BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ~m m *LZ B 3B3 «3 wcj m. nr TT« kade) konden te zamen ƒ40000 opbrengen. Den 29en is de afslag en toeslag. Te Alkmaar had zich Maandagavond aan bet spoorwegstation eene groote volks menigte verzameld, om de uit Den Haag terugkeerende deelnemers aan de manifestatie te ontvangen. Uit de wijze van begroeting bleek echter, dat men hier met geene geest verwanten te doen hadzoodat de afgevaar digden het raadzaam vonden zich zoo spoedig mogelijk naar hun vergaderlokaal te begeven. De menigte ging intusschen voort met hen uit te jouwen. Men leest in de AanwijzerDoor den raad van Kampen werd in Mei o. a. een verordening vastgesteld voor de vischmarkt enz. aldaar. In een der artikelen daarvan is bepaald, dat de plaatsen aan de markt voor zoetwatervisch jaarlijks zullen worden verpacht. Dit nu had Donderdag jl. plaats, doch niemand der vischvrouwtjes wenschte pachteresse te wordenzeker omdat ze tot dusverre gratis plaats mochten nemen en alleen de plaatsen werden verloot; er bood niemand, en toen nu de wijfjes toch van de vroegere plaatsen gebruik wilden maken werd haar dit belet en werden zij door de politie van de marktplaats verwijderd. Zij togen hierop door de straten der stad, om hare waar toch aan den man te brengen, wat natuurlijk niet zonder eenige onnoodige drukte plaats vond. Vrijdag gaf men weder dezelfde vertooning; ze worden steeds gevolgd door politie, om te beletten, dat ze op sommige plaatsen blijven staan om te venten. Hoe deze zaak eindigen zal? De tijd zal het leeren. Of hij hier rozen zal baren is een andere vraag. Pebe Bandringa, landbouwer op de Dijken, onder Tolbert, heeft Maandag 11. den ouderdom van 102 jaren bereikt. De oude is neg zeer kras. Vroeg in den mor gen dezen zomer reeds te 3 uur ver laat hij zijne legerstede, die hij dikwijls genoeg niet voor den avond weder opzoekt. Voor dertig jaren liep hij met een stok, thans doet hij 't zonder. Zijn gezicht is nog vrij scherp, van maagpijn en slechte spijs- verteering weet hij niet af, en een koppeken brandenwijn smaakt hem even lekker als altijd. Maar, is bet lichaam gewillig, de geest wordt zwakker. Hij leeft voor een groot deel in het verledene; gebeurtenissen van voor eene halve eeuw staan hem nog levendig voor oogen; het heden met zijn woelen en drijven strijkt hem onopgemerkt voorbij. De oude Pebe loopt en wordt niet moede, hij wandelt en wordt niet mat. (P. 6. C.) 's CRAVENHACE. Door Z. M. is aan de heeren J. A. De Veer en H. P. Kranewinkel, op Curapao, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken der vijfde klasse van bet Borst beeld van den Bevrijder, bun door den president van de Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan Pierre Edmond De Reynier, geboren te Neu-Chatel, en Josef Temme, geboren te Dellbrück in Westfalen, vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde dat zij de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. De minister van justitie zal op 29 dezer geen audiëntie verleenen. De sluiting van het badseizoen te Scheveningen blijft bepaald op 30 Sept. a. s. Jeanne Marie Lorette. Gisteren middag was de zaal van het gerechtshof te 's-Hage wederom geheel ge vuld door dames en heeren. Onder het publiek werden opgemerkt de Oostenrijk- sche zaakgelastigde, prins Hohenlohe, de Spaansche zaakgelastigde, de markies de Novalles, en de secretaris der Belgische legatie De Moncheur. Precies te 3 uur trad het hof binnen en werd de beschuldigde, evenals bij den be handeling, binnengeleid door een bewaarster en de rijksveldwachters. De beschuldigde was ditmaal geheel in rouwgewaad met een zwarte voile, die zij opsloeg toen de president het arrest begon voor te lezen. Beschuldigde was zeer bleek en hield haar zakdoek voor het gelaat. Zij hoorde staande de voorlezing van het arrest aan, die ruim een half uur duurde. Nu en dan gaf zij teekenen van inwendige ont roering. Het arrest overweegt in de eerste plaats, wat door de beschuldigde zelf bekend is, welke bekentenis is gestaafd door de ver klaringen van de getuigen en neemt aan, dat daardoor het haar ten laste gelegde feit van moedwillige verwonding