1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sïeze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 19 October 1885. N°. 245. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakersstec£ Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, A contant, zonder rabat, per regel /O.IO. 199e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris Jes konings in deze provincie van den llden SeplemRer 1885, An". 810 (3e afd. of Provin ciaal blad no. 58.) herinneren hij deze. den ingezetenen dezer gemeenle aan de bepalingen van de artt. 27 en 42 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad no. 4), zooals die zijn ge wijzigd bij de artt. 7 en 14 der wet van 9 April I86D Staatsblad no. 59), behelzende de bepalingen omtrent de op hen ruslende ver plichting lot het inleveren van suppletoire aangiften wegens het in gebruik nemen van perceelen of perceelsgedeellen of aanschaffing van belasling-voorwerpen naar de 5e en 6e grondslagen, lerwijl zij levens worden gewezen op de strafbepalingen van arl. 35 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad no. 4), voor zoo verre die zijn gewijzigd bij arl. 13 der Wet van 9 April 1809 Staatsblad no. 59) en van art. 39 der Wet van 29 Maart 1833 Staats Had no. 4) waaraan zij zich bij nalatigheid: in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie laurant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K A NTER7 WpïWraer E. KIST, Secretaris. Leiden, deh 17 October 1885. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van A. VAN NOOD, var- kensslachterwonende alhier, houdende ver wek om vergunning tot oprichting van eene varkensslachterij en roolierij van spek in liet parceel in de Haarlemmerstraat no. 311, uit komende in de Koesteeg. Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeenle ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 3len October aansl.'s voormiddags te etf uren op liet Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om he iwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 October 1885. De BURGEMEESTER Hoofd van hel gemeen- tebesluiir van Leiden; Gezien art. 21 der Wet van den 4en De- tamber 1872 [Slbl. no. 134); Brengt ter algemeene kennis dat in de afge- loopen week binnen deze gemeenle 24 per- aoncn zijn aangegeven als door Roodvonk aangetast en dat 1 lijder aan die ziekte is overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Lziden, 17 October 1885. I Tochten door en praatjes over Leiden in uitheemscli gezelschap. Vervolg.) VI. Achteraan op de Ruïne verschuilen zich twee gebouwen, die ons de rechterflank en elkander den rug toekeeren. Dat ze beide haai gebouwd zijn kunnen we hier van daan "iet goed zien. Voorloopig zult ge dit dus wel op mijn woord willen gelooven. Beide inrichtingen zijn aan het onderwijs gewijd. Rechts is de hoogere burgerschool '°°r meisjes, links het gymnasium, de '"""ekplaats voor aanstaande studenten. her dangerous to put fire and straw together! You are right Mr. Strawberry, en dat nog wel op het tooneel van zulk een verschrikkelijke ramp, waar men zoo duide lijk voor oogen ziet, waartoe onvoorzichtigheid met ontplofbare stoffen leiden kan. Enfin, het is in ieder geval goed, dat de twee gebouwen door de geheele breedte van het plein gescheiden zijn en dat de vensters der beide inrichtingen niet de minste gemeen schap met elkander hebben. Hebt ge u misschien daareven verwonderd over de weinig vertrouwelijke houding, door die beide ten opzichte van elkander aangenomen, thans zult ge 't u volkomen kunnen ver klaren. Ze naast of vis a, vis elkander te plaatsen, 't ware shocking, most shocking indeed. Wenden we nu onze oogen naar de an dere zij van het Steenschuur. Ook daar vinden we het een en ander dat de moeite waard is. oude toren, dien ge daar ziet, behoort aan"® oude laken- en saaihal der gemeente (Leidsch laken is, moet u weten, de baas). Tegenwoordig verbinden zich aan deze buurt voor menige Tbetyische dienstmaagd gedach ten van iriïtldié» saaien aard, stof tot laken is er ttfËfêPSHÈ ook nu. Hier'is eën flink gebouw, waarvan de stoep door twee lantarens is geflankeerd. Het opschrift in groote letters geeft te ken nen, dat het toebehoort aan de //maatschappij tot nut van 't algemeen" een instelling, die in de meer dan honderd jaren dat zij bestaat zoo populair