NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ->$• - ee Courant verschijnt dadelijks, behalve oKon- en Feestdagen. ABOflUEFflERlT: Zaterdag 17 October 1885. N°. 244. ADVERTENTIEN: Bureel: Sclieepmakersstee»; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stails-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. »lk heb alles gedaan wat mij mogelijk *as, mijnheer! om de plichten te vervullen, die ik mij zelve had opgelegd." Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Nummer 10 Cent. Ï99i Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wel van den 28en Juni 18SIzooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier algeineene kennis, dal door CARE EDUARD IIOLLMANN een adres is ingediend om vergunning lol verkoop van ster ken drank in liet klein in liet perceel Bree- slraat no. 175. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lvidsclie t ourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, 16 October 1885. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 201 der Algemeene Polilie- verordening van den 6en November 1879, waarbij wordt bepaald dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in bel voor- en eens inliet nnjaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wel houders, schoorsleenen en stookplaatsen gereinigd moeien worden. Noodigen de itigezelenen uil aan de be doelde reiniging van schoorsleenen en slobk- plaalsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 16 Oclober 1885. STADSNIEUWS. Naar het Vad. verneemt, is aan den leer Prantzen te Leiden een professoraat in de vergelijkende taalstudie te Genève» aan geboden. De Haagsche briefschrijver van de Irnh. C. weet te vertellendat in de speel- iaal van het Zeebad-Scheveningen, in de laatste dagen van het badseizoeneen deftig Haagsch huisvader meer dan een ton gouds moet hebben verloren. Naar de N. R. C. verneemt, zal het 0. M. in hooger beroep komen tegen de uitspraak van de rechtbank te Botterdam, in de zaak der aanvaring van de Oude Maas door de De heer D. Haspels, lid der Ver- eenigde tooneelisten te Rotterdam en een onzer meest gevierde tooneelspelershoopt in Januari a. s. zijne 25-jarige tooneelloop- baan te herdenken. Ter viering van dat feest zal eene buitengewone tooneelvoorstel- ling in den Grooten Schouwburg te Rotter dam plaats hebben. Bij den wedstrijd voor een huis- en slaapkamerameublement, uitgeschreven door het Ned. Handelsmuseum te Amsterdam, zullen mededingen zes en twintig fabrikan ten met zes en dertig ameublementen. Deze eerste practische poging tot aankweeking van vaderlandsche kunstvlijt mag dus uitnemend geslaagd heeten. (HM.) Dinsdagavond werd door eenige nijve- ren te Amsterdam een vergadering gehouden, waar ook in verband tot de werkeloos heid de vraag werd besproken of de Ne- derlandsclie industrie door invoerrechten op producten der buitenlandsche nijverheid dient te worden beschermd en in staat gesteld hare werklieden aan het werk te houden. De vraag werd bevestigend beantwoord, en is naar aanleiding der vergadering in de „Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid" ter sprake gebracht. Aan de Maatschappij van weldadigheid werd door wijlen mej. Knuttel, overleden te Amsterdam, gelegateerd de som van ƒ500 vrij van rechten. Uit Diemen wordt aan de W. R. Ct. gemeld: Bijna op dezelfde plaats als ver leden week, brak Woensdag morgen de Diemerkade voor de tweede maal door. Nu echter met het ongelukkig gevolg dat het grootste gedeelte van den Diemerpolder onder water liep. Het vee dat daar in grooten getale liep, moest ijlings worden geborgen, en have en goed uit de kelders der boeren woningen weggeruimd. Het leek wel wat op eene algemeene verhuizing. Hoewel er geen levensgevaar was, was het toch noo- dig, dat sommigen hunne woning verlieten. Intusschen stroomde het water met groote snelheid door de ongeveer 25 M. breede opening. De plaatselijke autoriteiten en het polderbestuur waren spoedig ter plaatse. Met eenige bokken zand trachtte men het gat te dempenwat in het begin bijna on mogelijk scheen, daar het zand onmiddellijk met den stroom werd medegevoerd en weg stoof. Eerst nadat er eene schoeiing met vele moeite was bevestigdkon men door met zand gevulde zakken eene soort van dam aanleggendie langzamerhand in hoogte toenam. Gelukkig viel het water, dat onge veer A. P. stond, meer dan 5 cM., en bedaarde de sterke wind. 