NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOBHIEfüfEIHT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIE ES: Bureel: Sclieepmakerssteeg; 6. Dinsdag 29 September 1885. N°. 228. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Kostelooze Vaccinatie. BINKENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel F0.10. 199e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat tot koste looze vaccinatie en revacclnatie voor tnvermogenden, in het lokaal der Siads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een lur. Leiden, 6 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Brengen ter algemeene kennis dat de Xocterwoudsche Singel vanhetFilo- sofenpad tot de Vtrechtsclie brug op Woensdag 30 September a. s. des morgens ran 9 tol- 11 uren voor rij- en voertuigen paarden en vee zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 28 September 1885. STADSNIEUWS. Van de heden ten raadhuize gehouden openbare aanbesteding van de graaf- en grond werken, noodig voor het raseeren van een gedeelte Raamland, gelegen buiten deUtrecht- sche brug onder Zoeterwoudeis de gunning "agen aangehouden. - Bij de op- heden gehouden openbare 'erkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, lü en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 39 19.50, 4.20 en ƒ2.00, de laagste prijzen 38, 19.50, 3.80 at ƒ1.90. - Nadat sedert 3 a 4 maanden nu en door dames en vrouwen bij de politie kennis was gegeven van het verliezen van portemonnaies en beursjes met geldhij welke aangiften somwijlen aan zakkenrollerij kon gedacht worden, s het der politie al hier jl. Zaterdag gelakt aan te houden een 13-jarigeu knaap, die, in vereeniging met zijn 7-jarig broertje, aan eene juffrouw uit haar mantelzak had ontfutseld eene beurs met zilveren knip en eenig geld. Na eene halsstarrige ontkentenis, vreemd voor zoo'n jeugdigen knaap, was het ten laatste mo gelijk eene bekentenis van hem te verkrijgen en tevens om, op zijne aanwijzing, de beurs met geld, waarvan reeds wat was versnoept, terug te vinden in de aarde bij een boom aan den openbaren weg, alwaar hij een en ander begraven had, uit vrees dat zijne ouders bij thuiskomst geld bij hem zouden vinden, zooals vroeger ook al eens was geschied. Verder bleek dat deze jongen reeds ge- ruimen tijd zich aan dergelijke feiten schuldig heeft gemaakt, zoodat het mogelijk kan geacht worden dat de dader van vroe gere ontvreemdingen in handen der justitie is geraakt. Het geld, op die wijze door hem verkregen, diende om aan zijn snoep lust bot te vieren. Men schrijft ons: Het weiland had geen gras en op hoog gelegen stukken was het zelfs tot den wortel verdord. Er zou derhalve veel regen noodig zijn om dat te herstellen. Maar Juli was droog en Augustus evenzeer met eene menigte koude dagen de onweersbuien, die kwamen opzetten, dreven naar zee. Eindelijk kwam er regen, nu genoeg, voor laag gelegen weiland zelfs overvloedig, tengevolge waarvan de stoom gemalen werken en poldermolens malen, doch de tijd van groeizaamheid begint te verstrijken. De weilanden zijn derhalve wel opgegroend, maar gras is er niet veel aan gekomen. Wordt echter de herfst niet on gunstig door te veel nattigheid, zoodat voor eerst nog niet aan den stal behoeft gedacht te worden, dan is daarmede veel gewonnen. Want hoewel de hooibouw voorspoedig was, zagen op vele plaatsen de landlieden zich gedrongen hun vee, hij gebrek aan gras, in het weiland van hooi te voorzien, ten gevolge waarvan dan ook nergens nahooi gewonnen is. "Voor de uitgepootte koolsoorten, de an dijvie en peen was de droogte zeer nadeelig. Dit veldgewas begint zich nu te herstellen. Snijboonen, komkommers en augurken, die met droog, zonnig weer vooruit komen, brachten ruim op. Aardappelen zijn er tevens best gerooid en de late beloven ook een vrij goed beschot. Aan voldoenden voorraad zal het dezen winter niet ontbreken en de Saksische aardappel zal ontbeerd kunnen worden. Fruit was er in overvloed. Aalbessen, pruimen, peren en appelen wer den met schuiten vol aangevoerd. Uit