Een blijvend gedenkteeken van de werk zaamheid des overledenen heeft Leiden in het fysiologisch laboratorium, dat men een schepping van Heynsius zou kunnen noemen. Door zijn toedoen werd besloten dit groote en kostbare gebouw in het belang der weten schap te doen verrijzen, onder zijne leiding werd het ontworpen en gebouwd, zoodat het thans een sieraad der stad is en last nat least zijn ijver en zijne werk zaamheid maakte later, dat het gebouw er niet voor niets stond en de arbeid en kosten, die het gevorderd hadden, niet beklaagd werden. Als directeur van het laboratorium gaf Heynsius (in denzelfden geest als hij te Am sterdam gedaan had) van tijd tot tijd een boekdeel uit, dat den titel voerde //Onder zoekingen gedaan aan het physiologisch laboratorium der universiteit te Leiden" waarin hij zelf, en tevens zijne leerlingen, de resultaten hunner nasporingen op dit ge bied mededeelden. Rector magnificus der universiteit was Heynsius in 1875, in het jaar, dat de Leidsche universiteit met luisterrijke feesten zijn derde eeuwfeest vierde. Als zoodanig sprak hij den 8sten Februari in de Pieters kerk een sierlijke feestrede uit. Ten behoeve van de talrijke vreemde professorendie zich toen te Leiden, bevonden is deze rede behalve in het Hollandsch ook in het Fransch uitgegeven, beiden bij den boek handelaar Adriani. Bij gelegenheid van dit feest werd ZHG. door Z. M. benoemd tot ridder van den Nederlandsehen Leeuw. Niet uitsluitend voor de geleerde wereld en voor de wetenschap, w ezeiden het reeds, maar ook voor de gemeente Leiden had de overledene vele verdiensten. Van de vereeniging tot verbetering der volksgezondheid was Heynsius jaren lang voorzitter. In die betrekking betoonde hij zich een waar vriend der gemeente, geen gemakkelijk, inschikkelijk vriend, maar een z/vriend, die feilen toont." Waar aanmer kingen te maken waren, uitte hij die ronduit en zonder verbloemen. Het bestuur van Heynsius, durven we gerust verzekeren, was in hooge mate heilrijk voor de gemeente. Van de naaralooze vennootschap de Leid sche bouwvereeniging was hij verscheidene jaren achtereen voorzitter. Ook deze be trekking vervulde hij op waardige wijze. Eindelijk is hij langen tijd directeur ge weest van het Geneeskundig weduwenfonds alhier, lid der plaats, schoolcommissie, voorzitter van het bestuur van het Comité voor Leiden en omstreken, van de Nederlandsche Vereeniging het Roode Kruis enz. Al deze verschillende betrekkingen nam hij waar buiten en behalve zijne werkzaamheden als hoogleeraar en natuurvorseher, waarbij men moet bedenken, dat de nauwgezetheid van den overledene niet toeliet iets, wat hij op zich nam, gebrekkig of ten halve te doen. Twee jaren geleden (door een zeldzaam toeval juist op den vierden Oktober, den dag, waarop hij gestorven is), vierde Heyn sius den vijfentwintigsten verjaardag van zijn professoraat. Talrijk waren de blijken van gehechtheiddie den jubilaris bij die gelegenheid werden aangeboden. Na dien tijd heeft hij nog krachtig en levenslustig zijne verschillende plichten en werkzaamheden vervuld. Niemand zou ge dacht hebben, dat deze sterkeveêrkrachtige natuur zoo spoedig voor den dood zou moe ten zwichten. En toch, het is zoo. Eenige maanden lang werd zijn gestel ondermijnd door een vernielende ziekte, waarvan de ware aard nog niet met zekerheid te bepalen is. Vrij algemeen houdt men het voor een afwijkenden vorm van carcinoom (karkergezwel). Genoeg, de pijnen van den lijder waren zeer hevig en dikwijls schier ondragelijk. De gedachte aan zijne verlossing uit dit zoo langdurig lijden is wellicht de eenige troost voor zijne echt genoot en kinderen, die treurend en een zaam achterblijven H. «STADSNIEUWS. Het Kinderfeest op 3 October. Op zeer gepaste wijze werd de gedenk waardige hutspotdag besloten door een kin derfeest in de Stadsgehoorzaal, dat uitste kend slaagde. Daartoe waren de kinderen van een aantal Leidsche scholen uitgenoo- digd in twee afdeeliugenieder ongeveer achthonderd koppen sterk. De heer Van Okhuyse is iemanddie uit muntend de kunst verstaat om kinderen ge noegen te verschaffen. Zijne verbazende goocheltoeren en de uien, die hij er bij debiteerde, verwierven de meest stormach tige bijvalsbetuigingen