BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Overeenkomstig het advies van den raad van statedat ook bij de minderheid van de commissie van rapporteurs instem ming schijnt te hebben gevonden, hebben de heeren De Meijier, Van der KaaijDe Vos van Steenwijk en Van Osenbruggen bij art. 192 ontuerp-wetboek van strafvor dering voorgesteld, dat de getuige den eed zal doen „of, indien zulks met zijn gods dienstige opvatting in strijd is," de belofte. De voorstellers meenen dat de bestaande grondwet ook nu geen beletsel oplevert voor deze wijze van regeling, en gelooven dat 't ook bij de voorschriften omtrent de eeden in de strafvordering, in niet mindere mate dan bij de grondwet, wenschelijk en recht vaardig is, voor geen door haar voorge schreven eed, een band aanteleggen, die voor sommigen bezwaar kan opleveren.. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank f 13,553,800.46 en bij de betaalmeesters ƒ1,665,773.46. Te zamen 15,219,573,92. De minister van oorlog heeft bepaald dat de afdeeling „Secretariaat" aan dat departement voortaan zal zijn samengesteld uit: een referendaris, hoofd der afdeeling; twee commiezen, of hoofdcommiezen; twee adjunct commiezen of commiezen; een klerk of adjunct commies; een klerk. De minister van staat, minister van binnenlandsclie zaken brengt ter algemeene kennis dat in December gelegenheid zal wor dm gegeven tot het afleggen van de prac- tische examens van apotheker, vermeld in urt. 11 der wet van '25 December 1378 Staatsblad no. 222). Zie verder de Staatsct. van 13 dezer. De Staatscourant van 13 dezer bevat in hare bijvoegsels staten betreffende: 1". den in- en uitvoer der voornaamste handels artikelen op Java en Madura, gedurende de maand Juni en de eerste zes maanden ^an 1885, vergeleken met dien over gelijke tijd vakken van de beide voorgaande jaren; en 2°. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaia, mede over genoemd tijdvak. Gedurende de afgeloopen maand Sept. 1885 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 327,466 rei zigers, met eene opbrengst van f 269,053.74 bagage 566 tonnen, opbrengst f 8120.66; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 94119 ton nen, opbrengst f 166,491.10; opbrengst van liet vervoer van levende dieren 'en rijtuigen f 7108.77; diverse ontvangsten f4713. totale ontvangst f 455,487.27; totale ont vangst van 1 Mei 1885 f2,252,101.78. Over de lijn Leiden-Woerden werden vervoerd 14342 reizigers, met eene opbrengst van f 7339.28 bagage 21 tonnen, opbrengst f 126.39; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 1705 tonnen, opbrengst f 1841 20; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 127.63; diverse ontvangsten f 284; totale ontvangst f9718.50; totale ontvangst van 1 Mei 1885 f 54,637.79s. De Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. voegt aan de geschiedenis met den huisknecht van graaf Bentinck, die als milicien onder de wapenen gekomen, bijna terstond weer met groot verlof mocht huis waarts keeren, nog het volgende verhaal toe: „Nog erger is een ander middel, onlangs door een aanzienlijk persoon gebruikt, om zich aan den schutterlijken dienst te ont trekken. De zoon van een adelijk heer, die beiden, de vader in hooge betrekking, de zoon onder dezenin dienst van den koning zijn, heeft zich niet ontzien als huis bediende op te geven, ten einde op dien grond vrijstelling van de schutterij te erlangen. „En, wat het meest verwonderen moet, die manoeuvre is goed gelukt; de autoritei tenhebben die valsche opgaven geslikt. Men vergete toch niet het noblesse oblige, en bedenke dat, evenals een goed voorbeeld goed doet volgen, een slecht voorbeeld even redige gevolgen heeft." Wij lezen in Ons Noorden: De eerw. pater Bollig S. J., de actieve chef van de Vaticaansche bibliotheek, die den afgeloopen zomer, op last en voor rekening van Z. H. den Paus, de voornaamste boekerijen van Europa bezocht en meer dan veertig talen vol komen machtig is, vertelde tijdens zijn verblijf aan de bibliotheek van de Leidscbe academie een schoonen trek van belangstelling in de wetenschap en van eenvoudigheid in den omgang van den H. Vader. Voor het vertrek van pater Bollig uit Rome wenschte deze Z. ff. nog even te spreken over een Armenisch handschrift, dat