BUITENLANDSCHE BERICHTEN. - E!^ M D m «C2 31* 3 3CJ 1». j*. T- Weg tusschen Wognum en Benningbroek 1882 aanranding bij het in aanbouw zijnde stationsgebouw, des nachts te twaalf uren; Sept. 1882, inbraak, en Sept. 1883, poging tot inbraak; gedurende 14 jaren, het ver nielen van bloemen en het vergiftigen van dertien honden: waarvan een van groote waarde en het vergiftigen van een aantal kippen en het wegnemen van vogels in de laatste twee jaar; en eindelijk een begin van brand in zijn pakhuis. In de Zaterdag gehouden vergadering van het tooneelverbond is het voorstel tot opheffing van het tijdschrift van den bond met groote meerderheid verworpen. Verder werd eveneens met groote meerderheid be sloten aan de Tooneelschool de voorberei dende school te behouden. Een verdere regeling tot bezuiniging der kosten van de school zal later geschieden. De voorzitter drukte over deze beslissing zijn vreugde uit en hoopte, dat allen in het vervolg mee zullen werken om die school te behouden. Bij de begrooting dier school verklaarden zich uit vrijen wil de directeur, leeraars en leeraressen dier school bereid tegemoet te komen aan de financieele bezwaren, waar door bezuinigingen kunnen worden aange bracht. Bij motie werd de wensch der vergadering uitgedrukt, dat de regeering steun aan de school zal verleenen in 't belang der natio nale zaak. De benoeming van een lid van het hoofdbestuur in de plaats van prof. Pierson, wordt aangebonden. De inwer kingtreding der nieuwe wet en de plaats der volgende vergadering wil men door het hoofdbestuur laten bepalen. In de N. Gron. Ct. lezen wij het vol gende: Aan het huis van arrest te Win schoten vervoegde zich eenige dagen geleden eene jonge dochter van 17 18 jaren, J. G. genaamd, ten einde 183 dagen celstraf te ondergaan wegens arglistige dieverijen, ten nadeele van eene te Stadskanaal wonende weduwe gepleegd; of in dat huis alle aparte- menten bezet waren of wel een of andere informaliteit de oorzaak was, de jeugdige dievegge kwam niet in de afzondering, maar werd in vrijheid gelaten. Ze nam haar in trek in een slaapstee en maakte van die vrijheid andermaal gebruik om te stelen; bij een zadelmaker verdween een taschje, bij een manufacturier een avonddoek en bij dezen laatsten op een anderen avond, toen de bediende de koopster alleen liet, drie wollen dames-mutsen; een ander manufactu rier, die zijn winkel niet wilde verlaten om andere of meerdere keus voor te leggen, maar op zijn post bleef, werd niet gedu peerd doch den slaapsteêhouder werden een paar oorbellen en een zilveren reukdoosje afhandig gemaakt; al die vingervlugheid lokte een nauwkeurig onderzoek van den kant der politie en eene ontdekking van de schuldige uitwelke laatste thans in de cel tijd heeft om den duur van volgende von nissen te overpeinzen. Naar men uit Vlissingen aan de N. S. Ct. schrijft, heeft zich eergisteren bij den burgemeester aldaar eene deputatie uit het kaaiwerkvolk aangemeld, ten einde om werk te vragen. Bij geheele hoopen zag men op verschillende plaatsen mannen staan, die sedert langen tijd zonder werk zijn. Uit Zierikzee meldt menIn onze anders rustige stad was het Donderdag en Vrijdag avond zeer woelig. Donderdagavond werd in het Hotel de Weerd een evangelie verkondiging gehouden, welke werd verstoord, zoodat eenige jongens de zaal moesten uit gezet worden. Een groote volksmenigte (voornamelijk bestaande uit jeugdige knapen en jongelingen), is vervolgens zingende en tierende en bij eenigen de glazen inwerpende, door de stad getrokken. De rust was echter ten half elf uur volkomen hersteld. Vrijdag avond werd die rustverstoring herhaald en weder dezelfde baldadigheid gepleegd. Ook toen was alles ten elf uur rustig. Naar aanleiding der Donderdag- en Vrij dagavond plaats gehad hebbende volksop- loopen en baldadigheden, werd Zaterdag door den burgemeester het verbod uitgevaar digd om op de straten samenscholingen en vereenigingen van meer dan vijf personen te houden. De politie was versterkt door de rijksveldwachters van hier en uit de om liggende gemeenten, terwijl de schutterij in het raadhuis aanwezig was. In den voor avond zijn eenige jongelieden met geweld uit elkander gedrevendoch overigens is de avond kalm