BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ss meerderd. Een dezer laatsten meeude echter dat de zaak niet pluis was en ging aangifte doen bij de politie, dat tot resultaat had, dat een rechercheur en een rijksveldwachter als gewoon burger gekleed zich bij het ge zelschap voegden en telegrammen tussehen Amsterdam en hier zoomede omliggende plaat sen gewisseld werdendaar de ontvoering elk oogenblik kon plaats hebben. Eindelijk zoude zulks Dinsdagavond gebeuren en het achttal met hun aanvoeder J. B. Kloppers, die van den prins geen kwaad wist, begaf zich per rijtuig van Amersfoort naar hier. Omstreeks ter hoogte der Soerensche bos- schen werd uitgestegen en de reis te voet vervolgd tot in den speeltuin van mevr. de wed. Bulkley, de grootmoeder, waar deze het gezelschap opwachtte en hun touw ver schafte om den heer Hoek, de huishoudster en de meid te binden, zoomede zout en peper voor ander gebruik. Het gezelschap wilde echter het heldenstuk niet volvoeren voordat er betaald werd. Uit de gereedlig gende couverten, elk met ƒ300, werd toen aan ieder voorloopig een bankje van ƒ60 gegeven en de zaak was in orde. Het juiste uur was echter nog niet aangebro ken en daar mevr. Bulkley de lieden liever niet langer dan noodig in huis hield, werd besloten dan maar dadelijk naar de woning van den heer Hoek te gaan, die hoewel door den kantonrechter gewaarschuwd, de handteekening niet vertrouwende, opliet zien der mannen moord begon te schreeuwen waarop eenige personen uit het tegenover gelegen logement kwamen toeschieten en de voorgenomen handelingen der politie werden verijdeld. De aanvoerders Kloppers en mevr. Bulkley ontvluchtten daarop zoo snel ze konden met het gereed staande rijtuig. Beide personen alsmede de heer Slingemanschoon zoon van mevr. Bulkley, zijn Woensdag morgen te Arnhem gearresteerd. De andere personen logeerden Woensdag nacht alhier. Te Renkum heeft men gisterennacht een paard van den landbouwer B.loopende in eene der weiden van Zr. Ms. landgoed Oranje Nassau's-oorddoodelijk verwond. Men heeft het arme dier met een mes de borst geheel opengesneden. Toen de land bouwer het paard des morgens uit de weide wilde halen, vond hij het badende in zijn bloed. De daders zijn tot heden niet ontdekt. In het gesticht Talitha Kumie te Zetten, zijn over 1884, achtereenvolgens 149 meisjes verpleegd. 32 meisjes werden voor het eerst opgenomen, terwijl 81 de inrichting weder hebben verlatendie meest allen in diensten zijn geplaatst. 17 meisjes werden tot het afleggen van haar geloofs belijdenis toegelaten en door ds. Pierson, in de Vluchtheuvelkerk aldaar plechtig bevestigd. Door verbouwing van het kin derhuis, waardoor een ruimer slaapzaal een betere eetzaal en tevens een speelkamer voor de kleinere kinderen werd verkregen, was een groote aanwinst. Tot directrice werd benoemd mej. A. Olivier die hare betrek king heeft aanvaard. In plaats van mejonk- vrouw H. Singendonck en mevr. Collot d'Escury die als leden van het bestuur hebben bedankt, zijn benoemd mevr. De la Bassecour Caan en mevr. De Bas. Voor de inrichting werd ontvangen de som van ƒ25907.331, uitgaven 25434.12, saldo 473.21^. In de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen waren op 1 Juli jl. 2707 ver pleegden, als: te Ommerschans 1109 man nen, te Veenhuizen n° 1. 271 vrouwen, Veenhuizen n° 2. 598 mannen en Veenhuizen n° 3. 729 mannen. Bovendien bevonden zich 38 veroordeelden wegens dronkenschap in de gestichten. Op 1 Juli 1884 was het totaal cijfer der ver pleegden 2848. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan de voermansknecht J. A., wegens mishandeling van zijn doch tertje. In Mei jl. overleed de vrouw van besch. en kwam Wijbrigje S. bij hem als huis houdster. Heeds spoedig ontstond er een intiemer betrekking tussehen hen en was er zelfs sprake van een huwelijk. Het trok intusschen de aandacht der buren, dat Atje, het 3-jarig dochtertje van besch., een aan vallig maar tenger meisje, zelden meer op straat kwam, er slecht begon uit te zien en blauwe plekken in het gezicht kreeg, zelfs zoo dat buur Spoelhof er bekl, over aan sprak dat het zóó niet kon en dat hij er een dokter moest bijroepen. Bekl. had op dat oogenblik geen tijd, en