's Avonds had men hoop het gat te zullen dichten en rekende men het gevaar voor verder in- stroomen geweken. De waterstand van het Groot Noord- hollandsch kanaal is tengevolge van de aan houdende regens en het uitmalen der omlig gende polders zoo hoog gestegen, dat eenige daaraan liggende dorpen op verscheiden plaat sen overstroomd zijn. Naar men aan het HM. meldt, moet te Utrecht eene vervolging ingesteld zijn tegen een handelaar in meel en granendie valsch- heden in geschrifte heeft gepleegd en valsche wissels geteekend, tot een zoo aanzienlijk bedrag, dat een der meest vertrouwbare kas- sierskanloren aldaar, er voor eenige duizen den in betrokken is. De jachtopziener des konings te Soest- dijk, J. D., die onlangs in het Baarnsche bosoh met een schot hagel door een veld artillerist gevaarlijk gewond werdis reeds zoover hersteld, dat hij weder zijne betrek king kan waarnemen. Hij heeft ten minste weder iemand bekeurd. Uit Nijmegen schrijft menMen is tegenwoordig druk bezig straten open te breken voor het leggen voor het groote af wateringsriool. Bij het uitgraven van den grond worden behalve vele doodsbeenderen, ook nog zaken van meer belang gevonden. Gisteren o. a. vond men in de Hezelstraat een steenen doodkist waarschijnlijk uit den tijd der Romeinen. Deze zal bij de vele andere oudheden ten stadhuize bewaard worden. Gisterenvoormiddag werd de metselaar H. W., oud 40 jaar, woonachtig te Olden- zaal en werkzaam aan den nieuwen toren van de R. K. kerk in de Broerstraat te Nij megen, door een nedervallend stuk steiger hout uit dien toren zoodanig op het hoofd getroffendat hij weinige oogenblikken later overleed. De man laat eene weduwe met 9 kinderen achter. Aan het station te Zevenaar is iemand aangehouden, die, komende van Duitschland en op weg naar Amsterdam, voor ruim ƒ1000 aan belastbare artikelen in zijn bot tines en ondergoed trachtte binnen te smok kelen. Door de politie te Groesbeek is in hechtenis genomen zekere J. C.gepensio neerd soldaat van het Oost-Indische leger, vroeger woonachtig te Wijchen, verdacht van brandstichting, ten gevolge waarvan in den nacht van 3 op 4 October jl. eene boerenhoeve te Wijchen met den inboedel en oogst is afgebrand. Hij is naar de ge vangenis te Arnhem overgebracht. De ongeregeldheden te Sneek kregen Dinsdagavond een meer ernstig aanzien daar bij vele geachte ingezetenen de glazen wer den ingeworpen. De gegoede burgerij is hierover zeer ver ontwaardigd, daar er geen enkele aanleiding tot deze baldadigheden bestond. Het ge meentebestuur heeft eene bekendmaking uit gevaardigd, waarbij samenscholingen van meer dan drie personen zijn verboden. Woensdagavond is vrij rustig voorbijge gaan. Wel was veel volk op de been, maar de orde is geen oogenblik gestoord, dank zij der krachtige machtsontwikkeling der politie en barer bezadigde houding. Op vele boerenplaatsen en gehuchten onzer provincie, zegt de Prov. Drentsche Ct bestaan nog zeden en gewoonten, die uit lang verleden tijd zijn overgebleven. Wan neer die gebruiken echter een loffelijk doel hebben als dathetwelk te Donderenge meente Yries, in zwang is, dan hopen wij dat het nageslacht daarvan nimmer moge afwijken. Daar bestaat nl. de gewoonte, om men- sohen, die zeiven geen aardappelen ver bouwen, eene hoeveelheid voor den winter te huis te bezorgen. Zoo trokken Zaterdag jl. een 28tal meisjes naar A. Lezer, om hem en zijne vrouw een partijtje aardappe len te bezorgen. Het voornemen bestaat, dat aanst. Zaterdag al de jongens van het gehucht Lezer zullen bezoeken met eene hoe veelheid brandstof, zoodat dit echtpaar in den naderenden winter voor honger en koude is gevrijwaard. FEUILLETON. 