Deventer Koek. WINTERDIENST. ADVERTENTIE Rl. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Vijfentwintigjarige Echtvereeniging WINKELHUIS. Mandei in Leder. Anijs- ol' Zuurstroop voor jon^e kinderen KINKHOEST, Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. GOGOS-ZEEP. "■^r ac i«s" TT. Thans naderen wij aan het schoonste sie raad van onze Breestraat. Zijn driehonderd jarigen ouderdom draagt het met eere. Laat ons er een poos bij stilstaan. 11. [Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. o Een 14jarige jongen, genaamd W. J. H., wonende alhier, moest een wagen met bouwmaterialen vervoeren Bij het afrijden der Koornbeurs naar de Botermarkt kon hij den wagen niet meer tegenhouden, welk voertuigna door de uitstalling van een koopman in aardewerk te zijn gereden, met den jongen in het water van den Nieuwen Rijn geraakte. Spoedig echter werd èn jongen èn wagen weder op het droge gebracht. Al te dikwijls worden door bazen aan jon gens vrachten toevertrouwd die hunne krach ten te boven gaan. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 66 volwas sen personen en 9 tot 12 kinderen. Gedurende deze week kwamen alhier 11 gevallen van roodvonk en 3 van diph- theritis voor en zijn 2 personen aan rood vonk overleden. Donderdagavond hield de hier ge vestigde afdeeling der Nederlandsche ver- eeniging tot bevordering van Zondagsrust eene vergadering, waarin aan de orde was de oproeping, in den vorm van een stroo- biljet, door het hoofdbestuur gericht tot het Nederlandsche volk. Werd door de leden dezer afdeeling het goede, door het hoofdbestuur tot stand ge- gebracht, op waren prijsgesteld, toch meende men zijn leedwezen te moeten uitdrukken, dat het hoofdbestuur zich niet streng ge houden had aan de opdracht, in de vorige algemeene vergadering gegeven, om zich tot het Nederl. volk te wenden met het ver zoek, op de Zondagen geene inkoopen te doen. Wel keurde men het niet af, dat het hoofdbestuur, behalve tegen het doen van inkoopen, ook tegen het werken, reizen enz. op Zondag was, maar men betreurde het, dat deze strooibiljetten waren verspreid, zonder eenig overleg met de besturen der afdeelingen. Besloten werdaan het hoofdbestuur het gevoelen der afdeeling kenbaar te maken, en het uit te noodigen aan het gegeven mandaat alsnog gevolg te geven. [N. C.) Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 43 zwembaden door heeren. Tem peratuur van het water 15° Celsius. Gedurende het geheele seizoen werden 11101 zwembaden door heeren en 898 door dames genomen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de rijks-universiteit alhier de heer G. M. Slot houwer, geb. te Franeker, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: De Staatsman Sicco Goslinga, Grietman van Eranekeradeel". Tot op heden zijn door de rector magnificus der rijks-universiteit alhier voor de eerste maal ingeschreven 157 studenten, verdeeld als volgt: in de letteren en wijs begeerte 13, in de geneeskunde 45, in de wis- en natuurkunde 5, in de godgeleerd heid 5 en in de rechten 89. Op de prijsvraag, door de rechtsge leerde faculteit alhier uilgeschreven, over de „trias politica", is één antwoord ingeko men, dat wezenlijke verdiensten heeft en van groote belezenheid getugit, maar de faculteit niet geheel bevredigt, zoodat geen termen zijn gevonden om het met goud te bekronener is echter een eervolle vermel ding aan toegekend. Schrijver is de heer H. Reuyl, doctorandus in de rechtswetenschap te Groningen. Ook op de prijsvraag der geneeskundige faculteit, over „strychnine en curarine", kwam één antwoord in. De faculteit kende ook daaraan een eervolle vermelding toe, om eenige meegedeelde, verdienstelijke expe rimenten, ofschoon de behandeling van het onderwerp onvolledig was. Van dit stuk bleek de heer S. A. Van Leer, cand.