verzocht Spoel hof het te doen. Dit geschiedde, maar de dokter kwam niet. Eenige dagen later, in den avond van 8 Aug.hoorden Spoelhof en gezin, dat besch. zijn dochtertje weer mishandelde, vloekende eischte dat zij zich zou stilhouden, het kind sloeg, stompte en door elkaar schudde. Eindelijk ging Spoel hof er heen en vroeg: „kan jou je kind zoo mishandelen?" Tot antwoord werd de deur voor zijn neus dicht geslagen. Nu werd de politie gewaarschuwd en een inspec teur trof het kind aan met duidelijke sporen in het gezicht van gepleegd geweld. Besch. ontkent, zijn kind te hebben mis handeld; c. q. heeft Wijbrigje het gedaan; hij houdt veel van zijn kind. Tegen buur vrouwen bad Wijbrigje zich wel uitgelaten, dat zij niet wilde trouwen of Atje moest weg; ter terechtzitting verklaarde zij dat A. het kind erg had geslagen omdat hij kwaad was. Het O. M. requireerde 1 jaar celstraf. Men schrijft aan de N. B. Ct. uit Veere: Wie zich tegenwoordig op de kade te Veere beweegt en den blik naar de over zijde slaat, ziet met deernis het tooneel van verwoesting, dat sloopers aanrichten in de kolossale rijksgebouwen, onlangs in 'topen baar verkocht. Het voormalige arsenaal met bijbehoorende magazijnmeesters- en conduc teurswoningen, alsook het kruitmagazijn, zij staan daar beroofd van daken, deuren en vensters, en vertoonen nog slechts wat on regelmatig af- en uitgebroken muurwerk dat vooral 's avonds bij maanlicht een spook achtig gezicht oplevert en wel eenige over eenkomst heeft met de opgegraven overblijf selen van Pompeji. Binneu kort zullen alzoo de reusachtige gebouwen, op last van Philips II vdór drie eeuwen opgericht, verdwenen zijn, en daarmede weder eenige sporen van het vroeger militaire aanzien dezer aloude veste, die gedoemd schijnt tot den rang van een onbeduidend dorp af te dalen. Maandagmorgen heeft het in Noord- Brabant tussehen Breda en Tilburg geruimen tijd gesneeuwd; den vorigen nacht had het vrij hard gevroren en werd aan het veldge was nog al schade toegebracht. 's GKitVKXII tCË Door Z. M. zijn, benoemdtot telegrafist 2de kl. E. A. R. Stockx, W. J. Geerling Jr. L. Vlaanderen en J. H. Peek, allen thans leerling-telegrafist; B. Van Dijck en J. An- driessen, beiden thans telegrafist 3de kl.; mejuffrouwen J. W. Kooiman, P. J. G. Veunink, P. Klaasen, E. A. Bongenaar, J. M. De Bruin en G. Bos, allen thans leerling-telegrafist; E. Benckhuizen en G. H. Stotijn, beiden thans telegrafist 3de kl.; mejuffrouw C. F. Washington Taylor, J. C. Pull, J. Bruce, mejuffrouw J. L. Ten Cate en mejuffrouw A. E. Theunisse, allen thans leerling-telegrafist; W. A. Moelker, thans telegrafist 3de kl.M. Van 't Vlie en A. W. Banting, allen thans leerling-telegrafist; G. J. Van Dam en P. A. Wolswijk, beiden thans telegrafist 3de kl.A. Noltée en J. A. Wagenvoorde, beiden thans leerling-tele grafist; G. Van Megchelen, thans telegrafist 3de kl.J. Mensen, J. Jansen en J. V. Gnoddê, allen thans leerling-telegrafist; R. J. Van Bork, thans telegrafist 3de kl.G. C. Bar, thans leerling-telegrafist. De commissie uit de tweede kamer der staten-generaal, met den voorzitter aan het hoofd, heeft gisterenavond omstreeks 8 ure het adres van antwoord op de troon rede Z. M. den koning aangeboden. Zij werd op de gebruikelijke wijze in rijtuigen van de vergaderzaal naar het paleis geleid. De hoofdwacht bracht haar op het Buiten hof het gebruikelijk eerbetoon en in de ves tibule van het koninklijk paleis was eene eerewacht van grenadiersdie bij de intrede en het vertrek der commissie het eeresig naal liet hooren. Z. M. de koning ontving, volgens het D. v. Z.