de broeibakken werden geurige meloenen ge sneden. Er zijn nu mooie perziken en heerlijke druiven. Of de wijnstok van den kouden grond rijpe trossen zal voortbrengen, is nog niet geheel zeker, want Augustus heeft het dit jaar slecht gemaakt, en daar door is de vrucht ten achteren. De alom verkwikkelijke regen deed ook de bloem herleven en de kwijnende rozen begonnen op nieuw te ontluiken. Toch is de herfst begonnenwant de zwaluw nam afscheid en de mees fluit in het hout. Doch ook dit jaargetijde heeft zijne aantrekkelijkheid. Het veelkleurig gebladerde voor die het na tuurschoon beminnen en de vinkendie met zwermen op de baan vallen en verschalkt worden voor de lekkerbekken. In het bosch beginnen de kraaien weer te huisvesten en als het winter wordt bezoeken zij dorp en stad, omdat er buiten geen aas meer te halen is. De temperatuur wordt koeler, waartoe ook de zware regenbuien, die vol gens de landlieden, de zee eerst had inge- slokt en thans weer opgeeft, veel bijbrengen. De memorie van antwoord der regee ring is verschenen op het wetsontwerp tot herziening der kiestabel. Tengevolge van het oponthoud dat de behandeling van deze zaak in de afdeelingen der kamer heeft ondervonden is de tijd zoo ver verstreken, dat thans inderdaad het bevolkingscijfer op 31 Dec. 18S4 tot grondslag moet worden genomen. Op een toen geconstateerd bevol kingscijfer van 4.278.272 meent de regee ring dat de eerbied voor de Grondwet eene tabel voor 95 leden vordert. Zij kent de nieuw aan te wijzen plaats toe aan Amster dam, dat in bevolking het meest is toege nomen en dus een kleinen aanwas kan ont vangen in plaats van de eerste voorgestelde kleine vermindering. De wijzigingen hieruit voortvloeiende zijn zoo beperkt genomen als mogelijk is. Het gewijzigd wetsontwerp sluit zich in verschillende opzichten nog nauwer dan het oorspronkelijke aan bij de bestaande indeeling. üfOnder de wijzigingen in het oorspronke lijk ontwerp gebracht komt o. a. voor: Het district Leiden verliest Sassenhem, Ter Aar, Nnordwijk, Noordwijkerhout en verkrijgt Stompwijk, Veur, Zegwaard en Nootdorp. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip De Rugter in den avond van 25 dezer van Suez vertrokken, ter op volging zijner bestemming naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. De heer C. A. Eckstein, directeur van de topographische inrichting te 's Gra- venhage, is door den president der Fran- sche republiek benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Volgens het Tail, bestaat hij curato ren van den faillieten boedel Verschuur het voornemen, den bewaarder aansprakelijk te stellen voor de schade, veroorzaakt door den diefstal van juweelen en gouden siera den, te Scheveningen gepleegd. Door den winkelhouder van het in de Kurhaus-galerij te Scheveningen bestolen magazijn is ƒ200 uitgeloofd voor de aan wijzing der schuldigen of het verstrekken van inlichtingen, die de aanhouding ten gevolge hebben. Tussehen de equipage van twee Sche- veningsche schuiten ontstond gisterenavond ruzie. Bij die gelegenheid werd- een kabel van een der schuiten doorgehakt. De poli tie maakte een einde aan het gevecht. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit ScheveningenDe zich nog niet verbeterende prijzen der haring drukken niet alleen op de reederijen, maar ook op de beurs der be manningen der vaartuigen, die thans minder loon dan vroeger genieten. Ook doet zich die toestand aan aanverwante vakken ge voelen; immers de mandenmakerijen hadden in den regel dezen tijd volop werk van mand jes, waarin de gerookte haring naar België werd verzondenthans ziet men dat een enkele baas sluit en anderen de werkuren verminderen. België, waarheen uitsluitend de Hollandsche gerookte haring werd gezon den, wordt door Engeland als het ware volgestopt, zoodat de verkoop onzer haring aldaar weinig of geen resultaten oplevert. Indien de prijzen der haring niet spoedig FEUILLETON. 