voorbijgegaan. Van het inwer pen van glasruiten of andere baldadigheden werd heden niets vernomen. De gascommissie te Venloo was juist vergaderd om den gemeenteraad mede te deelendat zij met groote meerderheid ad viseerde om den tegenwoordigen gasleveran cier te behouden, toen een schrijven inkwam van den ingeroepen deskundige, den heer Van der Horst te Leiden. Daarin wordt beweerd, dat wanneer de gemeente voor eigen rekening eene gasfabriek bouwt, zelfs tot eene som van 125.000 en men dan goed gas levert tegen 7 cent per slère, dit der gemeente nog geen onaanzienlijke win sten zoude afwerpen. Door Z. M. is aan na te noemen perso nen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: jhr. rnr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, te 's Gra- venhage, grootkruis der orde van het Legioen van Eer van Frankrijkgrootkruis der Her togelijk Saksische Erneslinische Huisorde van Saksen Altenburg; L. R. baron Taels van Amerongente 's Gravenhage, de Kroon orde le kl. van Pruisen commandeur le kl. van de Hertogelijk Saksische Emestinische Huisorde van Saksen Altenburg; A. lloltz- man, te Amsterdam, cotnmaudeur van de Koninklijke Militaire orde Onzen Heer Jezus Christus van Portugal; S. B. Mesritz, te Amsterdam, ridder 5e kl. der orde van de Rijzende Zon van Japan; C. A. Eckstein, directeur der topographische inrichtingrid der van het Legioen van Eer van Frankrijk en is aan K. F. H. Van Langen, adsistent- resident van Groot-Atjeh, vergunning ver leend om aan te nemen de benoeming tot officier d'académie, welke hem van den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten in Frankrijk is ten deel gevallen. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der infanterie, tot len luit.bij het 3e reg.de 2e luit. jhr. P. G. Siberg, van het corps; bij het 6e reg., de 2e luit. II. G. Van Meurs, van het corps; bij het 7e reg., de 2e luit. P. W. Van Lonkhuyzen, van het corps, gedetacheerd bij het kolo niaal werfdepot. BELGIË. De koning bezocht Donderdag de afdee- ling Nederland van de Antwerpsche ten toonstelling, Z. M. gaf onder meer zijne bijzondere ingenomenheid te kennen met de prachtige inzending van de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken te Voor schoten, van de heeren J. M. Van Kem pen Zoon. Te Antwerpen is Vrijdag jl. in den ouderdom van 7 7 jaren overleden de gun stig bekende beeldhouwer Joseph Geefs, laatstelijk waarnemend directeur der Kon. Academie van schoone kunsten aldaar. EKGELASTD. Volgens militaire bladen kan men de onmiddellijke inlijving van Birmah bij het Engelsch-Indische rijk te gemoet zien. 10,000 man Indische troepen zullen naar Mandalay oprukken. Naar Daily News uit Belgrado ver neemt, is de Porte niet tevreden met de inlichtingen, door de Servische regeering over haar oorlogstoebereidselen gegeven. De Turksche gezant is daarom van Belgrado naar Nisch vertrokken, ten einde een onder houd te hebben met koning Milan. Tevens wordt gemeld dat de Bulgaarsche troepen het dorp Jaffenowac hebben bezet. Dit dorp ligt in het district Knajstevacer in de on middellijke nabijheid der grenzen en vlak tegenover het Servische dorp Brnsnic. FRAAKRIJ K. Volgens de laatste gegevens is het totale cijfer der in Frankrijk 11. Zondag uit gebrachte stemmen 6,324,482; hiervan komen 3.318,558 stemmen den katholieken ten goede; de opportunisten verkregen 3,214,499 stemmende 2e republikeinsehe lijst ver wierf 172,704 stemmen, de radicalen be haalden 802,872 stemmen, terwijl de Se republikeinsehe slechts 10534 stemmen kon behalen en de socialisten zich met 32027 stemmen moesten tevreden stellen. Te Parijs loopt het gerucht, dat de minister van oorlog aan generaal De Courcy bevel heeft gezonden de bezetting van Ton kin tot den Delta te beperken. In dat ge val zou men, te beginnen met het aan staande voorjaar, met 2000 man troepen kunnen volstaan. Admiraal De Courcy meldt, dat thans bijna overal van Hué tot Tonkin rust heerscht. De Frausche garnizoenen zijn goed gehuis vest en van levensmiddelen voorzien. In het zuiden van Annam kwamen nog eenige ongeregeldheden voor. De ex-koning heeft met den ex-minister Tuyer en eenige aan hangers de wijk genomen naar Laos. Er bestaat echter geen reden tot ongerustheid. SPAÏJE