hij niet kon vinden. De Paus was overladen met werkzaamheden en voor niemand te spreken. Zoodra echter Z. H. vernam, dat do pater voor zijn afreize nog iets in het belang der wetenschap wenschte te weten, verliet Leo Xlfl zijne vertrekken en bezigheden, om in hoogst eigen persoon met den pater naar de bibliotheek te gaan en naar het hand schrift te gaan zoeken. Beide zochten lang en vonden niets. Eindelijk ontwaart Z. H. een kist, gaat daar als een ordinair snuffe laar bij op de knieën zitten en vindt onder vele papieren een bus, waar naar 's Pausen meening het bewuste handschrift wel in kon zijn. De bus was echter zoo vast sluitend, herkend dat de H. Vader ze niet kon openen. Kom, pater, zegt de Stedehouder met den groot sten eenvoud, laat ons ieder aan een eind trekken. Zij trekken, totdat de bus zich opende en het verlangde handschrift aan het licht bracht. Tot eer der Leidsche universiteit mogen we hier nog aan toevoegen, dat ze ten respecte van den zeldzaam geleerden taal kenner de meest mogelijke inlichtingen met groote voorkomendheid verschaft heeft, daarin wedijverend met de universiteit van Dresden, die hem wat anders nooit plaats vindt - eenige handschriften ter leen gaf, met goedkeuring van den senaat. Gedurende zijn verblijf in Nederland was pater Bollig binnen drie weken reeds in staat de conversatie te onderhouden iu goed Hollandsch. Vrijdagavond jl. vervoegde zich bij den Belgischen consul te Dordrecht een Frausch sprekend heer, voorgevende te zijn Lucien Lhoeste, oogarts te Luik, en van Amster dam te komen, waar hij een consult had ge houden met eenige professoren. Volgens zijn beweren had hij aan een tusschenstation waarvan hij den naam niet wist, ontdekt dat zijne portefeuille, inhoudende 230 fr. in banknoten, een plaatskaartje naar Brussel en zijn paspoort, verdwenen was. Te Dordrecht werd hem eindelijk zijn plaatskaartje gevraagd, en was hij genoodzaakt den trein te verlaten en de reis van Amsterdam af, benevens de verschuldigde boete te betalen. De consul, geloof slaande aan zijn voorgeven, gaf hem daarop een rijksdaalder, zorgde voor zijn nachtverblijf in het Hotel Ponsen, en begaf zich met hem naar het politiebureau, ten einde de vermiste portefeuille op te sporen. Verschillende telegrammen hierover bleven echter zonder gewenscht gevolg. Ten einde aan zijn verhaal meer schijn van waarheid bij te zetten, telegrapheerde het heer zelf aan dr. Lhoeste te Luikvolgens voorgeven zijn vader, met verzoek om hem 100 frs. over te maken. Het geld kwam echter niet, maar wel een telegram en later een brief uit Luik, waarbij de ware doctor Lhoeste mededeelde, dat men hier met een fameus oplichter te doen had. De valsche doctor had zich echter reeds Zaterdagochtend ten 7 ure uit de voeten gemaakt, zonder dat men zijn spoor heeft kunnen vinden. Nader is geblekendat hij dr. Lhoeste te Luik een paar weken geleden heeft opgelicht, onder voorgeven te zijn dr. Brouwer, assistent van professor Snellen te Utrecht, en op zijne terugreis van het congres te Heidelberg zijne portefeuille te hebben verloren. Dergelijke valsche praktijken heeft hij mede, steeds onder een valschen naam, uitgeoefend te Frankfort, Aken en Verviers, terwijl hij, blijkens de Indépendance beige van 2 dezer, dezelfde persoon moet zijn, die te Straats burg eenige letterkundigen heeft beetgeno men door zich voor den grooten Belgischen schrijver Jan Van Beers uit te geven. Ten einde men elders voor dezen oplich ter op zijne hoede kunne zijnlaten wij hier zijn signalement volgen: ouderdom circa 40 jaar, gestalte iets beneden het middelmatige, tamelijk gezet, blond haar en wenkbrauwen, en volle doch korte rossige baard, net ge kleed met donkeren demi-saison en phanta- siehoed. (D- C.) De wegens frauduleus bankroet ver oordeelde Visser, wiens ontvluchting, gerui- meu tijd geledenuit de gevangenis te Haar lem zoo groote sensatie heeft gemaaktis, naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, Za terdagochtend gearresteerd in de magazijnen van Le Printemps te Parijs, waar hij als bediende werkzaam was onder een valschen naam. Hij is in voorloopige hechtenis ge steld. In de gisteren te Amsterdam gehou den vergadering der koninklijke academie van wetenschappenafdeeling letterkunde