-arts te Groningen, de schrijver te zijn. Ten behoeve van het rijks ethnogra- phisch museum te Leiden zijn in de Staats courant van heden vermelde geschenken ont vangen van den heer S. Harwich Schaank, O.-I. ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur, thans te Groningen, en van den heer mr. H. P. Grobbee, ambtenaar bij de rechter lijke macht in Nederlandsch-Indië. Door den minister van staat, minister van binnen- landsche zaken is aan de schenkers de dankbetuiging der regeering aangeboden. De kapitein-ter-zee Broekhuijzen is per telegram uit Oost-Indië naar Nederland ont boden. Naar het Hbl. verneemt moet de reden hiervan waarschijnlijk gelegen zijn in de omstandigheid dat die hoofdofficier com mandant was van de Leeuwardentijdens de stranding van dit oorlogschip op de kust van Atjeh. De negentiende lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van ƒ86503.63, bijeengebracht door 475 locale comité's. De directeur-generaal van de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft een open brief gezonden aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten te 's Gravenhage. Deze brief bevat een repliek op beschouwingen van genoemden raad, in zijn verslag aan den minister van W., H. en N.over hel vervoer van goederen tus- schen stations van het Noorder- en Zuider- net der SS., waarbij „een onwaardig streven zou zijn gebleken om door middel van ge fingeerde vrachttarieven en andere hulpmid delen de goederen op de lijnen der maat schappij te houden." Ook geeft de open brief eenige inlichtin gen over de verschillende onderwerpen, door den heer Ascli van Wijek in de kamerzit ting van 26 Maart II. aangevoerd. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt zal eene vervolging worden ingesteld tegen den drukker en den schrijver van het „Stem rechtlied, 't welk door de sociaal-democraten tegen den dag en op den dag der demon stratie werd verspreid. De zaak van Veringmeijer, die te Schiedam bij 'gelegenheid der kermis een moord beging, zal den 22en Oct. voor het hof te 's Hage behandeld worden. Er zijn 16 getuigen gedagvaard. Als verdediger zal optreden mr. J. Van Gigch, terwijl het openb. min. zal worden waargenomen door jhr. mr. De Savornin Lohman. De rechtbank te Haarlem heeft, naar de II. C. meldt, Van de P., wegens opzet telijke verbreking van afsluiting en het in gooien van eene glasruit bij het jongste opstootje aldaar, veroordeeld tot eene cel lulaire gevangenisstraf van 3 maanden en eene geldboete van ƒ25. De perendief W. K.door wien het standje aankwam, heeft eene cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen gekregen. In de onderaardsche gangen der for tificatiën aan de stelling Helder, heeft men een sterke echo ontdekt. Vooral die welke in het fort Erfprins wordt gehoord, moet zoo krachtig en verrassend zijn, dat zij de vermaarde echo van Muiderberg zelfs over treft. De vischvrouwen te Kampen hebben haar verzet opgegeven en de plaatsen aan de vischmarkt gepacht. Uit de gestichten Veenhuizen en Om- merschans zijn 7 mannelijke gevangenen ontvlucht. De toestand te Steenwijk schijnt eene goede wending te hebben genomen; ten minste binnen de wallen is de rust hersteld en hebben de straten weder het gewone aanzien herkregen. De proevendeze