op den per soon Sakurada overtuigend is bewezen. Vervolgens gaat het arrest uit de verklarin. gen van de getuigen en deskundigen na, dat de dood van Sakurada het gevolg is geweest van de verwonding der hersenmassa en uitstorting van bloed in de hersenen, met welk oordeel der deskundigen het hof zich ten volle vereeuigt en het als zijn eigen overneemt. Dat mitsdien Sakurada is overleden dooi de verwonding met den opzettelijk op hem gerichten revolver. Overwegende, dat aan beschuldigde is ten laste gelegd, dat zij, na op 14 Maart met Sakurada een kamer te hebben betrok ken, het voornemen heeft opgevat, dien heer het leven te benemen en de daad ge pleegd heeft, nadat Sakurada sliep, of ter wijl hij niet bemerkte wat zij verrichtte. Ten processe niet is bewezen. Overwegende, dat de telasteleggingdat zij het voornemen heeft gehad Sakurada te dooden en met de uitvoering in het alge meen beeft gewacht, gebleken is A. uit haar bekentenis, dat zij van 11 uur af het voornemen bad, aan haar eigen dood te verbinden dien van Sakurada, b. Uit haar verdere bekentenis dat zij alvorens zich te bed te begeven, heeft ge schreven het bekende briefje; e. Uit de verklaringen van Van den Broek, dat hij dat briefje op tafel heeft gevonden. Overwegende, dat de bekentenis van be schuldigde, overeenstemmende met het ge schrift B en de verklaring C en bevestigd door de verklaring van de getuige Smissaert, dat hij gehoord heeft gillen en beschuldigde heeft gevonden boven voor de deur van haar kamer, wel bewijzen, dat beschuldigde de daad niet heeft uitgevoerd dadelijk na het opkomen van het denkbeeld, om Sakurada van het leven te berooven. Doch dat daar door niet in rechten vaststaat, dat zij ge handeld heeft met voorbedachten rade (dessein formé avant Taction). Overwegende, dat voor 's hofs overtuiging niet de onbetwistbare zekerheid bestaat, dat er tusschen het tijdstip van het opvatten van het voornemen en de volvoering van de daad heeft gelegen een oogenblik van kalm beraad als onmisbaar is om die tijd stippen te mogen scheiden. Overwegende, dat dit gedeelte der beschul diging, dat zij gehandeld heeft met voorbe dachte rade, niet voldoende is bewezenwat betreft de geleider lage, overweegt het hof, dat in het arrest van terechtstelling niet wordt gevonden, dat beschuldigde Sakurada zou hebben opgewacht, om hem het leven te benemen; dat dus de beschuldiging van geleider lage niet aan 's hofs kennisneming is onderworpen. Overwegende echter, dat ingeval het 'wachten, totdat Sakurada sliep, beschouwd moet worden als opwachting, alsdan dit feit gelijk hiervoren is beslist, in rechten nie is bewezen; Overwegendedat door beschuldigde be weerd is, dat zij door nevrose hystérique, overgeërfd van hare moeder, die in hevigen graad aan hystero-epilepsie leed, niet toe rekenbaar is voor hare daad. Overwegende, dat inderdaad in genees kundige certificaten, door haren verdediger overgelegd, respectievelijk bij dochter en moeder die ziekte wordt aangenomen. Overwegende, dat uit het bewijs der feiten en de bekentenis van beschuldigde, hoe en door welke verstoordheid en andere beweeg redenen geleid, zij de daad heeft gedaan, en uit de gansche geschiedenis der zaak blijkt, dat beschuldigde de zaak met on- belemmerden wil heeft uitgevoerd Overwegende, dat uit geen enkel feit is gebleken eenige uiting van verstandsverbijs tering bij beschuldigde, op weiken tijd van haar leven ook, en beschuldigde erkent, zelf nimmer in Den Haag geneeskundige behandeling te hebben genoten. Overwegende, dat in 's hofs overtuiging geen wijziging gebracht wordt door het oordeel van dr. Piepers en den speciaalarts dr. Don kersloot, welke als deskundigen gehoord zijn en van wie de eerste verklaarde, dat beschuldigde zeer stellig in zoodanigen ziels toestand verkeerde en haar de daad niet kan worden aangerekend, terwijl de tweede ver klaarde, dat bij hem hieromtrent twijfel is gerezen. Overwegende, dat het hof in de voorlichting dezer deskundigen omtrent de bij beschul digde bestaande manie wel een bijdrage kan zien voor wetenschappelijke uitlegging, maar niet kan aannemen, tegen alle waarneembare feiten indat die mogelijke