-H. en 's Gr.eergisteren den burge meester van Amsterdam, den heer Van Tien hoven in audiëntie. Ongeveer anderhalf uur bleef Z. M. met den burgemeester con- fereeren. Gisterennamiddag ontstond in een door een koekbakker bewoond perceel aan de Vol dersgracht brand, die zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien. Hij was ontstaan in de zeer bekrompen bakkerijop den oven waarvan hoopen krullen lagen opgestapeld. Die krullen waren, zooals de bewoner op gaf, daar geborgen omdat er geene andere bergplaats was. Het achtergedeelte van het huis geleek op een gegeven oogenblik op eene vuurzee. Er heerschte een ware paniek in het bran dende perceel, maar nog meer daarbuiten, waardoor veel verloren ging wat behouden had kunnen worden en het spoedig werken van de spuit belemmerd werd. Toch hadden binnen het half uur de waterstralen van eene brandspuit den brand onderdrukt. De schade laat zich nogal belangrijk aan zien. Huis en inboedel zijn tegen brand schade verzekerd. De ÜSGELAND. oud-ministers Harcourt en Rose- bery hebben redevoeringen gehouden, waarin zij zich beiden ingenomen verklaarden met één der drie denkbeelden, waaraan de heer Chamberlain zooveel hechtdat hij er mede staan of vallen wil, ul. het verleenen van de bevoegdheid en het recht aan de gemeeu- tebesturen om van eiken grondeigenaar den verkoop van eene zekere uitgestrektheid grouds tegen een billijken prijs te eischen met het doel om dien grond te laten be bouwen of in pacht uit te geven. Eene dergelijke bepaling achtte zij noodig om de vorming van eene klasse van kleine grondeigenaars te bevorderen. Sir Michael Hicks Beach, kanselier van de schatkist, heeft in eene gisteren te Salisbury gehouden redevoering de quaestie van Rumelië ter sprake gebracht. Hij zeide o. a. dat het vzrbreken der verplichtingen, door alle groote mogendheden opgelegd, niet zonder toestemming dier mogendheden mocht geschieden. De regeering zou trachten de beweging te beperken en eene oplossing te vinden, overeenkomstig de rechtvaardigheid en de handhaving van den Europeesehen vrede. De toestand in Ierland wordt met den dag ongezelliger. Zaterdag liep een bcude van meer dan 30 vermomde en gewapende mannen verscheiden boerenplaatsen in 't district Kilgobbin af en eischte de schiet wapens op. Wie zijn geweer niet gewillig overgaf, wist men inet geweld daartoe te brengen. Bij velen werd huiszoeking ge houden en alles wat op een wapen geleek, weggenomen. De „Moonlighters" lieten niet na bij deze bezoeken de bewoners te waar schuwen, dat zij het ergste te vreezen had den als zij 't in hun hoofd kregen om hun pacht te betalen. ITALIË. De koning heeft aan den burgemeester vau Palermo getelegrafeerd, dat hij voor nemens was geweest, toen de cholera uit brak die stad te bezoekenmaar de minis terraad die toen reeds den wensch geuit had, dat hij latere berichten zou afwachten om te vertrekken, houdt hem nu te Rome terug om gewichtige staatszaken. De koning voegt er bijdat hijzoo al niet persoonlijk, van harte deel neemt aan het lijden der beroemde stad en hoopt dav de epidemie spoedig zal afnemen. Tege lijkertijd heeft de koning nogmaals 1000(10 lires voor de armen gegeven. DDITSCHLAXD. De koning van Belgie is, vergezeld van zijn adjudant-generaal Nicaise, Maan dagavond naar Baden-Baden vertrokken, om een bezoek te brengen aan den keizer en de keizerin vau Duitschland. Dinsdag ochtend vroeg is de koning aldaar aange komen, die in den namiddag aan het kei zerlijk paar een bezoek heeft gebracht. Den- zelfdeu dag heeft de keizer een diner te zijner eere gegeven. RUSLAND. De Moskouwer Zeitung verklaart zich tegen de vernietiging der tussehen Rumelië en Bulgarije voltrokken vereeniging, en vóór de reorganisatie van den inwendigen toe stand en de buiténlandsche betrekkingen dier provinciën. Dit kan geschieden zonder gewapende tusschenkomst, wanneer aan het hoofd van het Yereenigd Bulgarije geen avonturier, maar een man komt, die op de hoogte der omstandigheden is. Het blad is verder tegen eenvoudig her stel van het status quo ante, en vóór ver betering van de zichtbare feiten, welke het Berlijnsche tractaat aankleven. De bijzondere commissie uit Bul garije gezonden naar den czaar, die zich thans te Kopenhagen bevindt, is aldaar aangekomen. De heer Von Giers, Ruslands minister van buitenlaudsche zakenwordt aldaar ver wacht. Dezer dagen werden allerlei geruchten verspreid omtrent een aanslag op keizer Alexander. Het gebeurde schijnt op het vol gende neer te komen. De Czaar doet, gezondheidshalve, eiken morgen een wandeling te voet. Te Fedcns- burg was de Czaar bij die morgenwandelin gen slechts door zijn adjudant en den kroon prins Nicolaas vergezeld. Hij bleef steeds in den omtrek van het kasteel. Op Donderdag 14 Sept. begaf Z. M. zich naar een klein bosch, op twintig minuten van het park gelegen. Hij