week te Zwolle met de driewielige velocipede genomen, hebben, zoo meldt nu ook de Z. C., goed voldaan. Een besteller heeft er verschillende dagen achtereen van hier tochten mede gemaakt naar naburige plaatsen. Op straat- en grind wegen, bij meer of minder goeden weg en meer of minder hevigen wind, heeft hij ge reden, en trots de medegevoerde pakketten, die gewoonlijk circa 50 kilogram wogen, werd de rit zonder bijzondere vermoeienis en in betrekkelijk korten tijd afgelegd. De persoon, die den wieier bereed, was met dit middel van vervoer geheel onbekend, zoodat de proef werkelijk in elk opzicht dien naam mocht dragen. Bij gunstigen wind en weg kan gereden worden in iets meer dan de helft van den tijd dien men al loopende noodig heeft; bij vrij sterken tegenwind moet men op het drie vierde van dien tijd rekenen. Blijkt, dat het voer tuig op den duur voldoet, dan kan ervoor het vervoer der pakketten ten plaltelande met veel vrucht gebruik vau worden ge maakt en zal er ongetwijfeld eene niet on belangrijke bezuiniging door verkregen wor den. De wieier is thans te Assen. In den omtrek aldaar zullen de proeven worden voortgezet. Verontwaardigd over de taal van het sociaal-democratisch blaadjewaarvan het jongste N°. zeer beleedigend was voor ge achte ingezetenen van Hengeloo, heeft een talrijke menigte aldaar zoo schrijft men aan de Pr. Zw. Ct. den werkman Mantel Dinsdagavondbij zijn terugkomst van de „Nationale Vergadering" met zoo duidelijke en krachtige bewijzen van afkeuring ontvan gen dat de sociaal-democraat door de politie moest beschermd worden en daarna wijselijk gehoor gaf aan het advies der menigte: Jij komt van avond de deur niet meer uit." Een paar arbeiders zijn door de fabri kanten ontslagenniet omdat zij zich sociaal democraten noemen want ze hebben geen flauw begrip van de beteekenis van dat woord maar omdat zij lid zijn van een vereeuiging, welker doel is, vuile en op ruiende blaadjes te verspreiden. Andere arbeiders, die in hun ijver voor de politiek hun werk verwaarloosdenkregen ook aanzegging, zich dan maar van ander werk te voorziende meesten (naar wij vtI. nemen allen) hebben daarop na een ernst» onderhoud met hun patroons, verklaard); te zien van de sociaal-democratische vers. niging, om als vroeger met en in vereenl ging der patroons in het belang der fabtiej werkzaam te zijn; het spreekt van zelf voegt de Pr. Zw. Ct. daarbij dat de pa. troons deze werklieden gaarne de hand te verzoening reikten. Men komt hier tot de overtuigingdn na hetgeen jl. Zondag-morgen en Dinsdag' avond is voorgevallen, het door DomelaNiei. wenhuis zoo kunstig in elkaar gezette ka», tenhuis ineen zakt, eindigt de berichtgever [Zie verder het bijvoegsel P. DE HAAS, EN C. M. JAPIKSE. 'Z- «s fs 27 September m Leiden, 1885. 19 October Receptie: 30 September, Lange Mare 34. \f Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het afsterven van mijn ge liefden Echtgenoot, betuigd ondergetee- kende haar welgemeenden dank. Wed. S. J. VAN HARTROP, Marendijk bij Leiden, Akentz. 28 September. TE HUUR of TE KOOP gevraagd op een goeden stand een WINKELHUIS. Adres met franco brieven onder letter D. aan het Bareel van dit blad. Mijn eenig Dépot voor bovenstaande KOEK blijft voortdurend gevestigd bij J. ROO- DERBURG, Haarlemmerstraat N°. 