NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Vrijdag 2 October 1885. W°. 231. ADVERTENTIE N: Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE, Lei.ische üourant 5* 1 Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. 199e Jaargang. STADSNIEUWS. De vaste uitkeering van het 4/5 ge deelte der personeele belasting van het rijk aan de gemeenten is voor de volgende plaat sen bepaald, a's volgt: Leiden f 118,818.26, Zoeterwoude f 11717.61, Stompwijk f .15, Zoetermeer f 3186.07j-, Zeg waard f 2598,39j, Voorschoten f 6825.17 en Wassenaar f 11025.53. Op de begrooting van binnenl. zaken is weder een subsidie van ƒ5000 aan de Leidsche kweekschool voor bewaarschool- houderessen voorgesteld. Ook te Leiden is eene kerkhofquaestie hangende. Op een terrein nabij het R. K. kerkhof aldaar stond vroeger een leerlooierij deze is afgebroken en wordt vervangen door woonhuizen. Echter worden deze huizen die, wat den bouw aangaat, nagenoeg vol tooid zijn, niet, zooals de wet voorschrijft, op 50 meters afstand van het bestaande kerkhof, maar op nog geen 25 meters af stand opgetrokken. Het bestuur van het kerkhof heeft tegen deze schending van de wet bij burg. en weth. geprotesteerd; niet tegenstaande dit verzet gaat de aannemer voort met het afwerken dier gebouwen. Met belangstelling wordt de beslissing van burg. en weth. te gemoet gezien. Maasl Heden avond wordt in het Vincen- tiusgesticht op de Hooglandsche Kerkgracht alhier eene tentoonstelling geopend van eenige ter verloting bestemde voorwerpen. De opening door het bestuur geschiedt te laat om in ons nummer van heden daarom trent iets te vermelden. Morgen wordt de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk gesteld. Eptrée tegen vertoon van een lot of betaling van 10 cents. 202 jongens vertrokken heden van de Kweekschool voor Zeevaart naar de oplei dingsschepen te Amsterdam en Rotterdam, onder bevel van de luitenants ter zee W. P. A. M. Kluit en P. A. B. Hennequin. Ter vervanging van deze officieren werden de luitenants ter zee 2e kl. W. P. Coolhaas en W. Noorduijn bij de kweekschool gede tacheerd. De nieuwe cursus vangt thans aan met een getal van 115 jongens. Tegen zekeren L. P.schilderalhier niet tehuis behoorende, is door de politie ter zake van bedelarij proces-verbaal opge maakt waarop hij naar de gevangenis te 's Gravenhage is overgebracht. Bij de door de directie der Nederl. Rhijnspoorweg-maatschappij gehouden aanbe steding was o. a. voor de levering van 275 hectol. duivenboonen laagste inschrijver de heer J. A. De Heus, te Leiden, voor/8.85 de 100 kilogr. UNIVERSITEIT. Gedurende de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar werd het 's rijks museum van natuurlijke historie bezocht door 2960 personen. Worden de voorgestelde ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastin gen tot wet verheven, dan zal over 1886 in de verschillende provinciën, met uitzon dering van Zuidholland, een gelijk aantal opcenten worden geheven als voor dit jaar is toegestaan. Zooals men weet wordt in Zuidholland het getal opcenten op de grond- en perso neele belastingen met één verhoogd tot be kostiging der overbrugging van de Oude Maas en de vaartsverbetering. De 21ste lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van ƒ91400.185, bijeengebracht door 525 locale comité's, waar onder Haarlemmermeer ad 291.76, Ouds hoorn met Ridderbuurt 106.57 en War mond 56 (waaronder 14 van de Jonge- lingsvereeniging aldaar). Naar Se Tijd meldt, is de zeereerw. heer Antonio Baroncini, secretaris der apos tolische internuntiatuur alhier, door den Paus benoemd tot buitengewoon geheim kamerheer. De heer W. N. Van Hamel, hoofd commies bij het depart, van buitenl. zaken, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Aan de Mense wordt gemeld dat de straf van Jeanne Lorette zou worden gewij zigd in anderhalf jaar celstraf en dat zij Vrijdag aanst. aan het gewone gevangenis regime zal worden onderworpen. Niet alleen de door mr. Haas