaarns. Een der helpers in den mallemolen van J. L. G. (staande op de kermis te Vianen), op wien verdenking rust in ver band met den vermelden diefstalheeft zich Donderdagnamiddag vrijwillig in arrest hegeven. Onder den naam van de Amsterdamsche Economische Reparatie-inrichting is te Am sterdam een atelier geopenddat zich ten doel stelt, op min kostbare wijze voor het in orde houden van ondergoed en linnen zorg te dragen, waardoor tevens aan fat soenlijke vrouwen geregeld eenige verdiensten kunnen worden verschaft tot steun harer gezinnen. De geringste reparation worden aangenomen. Gisteren werd 's rijks werf te Amster dam en Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer bezocht door Z. K. H. prins Oscar van Zwedendie een en ander met veel belangstelling bezichtigde. Eene schoonmaakster te Amsterdam terugkomende van een verwijderd werkhuis, alwaar zij eenige dagen vertoefd had, be vond, dat men gedurende hare afwezigheid uit hare woning een aanzienlijk gedeelte van haar schamel bezit gestolen had. De surnumerair bij het postkantoor te Helder H. R. is wegens strafbare han delingen gevankelijk naar Alkmaar overge bracht. Na X November dezes jaars zal ter Veenendaalsche sajetfabriek van de firma de wed. 1). S. Van Schuppen en Zoon alleen voor eigen fabrikaat worden gewerkt en zal niet meer als vroeger voor kleinere fabri kanten in het land gesponnen worden. Te Arnhem is een 16-jarige kantoor bediende gearresteerd, die herhaaldelijk geld uit de lessenaar van zijnen patroon heeft gestolen en ook de dief van de onlangs ge stolen effecten blijkt te zijn, die hij voor geeft daarna verbrand te hebben. - Naar Assen is gevankelijk overgebracht de brievengaarder van Westerbork, die een aanzienlijk tekort, men spreekt van ƒ300, in zijne kas had. Voor het gerechtshof te Arnhemston den Donderdag twee personen terecht, die zich te Oldenzaal aan het vervaardigen van valsche munt hadden schuldig gemaakt. De eeïs'.t beschuldigde B. D., oud 47 jaren, had reeds een groot gedeelte van zijn leven in de gevangenis doorgebracht en was in X864 door het provinciaal gerechtshof van Gelderland tot de doodstraf veroordeeld. Deze laatste straf, hem wegens diefstal, door manslag gevolg, opgelegd, werd in twintig jaar tuchthuisstraf veranderd. In het tucht huis had hij van zijn medegevangenen on derricht ontvangen in het vervaardigen van valsche geldstukken. Na zijn ontslag had hij de ontvangen lessen in toepassing ge bracht, toen hij in vormen van gips, ge smolten tinnen lepels goot en de dus nage maakte guldenstukken in omloop bracht. Zijn medebeschuldigde, de 27-jarige arbei der J. T., bij wien hij in huis woonde, was hem bij het vervaardigen en in omloop bren gen behulpzaam geweest en had hem de grondstoffen verstrekt. Tegen den eerste beschuldigde werd door den procureur-generaal mr. De Meijer, vijf tien jaar tuchthuisstraf geëischt; tegen den tweeden twee jaar celstraf. De verdediger der beschuldigden, mr. Gratama, pleitte verzachtende omstandigheden en beval hen in de clementie van het gerechtshof aan. Door de rechtbank te Arnhem is rechts ingang met bevel tot gevangenhouding ver leend tegen drie personendie Zaterdag ter openbare terechtzitting in hechtenis zijn ge nomen, als verdacht van het afleggen van valsche getuigenis onder eede in een straf zaak, ten voordeele van de beklaagden af gelegd. Twee werklieden te Middelburg waren gisterenochtend in een regenbak, nadat die was ledig gemaakt, bezig om eene daarin liggende looden buis te soldeeren. Door den walm der kolendie zij daarbij bezig den, werden zij zoodanig bedwelmd, dat zij beiden levenloos er werden uitgehaald. Hfl. DD. HH. prins en prinses Salm, benevens Z D. H. prins Deiningen kwamen gisterenavond per exprestrein uit Duitsch- land te Vlissingen aan en vertrokken met de aansluitende mailboot Prins Hendrik der maatschappij Zeeland naar Engeland. Uit Zierikzee meldt menDe rust is in onze stad teruggekeerd. Sedert Zaterdagavond is er geen enkele wanordelijkheid meer voor gevallen. Moge