22. JACOB BUSSINK. In een der voornaamste steden vanZuit Holland wordt wegens verandering in za ter overname aangeboden eene sinds ji bestaande en goed beklante zaak in Lede en Fournituren, welke op een der nelsli standen is gelegende huur van het ruim huis is zeer aannemelijk. Brieven franco onder motto leder ai Bureau dezer Courant. Bijna ieder kind lijdt of kwijnt aan 'ign maagpijn ol' verzwakking der maag en ingewai. den en duizenden sterven ten gevolge hiervan; dit Slroopje is het onschadelijkste middel dat onmiddellijk geneest, waarvoor het reeds i dan 80 jaren als met roem bekend staat. I'er llacon 50 en 50 Cents. Uitwendig middel.) Ilekend als het eenige radicale geneesmiddel, dat mei zekerheid li kinkhoest, kortademigheid, krampachtige nig. hoest of vastzittende verkoudheid zal dta genezen. per flacon ƒ1.50. Met gebruiksaanwijzing alleen echt verkij baar te Leiden, E. NWOKIII.IH en Hl HOUIV 4- STOKHUYZEN; 's lie SNAB1LIE, Hof-Apotheitcr. Buitenhof; Goui A. WOLFF, Apotheek. Groote Markt en m be'vfnde Depots in andere sleden. «F. P. O. n ie ness heer, Corresp. Lid van hel Genootschap ter bew dering der Genees-, Heel-, Verlos-. Schei-a Natuurkunde, te Nieuwer-Amstel. Aanvang 1 OCTOBER 1885. Aan alle Stations en Bestelkantoren der Maatschappij zijn verkrijgbaar Dienstbiljctten aanwijzende de uren van vertrek en aankomst der treinen (groote it 20 en kleine k 2 Cents) Evenzoo zal na eenige dagen verkrijgbaar zijn de OFF1CIËELE GIDS, inhoudende behalve de vertrekuren, ook de aansluitingen aan binnen-en huitenlandsche Spoorwegen ent DE ADMINISTRATEUR. Deze Zeep schuimt sterk, reinigt oogenhlikkelijk, ontneemt alle scherpte aan de huid, maakt h* zacht en blank en geeft haar een jeugdig frissche tint. Men koopt een groot stuk voor 15 Cent. Bij het wasschen van gekleurde goederen en zijden en wollen stollen, doet zij, van eene zuiverdtf en minder scherpe loog bereidde kleuren minder aan en maakt de wol niet hard. De goede echte soort van het ck et (jp sfr n® ss bi s «s heeft den naam II. KERCKHOFF zoom! op de Zeep als op het Etiquet. Zij onderscheidt zich bovendien van de nagemaakte soorten door liait witte en doorschijnende kleur door droogte en hardheid in het aanvoelen. De nagemaakte gelijken kleur en aanvoelen veel op eene vetkaars. NB. Wij verzoeken de Depóthouders instantelijk hunne kalanten op deze bijzonderheden opraerkw* tc maken. Buitendien staat op het Etiquet onderaan gedrukt onze Firma »F. ton WINDHEIM en C°.Verk» huis'' tc Amsterdam. Wij verzoeken het geachte Publiek op deze bijzonderheden wel te willen ietten. HET PERSISCH INSECTENPOEDER doodt oogenhlikkelijk Weegluizen, Vlooijen, Motten, Bladluizen, Mieren en alle andere ongedierten. Wj verkoopen het in zakjes voor 50 cents. PORTM A N'SCHE POLITOER OF WRIJFWAS, met gebruiksaanwijzing. Het fleschje kost 15 Cen*s BRABaNDERS STIJFSE LGLA NS, doet het ijzer glad en gemakkelijk over het goed heenloopen en het goed krijgt een mooijen glani. zakje kost 13 Cents. DE NIEUWE MINERALE LIJM is kleurloos, doorschijnend als Glas en hecht het gebroken voorwerp, hetzij van Porselein, Gla9, Hout. Marnier. IJzer of ander metaal zoo stevig ain elkander, dat het eer op eene andere plaats, dan op d gelijmde breken zal. Een fleschje kost 30 Cents. HET VLEKKENWATER neemt alle mogelijke vetvlekken «eg uil ZijdenWollen en andere Stoffen, zonder de kleuren in het mm1 te veranderen. Prijs per flacon 40 Cents, groote flesch f 1. Amsterdam. VERKOOPHUIS. Leiden, Wed L. G. Dirks, Verkoophuis. Langebrug n°. 43. Haarlem, j. P. Karthans. b t Wed. de Lange en van Eek. 's Hage, Sack C*. Oudshoorn, G. van den Boom. Woerden, G. G. H. van den Berg en in de bekende depóts in de andere whiten,

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2