De cholera in Spanje neemt gaandeweg af en zal weldra als geëindigd beschouwd kunnen worden. Het aantal gevallen be droeg in de laatste dagen gemiddeld 20O per 24 uur, waarvan ongeveer de helft met doodelijken afloop. Het meest heerscht nog de epidemie in de steden Jaen en Bar celona. itriTMciia. its. Keizer Wilhelm zal den 2den Januari van het volgende jaar zijn 25-jarig jubilé vieren als koning van Pruisen. In ver schillende kringen is men reeds bezig met het bespreken en voorbereiden der noodige maatregelenom deze gebeurtenis op eene waardige wijze te herdenken. In den Reichs-Ameigcr is de officieele benoeming verschenen van prins Hohenlohe tot stadhouder van Elzas-Lotharingen. D 65 IV E SI A II K E V. Wegens den staatkundigen toestand is liet vertrek van den Czaar uit Kopenhagen op den 17en dezer bepaald. De Deensche Noordpool-expeditie, die onder bevel van kapitein Moims een tocht naar de oostkust van Groenland heeft ge maakt, bevindt zich op de terugreis naar Kopenhagen, alwaar zij na eene afwezig heid van niet minder dan 29 maanden binnenkort verwacht wordt. De expeditie heeft hare onderzoekingen 40 mijlen verder noordwaarts uitgestrekt dan die van Nor- denskjold in 1883. T 11 K HL IJ E. Na verscheidene conferentiën, door sir Henry Drummond Wolft' met Kiamil- pacha en Arify-pacha gehouden, zijn de al- gemeene grondslagen gelegd voor eene over eenkomst tusschen Turkije en Engeland tot hervorming van het burgerlijk, militair en financieel beheer in Egypte, op zoodanige wijze, dat de Egyptische regeering op eigen voeten kan staan en een voor haar voor- deelige schikking met de Soedaneezen kan maken. Het zenden van Turksche troepen is daarbij uilgesloten, en als beginsel aan genomen, dat de ontruiming van Egypte door de Engelschen zal geschieden, zoodra de mogelijkheid blijkt. De militaire partij heeft de bovenhand. De Porte heeft aan de mogendheden opnieuw eene circulaire gezonden, waarin zij ant woord vraagt op hare eerste circulaire, en verklaart, dat zij door de houding van Servie en Griekenland genoodzaakt is tot nieuwe groote wapeningen, welke bijna vol tooid zijn. Zij wacht nu slechts op de be- sluitefl der mogendhedenom de uitvoering van het Berlijnsche tractaat te verzekeren. De Porte heeft bericht ontvangen van een opstand in Haskeni (Rumelie). De Bul gaarsche boeren hebben hunne wapenen weggeworpen en willen naar hunne haard steden terugkeeren. GKIEKEIi LAIID. Zaterdag is den heer Tricoupis een feestmaal aangeboden. In antwoord op een toost zeide hijdat Griekenland de bepalingen van het Berlijnsche tractaat aannam, doch thans, nu het status quo was geschokt, levens belangen voor haar ter sprake komen, welke geen Grieksch gouvernement uit het oog mag verliezen, en hij durfde zeggen, dat dit ook niet geschieden zou. Zoowel de aanhangers der regeering als de oppositie zullen de pogingen ondersteunen om deze belangen te bevorderen. Hij verklaarde te rekenen op den steun der Europeesehe volken, doch was dit niet het geval, dan had de Grieksche regeering toch volkomen begrip van de plichten, welke het belang van het land haar oplegt. Zijne rede werd levendig toegejuicht. EGYPTE. De Sultan van Turkije heeft per telegraaf ter kennis van den Khedive gebracht, dat hij hem ter gelegenheid van het Nieuwjaar de Nichani-lmtiar-orde (de hoogste onder scheiding in het Turksche rijk), zoomede de gouden en zilveren medaille verleende. De Khedive ontving een groot aantal ule- ma's en Arabische notabiliteitendie hem hunne gelukwenschen kwamen brengen. De inlandsche bladen vermelden in bijzondere uitgaven de onderscheiding, welke den Khe dive is ten deel gevallen en een diepen indruk op de Arabische bevolking heeft gemaakt. AMERIKA. In het rapport van het departement van landbouw te Washington wordt gezegd Stormenregen en insecten hebben den oogst van katoen benadeeld. De gemiddelde ver houding viel van 87 op 78doch het herfst weder kon in dit cijfer verandering brengen. De oogst van mais is gelukkig afgeloopen. De opbrengst gaat een weinig het gemiddelde cijfer te boven. Waarschijnlijk zal zij volgens de laatste ontvangen berichten 264- schepel per acre bedragen. De gemiddelde opbrengst van tarwe is 10schepel per acre; die