van de jeugdige toer schouwers. Van tijd tot tijd weerklonk e- dientengevolge door de zaal een ;/knapent concert", van geheel anderen aard dan da der jeugdige Hongarendat ons heden avond wordt aangeboden. m «sü m m m m-r-. In de pauzes kwamen de onderwijzeressen in eigen persoonbelast en beladen met goede gaven, de reien langs, om de vreugde der dartele jeugd door het genot van spijs en drank nog te verhoogen. Een reeks vermakelijke //dissolving-views", waarbij men zich kostelijk amuzeerde, be sloot het feest, waarna, op voorstel van den heer Japikse, een daverend hoera uit honderde kelen den burgemeester en daarna de onderwijzeressen eer bewees. Door Z. M. den koning is aan den milicien H. P. Jansen van het 2e reg. veldartillerie, de bronzen medaille, met lof felijk getuigschrift, toegekend, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit het Rapenburg te Leiden. De grondwerken noodig voor het ra seeren van een gedeelte Raamland gelegen buiten de Utrechtsche brug onder Zoeter- woude, waarvan de openbare aanbesteding op 28 September 1885 plaats vond, doch de gunning 8 dagen werd aangehouden, is thans besloten het werk te gunnen aan VV. A. Van Nieuwkerk alhier, voor de som van f 1594. De hoogste inschrijving be droeg ƒ4444. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 41 f 20.50, 4.20 en ƒ2.16, de laagste prijzen f 40, f 20, f 3.00 en ƒ2.05. Gisterennacht is alhier een hevige brand uitgebarsten in de droogerij van den lederverwer v. G.aan de H oefstraat. Door spoedige hulp der brandspuiten, inzonder heid van de stoomspuit en die van de firma De lleyder Cu.mocht het gelukken de werkplaats en nevensstaande woningen te behouden, ofschoon dezen veel waterschade bekomen hebben. De oorzaak moet gezocht worden in het steeds bij nacht branden eener calonifère in de droogerijtengevolge waarvan het een of ander vlam gevat heeft. Droogerij en werkplaats waren geassureerd, doch de woning niet. Tot directeur van de Leidsche tram- way-maatschappijin plaats van den heer Van Prehn, is benoemd de chef van den dienst P. J. Vrijman. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden in dienst getreden 106 jongens. BTNNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat inden loop der maanden November of December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apotheker-bediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda en te Kampen. Zie verder de Ned. Staatscourant van heden. De minister van financiën herinnert belanghebbenden aan de bepalingen vastge steld bij het koninklijk besluit van 16 No vember 1869 Slbln°. 168), houdende: „dat de huwelijksgiften ingesteld door vrouwe Clara Jansdr. van Sparwoude voortaan slechts zullen worden uitgekeerd aan die familie leden, welke zich véór of op 15 November van ieder jaar aan het departement van financiën, onder overlegging hunner bewijs stukken zullen hebben aangemeldmet dien verstande evenwel dat de uitkeermg slechts plaats heeft ten behoeve van personen wier huwelijk sedert 1 November van het onmid dellijk voorafgaande jaar is voltrokken." Zullende dienovereenkomstig, mits aan vrage vóór of op 15 November aanstaande gedaan worde, thans slechts uitkeeringen geschieden aan die familieleden, wier hu welijken zijn voltrokken van 1 November 1884 af tot 15 November 1885. Met het stoomschip Prins Hendrik van de maatschappij „Nederland", hetwelk den lOden October a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal aan Atjeh worden gezonden. Voorts zal op Dinsdag 20 October a. s. met den trein van 5.20 a. van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het ver trek van het bedoelde stoomschip uit Genua, eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. Volgens het Vad. behooren onder de belastingplannendie aan het departement van financiën in bewerking zijn, een invoer recht op het graan en eene belasting op de piano's. Naar de N. li. C. verneemt, hebben de burgemeesters aanschrijving ontvangen, om in het vervolg, bij het verleenen van vergunningen tot het houden van optoch ten de voorwaarde te stellendat geen roode vlag, „of ander symbool van staat kundige beteekenis", in het openbaar mag worden rondgedragen. Is de Stoompost wel ingelicht, dan o rnjr bjm.. i«r zijn reeds onderscheidene lichttorens en red dingbootstations ten behoeve van de Neder landsche kustwacht in electrische gemeen schap met het rijkstelegraafnet gebracht, en gaat men ijverig voort met den verderen aanleg van de nog ontbrekende verbindin gen, zoodat men vermoedelijk binnen wei nige maanden de voltooiing van het werk kan tegemoet zien. De geneeskundige staatscommissiedie te Amsterdam zitting houdt, bevorderde Zater dag tot arts de heer L. Mees, doctorandus, terwijl voor het le gedeelte werden toege laten de heeren M. Niemeijer, doctorandus, en B. Smits, cand.