manie werkelijk heeft bestaan. Overwegende dat mitsdien naar de regelen van strafrecht de toerekenbaarheid voor 's hofs geweten volkomen ongeschokt blijft gelden. Overwegende, dat de schuldplichtigheid van beschuldigde door wettige bewijsmiddelen overtuigend is bewezen; Verklaart beschuldigde schuldig aan moed- willigen doodslag. Verklaart niet bewezenwat meer is ten laste gelegd en spreekt haar daarvan vrij, de kosten te dragen door den staat. C. dat de nog jeugdige leeftijd van besch. die reeds voor haar 15e jaar haar moeder verloor, en de opgewonden toestand, waarin de gebeurtenissen der laatste aan de daad voorafgaande dagen haar gebracht hebben, zoovele verzachtende omstandigheden zijn welke aanleiding geven een zachtere straf toe te passen dan in het algemeen bedreigd is. Veroordeelt J. M. Lorette tot een cor- rectioneele gevangenisstraf van drie jaren en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfdwang. Nadat de voorzitter haar den cassatie termijn had aangezegd werd de veroordeelde teruggeleid naar de kamer der beschuldigden. Halverwege de zaal viel zij in onmacht, doch was spoedig hersteld. Jeanne Lorette zal, naar Hel Vader land mededeelt, van het rechtsmiddel van cassatie niet gebruik maken. BELGIË. De koning en de koningin zijn van hun langdurig zomerverblijf te Ostende in de hoofdstad teruggekeerd. Men weet nog niet wanneer de vroeger uitgestelde reis van den koning naar Berlijn zal doorgaan. De politieke toestand in het buitenland is op eenmaal weer zoo gespannen geworden, dat de mogelijkheid bestaat, dat opnieuw het bezoek van koning Leopold aan het hof te Berlijn zal verdaagd worden. ESGELASU. De Standard verneemt uit St. Peters burg, dat de vorst van Bulgarije aan de keizerlijke regeering eene breedvoerige uit eenzetting van zijne handelingen en van de beweegredenen daartoe heeft ovtrgeseind De keizerlijke regeering moet geantwoord heb ben dat de groote mogendheden alleen be voegd zijn hierin te beslissen. De Russi sche regeering beval generaal Kaulbars, de ministeriëele portefeuille neer te leggen en enkel het Russische militair agentschap te Sofia te behouden. De Times twijfelt niet, of niettegen staande de Porte hare rechten doet gelden, die door het tractaat van Berlijn verzekerd zijnte Konstantinopel een pressie ter gunste van een vreedzame oplossing wordt uitge oefend. De meest bevredigende oplossing zou wezen een minnelijke schikking tusschen de Porte en de vorst van Bulgarije. Zij zou aan de groote mogendheden kunnen voorgelegd worden, als een regeling, welke tusschen de rechtstreeks bij de zaak betrok ken partijen is overeengekomenen op grond daarvan zou tot een wijziging van het trac taat van Berlijn, voor zooveel één punt be treft, kunnen worden overgegaan. SPAÏJE De belegde ministerraad werd, wegens eene zware verkoudheid des konings, niet gehouden. De ministerieele bladen verklaren, dat Spanje geen scheidsrechterlijke uitspraak in de quaestie der Carolina-eilanden wenscht, want daardoor zou de onderstelling worden gewettigddat Spanje zich bij voorbaat aan de uitspraak van den scheidsrechter onder werpt. De regeering zou zich echter kun nen vereenigen met eene bemiddelende tus- schenkomst, omdat zij zich dan vrijheid van handelen voorbehoudt. Zij zou er verder niets tegen hebben, om den Paus als be middelaar aan te nemen. Als een bewijs hoeveel moeite het de Spaansche regeering kostte de anti-Duitsche beweging en de daarop gevolgde uitbarsting tegeu de regeering zelf te onderdrukkenkan dienen dat van 4 tot 20 Sept. te Madrid 85 vervolgingen van couranten plaats had den. Een aantal bladen werden in beslag genomen. In de provincies werden 80 pers- vervolgingen ingesteld in 34 steden; uitge vers werden gearresteerd, ook wilden zij borgtocht stellen. Telegrammen uit Madrid aan de provinciale bladen werden zes dagen onderschept. ITALIË Engeland heeft aan de Italiaansche regeering voorgesteld om terstond stappen te doen, ten einde ten gunste van Turkije den bestaanden toestand te handhaven. Men gelooft dat hetzelfde voorstel ook te Berlijn en te Parijs is gedaan, maar dat tot dusver geen der mogendheden heeft toe gestemd, daar