BUITENLANDSCHE BERICHTE! - 3e2 k 3» sb mzas e: «r: u im.tr. m tw tt. menschenkenuis te vermeerderen en te lou teren, welke alleen hunne macht heilrijk kan maken voor het menschdom. Dat was goed. Daar was tevens dat woest gepeupel, 't welk als een stormvlaag de zaal binnen dringt, en giert en tiert, en bot viert aan zijn ergste lusten. Dat was natuurlijk. Maar daar waren ook moeders, die haar jonge dochters den arm bodenom haar te geleiden naar de beste plaatsen op de voorste ban ken, en ze in staat te stellen op fatsoen lijke wijze - pro pudor 1 de onfatsoenlijkste dingen der wereld aan te hooreu, en zich eens flink, en voor altijd, op de hoogte te stellen van de zeden en gewoonten van ontuchtige plaatsenof te vernemen wat zoo al uit een jonge wellicht een lieve deern kan groeien, wanneer haar vader haar niet eens heeft weten te bewaken tot haar zevende jaar Voorwaar, ik ben een streng en krimineel man, tot moge „Het Vaderland" het mij vergeven tot de doodstraf inkluis. Maar zulks belet niet, dat ook mijn gemoed zijn rechten doe geldenen ikbij het ver hoor der beschuldigde, geleden heb onder haar lijdenen gemarteld werd onder haar marteling. Wat hadde ik gaarne der arme zoovele pijnlijke vragen bespaard gezien, en wat voelde ik mij verlicht toen zij althans eenmaal een onthulling weigerdeeen laatste onthullingWant die was voor een vrouw niet om uit te spreken, en had ik gedacht niet om aan te hooren Toch wie zaten daar nu met open oor en mond te luisteren? Zie, de rechter deed zijn plicht, toen hij tot in de diepste afgronden van dat vrouwenhart afdaalde, om schuld of onschuld te bepalen voor de wet, en de mogelijkheid der vrijspraak of de zwaarte der straf. Maar, wat hadden daar die eer bare moeders met haar eerbare dochters te doen? Wat daar die lieele schare vrouwen, reeds vroegtijdig opgekomen om de gevan gene als met de oogen te kunnen bestrijken en betasten? Wat daar die matronen en maagden, welke de gangen en voorzalen vervuldenhangend en verlangend naar de toegangsdeur, jeukend van ongeduld? O, het was immers eene exhibitie, een drama, eene zeldzame „première", interes santer dan met Nilsson, en goedkooper dan met Patti? Men mocht toch die rampzalige, wier lichaam kromp onder de felste ziele- smarten, die ruggelings neersloeg bij het zien van het moordtuig, niet laten spelen voor stoelen en banken? Dat ware inder daad zonde en jammer geweest! En, wan neer men dan terugkeerde naar het wachtend gezin, den tooneelkijker had geborgen en hoed en mantel afgelegd, om plaats te nemen aan den huiselijken disch, dan kon men nog een oogenblik zoo recht genoegelijk rillen alsof de dood over uw graf gaat - en zich den boterham er niet minder om doen smaken Damas Haagsche Omtrekken. Een aantal straatjongens maakten eergis terenavond leven voor het vergaderlokaal de sociaal-democraten in de Westerbaenstraat te 's Hage. Tegen 10 uren werd daar de hulp der politie ingeroepen, ten einde eenige daar niet behoorende, binnengedrongen personen te helpen verwijderen. Bij die gelegenheid werden er over en weer slagen uitgedeeld en ontvangen. Omtrent de reeds door ons vermelde ontvluchting uit de gevangenis te 's-Graven- hage bevat Het Vaderland, het volgende ver haal Gisteravond was de Prinsengracht in rep en roerhet gerucht liep en 't bleek al spoedig gegrond te zijn, dat een gevan gene uit het huis van „verzekerde bewaring" had weten te ontvluchten. Honderden nieuwsgierigen verzamelden zich op het breede pad van de gedempte gracht, tegenover de gevangenis en angstig staarde men in 't rond, alsof men den vluchteling nog dacht te zullen ontdekken. In de huizen in den omtrek heerschte groote zenuwachtig heid; men zocht in kelders, op zolders en vlieringen, in tuinen en bergplaatsen, vree- zende dat de voortvluchtige zich daar wel licht schuil hield. De politie was druk in de weer en zocht, heel de stad door, in bosschen en velden, op wegen en in verdachte huizen; er werden posten naar de stations gezonden, telegrammen gewisseld met de politie in de dichtsbijgele- gen gemeentenmaar tevergeefs. De vogel was gevlogen en tot dit oogenblik beeft men zijn spoor nog niet ontdekt. Nog voortdurend verzamelt zich de me nigte op de Prinsengracht en begluurt den gevel der gevangenisdie er toch nog altijd stevig en tamelijk dicht uitziet. Hoe is 't dan mogelijk, dat de vluchteling kon ontsnappen? Ziehier het raadsel naar alle waarschijnlijk heid opgelost. Op de bovenverdieping der gevangenis bevindt zich de gemeenschappe lijke werkzaal, waar zich de vluchteling be vond. In den hoek van deze vrij groote zaal is een privaat, waarvan de zoldering met niet al te zware houten planken