in andere plaatsen de rust zijn verstoord door ontevredenheid over ge brek aan werk en armoede of door socialis tische woelingenhier is daarvan geen sprake Wel is er geen overvloed van werk, maar toch wordt er weinig armoede geleden en socialistische bijeenkomsten of redevoeringen worden hier niet gehouden. Voor de plaats gehad hebbende ongeregeldheden is dan ook geene andere oorzaak aan te nemen dan brooddronkenheid van eenige kwajongens. Eenige van de belhamels hebben een scherp verboor bij de politie ondergaan, doch dit schijnt nog weinig resultaten te hebben ge had. lntuschen zet de politie haar onderzoek ijverig voort. Een werkman aan eene der suikerfa brieken te Rozendaal werkzaamhad bij den aanvang der campagne eene kleine wond aan den vinger waarop hij geen acht sloeg, zoodat hij steeds bleef doorwerken. Gisteren is de hand plotseling gezwollen. Men denkt aan bloedvergiftiging. De man bevindt zich in een hoogst gevaarlijken toestand. GRAVEN!! AGE. Door Z. M. is aan J. P. De Zwaan, burgemeester tevens secretaris der gemeente Wijk aan Zee en Duin, vergunning verleend om tot 24 October 1886 te Beverwijk te wonen, en is de benoeming van den burge meester van Gestel en Blaarlhem, E. H. Van Gennep, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage vraagt de opsporing en aanhouding van Jan Van Bern, een op perman, laatst wonende te Leiden. Wegens vernieling van roerende eigendommen met openbaar geweld is hij bij arrest wederspan- nig verklaard aan de wet. De heer Van den Biesen heeft op de wijziging der strafvordering een amendement voorgesteld waarbij den beklaagde het ge bruik gegeven wordt van het middel van verzet bij een hooger college, om hem, in dien hij eventueel onschuldig is, de schande eener openbare terechtzitting te sparen. BELGIE. De minister van oorlog, strevende naar veredeling van den soldaat, heeft be sloten: 1. dat voortaan geen sterkedranken hoegenaamd meer in de kantines der kazernes verkocht mogen worden; 2. dat telkens, wanneer de miliciens onder de wapenen ko men door de officieren van gezondheid voordrachten voor den troep gehouden zullen worden omtrent de hygiënische voorschriften, waarnaar zich het leven van den milicien behoort te regelen. In het bijzonder is aan de artsen opgedragente wijzen op de ge varen, welke voortvloeien uit verboden om gang met vrouwen en uit misbruik van sterken drank. Ook de compagnies-comman danten zijn aangeschreven in bedoelden zin werkzaam te zijnde officieren van gezond heid te ondersteunen en elk vergrijp tegen de zeden streng te straffen. EKCELAKU. Sir Charles Warren, de Engelsche regeerings-commissaris in Bechuanaland is te. Plymouth aangekomen. Hij weigerde te zeggen, of zijn terugkeer als een terugroe ping moest worden beschouwd. Overigens verklaarde hij dat Bechuana-land rustig was en zou blijven, wanneer de Engelschen er de Boeren maar buiten hielden. Sir Warren is terstond na zijn aankomst door koningin Victoria benoemd tot ridder van de orde van St. Michael, een der hoogste onder scheidingen, welke de koningin hem kan verleenen. FRANKRIJK. De graaf van Vlaanderen is door pre sident Grévy ontvangen. Hij zal ook het burgerlijk huwelijk der prinses De Chartres bijwonen. De keizerin van Rusland en de koningin van Denemarken komen eerst Woensdag in Frankrijk. nCITSCHLAI». In de militaire kringen bereidt men tegen het zilveren regeerfeest van koning Wilhelm van Pruisen een schitterende ovatie voor. Al de nog overgebleven strijders uit de oorlogen van 1813, 1864, '66 en 1870/71 zullen, zooveel mogelijk, te Berlijn worden vereenigrl en zich in feeslelijken optocht naar den keizer begeven, om daar dooreen deputatie hem hulde te brengen. Luidens de berichten uit Baden-Baden, laat de gezondheidstoestand van keizer Wilhelm bij voortduring niets te wenschen over. Prins Albrecht van Pruisen heeft de candidatuur voor het Brunswijksche regent schap aangenomen. Volgens de Germania zal de Paus, in zake de Carolinen-quaestie geene bijzondere commissie van kardinalen