36.) Morgen zullen wij ons gesprek voortzetten. Mevronw Delorme schelde. De kamenier Iwam met de kaars in de hand. „O, laat ik u nog eens kussen!" riep Aurora en vloog haar vader om dtn hals. Vervolgens stak zij haar voorhoofd me vrouw Delorme toe en zei: «Goeden nacht, moeder! goeden nacht, 'adertjelief!" En zij ging met de kamenier meê. «Lieve mevrouwsprak de graaf tot ®evr. Delorme. „U heeft me iederen dag, elk uur honderdvoudig het weinige vergol den, dat ik het geluk heb gehad voor u te doen. Uit vriendschap voor mij hebt gij een ■noeielijke en kiesche betrekking aangenomen. E kwijt u waardiglijk van uw last." //tls waar, u is er beter in geslaagd dan >1 had durven hopen. U moet mij heel veel te zeggen hebben. Morgen en de volgende dagen zullen wij al den tijd hebben te pra ten." Ik heb u mijn plannen meegedeeld. Zij zijn niet veranderd. Neen ik kan nog niet onder hetzelfde dak met mijn dochter ver toeven en 't is slechts bij uitzondering om voldoening te geven aan een behoefte van mijn hartdat ik dezen nacht hier wil door brengen. Morgen reeds ga ik Francesca, mijn oude stomme dienstbode, opzoeken, die de eenvoudige woning heeft betrokken, welke ik rue de Rocher, op naam van Pierre Rousseau heb gehuurd. Toch hoop ik, dat dit bestaan, dat zoo pijnlijk voor mij is, niet lang zal duren. Het is mogelijk dat de een of andere omstandigheid, den dag onzer hereeniging bespoedige. U heeft mij zooeven gezegd, dat mevrouw Durand wachtte, dat ik haar kon laten roepen als ik haar wenschte te spreken „Ik denk niet, dat zij reeds naar bed is." „Welnu dan, ik wil niet wachten tot morgen om haar te danken voor de goede zorgen, de schrandere, de moederlijke zor gen, die zij aan Aurora heeft besteed. Wees zoo goed haar te laten verwittigen, dat ik haar wacht. Als dit geschied is, moet gij naar uw kamer gaan; want u ook mevrouw, u moet behoefte aan rust voelen." De gewaande moeder van Aurora maakte een buiging voor den graaf als voor een meester, en ging heen. XII. DE DROEVE MOEDER. De graaf bleef een oogenblik roerloos staan, met strakken blik, als in gepeins verzonken. Daarna liep hij met langzame schreden de kamer op en neder. De voldoening, de vreugde, die uit zijn blik straalden, ver lichtten zijn edel en breed, met zilveren ha ren gekroond voorhoofd. Hij droeg altoos nog zijn baardmaar minder lang. „Ja, ik ben van daag gelukkig," sprak hij, „al te gelukkig misschien. Ik ben al toos beducht voor den rampspoed, die zich aan mijn bestaan heeft vastgeklampt. En als ik een groote vreugde ondervind, als een of ander geluk mij te beurt valt, voel ik mij te moede of een onmetelijke smart mij wacht, en ik een bittere teleurstelling zal ontmoeten. „En toch... kom, oude menschenhater denk dan toch eens na. Kijk om je heen en aanschouw Edele harten, genegenheid, toewijding. O, dat doet goed. Het geeft moed als men gevoeltdat men niet alleen l is in de wereld, dat men op iets kan staat maken en zijn hoop stellen. Wat heb ik nog te wenschen? Al heel weinig, na het geen mij is toebedeeld. Ik bezit de gene genheid van een waren vriend; ik bezit, rue de Rocher, de toewijding van een ge trouwe vrouwik bezit hier twee andere wezens, wier verknochtheid even verzekerd maar grooter is. Het is aan de verknocht heid van die twee vrouwen, mevrouw De lorme en mevrouw Durand bovenal, dat ik het geluk verschuldigd ben, hetwelk mijn ziel overstelpt. Ik neem mijn ongeluk van vroeger en het geluk van heden en ik werp ze in de weeg schaal. Wat het zwaarste weegt, maar wat voor mij zoo licht is, is het geluk. O, ik gevoel liet, ik begin mij met de menschheid te verzoenen Op eens drong het gedruisch van lichte voetstappen en het geritsel van een japon tot zijn ooren door. Flij richtte zich op en deed eenige schreden naar de deurwier knop door een schroomvallige hand werd aangegrepen en gedraaid. De deur ging zachtkens open, bijna zonder geluid, en de onderwijzeres met een kaars in de linkerhand, verscheen op den drempel. (Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1