geworden is, dat de term „nuts- lezing" (door een Eranschman eens minder juist vertaald door lecture d'utilité) een al gemeen gangbaar Nederlandsch woord ge worden is. Ik moet er intusscben bijvoe gen dat aan dit woord ook wel eens een minder gunstige beteekenis gegeven wordt omdat „nutslezingen" hoe nuttig ook, toch uit den aard der zaak niet altijd even onder houdend kunnen zijn. Dit groote breede gebouw is het fysiolo gisch laboratorium. Ge kunt aan het uit wendig voorkomen gemakkelijk zien, dat het aan de wetenschap gewijd is. De belangrijke afmetingen van het gebouw geven u het be wijs dat aan het onderwijs hier te lande wel geld besteed wordt, al gaan er somtijds ge gronde klachten op, dat het te weinig is. Intusschen het is niet meer dan billijkdat bij het geldelijk begunstigen der akademische studieën de staat de voorkeur geeft aan de wetenschappen, bij welker beoefening hij meer onmiddellijk belang heeft, nl. genees kunde en kennis der natuur. Het laboratorium ligt op een kruispunt. Rechts hebben we de Nieuwsteeg, (eigenlijk volstrekt geen steeg) waar het laboratorium zijn ingang heeft. Rechts de zoogenaamde Doezastraat, zooals het naambordje, of de Koepoortsgrachtzooals ieder Leidenaar zegt. Ik vestig uw aandacht op de laatste. Het is hier van daan een lieve inkijk, die een aangenamen indruk maakt op het oog. De behagelijke breedte van de straat, de twee reien boomen, die haar beschaduwen en vooral het smaakvolle front van het gymna sium, dat we hier bewonderen, geven dit tafreeltje een eigenaardige aantrekkelijkheid. Het gymnasium staat hier nog maar een paar jaar. Het oude gymnasium ligt in een andere straat niet ver van hier. Het afge dankte gebouw dient nu tot het geven van eenige lessen aan studenten, juist andersom als men gedacht had. Men stelde zich name lijk voor dat, als de oude akademie door de studenten ontruimd werd. de gymnasiasten hunne plaats zouden innemen. Hoe het hier heet, heb ik u daareven gezegd en toen heeft u zich misschien ver wonderd over die twee totaal verschillende namen Doezastraat of Koepoortsgracht. U moet weten, dat bij de droogmaakwoede, die in den laatsten tijd overal in ons land geheerscht heeft zeer vele grachten bij gebrek aan water den naam van gracht onwaardig zijn geworden en dus op hoog bevel tot straten herdoopt zijn. Zoo ging het ook hier met de Koepoortsgracht. De oude Koe poort, waaraan de gracht haar naam ont leent, is sinds lang gesloopt en de gracht is tot een straat gewordendubbel reden dus om den naam te veranderen. Gelukkig herinnerde men zich den wakkeren Doeza, een man, die in den tijd van Van der Werff aan de Leidsche burgerij nog heel wat ge wichtiger diensten heeft bewezen dan het kwansuis presenteeren van een paar boutjes menschenvleesch. (De anthentieke woor den, waardoor Yan der Werff zich onster felijk gemaakt heeft, zijn volgens de nieuwste historici ongeveer deze: ;/Mijn gut, men- schen, wat maal je toch levensmiddelen. Ik kan ze toch niet van mijn lijf snijden.") De naam Doezastraat is hier bij uitstek ge past zou men zeggende Leidenaar» moesten hem dankbaar aannemen. Mis hoor. De Koepoort is weg en de gracht is weg, maar de Koepoorlsgracht, die blijft bestaan om den armen Doeza bekreunt zich niemand. Een eindje wandelen we voort en al spoe dig vinden we weer een plekwaar we een poosje dienen stil te staan. Hier aan onze rechterhand ligt de wijd vermaarde Leidsche bibliotheek. Eenvoudig en deftig is het front van het gebouw dat door een rond grasperk en een getralied hek van de straat is gescheiden. De geleerde, die Europa doortrekt, zal niet dikwijls een bibliotheek aantreffen, die meer praktisch is ingericht als de onze. Natuurlijk kan zij in uitge breidheid volstrekt niet wedijveren met de bibliotheek van het Britsch Museum te Lon den of met de Bibliotheque Nationale te Parijs. Ik voor mij studeer echter liever te Leiden. Nog loopt mij het hoofd om, als ik deuk aan al die onmogelijke billets de ditendat en bulletins de 'kweet niet wat die men te Parijs moet hebben, voor men een enkel boek te lezen krijgt. Te Leiden krijgt men zeer gemakkelijk de boeken die men wenscht, de beambten zijn buitengewoon beleefd en gedienstig en de leeskamer (geen kerk zooals de solle de travail in de Natio nale) is prettig en gezellig. Bovendien be hoeft men zich de moeite om zijn boeken bij een te krijgen slechts éénmaal te getroosten, daar men een vaste plaats houdt, waar de boeken eenigen tijd mogen liggen. Te Parijs kan inen bij groote genade de boeken in een afzonderlijke kast laten bergen, maar het gebeurt dikwijls dat dit voor een be paald boek niet kan worden toegestaan waarom niet? 