I mz: Jem m+z mz: mm ej n m ^m^ - prijs te stellen was, vond er bezwaar in de te zijnen behoeve reeds gemaakte kos ten nog te vermeerderen met diewelke een buitenlandsch verlof van een ambtenaar met een vrij talrijk gezin medebrengt en verleende hem dus een eervol ontslag uit 's lands dienst. Tevens werd hem eene tegemoetkoming in de kosten der terugreis voor zich en zijn gezin gegeven, welke terugreis hij echter aanvankelijk alleen door zijn gezin wilde doen ondernemen. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staatscourant van heden wordt medegedeeld een tabel, bevattende de statistiek der ge boorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Juli 1885. Blijkens een bij het depart, van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip De Ruyteronder bevel van den kapt. ter zee jhr. T. E. De Brauw, in den morgen van 1 dezer te Aden aangekomen en zou in den avond van dien dag weder van daar vertrekken. Aan boord was alles wel. (Sic.) Thans deelt het Fad. mededat door Jeanne Lorette nog geen request om gratie of om wijziging van straf is ingediend. Tevens is het misschien niet overbodig te herinneren, dat over dergelijk request de rechter, die het vonnis heeft gewezen, zou moeten gehoord worden, en dat deze juist op grond van de overgelegde geneeskundige attesten en van den psychischen toestand der beschuldigde gemeend heeft, dat het niet raadzaam was, haar de straf in eenzame opsluiting te doen ondergaan. Men deelt aan de K. R. Cl. mede, dat vóór eenigen tijd aan den milicien II. Paskamp, van het reg. grenadiers en jagers, voor de herhalingsoefeningen opgeroepen, nadat hij twee dagen te 's Gravenhage was ge weest, door den minister van oorlog verlof werd verleend voor den tijd dat hij onder de wapenen moest zijn. Dit verlof werd door den minister verleend op verzoek van graaf Bentinck, en de milicien zelf wist geenen andere reden op te geven als grond waarom hem die gunst werd verleend, dan dat zijn heer (graaf B.) hem liever niet eene maand als huisknecht wilde missen. liet besluit van den minister heeft in militaire kringen algemeen ergernis gewekt. De arrondissements-rechtbank te Rot terdam behandelde gisteren de zaak contra Maarten Pronk, oud 49 jaar, schipper le kl.geboren te Haastrecht, wonende te Rot terdam, beklaagd van op 20 Januari jl. door harder dan voorgeschreven (4 mijl) te varen met het rijks-loodsvaartuig Zeemeeuw, waarvan hij gezagvoerder was, oorzaak te zijn geweest van een aanvaring op de Maas bij Ylaardingen met de stoomboot Oude Maas II, waardoor deze boot met lading zonk en acht personen verdronken. liet openbaar ministerie eischte twee geld boeten elk van vijftig gulden, subsidiair zeven dagen gevangenisstraf. De verdedi ger mr. Van Raalte, concludeerde tot vrij spraak. Een hevig onweder woedde gisteren avond boven Rotterdam en omstreken. De bliksem sloeg in den toren van de Hervormde kerk te Kralingen en veroorzaakte een begin van branddie door een spuit werd ge- bluscht. De gemeenteraad van Dordrecht heeft aan den burgemeester een onbepaald crediet toegestaan, om daarvan, zoo het noodig mocht blijken, gebruik te maken ter ver sterking van de politie, in verband met de ongeregeldheden op Zondag- en Maandag avond. Naar men zegt, is de politie steeds bezig met het opsporen van de schuldigen en moet zij reeds eenige zeer goede vangsten gedaan hebhen. Zekere J. den B.een 24jarige kuiper, vroeger te Dordrecht woonachtigmet wien eenige goudsmedenzoowel daar ter stede als te Breda en te Vlaardingenop hoogst scha delijke wijze kennis maakten, daar hij hen voor gouden en zilveren voorwerpen en sie raden wist op te lichten, was, na in den maand Juni jl. weder dergelijke feiten ge pleegd te hebben, naar het buitenland ge vlucht, ten einde zich aan de handen der justitie te onttrekken. Gisterenavond dacht hij ongezien zijn vroeger domicilie te bezoeken, doch hij re kende buiten de opmerkzaamheid der politie, die hem spoedig in handen had en overbracht naar het buis van bewaring. Naar men verneemt, heeft hij ook in het buitenland zijn praktijken ten uitvoer gebracht en in België een handelaar in goud en zilver zijne schadelijke klandisie geschonkenwaarvoor hij aldaar gevangenisstraf heeft ondergaan. Prins Dolgoroukow, gouverneur