sprak met zijn zoon, toen hij eensklaps een kreet slaakte en de hand aan de linkerzijde bracht, waar hij plotseling hevige pijn gevoelde. Op het zelfde oogenblik hoorde men een lichte ont ploffing. De kroonprins schoot toe om zijn vader te helpen. De jas en het vest van den keizer waren doorboord, maar op het horloge in een der zakken was de kogel afgestuit. Men vond dien op den grond; het was een kogel van vijf millimeters. De Czaar keerde spoedig naar het terug. Of men hier nu met een moordenaar dan wel met een onliandigen jager te doeu had is niet met zekerheid bekend. BULGARIJE. Bij dagorder heeft vorst Alexanda de militaire hoofden aangeschrevenom ell conflict te voorkomenvoor de veiligheid der inwoners te zorgenen het overtrekt® der grenzen door gewapende lieden te letten. Overtredingen zullen met de uiterste gestrengheid gestraft worden. TURKIJE. Volgens bericht uit Konstantinopel hebben alle ambassadeurs, behalve die v® Oostenrijk, instructiën ontvangen oin dee nemen aan de beraadslagingen over de o; het Balkan-schiereiland gerezen quaestie. Waarschijnlijk zullen de discussiën hedet een aanvang nemen, onder het voorzitter schap van den Italiaanschen ambassaden graaf Corti, als oudste in jaren. EGYPTE. In Soedan is het nog alles hehalri rustig. Een koerier vau Ras Aloeloe, dei Abyssiuischen generaal, is te Massowahaai- gekomen en deelt mede dat 3000 was zich te Chorbarca hebben v zoodat eene botsing met de Abyssiniërs vel. dra verwacht wordt. Een deserteur uit Do» gola verzekert, dat zich aldaar eene gevv pende bende bevindt van 4000 man, waarin echter een groot gedeelte geneigd is tj deserteeren, en reeds aan den Kabbabisl- stam zijne wapens heeft aangeboden, deze hen daarbij behulpzaam wil zijn. Een telegram uit Tripoli aan Engelsche bladen bericht, dat de Tut sche troepen en de inboorlingen ijverig voortwerken aan de versterking van de h ven. Een Turksch transportschip heeft 1011 man troepen aangebracht, zoodat thans de getalsterkte van het garnizoen 15000 nu bedraagt. Eene zekere ongerustheid hed zich van de bevolking meester gemaakt AHERIKA Te New-York en omstreken is eenh drag van 76,000 dollars bijeen gebracht! een monument op te richten ter n nis van president Grant. De vroegere gom! neur van New-York, Cornell, voorzitten: het uitvoerend comité der „Grant Mohuie Association" heeft voorgesteld, van in de eerste plaats een kapel te bouwers Grants stoffelijk overschot daarin over te ba: gentevens een nationale bibliotheek t museum te stichten en in het laatstgenoeri herinneringen aan den burgeroorlog, tot waarschuwing voor het nageslacht, te brengen. Ook te San-Francisco heeft zit: een comité gevormd, om een blijvendhulds blijk voor den overledene te stichten, hoopt tot dit doel 50,000 dollars bije brengen. is eenbl ibrachtil agedaèB iregomB rzittenB PER TELEGRAAF. LONDEN, 30 Sept. (Part. lel. D.i.l Sedert den val van den Turkschen minisle Ghazi Osman-pacha is gebleken, dat b leger te Adrianopel, in plaats van lit/ man, slechts 7000 man sterk is. Unifc men en schoeisel ontbreken. De caval® is niet marschvaardig; voor de 2000 e zijn er slechts 490 paarden. Bij gebrek i steenkolen kunnen de pantserschepen rt uitvoeren. De Sultan is woedend over I» ellendigen toestand, die thans aan hetlü is gekomen. KONSTANTINOPEL, 30 September, gezanten zijn heden bijeengekomen bij 0t Cortigezant van Italiëals deken het corps diplomatiek. Zij hebben til nog geen instructiën ontvangen omeei.'i ferentie te houden. De uitvoer van granen uit de prolis Adrianopel is verboden. LONDEN, 1 October (Part. tel. P-i.fl De heer Von Giers heeft zich na czaar begeven, die nog te Fredensborg toeft. Hij brengt belangrijke mededeelix? van Bismarck en van vorst Alexander1" Bulgarije over. De heer Bratianoeerste minister Roemenië, heeft Weenen verlaten, en aan Bismarck en den czaar bezoeken breng ST. PETERSBURG, 1 Oct. Volger» (Duitsche) Petersburger Zeitung heeft ministerie van finanoiën besloten, voor 1 ook te Amsterdam en te Weenen bijzonl agenten voor handel en nijverheid as: stellen. KOPENHAGEN, 30 September, buitengewoon gezantschap, uit Bulganj!1 den Czaar gezondenis heden alhier wf

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2