haar verdediger, gedane stappen, door den procureur-generaal mr. Van den Bergh gesteund, maar ook een adres van onderscheidene Haagsche dames aan H. M. de koningin gericht, zouden den minister van justitie de belofte hebben doen geven in dien geest te handelen. Ook ons (zegt het Vaderlandkwam een gerucht ter oore als liet bovenstaande be richt. Daarbij was intusschen sprake van een adres aan Z. M. den koning om wijzi ging van straf of gratie, en het heette dat de minister van justitie, door bovenstaan- den aandrang er toe bewogen, en ook nog door een adres van eenige aanzienlijke da mes te Molenbeek St. Jean en Mechelen, zijn steun had toegezegd in den vorm van voorspraak en advies aan den koning tot wijziging der straf. Het blad durft nochtans voor de juistheid niet instaan. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van nijver heid heeft het voornemen de algemeene ver gadering en het congres van die maatschappij te doen houden te Haarlem op den 2den Dinsdag en volgende dagen van de maand Juli 1886, terwijl bij die gelegenheid van wege het depart. Haarlem, eenige feestelijk heden zullen gegeven worden, waartoe ook een subsidie van den gemeenteraad is aan gevraagd. De expeditie-zaak van Tan Gend Loos wordt, volgens het Hbl. zoowel op den Dam als op de Prins Hendrikkade te Amsterdam voortgezet, daar de gebouwen door een der overblijvende Vennooten voor ƒ124.000 en ƒ68.000 zijn gekocht. Eene dienstbode te Amsterdam ont vreemdde dezer dagen, in het huisgezin waar zij diende, een bankbiljet van 25, althans naar zij meende. Dinsdag, bij het koopen van een paar schoenen, werd het gestolen bankbiljet door haar uitgegeven, en reeds in het bezit van het haar ter wisseling ge geven geldontdekte de winkelier eerst dat zij hem een der bekende sigarenbons in handen gespeeld had. De politie hield de bedrogen dievegge aan. Een goudsmid op den Nieuwendijk te Amsterdamwas dezer dagen het slacht offer van een geslepen oplichter. Een man, die voorgaf pettenkoopman te zijn en in de Bloemstraat te wonen, vervoegde zich van een vrouw vergezeldmeermalen bij den winkelier om een kleinen inkoop te doen. Onlangs bezocht hij weder den winkelier, vroeg om een gouden horlogeketting en me daillon te zien en kocht deze voor de som van ƒ27.50. Zooveel geld evenwel niet bij zich hebbende, daar hij juist een groote partij petten had gekocht, vroeg de kooper na verloop van een paar dagen te mogen betalenhetgeen hem werd toegestaan. Beta ling van de sieraden wordt nog steeds gewacht en er is in de Bloemstraat geen pettenkoopman bekend, zoodat de winkelier, en zeker niet ten onrechte, meent, dat een oplichter zich te zijnen koste heeft verrijkt. Te Amsterdam zag een straatbengel van ongeveer 8 jaar dezer dagen eene dame wandelendie een in het oog loopende tour nure droeg. Het zij uit aardigheid, ver metelheid of straatjongens-overmoed, hoe ook, hij sprong de dame op den rug, daarbij gelijktijdig zijne armen om haar hals slaande, zoodat zijn wangen die der dame raakten. Hevig ontsteld maakte de dame zich uit deze ongewenschte omarming los en keerde huiswaarts. De schrik had haar echter zoo aangegrepen, dat zij 't bij haar thniskomst op de zenuwen kreeg en thans door eene zenuwkoorts is aangetast, die het ergste doet vreezen. Zr. Ms. ramschip Buffel is gisteren in aanvaring geweest met eene stoomkanon- neerboot. Het bekwam dientengevolge eenige averij aan den boeg, welke aan 's rijks werf te Nieuwediep wordt hersteld. Omtrent de ontvoering te Apeldoorn, schrijft men aan het S. v. N. Een tragisch voorval had Dinsdag alhier plaats, zijnde eene mislukte repetitie van het destijds voorgevallene bij 's Gravenhage. Het betreft de ontvoering van het kind van den heer Hoek alhier. De geschiedenis is als volgtVoor enkele weken werden drie per sonen zonder werk te Amsterdam aangespro ken door iemanddie hen aanbood veel geld te kunnen verdienen als zij een krankzinnige wilden ontvoeren. Zij namen het baantje aan, doch wenschten daarbij nog meer hulp, waarop het gezelschap met twee personen werd ver- FEU1LLETON. 