van Moskou, is in het Amstel-hotel te Amster dam aangekomen. Dinsdagavond had in de haven van Nieuwediep de voortzetting plaats der proeven met electrisch licht, hoofdzakelijk met het doel om te onderzoekenin hoeverre een j lichtbundel, welke loodrecht en door een anderen bundel geworpen wordt, werken kan als een scherm, en daardoor een naderende torpedoboot aan het gezicht en dus aan het vuur van het aangevallen schip kan onttrek ken. Naar men zegt, zal de beschermende rol vooralsnog niet aan het electrisch licht kunnen worden opgelegd. Zr. Ms. ramschip Buffel is niet in aanvaring geweest met eene stoorakanonneer- boot, maar met den ramschijf, zijnde dit eene oude afgekeurde houten kanonneerboot, geankerd ter reede Tessel en voorzien van verscheidene uitstekende houten sparren. Dat ramschip is naar 's rijks werf gestoomd om de schade te herstellen. Men meldt aan het D. v. N. nog uit Apeldoorn: Naar wij vernemen, belastte mevrouw Bulkley zekeren Kloppers, vroeger tabaks-makelaar te Amsterdammet de ont voering der beide kinderen. Hij was het, die daar ter stede de acht helpers wierf en met hen per spoor over Amersfoort naar Harderwijk trok. Daar was geen rijtuig te bekomen en men keerde dus naar Amersfoort terug, nam daar een rijtuig, liet dit op een half uur afstands van het dorp stilhouden, waar Kloppers zijn handlangers het plan mededeelde, om den heer Hoek, zijn huishoudster en dienstbode te knevelen en hun een prop in den mond te steken. Kloppers zou dan de kinderen uit hun bed halen, wegrijden en de deelgenooten zouden zich daarna verspreiden en voor het laatst een samenkomst hebben in het tuin huis achter den speeltuin. Een der bende had de last, den heer H. le knevelen, ter wijl hij hem een brief aanboodmen wist dat de heer II. steeds een vuurwapen bij zich droeg. Deze begon, zooals gemeld is, terstond te schreeuwen, waarop de aanvallers zich ijlings verwijderden en Kloppers onmid dellijk wegreed. Men vonddoor een on derweg verloren overjas, zijn spoor in de richting van Arnhem, waar hij onder een valschen naam was gaan logeeren. Hij werd daar bij den eersten trein naar Amsterdam gevat. Mevrouw Bulkley werdna met een rijtuig te Arnhem te zijn gekomen, naar Zutphen gebracht. Het is ons gebleken dat haar schoonzoon de heer R. C. Schlingemanin geenen deele in de zaak betrokken en dus ook niet ge arresteerd i9, zooals in ons Ochtendblad werd gemeld. Voor de Utrechtscbe Zendingsvereeni- ging is namens wijlen mej. G. v. d. Lee, te Alfen a. d. Rijn, een legaat ontvangen gjroot 4000. Gisterenochtend is te Maartensdijk op last van den burgemeester door de rijks- en gemeente-politie aangehouden en naar den officier van justitie bij de arrond-rechtbank te Haarlem overgebracht de beruchte per soon van Barend Willemse, oud 26 jaren, tegen wien een bevel van gevangenneming door genoemde rechtbank is uitgevaardigd ter zake van oplichterijen. Volgens den regenmeter der rijks-land bouwschool bedraagt de gevallen regen over de maand September 86}- mM., tegen 42 mM. over dezelfde maand van 1884. Dezer dagen miste de echtgenoote van den koetsier op den huize Weldam, die onmiddellijk aan den grintweg van Diepen- heim naar Goor woont, een harer kinderen, een lief meisje van ruim drie jaar, dat buiten liep te spelen. Eenige oogenblikken te voren was een rondreizende kermistroep voorbijgekomen, en spoedig kwam bij de moeder het vermoeden op dat de kleine door deze was medegenomen. Zonder lang beraad achtervolgde zij den troep, dien zij even voor Goor inhaalde. Hoewel de lieden eerst ontkendenbleek het der moe der spoedig, dat het kind zich in den reis wagen bevond en, ofschoon niet zonder moeite, slaagde zij erin het terug te krijgen. Opmerkelijk is het zeker, dat de ont voerders het kind in nog® geen half uur tijds reeds zoo aan hen gehecht hadden weten te maken, dat het in 't eerst niet weêr met de moeder mee wilde. Jammer genoeg werd de politie niet met deze zaak in kennis gesteld. Ongetwijfeld verkeerde de moeder, wier echtgenoot af wezig was, te zeer onder den indruk der blijdschap over het terugkomen van haar kind, om daaraan te denken. De troep trok dientengevolge ongestoord verder om misschien elders, en wie weet, wellicht met beter gevolg, dezelfde poging tot het ont