van haver 28 sche pel, gevende een oogst van 600 milliot, schepel. De gemiddelde opbrengst van rows is lOJj, van garst 22 schepel per acre?8 PER TELEGRAAF. LONDEN, 12 Oct. Lord Randolph Chur chill heeft een manifest tot de kiezers vail Birmingham uitgevaardigd. Hij verklaart daarin dat de politiek der Tory-partij zjc], ten doel stelt de vriendschap der Europeesclie mogendheden te herwinnen, en van deze vriendschap partij te trekken om tot de haiiji having van een krachtige samenwerking ïai Europa te geraken. Door stoffelijke middel® zal zij de veiligheid van Indie verzekeren zonder zich te laten beheerschen door e® paniek of door alarmkreten. Overigens is het programma van lord Randolph Churchill gelijk aan dat door lord Salisbury in zjjn rede verkondigd. PARIJS, 12 Oct. De opportunist Alypi is te Pondichéry tot lid der nationale ver, gadering herkozen. De heer Millet, attaché bij het ministerie van buitenlandsche zaken, zal als gezant naar Belgrado gaan ter vervanging van den heer Reserveaux, die verlof heeft j om naar Frankrijk terug te keeren. LAATSTE MEIUCilTEA. De hooge raad behandelde heden o. het beroep van W. O., opperman te Leiden tegen een arrest van het gerechtshof t( 's Gravenhage, waarbij hij met nog zes dere werklieden veroordeeld is tot 6 maan den eenzame opsluiting en f 100.boete, ter zake van het met gemeener hand- zamenrotting en openbaar geweld vernielen van eens anders roerende eigendommen. Gelijk reeds bij de behandeling van zaak voor het gerechtshof is gemeld, den de veroordeelden, nadat hun loonsver- hooging was geweigerd, op het bouwterrein aan de Laugegracht te Leiden, alwaar zij werkzaam waren geweest, de daar geplaatste directiekeet met slokken en steenen schadigd en het meubilair der keet vernield, terwijl zij die handeling deden vergezeld gaan met bedreigingen tegen verschillende personen en met mishandeling van vrat lieden die de vernieling trachtten te beletten. Advocaat mr. J. Van Gigch, stelde te toelichting der voorziening één cassatiemil- del voor luidende: verkeerde toepassingm art. 440 van het wetboek van strafrecht! de artt. 206 en 211 van het wetboek rt strafvordering en concludeerde tot vernieti ging van het arrest en rechtspraak ten pril- cipale of subsidiaire verwijzing naar een aan grenzend hof. Het openb. min. zal 26 dezer eonchst nemen. De jeugdige T.eidsche perenplukh zullen hun snoepzucht moeten boeten iei met betaling van 3 of subsidiair 1 i gevangenisstraf, waartoe de rechtbank tt 's I-lage hen heden veroordeelde. Verschillende andere knapen werden voot het weghalen van vruchten uit boomgaanlet om en nabij Leiden in geldboeten verwezn De boer te Alphen, die in beschonken toestand te Leiden een groentenventer met zijn tentwagen omverreed, waardoor zijn linkerbeen brak, is wegens het toebren gen van kwetsuren door achteloosheid en on voorzichtigheid veroordeeld tot 15 dagen celstraf en bovendien tot betaling eener schadeloosstelling ten bedrage van ƒ120 den verwonde, ter vergoeding van gemis kostwinning. Heden is de volledige uitslag bekenl geworden van het examenhetwelk vijf onderofficieren van den Hoofdcursus tt Kampen, ter verkrijging van den rang van 2e luitenant kwartiermeester bij het legs h. t. 1., is afgelegd. De hiervolgende onder officieren hebben aan dat examen voldaan t. w.de sergeanten Feis, Kramer, Ruygrol en Smits. Bij het in de afgeloopen week geho» den notarieel examen zijn geslaagd: k'oa het eerste gedeelte, de bh.: J. R. Rietrt, te Medemblik; J. G. Anspach, te Amster dam; F. D. H. Bijl, te Rotterdam; I Klaver, te Amsterdam ;G F. Van de Weste- laken, te Dussen; voor het tweede gedeelte, de bh.W. G. De Knokke van der Meulei, te Utrecht; G. R. D. Faber, te Lent; P- Engwirda, te Alkmaar; H. B. E. Blaisse, te Huissen; J. N. M. Spierings, te 'slier- togenbosch; A. G. Mulié, te Noordwijk; J. Homau, te Zuidhorn. Het examen hiermede geëindigd. Te Scheveningen had in den nad' van Zaterdag op Zondag jl. een vechtpar tijtje tusschen zeevolk plaats, waarhij een der vechtersbazen bijna een oor afgesneden. Gisteren is te 's Hage in g- den leeftijd overleden de heer J. Esser,oui- resident van Timor en een der steunpila®

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2