't Is te grootmeneer. Het kan niet in de kast. (NB. een gewoon groot octave boekdeel). Klinkt dat niet een beetje kleinsteedsch in zoo'n wereldstad? Neen „saligh Leyden", thuis best. H. [Wordt vervolgd.) STADS1NIEUWS. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 42 tot 63 volwas sen personen en 5 tot 12 kinderen. De muzikale tourneëen nemen reeds een aanvang. Vrijdag 23 October zal in de Gehoorzaal alhier door een viertal altisten een concert worden gegeven, dat wel de aandacht waard is, vooral daar het vier landgenooten zijn die met eere de toonkunst in ons vaderland hoog houden. Aan de namen der dames Sarah Benedicts en Isabella Oppenheim en die der heeren Willem Kes en Henri Bosnians is reeds zulk een goede klank verbonden, dat het bijna oimoodig zou zijn nog iets daarom trent te vermelden, alleen ons publiek is op het punt van concerten zoo wispelturig, dat ware kunstavonden dikwijls slecht be zocht, mindere concerten daarentegen een stroom van kunstliefhebbers naar zich trekken. Mej. Benedicts behoeft evenmin als mej. Oppenheim te worden geïntroduceerd, beiden hebben in de voornaamste steden op het gebied van piano en zang reeds welver diende lauweren geplukt, zoodat het deste- meer voor onze stadgenooten een prikkel zal zijn om de gelegenheid, deze kunstena ressen te kunnen bewonderen, niet onge bruikt te laten voorbijgaan. Over de heeren Kes en Bosnians valt eigenlijk niets ineer te zeggen, min mag aannemen, dat hun namen van dien aard zijn, dat, waar zij optreden, de zaal zeker gevuld zal zijn met liefhebbers van ware edele kunst! Rijnlands boezem was tegen den avond van eergisteren zóó hoog geklommen, dat hij peil teekende. De hevige wind had liet wai„;' opgestuwd, dat door het uitmalen der polders tevens, in ruime mate toenam. Het krachtige spuien ie Katwijk moest zwichten voor eenen zoo grooteii aandrang van water. Zoo gezwollen was de boezem sedert ue op richting van een voortreffelijk stoomgemaal, als te Katwijk niet geweest. De wind nam af in heftigheid, het peil kwam los en se dert gisteren is de boezem een rijnl. voet gevallen. Kalm weer werkte mede om het overtollige water snel te loozen. Een boer leeft bij den dag. Door den nood gedrongen had hij zijn vee uit het dras sige weiland naar den stal gehaald. De regen had opgehouden en de polder gewon nen. Vele, die het gewaagd hadden hun vee niet weg te halen, vinden nu geen reden van klagen, en de anderen hebben grootendeels hun vee opnieuw in het wei land gebracht. Het is mooi weer, het gras groeit nog, de polder komt weldra door zijn water en de boer kan weer een veêr van zijn mond blazen. Heden is de volledige uitslag bekend geworden van het examenhetwelk door 8 onderofficieren van den hoofdcursus te Kam pen, ter verkrijging van den rang van 2en luitenant der infanterie bij het leger hier te lande en O.-I. is afgelegd. De hier volgende onderofficieren hebben aan dat examen vol daan, t. w. de sergeanten: Krameis, Bernelot Moens, Le Rutte, Tromp, Van Weeren en Onland. De le luit. jbr. Von Schmidt auf Altenstadtvan het 3e reg. huzarenzal den wapencursus in 1886 te Delft bijwo nen om opgeleid te worden tot officier van wapening. Bij het 3e reg. huzaren is de werving tot nader orde gesloten. De Martha-stichting te Alfen aan den Rijn heeft van iemand die onbekend wenscht te blijven 17000 voor een nieuw gebouw ten geschenke ontvangen. [Stand.) Door eene onbekende oorzaak ontstond gisterenmiddag ongeveer 2 uren te Roelofs- arendsveen brand in een van twee aan elkan der verheelde huizen. In weerwil de ver leende hulp der brandweer is de eene woning geheel en de andere gedeeltelijk verbrand. De inboedel kon voor een deel worden gered. Een onzer eerste tooneelspeelsters hoopt in de volgende maand haar jubileum te vie ren. Mevr. Sophie De Vries zal alsdan 25 jaren aan ons nationaal tooneel verbonden zijn. Tegen een drietal jongens van 11 tot

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1