-arts. Men schrijft het volgende aan het U. JD.: Eerstdaags zal de ingenieur P. J. De Quartèl, zich met één Hollandsche en twee Engelsche hoofd-ingenieurs naar Lis sabon begeventen einde aldaar aan het departement van openbare werken gereed te maken: de ontwerpen, teekeningen, be grootingen, memoriën van toelichting, enz. voor: „de verbetering van de zeehavens in Portugal; de rivierwerken langs de Taag, en de kanaalwerken op het kanaal van Alacanlara. Door de Portugeesche regeering is voor het maken dier plannen 37000 toegestaan. De in Portugal uit te voeren werken zijn globaal begroot op 180 millioen, in tien jaren te voltooien. Men zal zich herinneren, dat eenige ja ren geleden door den ingenieur J. R. T. Ortt en den Architect Yerwaaijen Pietersze de sluizen zijn gebouwd voor de dokken in Lissabon. In het volgend jaar zullen wij een zeld zaam late Paschen hebben. Zooals bekend is, wordt ons Christelijk Paschen gevierd op den Zondag na de eerste volle maan na 't begin der Lente. Die kan het allereerst vallen op 21 Maart en het laatst op 25 April. Sinds het begin onzer Christelijke jaartelling is het reeds eene enkele maal voorgekomen, dat Paschen op 21 Maart werd gevierd, doch nog nooit had dit op 25 April plaats. Aanstaande jaar zal zulks voor het eerst geschieden. De Lente vangt nl. aan op Zaterdag 21 Maart, juist nadat het eenige minuten te voren volle maan is was de maan even later volwe hadden een zeldzaam vroege Paaschj maar nu moeten wij nog 5 weken daarop wachten, want de volgende volle maan treft ook weer zoo on gelukkig, dat zij op Zaterdag 17 April weer kort na middernacht, dus werkelijk reeds op Zondag 18 April, valt. Daarom is in 1886 Paschen eerst eene week later, en dus op 25 April. Het „Maandblad voor het onderwijs inzonderheid voor de bewaarschool" geeft in zijn thans verschenen derde nommer eene reproductie van een Grieksch A-B-boek. Het oorspronkelijke wordt bewaard in het rijksmuseum van oudheden te Leiden. Bij gunstig weder zal er a. s. Woens dag voor jongens uit Alfen, Aarlanderveen en Oudshoorn in eerstgenoemde gemeente een vliegerwedstrijd gehouden worden. Blij kens de gedane aangifte belooft de deelne ming zeer algemeen te zijn. De vereeniging van sigarenfabrikanten te Dordrecht heeft in eene vergadering be sloten om bij eventueele wanordelijkheden of straatrumoer die werklieden te ontslaan, welke zich daarbij mochten aansluiten. Aangaande de poging tot kinderroof te Apeldoorn deelt men aan de N. R. Cl. nog mede, dat reeds 14 dagen gelegen een plan daartoe beraamd was, maar toen is mislukt. Men wilde toen de kinderen per rijtuig van Arnhem naar 's Hertogenbosch brengen via Grave. Te Grave waren reeds vroeger twee personen van Arnhem per rij tuig aangekomen, die allerlei informatiën betreffende wegen enz. namen. Bij den rij tuigverhuurder Th. werd o. a. gevraagd, of hij 's nacht kon rijden en of het veer steeds gereed was. Nu 14 dagen geleden kreeg hij telegraphische orderom 's nachts tegen 12 uren de twee beste paarden van zijn stal aan het veer gereed te hebben. Hij ver moedde, dat hij met smokkelaars te doen had, en, bevreesd voor inbeslagneming, gaf hij den ontvanger kennis. Deze zond ma rechaussees, doch men wachtte te vergeefs. Een paar dagen later kreeg Th. bericht, dat men verhinderd was gewordenen ver- verzocht men opgave der kosten. Naar de Am. Cl. verneemt, is door de rechtbank te Zutphen, bevel gegeven tot inhechtenisneming van mevrouw Bulkley en wordt de gearresteerde Kloppers gevangen- gehouden, op grond van art. 354 en vol gende van het wetboek van strafrecht. De verijdelde ontvoering