benoemen. Hij zal alleen eenige kardinalen en prelaten uitnoo- digeneen scbiftelijk advies te zenden; ook is Z. H. voornemens, den raad in te winnen vau eenige voorname rechtsgeleerden. Wan neer deze werkzaamheden zijn afgeloopen, is hel wellicht mogelijk, dat hij deze ver- i schillende adviezen zal onderwerpen aan het onderzoek eener congregatie, om eindelijk over te gaan tot het vellen van zijn defini- j tief, persoonlijk oordeel. Algemeen neemt men aanzegt het Seri. Tageblatt, „dat de bemiddeling der Pausen uit twee gezichtspunten zal worden beschouwd: het principieel-juridische en het politisch practische. Er bestaat alle grond om aan te nemen dat de laatstgenoemde zijde der quaestie geene bijzondere moeielijkheden zal opleveren. Met het principieel juridische element zal dit echter minder gemakkelijk gaan, temeer nog, nu Duitschland schijnt te vol harden bij zijn eens ingenomen standpunt, om eenigermate als overwinnaar uit dezen strijd te voorschijn te treden." De groothertog van Mecklenburg— Schwerin zal, daartoe door het ongunstige weder der laatste weken gedreven spoediger naar Cannes vertrekken dan hij voornemens was. De artsen achten zijn vernieuwd ver blijf in 't Zuiden onmisbaar voor zijn gezond heid. Gelijk men weetlijdt de groothertog aan de borst. De Kölnische Zeitung bevat eene lange correspondentie over de toestanden in Bul garije, vooral dienende om aan te toonen, hoe algemeen bemind vorst Alexander bij al zijn onderdanen, mohammedanen en ande ren is. De correspondent zegt„Vorst Alex ander moet weg, omdat hij Duitscher en Bulgaar is; dat is Ruslands reden, maar dit kan toch voor de andere mogendheden niet gelden"; hij haalt daarna deze woorden van iemand die lang in Bulgarije gewoond heeft, aan: „Ik beklaag vorst Alexander's opvolger, als hij er een krijgt; het zal geen acht dagen duren, of de Bulgaren hebben hem doodgeschoten." Uit Weenen wordt aan de Köln. heit. van 16 dezer gemeld Het bericht aangaande het tot stand komen eener overeenstemming der mogendheden tot practische oplossing der Bulgaarsche quaestie, wordt van ver schillende zijden bevestigd. Aan het Ber- lijnsche tractaat wordt daarbij vastgehouden doch vorst Alexander zou voor vijf jaren tot gouverneur-generaal worden benoemd. De aldus verkregen oplossing wettigt de onderstellingdat ook voor de overige Baikan-puaestiën de mogendheden een drachtig willen blijven. Tot het houden eener conferentie zal waarschijnlijk eerst dan worden overgegaan, wanneer Servië of Griekenland door een gewapend optreden daartoe aanleiding geven. OOSTE.t RIJ K. Uit Weenen wordt gemeld, dat de koning van Servië zijn oorlogsmanifest heeft uitgesteld tot de onderhandelingen te Sofia zijn afgeloopen. Het Servische leger telt thans 100,000 man, in tien divisies. Intus- schen achten de mogendheden eene nieuwe conferentie te Konstantinopel noodig en zul len zij trachten tot na haren afloop Servië en Griekenland rustig te houden. Het bericht van den opmarsch van het Bulgarenleger naar Adrianopel is nog niet bevestigd, doch wordt geloofbaar geacht. Zeker is, dat in de laatste dagen de Bul gaarsche regeering alles in het werk stelde om met Servië op goeden voet te komen. Een spoedige opmarsch van het Grieksche leger naar Janini wordt verwacht. RUSLAND. De Czaar en zijn echtgenoot keeren morgen van Kopenhagen naar Rusland terug. Berichten uit Warschau melden, dat de Russische regeering voornemens is het zich vestigen van Duitsche burgers in ves tingen binnen bepaalde districten niet meer te dulden. Eigendommen van Duitschers aldaar moeten binnen een bepaalden tijd verkocht worden. Ongeveer 7000 Pruisen worden aldus uitgewezen. SERVIË. In eene dépêche uit Sofia van gisteren middag wordt geen gewag gemaakt van een plan der Serviërs om Bulgarije binnen te vallen. Vorst Alexander kwam na eene inspectie over de troepen te Tirnova en Yambuli in den nacht van 15 op 16 dezer te Sofia aan. Hij zou den 17den weder vertrekken om de posten te Kustendil en Dubnitza te inspecteerenten einde