124.) Het is het oordeeldat men moet helpen zich te openbaren." «Zooveel ik dat zal kunnenmevrouw 1 zal ik u in uw taak behulpzaam zijn, en naar wij willen hopen, zult gij zegevieren." «Ja, wij zullen zegevieren naar ik hoop, daar gij uw pogingen bij de mijne wilt voegen." «U zult het ik ben daar zeker van, veel beter doen dan ik. Een moeder heeft altoos op haar kind een macht, die een andere vrouw nooit zal hebben. Maar dit daar gelaten, gij zult kunnen rekenen op mijne toewijding. Geen moeite zal mij te groot wezen." «Veroorloof mij u een vraag te doen." «U heeft daartoe liet recht, mevrouw!" «U is een weduwe, ik weet het. Heeft u kinderen gehad «Een antwoordde de onderwijzeres, terwijl zij zich geweld aandeed om haar aandoening te verbergen. «Was het een jongen?" «Neen, een meisje." «En heeft u het verloren?" «Ik heb het verloren." «Hoe oud was het?" «Zij was nog heel klein." «Hoe heette zij?" «Lucie." «Arme moeder!" zuchtte mevr. Delorme. En zij begon te schreien. Zij ook dacht aan het dochtertje dat de dood haar ont nomen had. De onderwijzeres wischtte ter sluiks twee dikke tranen af. Zij deed moeite om een snik te smoren, die haar haast deed stikken. «Mijnheer Van Ossen heeft u ook moeten zeggen," hernam mevr. Delorme, «dat gij 6O00 francs 'sjaars zoudt ontvangen." «Dat is te veel, mevrouw! veel teveel." «Volstrekt niet. Mijnheer Delorme vond eer dat het nog te weinig was. Maar uw bezoldiging is afgescheiden van hetgeen hij later voor u zal doen. Daar gij zoo weinig mogelijk Aurora alleen zult laten, spreekt het van zelf, dat gij hier kost en inwoning zult vinden. Gij zult met ons als een lid van het gezin leven, en naar ik hoop, op een voet van wederzijdsche vertrouwe lijkheid, die niets zal kunnen verstoren. De deur van uw kamer komt uit op den gang. Maar zij heeft nog een andere deur, die toe gang verleent tot Aurora's kamer, waarvan zij gescheiden is door een kabinetje, die u tot kleedkamer kan dienen. Onze dienst boden zullen ook de uwe wezen. U zult het recht hebben hun bevelen te gevenen zij moeten u als mijzelf gehoorzamen." «Ik zal geen misbruik maken van het ge zag, dat u mij wel wilt toekennen," ant woordde de jonge vrouw even glimlachend. «Wanneer is u van Londen gekomen?" vroeg mevr. Delorme. «Gisterenavond, vrij laat." «Is u hier gekomen met uw bagage?" «Neen, mevrouw! Ik dacht dat het voeg zamer was mij eerst aan te melden." «Waar is uw goed gebleven?" «Bij mij in huis te Batignolles, waar ik een kleine woning heb." «Heel goed. Zoo aanstonds zal men in spannen, en u zult al wat gij hier wilt meebrengengaan afhalen. De onderwijzeres boog ten teeken van toe stemming. «En nu kom," hernam mevr. Delorme, «ik zal u bij uwe leerlinge brengen." IX. EEN HAKT, DAT ZICH ONTSLUIT. Aurora, op haar sopha uitgestrekt, met geloken oogenscheen te sluimeren. Toen de deur van haar boudoir geopend werdsloeg zij langzaam de oogleden open gedurende eenige oogenblikken, altoos onbe wegelijk, zag zij de onbekende jonge vrouw aan, die mevrouw Delorme het eerst liet binnentreden. «Dag juffrouwsprak de onderwijzeres met hare vriendelijke en lieve stem. Terstond opende zich de oogen van Aurora geheel, en zij richtte zich op, alsof de klank der stem, die zij daar vernomen had, in haar een geheimzinnigen trilling had teweeg gebracht. «Aurora, mijn kind!" sprak toen mevr. Delorme, die dame is uw onderwijzeres." «Ja, juffrouw, uw ouders willen mij wel uw opvoeding toevertrouwen. Dat zal voor mij, ik ben daar zeker van, een aangename taak zijn. Ik zal mijn best doen om het vertrouwen van uw lieve oudere niet te be schamen, al mijn best om u uw werk ge makkelijk en prettig te maken." Het jonge meisje wendde de oogen niet af van de onderwijzeres. Haar gelaat was plotseling opgeklaard, en iets dat niet kan worden teruggegeven, straalde in haar blik. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1