men vermoedt dat het En- gelands doel is om zoo de zending van sir Drummond Woltt' gemakkelijk te maken. De cholera te Palermo neemt zeer toe en ongeregeldheden hebben plaats. Alle win kels zijn gesloten, vleesch is niet meer te koop. In verscheidene wijken belet de k volking, dat men de choleralijders onderstnj verleent; zij meent dat men hun vergiffa Het garnizoen is in tenten buiten de stj gezonden. De ministers Grimaldi en Tajn zijn naar Palermo vertrokken, ook de af» vaardige Cavallotti met eene afdeelingerts ren vrijwillige ziekenoppassers uit Napels Te Messina is de bevolking in opstande wil een land quarantaine tegenover Palen, De toestand van Palermo is niet g». stiger geworden De lijken blijven out» graven op de straat liggen. Uit Nape', zijn een groot aantal liefdezusters naar ft. lermo vertrokken. DEIT8CHLAAD. Het huwelijk van den erfgrootheifc van Baden met prinses Hilda van Nasa is Zondag 11.des morgens ten 10 ure j een der zalen van het kasteel Hohenbu burgerlijk voltrokken waarbij een 60-talg-j ten tegenwoordig wareno. a. een vertegj woordiger van den koning der NederlanJe De plechtigheid weTd verricht door 4 Badensehen minister Turban. Onuiiddelij daarop werd het huwelijk in de Slothp ingezegend. De bruid trok aller aandid om haar lieftalligheid. Zij was zeer getij fenhaar gelaat drukte diepe aandoe^ uit, doch haar gang was fier en grades Dr. Kohier van Wiesbaden, die de kerb lijke trouw volbracht, sprak de jonggdj den treffend toe. 't Geheel maakte een gi« ten indkuk. De feesten bij gelegenheid van dit buweljl droegen een zeer landelijk karakter. Is boerenzoon vroeg o. a. de bruid ten di» en rustte niet voor hij zijn wensch bekroon zag. Zoo iets zeide hij zou later b niet meer kunnen geschieden. OOSTEARU K. Oostenrijk heeft voorgesteld, dat 4 mogendheden haar invloed zouden uin den, ten einde den vorst van Bulgarijec verhinderen, om de beweging in Macedonit en Albanië te bevorderen. Waarschijn! zullen alle mogendheden zich hiermede i» eenigen. De Pol. Corr. bevat den tekst de proclamatie van den vorst van Bulgarije: z/Wij Alexander I, vorst van Noord-s Zuid-Bulgarije, door den wil van den li machtigen God en des volks, maleis volk bekenddat de bevolking van foS Rumelie op 18 September, nadat rij bestuur had omvergeworpen, een voorla»; bewind ingesteld en ons eenstemmij .1 vorst dier provincie heeft geproclameiB Terwijl wij den wensch des volks, om Bi landen van Bulgarije tot één te vereeiipB en derhalve zijn ideaal verwezenlijken,» kennen wij de vereeniging als een volbadt daadzaak en nemen wij den titel aar m vorst der beide Bulgarijen. Wij aanvink de regeering over de provinciën en terlir ren; dat wij het leven, de vrijheid enii eigendom van alle vreedzame burgers,té onderscheid van geloof of nationaliteit,:!» beschermen". Het manifest verklaart verder, dat maatregelen zijn genomen om de rust a lands te verzekeren en al de zooduif. streng te vervolgen, die er inbreuk s mochten maken. Het stuk eindigt lil» z/Ik hoop, dat mijn geliefd volk ui: beide Balkanlanden, dat de groote gein tenis met geestdrift begroet, zijn stal schenken aan de bevestiging van de W? daad der vereeniging van de beide H rijen, en bereid zal zijn, alle offers brengen en alle pogingen in het werk stellen tot verdediging van de unie ei" de onafhankelijkheid des dierbaren lands. God sta ons bij in deze moeit/ taak Gegeven in de oude hoofdstad G# Tirnovo, 20 September 1885. „Alexander," RUSLAND. De Novosti ontving een telegffl) Rumelië, volgens 't welk twee Tu#8 legercorpsen, elk van 32.000 miM Philippopolis aanrukken. BULGARIJE. Vorst Alexander heeft het fh van den minister van oorlog, graaf Cu cuzene aangenomen en in zijn pM1 kapitein der artillerie benoemd. I'j van beleg is afgekondigd. De p'®1 van den ministerraad is uit Philip0? Sofia aangekomen. Het nemen van strenge maatre is door vorst Alexander gelast tegen al nen, die mochten trachten de orden1 donië te verstoren. De regeering heeft aan hare diplom agenten eene circulaire gezonden, 1 zij verklaart dataangezien de Muzelm' I bevolking in Rumelië gewapende w

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2