voeren van kinderen te herhalen. (D. v. N) In den nacht van 29 op 30 Sept. ontstond er brand in de woning van den boekbinder S., te Borger, welke zoo in hevigheid toenamdat spoedig ook de vier belendende huizen eene prooi der vlammen waren. Naar het Utr. Dbl. verneemt, zijn omtrent het gebruik van het restauratierijtuig Vlissingen-Venloo van heden af nieuwe be palingen geldig. Reizigers le klasse nl. hebben steeds vrijen toegang tot dat rijtuig, mits eene vertering makende. Reizigers 2e klasse kunnen van het restauratierijtuig ge bruik maken op ééne der secties Vlissingen- Breda of Breda-Venlooalleen moeten zij alsdan eene vertering maken. Wenschenzij echter ook voor het andere gedeelte der reis in het rijtuig te blijvendan kan dit tegen betaling van een supplement van 1.80 geschieden. De bekende landbouwkundige A. F. Marlet, te Hontenisse, is door den koning der Belgen benoemd tot staatslandbouwkun- dige voor Oost-Vlaanderenstandplaats te Gent. Men meldt aan het Hbl- uit Rozen- daal: Gisteren avond kreeg een der werk lieden van de Stoomhoutzagerij alhier in een koffiehuis woordenwisseling met den eigenaar der fabriek. De twist liep zoo hoog dat de heer zijn knecht bij den kraag pakte en op den grond wierp. Deze maakte hiervan gebruik zijn heer bij deu baard te grijpen en trok die, met een gedeelte der wang, half uit. Nader vernemen wij dat de knecht over de grenzen naar Belgie is gevlucht. De zaak is in handen der politie. Uit Tilburg deelt men aan de N. R. Ct. mede, dat de aldaar plaats gehad heb bende wanordelijkheden overdreven zijn voor gesteld. Het gebeurde zou zich als volgt hebben toegedragen Eenige avonden achtereen maakte jeugdige fabriekarbeiders, jongens van 12 a 15 jaar, onder het zingen van een liedje, getiteld- Malbroek", eenen rondgang door de voor: naamste straten. De nienwsgierigen ont braken niet; de politie onthield zich van elke handeling. Nu wilde het toevaldat juist in het begin der vorige week een zekere L.een lastige man, gedagvaard werd door een deurwaarder, die daarna van genoem den L. een bezoek ontving van minder vriend- schappelijken aard, bij welke gelegenheid een paar ruiten braken. Dit standje stond ge heel op zich zelf, want het viel zoo laat in den avond, om niet te zeggen nacht, voor, dat de zingende straatjongens al lang in zoete rust waren. Maar toen deze jongens den volgenden avond (Vrijdag) weder van hun fabrieken kwamen, stelde L. zich aan het hoofd van den troep, en voerde dien voor de woning van den bedoeldeu deurwaarder, om daar eens flink leven te maken. De deurwaarder kwam al gauw zijne deur uit en liep de straat in, gevolgd door den geheelen stoet tot voor het huis van den burgemeester. Hier werd eene ruit ingeworpendoch algemeen wordt aan genomen, dat de steen voor den deurwaar der bestemd waswat te eerder te gelooven is, omdat, toen men zag wat er gebeurd was, de menigte verschrikt uiteenstoof, en zich naar huis repte. Intusschen meenden nu burgemeester en wethouders, zeer terechtdat, ter voorkoming van verdere baldadigheden, eene aanmaning tot rustbewaring noodig was. Zij deden die in de meest gematigde bewoordingenzonder nog eenige voorschriften of strafbepaling te geven. Reeds Zaterdag-avond bleek de uitwerking van de publicatie. Wèl werd er nog ge zongen en gefloten, zoowel in de straat als voor het stadhuis, maar de groote massa van het werkvolk ging stil door; de eenheid was blijkbaar weg. Nu kwam de Zondagavond. Er waren bij het schoone weder veel wandelaars, doch alles was stil. Maar op eens, circa 7 uur, verschijnt op de markt een troepje van mis schien twintig jongens, die zingende langs het stadhuis gaanmaar wat verderop door eenige politieagenten worden tegengehouden; de jongens willen nu terug, maar achter hen waren ook agenten aangerukt. De politie greep nu, wat zij te pakken kon krijgen bij den kraagen een elftal personen werden in gerukt. Onder deze zullen wel enkele zoo genaamde nieuwsgierigen geweest zijn, maar wat deden zij er bij? Verder viel er den geheelen avond niets voor. Den volgenden morgen werden de elf gasten losgelaten. Maandag en Dinsdag avond was het overal weer kalm als altijd. 