het behoud der rust aan den kant van Macedonië te ver zekeren. Vervolgens zal hij, zónder zich te Sofia op te houden, rechtstreeks naar Philippopel terugkeeren. PER TELEGRAAF. LONDEN17 Oct. De Times bevat een door de Indische regeering gesteld ulti matum aan den koning van Birma. Zij eischt dat de koning den afgezant van den gouverneur van Britsch-Birma met eerbe wijzen zal ontvangen, en dat alle maat regelen tegen de te Bombay gevestigde Birma-maatschappij gestaakt zullen worden totdat de afgezant het geschil tusschen deze maatschappij en de regeering van Birma on- derzocht hebbe. Worden deze twee punten niet ingewilligddan zal dadelijk zonder verdere aankondiging worden geageerd, hi de derde plaats verlangt de Indische regee. ring dat de kouing zijne toestemming zal geven aan het vestigen van een vasten Britschen agent te Mandalay, met een wacht te zijner bescherming. LONDEN, 17 Oct. De Times meldt uit Weenen van gisteren: „Oostenrijk en Sm. land zijn overeengekomen om aan de Porte den raad te geven de Europeesche mogend, heden bijeen te roepen tot een conferentie wier grondslag het tractaat van Berlijn zal zijn. De toetreding van Duitschland is ver. zekerd. De Porte is bereid hiertoe over lt gaan. De toestemming van Engeland, Frank, rijk en Italië is nog niet ontvangen." NISCH, 16 Oct. Het door de Neu Freie Presse medegedeelde bericht, dat de Servische troepen gisteren over de grea zijn getrokken, is een voorbarig gerucht. CAN DIA, 16 Oct. De geruchten, welke in andere landen zijn verspreid over oproerige bewegingen op het eiland Creta, zijn ten eenenmalc ongegrond. RECLAMES. „Een kleine uitgaaf" maar een groot voordeel •hebben stellig al diegenen, die door het gebruik der Zwitsersclie Pillen van den apotheker R. BRANDT (voor 18 Cts. de doos bij de apothekers verkrijgbaar] hun lichaam reinigen en het daardoor nieuwe levenskracht geven. Men lette er vooral op, dat iedere doos als étiket eert wit kruis op een rood veld en de naamteekeuing van R. BRANDT drage. Verkrijgbaar te heiden bij N. K. SWE. MER, Mare, h 70 Cts. de doos. GEMENGDE BERICHTEN. Door een aardschudding te Palemo stortte een huis van drie verdiepingenindt via Santa Rosalia in. Een aantal per» werden onder hel puin bedolven. 8 lijta zijn reeds gevonden. Te Avignon is het 4-jarig kind t« j den opera-directeur Brunet in diens j levend verbrand. Men vond het gal verkoold lijkje. De vader was met al troep te Arles toen het ongeluk plaats til Een verschrikkelijke orkaan heeft Zalf dag en Zondag op de kusten van Georjii, voortdurend dag en nacht, gewoed. Ik Savannah, de Ogechée, de Salilla en aniai rivieren zijn uit haar beddingen getreda, waardoor de oogst vernield werd en denji velden overstroomden. De schade, dm dezen storm veroorzaakt, is onberekenba»; het verlies van den oogst alleen kan op 60 pCt. van de algemeene opbrengst geschal worden. Alle gemeenschap met de spoot- wegen langs de kusten is geschorst. Is gedeelte der lijn „Southern Coast railway' staat onder water. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij het heden te 's Hage gehonda acte-examen voor lager onderwijs is o. t geslaagd mejuffrouw M. J. Oudegeest, ir Leiden. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Utrecht, van Rotterdu naar Java, vertrok 16 Oct. van Suez. De Prins Hendrik, van Amsterdam i# Batavia, vertrok van Pauillac 15 Oct. De Prinses Wilhelmina, van Batavia Amsterdam, arriveerde te Port-Saïd 1604 en zou 17 Oct. de reis voortzetten. TER HARKT TE LEIDEX AANGEVOKBD- 17 October. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste Hoef* Oude Tarwe 5 hectol. 7.10 i 6.40 6. 7 5.60 5' 5.20 4 4.— v 4 4.60 Zware Haver - 7 3.50 V 4j 2.70 2 - 6.50 2 5.50 I Boter 1 equal. vat;- 66.- i (*2e -y 58.- 1 (le per kil.) 8440 kilog. - 1.65 I (2e - ut 1.45 I Turf haardbr. Ie soort dubb.hectol. I 1 10000» 0.22 MARKTBERICHTEN* Delft, 17 Oct. Kaas. AangevofH stapels, wegende 15,009 kil.prijs/1 18.per 100 kilo. Handel matig. I

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2