te Apeldoorn gaf tot een vermakelijke geschiedenis te Nijmegen aanleiding. Donderdagavond werd aan de Gierbrug een rijtuig, dat van Arn hem kwam en waarin twee dames waren gezeten, aangehouden. De dames werden gelast het rijtuig te verlaten en, hoen! zij haar namen opgaven, moesten zij tot( de politieagenten volgen naar het bureau Zelfs de tusschenkomst van een familielij van het hoofd der politie, die aan de a»eu. ten mededeelde dat de dames in Nijmegen woonden, hielp niet. De gegeven instruc ties luidden, dat zij naar het bureau mo» ten worden gebracht. Eindelijk daar au. gekomenbleek het toch dat de volijverig agenten zich hadden vergist. De daas hadden ecnigen tijd te Oosterbeek gelogeerd en wilden nu haar woning weer betrekken Vermoedelijk staat dit feit in verband mei een waarschuwing der politie uit Giave. De stoker van de Echterboot gom Donderdagmiddag, terwijl de boot voor Jour lag, eene groete hoeveelheid petroleum ij het vuur, om spoediger stoom te maken, De vlam sloeg in het kannetje, dat met eg hevigen knal uiteenspatte, en de brandend: petroleum verspreidde zich voor een der; over de kleêren van den stoker. Hoewel zijn geroep dadelijk hulp opdaagde en mé hem, om het vuur te blusschen, in kj water wierp, heeft de ongelukkige zul, hevige brandwonden gekregen, dat zijn t» stand zeer zorgelijk is. Wiebe De Boer, pikeur te Leemt, den, won verleden week zijn 486en pijji Het was bij gelegenheid der harddraverij t Stiens den len October. Eene niet gewone oplichting is Groningen ontdekt. Een der bekende strait slijpers R. G., liet op een zijner wandeling zijn oog vallen op de kar van een koopma gevuld met koopmansgoederen. DaarouJs kwam voor een bezending kistjes sigaren geadresseerd aan iemand in de provinci: en die ter verzending bezorgd moesten wi den bij een der schuitevoerders. G. kii de kar in het oog en toen de schuitevoeria de sigaren had ontvangenkwam G, mj een quasi door den koopman onderteeM briefje de kistjes weer opvragen, out voorgeven dat zij te vroeg bezorgd mm, en eerst eene week later moesten woifc verzonden. De schuitevoerder gaf designs af en weldra waren deze in G's handen: geld omgezet. Dezelfde G. werd int afgeloopen winter tot 183 dagen cel w- oordeeld wegens oplichting, nu DondnfyE tot 9 maanden cel wegens verbrijzeling i glasruiten op den avond der laatste sera en zit preventief gevangen voor een dafl bedreven veediefstal terwijl ook nog iH andere diefstal ten zijnen laste is onliiB 's GRAVEN RAGE. Door Z. M. is dr. B. Hagen, arta.s Deli, benoemd tot ridder in de orden den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is A. Boers, benoai tot burgemeester der gemeente Nieuw Amstel, met toekenning van eervol ontslg als burgemeester van Diuxperloo. Door Z. M. is, met wijziging in» verre van het kon. besluit van 15 A[i 1885 n°. 28, bepaald, dat het daarbij u den kapitein E. S. E. Tiesselinck, van li 1ste reg. inf., toegelegd pensioen gai: moet worden te zijn verleend, kracto art. 42, sub 2c, der wet van 28 Aij 1851 Slbln°. 128), en voorts met te passing van de artt. 146 en 19 der van dezelfde dagteekening (Slbl. n°. lü laatstelijk gewijzigd bij die van 29 Mei 18" (Slbl. n°. 114), tot een bedrag van f 14il 's jaars. De heer Chr. Reiffenstein, benoeei tot vice-consul der Nederlanden te Elsenes: is als zoodanig door de Deensche regeeÉ erkend. De minister van oorlog zal op 8 da geen audiëntie verleenen. Zaterdag liep alhier het gerucht, i de ontvluchte veroordeelde Van Rijsselben nu weer vermoed werd zich in een Westlandsche gemeenten, met voegde ei in een molen, schuil te houden. Werke zijn thans in die streek van wege de nji politie nasporingen gedaan. BUITENLANDSCHE BERICHTE FRANKRIJK. Het gerucht betreffende eene steldheid van den president der repu1 den heer Grévy, is van allen grond bloot. De leden van het gemeentebe van Mont Sous-Vaudry gebruikten Zat bij hem het ontbijt. Morgen komt de Grévy te Parijs terug. Uit Berlijn meldt men aan den 1* dat de hertog van Cumberland vooraf is een nieuw manifest aan de bevolking Brunswijk te richten, alvorens een t* ten opzichte van het regentschap is 1 men. Hij zal doen uitkomen welke t

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2