's gravenhage. Het wederantwoord des konings op het adres van antwoord van de tweede kamer, luidt aldus: „Mijne heerenGaarne vereenig ik mij met den wenscii, dat de gewichtige arbeid, die de vertegenwoordiging wacht, bevorder lijk zal zijn aan 's lands belangen, en ik verzoek umijne heerenaan de tweede kamer der staten-generaal dank te zegjen voor haar adres van antwoord." De afdeelingen van de tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting voor den dienst 1886 de heeren Cremer, Verniers Van der Loeff' Van Delden, Corver Hooft en Van Gennep' Maandag a. s. zal in de afdeelingen het onderzoek van de staatsbegrooting voor 1886 aanvangen. Van het gebouw op den Fluweelen Burgwal waarin de bureelen voor den aan- leg van staatsspoorwegen gevestigd zijn wapperde gisteren de nationale driekleur. Hier mede en door eene inwendige versiering van de localen met feestgroenvlaggenbloemen en opschriften werd de 25 jarige diensttijd bij de staatsspoorwegen herdacht van de heeren: N. Th. Michaelis, thans directeur voor de spoorwegen; J. W. Witsen-Elias, hoofd-ingenieurJ. Leijds, eerst aanwezeoii ingenieur te Amsterdam; J. C. A. Van Roozendaal, hoofdopzichter en E. J. Wee- nink, opzichter lste klasse. De chef, hoofd en verdere ambtenaren, voor zoover bier ter stede werkzaam, werden met hun 25-jarigen staatsdienst door het personeel hartelijk ge- luk gewenscht. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ENGELAND. De Times verneemt uit Madrid dat de Engelsche legatie aldaar beleedigd is ge worden door het Spaansche ministerie van financien, hetwelk eenen ambtenaar heeft gezonden om beslag te leggen op het meu bilair in het gezantschapsgebouw, daar de legatie weigerde de geëischte hetaling der huisbelasting te voldoen, op grond dat zij, naar internationaal gebruik, daarvan vrijge steld is. De bedoelde ambtenaar drong het legatiegebouw binnen, doch werd er uit ge worpen. De Engelsche regeering eischt voldoening voor de beleediging der vlag. De bericht- gever der Times voegt er bij, dat hij be dreigd is met uitzetting wegens zijne mede- deelingen nopens de knoeierijen bij het posterijbestuur en het schenden van het brievengeheim. Lord Shaftesbury is gisteren te twa uur te Folkestone overleden. Uit Mozambique wordt aan de Lot-J densche bladen gemeld, dat volgens darl ontvangen berichten uit Tamatave het ge vecht, op 10 September tusschen de Howa! en de Fransche troepen, zeer ernstig is ge-' weest en twee uren aanhield. DeFranschet trokken terug met een verlies van SO mi: aan dooden en gekwetsten. Het verlies d« Howas is niet bekend. Volgens bericht door de Afrikaanschï mailboot Whydali van Elmina te Madeira aangebracht, liep den 8n Sept. te "\Vhydat het gerucht, dat de Portugeescbe regeering van den koning van Dahomey 1200 slaveü had gekocht, die naar het eiland San Thori gezonden zouden worden om in de koffie plantages aldaar te werken. Omtrent de onlusten te Montreal ver nemen de Engelsche bladen dd. 30 Sept. Men verzekert dat de opruiers van de onlus ten, die den 29n alhier hebben plaats gehad en uitgelokt werden door de toepassing van ik verplichte vaccinatie, vier oud-leden derPi- rijsche commune zijn De steeds toenemende pokken epidemie bewijst intusschen de nood zakelijkheid van den door de regeering genomen maatregel. Er waren den 29n 4000 ziektegevallen te Montreal, waarna 56 met doodelijken afloop. Van den af vang der epidemie heeft vooral de Fransos kolonie veel geleden. Er stierven tot hedc 641 Franschen. Intusschen blijft een groot deel der volking volstandig weigeren zich te lil® inenten en men vreest aanslagen tegerdf bureelen van de Montreal Herald en at® bladendie de autoriteiten aanmanen de»* streng toe te passen. De eerste officier van gezondheid, f wiens leven men 't gemunt had, heeftijlin? de stad verlaten. De troepen zijn geconsigneerddaar nieuwe onlusten ducht. FRANKRIJK. De Fransche minister van oorlog be® eene dépêche van generaal De Conrc/ om vangen, waarin deze het door generaal Bner? de ï'Isle ingediende verzoek ondersteunt, oi naar Frankrijk te mogen terugkeeren. j* minister heeft het gevraagde verlof rMjjJ verleendzoodat generaal Brière de met de eerstvolgende mail van October vertrekken. In de onstane vacatiire zal sp*" dig worden voorzien. iPANJTEL Generaal Salamanca heeft aan de

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2