121.) Op haar beurt beklom de stomme de trede, en ging op de voorbankvlak tegenover haar jonge meesteres, zitten. De graaf De Lasserre sloot de deur op het nachtslot, terwijl de koetsier met zijn mats van ottervel in de hand zichtbaar ver- sd scheen bij de verschijning der beide wouwen. De vicomte draaide verwoed aan zijn kne- 'el, terwijl zijn andere hand krampachtig de kolf van zijn pistool omklemde. Een dolle razernijwaarvan hij de machteloosheid inzag, beving hem. Alzoo vertrok de graaf De Lasserre en nam hij zijn dochter meê! Die onvoorziene gebeurtenis stak een spaak in zijn wraak plannen. Dit onschuldige jonge meisje, nieuwe Prooi, ander slachtoffer, dat hij aan zijn haat rilde ten offer brengen, ontsnapte hem. Hij bad moeite zich in te houden. Inwendig Brulde hij. Hij had een razenden lust zich °P den grijsaard te storten, hem bij de keel 'e grijpen, hem op den grond te werpen, om daarna het jonge meisje met geweld te kunnen ontvoeren. Maar de koetsier was daar die hem in bedwang hield, de koetsierwiens breede knuistzooals hij zich zelf had uit gedrukt, een os kon neêrvellen. Zijn revolver was slechts een nutteloos j wapen, want, hoe nietswaardig hij ook was, hij wilde geen moordenaar wezen. De vicomte De Sanzac was er volstrekt niet op gesteld voor het gerecht te verschijnen tus- j schen twee gendarmen. O, hij was even voor zichtig als lafhartig. Hij wilde zijn vijand wel treffen, maar in het duister en gedekt, zonder eenig gevaar te loopen. Inmiddels nam de graaf, na de denr ge sloten en den sleutels in zijn zak te hebben gestoken, in het rijtuig naast zijn dochter plaats. De koetsier maakte een einde aan zijn on bewegelijkheid. Hij zette zijn muts van ot tervel weêr op het hoofd, sloot het portier toe en klom op zijn bok. „Hu Bibi! hu. Vooruit in draf, lustig!" En vroolijk klonk het in de lucht: Klikklak, klikklak. Het rijtuig verdween iu den mist. De twee medeplichtigen verlieten hun schuilplaats. De vicomte liet een soort van gebrul hooren, dat gevolgd werd door een ijselijken vloek. „Welnu?" vroeg de markies. „Welnu, wij keeren met de kous op den kop naar huis." „Zij is vertrokken, haar vader voert haar weg. Waarschijnlijk naar een ander onbekend in het midden van Frankrijk verloren hoekje-" „Welnu," sprak de vicomte tandenknar sende, „wij zullen hem terugvinden." VIII. tb parijs. Tegenover elkander aan een tafel, die mid den in een ruime eetkamer stond zaten me vrouw Delorme en Aurora te ontbijten. In de veertien dagen, dat zij te Parijs was, had zich nog geen noemenswaardige verandering bij het jonge meisje voorgedaan. Misschien was zij minder treurig en minder kwijnend. Doch zij kon uit haar verdooving maar niet ontwaken noch haar gevoelloos heid afschudden. Op de kanapé van het kleine salon in elkaar gedokenmet half geloken oogenbracht zij gansche uren door. Aurora's boudoir was wel het bekoorlijkste plekjedat een jong meisje zich kan droomen. Alles wat men er zag, meubels en gordijnen, was even kostbaar en uiterst smaakvol. Daar naast bevond zich hare kamer, een wezenlijk nestje van kant en zijde, frisch, welriekend, koketbevallig. Ongetwijfeld had Aurora dit alles heel mooi gevonden. Gedurende eenige dagen schepte zij er vermaak in alles te onderzoe ken. Daarna was zij bijna plotseling tot haar vroegere onverschilligheid vervallen. Zij had een groote vreugde gesmaakt, toen mevrouw Delorme haar in haar armen ge drukt en haar haar dochter, haar lief kind genoemd had. Maar de indruk, door de eerste omhelzing teweeggebrachtwas slechts van voorbijgaanden aard geweest. Nu was zij bijkans onverschillig voor de vriendelijke woordjes en de liefkozingen van de voor treffelijke vrouw, welke zij voor haar moeder hield. Het is waar, zij was onder den in vloed van een scheiding, die haar een groot verdriet had gedaan. Met een sterke wilskracht toegerust en ge woon om, had hij eenmaal een besluit ge nomen zich door niets daarvan te laten af brengen, was de graaf De Lassere vertrok ken. Hij vergezelde zijn vriend Willem diengelijk wij gezegd hebbenernstige be langen naar Amerika en Azië riepen. Wordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1