werd in antwoord op het verzoek der aca demie, om het rijksmuseum ook des Maan dags voor het publiek open te stellen door den directeur, den heer Obreen medege deeld dat als de toeloop des Zondags zooals thans blijft aanhouden, daaraan voorshands niet kan worden voldaan. Hierna las prof. A. Kuenen een belangrijke levensschets voor van wijlen het lid prof. J. H. Scholten. De zoons en vele der verdere mannelijke familieleden van den overledene waren hierbij tegenwoordig. De onbekende, die op den morgen voorafgaande den nacht waarin de bekende dief stal op de Prins Hendrikkade te Amsterdam werd gepleegdzich als de vermoedelijke kooper van het huis bij den bestolene heeft weten binnen te dringen en deze gevraagd hebbende om een bankje te wisselen, daar hij gelegenheid kon vinden om de plaats voor het geld en de kostbaarheden geborgen werden, op te nemen, is in hechtenis. De bewoners hebben hem bij eene confrontatie Hij was eerst eenige maanden ge leden uit de gevangenis ontslagen. (Hbl.) In den nacht van Zondag op Maandag is in de weide van den heer P. Franzen, aan den Haarlemmerweg nabij Sloterdijk, een prachtigen ram geslacht, verleden week in den boedel van wijlen mr. Amersfoort voor f80 aangekocht en waarvoor genoemde heer indertijd veel geld heeft besteed. Kop en huid zijn op het land achtergelaten. De politie is ijverig zoekende, doch is tot nu toe niets op 't spoor. Men schrijft uit Apeldoorn: Door den heer Hoek is bij de bevoegde macht aanvraag gedaan om aan den rijksveldwachter Noordhof en den rechercheur Wolf eene belooning toe te mogen kennen. Het getuigenverhoor in zake de poging tot ontvoering Vrijdag voor den rechter commissaris den heer Hooft begonnen, duurt voort. Gisteren zijn gedagvaard de dienst bode en de koetsier van den heer Hoek, alsmede de heer Zaaijer, arts te Apeldoorn, die de geneesheer van mevr. Bulkley is. Te Maastricht heeft zich Zaterdag nacht een jongen van 9 jaren doen inslui ten in de woning van den heer V., die af wezig was. De dienstbode, die zich te 1 ure ter ruste wilde begevenbemerkte onraad en waarschuwde een nachtwacht, die den jeugdigen indringer van onder een ledikant te voorschijn haalde en arresteerde. Op de vraagwaarom hij zich had laten insluiten antwoordde hijte willen kijken hoe het er 's nachts in zulk eene woning uitziet 1 's GRAVEN BS AGE. Door Z. M. is dr. J. Beckering Vinckers benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-univer siteit te Groningen, om onderwijs tc geven in de Engelsche taal- en letterkunde. Door Z. M. is aan A. G. Van Hamel, te Groningen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidings- teekeneu van officier d'académie, waartoe hij door den minister van openbaar onder wijs en schoone kunsten van Frankrijk werd benoemd. Door Z. M. zijn, bevorderd tot luit. ter zee 2de kl.de adelborsten 1ste kl. C. W. De Visser, H. M. Van Straaten, H. W. G. Van Bleiswijk Ris, E. Coenen, D. J. Van den Honert, T. A. F. De Bruine, J. J. Rambonnet, L. P. De Stoppelaar, G. R. Van Nauta Lemke, F. Smit, J. P. Guepin, jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, M. W. Houck, P. H. Van Voort- huysen, H. M. Van Bemmelen, J. Des Amorie van der Hoeven, F. K. Van der Weyde, C. J. R. Kroesen, W. Rauwenhoff jhr. W. C. J. Versluys, A. J. Gooszen, J. A. L. Van den Bosch, G. L. H. Luyten, VV. De Ruyter van Steveniuck, N. J. Van d. Worm, K. L.Reysmaker enM. H.E. Sachse. Door Z. M. is de 1ste luit. J. II. Leedegaug, van het 2de reg. inf., op non activiteit gesteld. Bij het 4e reg. inf. zal worden gedeta cheerd de kapt. L. F1. A. Winkel van het N -I. leger. - Door Z. M. is, aan II. J. Burgers, eervol ontslagen telegrafist der 1ste kl. bij de rijkstelegraaf, een pensioen toegekend ten bedrage van f 387 'sjaars, en aan den ge wezen referendaris bij het departement van koloniën J. C. Jansen, een pensioen ver leend ten bedrage van f 2600 's jaars. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het algemeen debat over het ontwerp wijzigingen in het wetboek straf vordering afgeloopen, na een kort debat over de wenschelijkheid eener meer alge- heele herziening, die door den minister niet ontkend maar thans niet voorgedragen werd, om de invoering van het strafwetboek niet in den waagschaal te stellen. In art. 11 van het wetboek zijn de inspecteurs van politie niet bevoegd verklaard om op te treden als hulpofficieren van justitie. Morgen voortzetting. Vier jongelieden drongen Zaterdag nacht mek geweld den stal van den koetsier II. op den Hofsingel alhier binnenpakten gezamenlijk een der rijtuigen beet en trokken het een eindweegs mede tot voor het zegel kantoor. Toen de stalwacht tusschenbeide kwam kreeg hij een pak slaag, en een ander per soon, die zich in den twist mengde, werd zoodanig toegetakeld, dat hij naar het zie kenhuis moest gebracht worden. De ver wonde zal vermoedelijk een oog moeten missen. Tegen de bedrijvers werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. FltA\!iKM H. In de vorige kamer waren 454 repu blikeinen en 93 conservatieven. Er moesten thans gekozen worden 574 leden. Van dezen zijn gekozen 130 republikeinen 175 conservatieven. Voor 269 zetels moeten herstemmingen plaats hebben. De republikeinsche partij heeft tot dusver 4 zetels gewonnen, maar 98 verloren; blijft een verlies van 94 plaatsen, die ten goede komen aan de conservatieven. Van de nieuwe zetels zijn er 5 gewonnen door republikeinen en 7 door conserva tieven. Er zijn dus thans 305 plaatsen vervuld waarvan 130 door republikeinen en 1J5 door conservatieven, hetgeen met de 269 herstemmingen 574 leden maakt (behalve die voor de koloniën). In antwoord op een adres van ge. lukwensching verklaarden de heer Brisson dat de stemming van den 4den October liet vertrouwen in de republikeinen, die in de nieuwe kamer meer dan 150 stemmen meer derheid zullen hebbenniet kan schokken. De monarchalen, zeide hij, willen de be staande instellingen omver werpen en de revolutie uitlokken. Noch de monarchalen noch de republikeinen wenschen een buiten- landschen oorlog; maar alleen de republikei nen kunnen den binnenlandschen vrede verzekeren. Volgens de Agence Havas is de mede- deeling der bladen onwaar, als zou er sprake zijn van het zenden eener versterking vau 8500 man naar Tonkin. DDITiCllLAiVD. De jongste Duitsche nota wekt groote teleurstelling, daar Duitschland Spanje! recht op de Carolina-eilanden blijft ontkeiina De Duitsche stukken betreffende de Can: linen-quaestie zijn thans aan den paus v» zonden. TIJKHIJ E. Met goedkenring der mogendhedemf Turkije thans met geweld van wa Servië en Griekenland bedwingen. IntusscW verwacht men weldra een oorlog tusscba Bulgarije en Servie. Reeds hebben aan grenzen gevechten plaats. Volgens ge zal de minister van buitenlandsche zaks aftreden. Servië en Griekenland hebben Torkït aangeboden, gezamenlijk door geweld wapenen het tractaat van Berlijn te haul- haven. Te Athene hebben meetings plait om de regeering tot handelen te dwingen, PER TELEGRAAF. LONDEN, 13 Oct. De Morning Pd verneemt dat graaf Munster tot gezant w Duitschland te Parijs benoemd is. BELGRADO, 11 Oct. De minister Duitschland bij het Servische hof is nan Nisch vertrokken. De regeering onderhan delt met Weener firma's over bet leveren van een aanzienlijke hoevelheid laken rooi uniformen, en twintig millioen patronen zijn in België besteld. PARUS, 13 Oct. De Agence Hamw zekert, dat Oostenrijk wijziging eischt het ontwerp-verklaring der gezanten. Men vreest dat de toestand zeer inge wikkeld zal worden. PORT-SAID, 13 Oct. De stoombotf Perim heeft gisteren te Chalouf schipbrtii geleden. Daardoor is de doortocht in In kanaal versperd. De schepen moeten daar» nu hun lading overladen. RECLAMES. Kiekten te voorkomen is beteri ze te genezendat is ontegenzegg# het voornaamste geloofsartikel der gene»-1 kunde. Het leert ons dat wij storingen11 het lichaamsgestel niet onopgemerkt laten en dit geldt vooral bij verstoppinf maag-, lever- of galaandoeningen enz. neme eenige dagen achtereen de Zwih"! schc Pillen van den Apotheker R. BRAM in en men zal in den regel daardoor vei» ziekten voorkomen. Men overtuige steeds, dat iedere doos Zwitsersche Pfl van den Apotheker R. BRANDT (voorj Cts. de doos bij de apothekers verkrijg»1] voorzien zij van het waarmerk: een witkri op een rood veld met de naamteekenugl Brandt en weigere alle anders ingefj Pillen. Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. MER, Mare, h 70 Cts. de doos.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2