is beschoten. De gevangene nu had zich daarheen be geven wist met groote krachtsinspanning of door een hulpmiddel, dat men niet heeft ontdekt, een opening in de zoldering van het privaat te makenternauwernood groot genoeg om er zich doorheen te wringen. Toch gelukte hem dit en, zoo kwam hij, op zijn kousen, in de dakgoot der gevangenis, aan de binnenzijde, nabij den grensmuur van de woning des directeurs. Over het dak van diens woning bereikte hij het belendend perceel, liet zich van het eene op het andere daklangs goten afzak ken en wist op die wijze op het derde buis te gerakendoor den heer Dirks bewoond. Daar stond het zoldervenster open en onze gevaarlijke acrobaat sprong er in, kwam langs twee trappen naar beneden, liep bru taal de vestibule in en hluschte daar het licht, teneinde ongemerkt de voordeur te kunnen openen en de vrije buitenwereld in te gaan. Dit gelukte hem maar al te goed. De dienstbode van den heer Dirks ont waarde kort daarna dat het licht in den gang uit en de straatdeur open was. Zij waar schuwde den heer des huizes, die natuurlijk geen andere gedachte haddan dat zich deze of gene toegang tot zijn woning had verschaft. Het denkbeeld van inbraakniet van uitbraak, kwam bij hem op. Met be hulp van eenige knechts van den wijnhan delaar D.in den nabijgelegen kelder werkzaam, werd 'thuis goed doorzocht, maar men vond niets dan alleen sporen van voetstappen, blijkbaar met natte kousen achtergelaten. Toen kwam men van zelf op het denk beeld van een ontvluchting uit de gevan genis. De heer Dirks begaf zich naar't huis van arrest en vroeg den directeur of hij een van zijn gevangenen miste? „Inderdaad," was 't antwoord, „hebt ge hem?" Dat was echter 't geval niet. Men had in de gevangenis de ontsnap ping reeds ontdekt. Bij het verlaten van de werkzaal ontbrak er een „nummer" en spoedig bleek het de wijde wereld te hebben opgezocht. Men begon op de daken en in de onmiddellijke nabijheid te vorschen; be waarders, militairen, politie, alles was in de weer. Maar tevergeefs. Men zoekt nog. De ontsnapte gevangene is Jean Pierre Theodoor Van Rijsselberghe, een vrij berucht persoon te dezer stede, 30 jarenoud, kap per van beroep. Hij is 1.68. m. lang, draagt een forschen knevel en heeft 't volgend signalement: aangezicht ovaal, voorhoofd rond, mond gewoon, haar en wenkbrauwen blond, kleur gezond, neus gewoon, kin rond; hij is Nederlander, maar spreekt vrij goed Pransch en Vlaamsch. Hij werd, niet lang geleden, wegens den brutalen diefstal, onder zeer verzwarende omstandigheden bij den vleeschhouwer Van der Gugten in de Schoolstraat gepleegd, door het gerechtshof tot vijf jaren tucht huisstraf veroordeeld en juist heden zou hij tot 't ondergaan van die straf naar Leeuwar den worden opgezonden. Wilde hij de reis misschien te voet en zonder geleide maken? Gisterenochtend werd door een hond uit de Singelgracht nabij de Wagenbrug te 's Gravenhage, een spoormandje uit het water gehaald 't welk bij opening het lijkje bleek te bevatten van een pas geboren kind. Een betreurenswaardig ongeval, hoe wel het geheel aan eigen onvoorzichtigheid te wijten washad gisterenmiddag omstreeks halfvier plaats bij de draaibrug in de Boek horststraat te 's Gravenhage. Gedurende het dichtdraaien der brug door den brugwachter stak een naar gissing 6 of 7-jarig meisje haar voetje te ver vooruit, ofschoon de hekken behoorlijk gesloten waren, met het ongelukkig gevolg dat dit lichaamsdeel tus- schen de brug en den wal beklemd geraakte en verbrijzeld werd. De heer J. C. Van Marken Jr. te Delft heeft als directeur der Ned. gist- en spiritusfabriek, naar de IV. S. C. meldt, aan den drang van het Ned. Bakkersbond toegegeven tot opheffing der proef bakkerij van de fabriek en van die der vennootschap „Gemeenschappelijk Eigendom". Maandagmorgen vond men aan den Ringdijk te Haarlemmermeer nabij Halfweg een man geheel naakt en verstijfd gebonden aan het hek der pastorie der Christ. Geref. gemeente. Zijne kleederen, waarvan men hem ontdaan had, waren aan flarden ge scheurd. Den vorigen avond was de man in zeer beschonken toestand geweest en de bedrijvers van deze zoogenaamde grap waren voorzeker ook niet zeer helder van geest. De politie doet onderzoek. De herkozen leden van den gemeente raad van Bergharen zijn tot heden niet be- eedigd. Herhaaldelijk werden zij ter verga dering opgeroependoch aan geen enkele oproeping gaven zij gehoor. De commissaris des konings in Gelderland heeft nu den burgemeester, den heer Gramser, krachtens art. 127 der Gemeentewet, benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Eergisterenavond hebben zich de wanor delijkheden te Steenwijk herhaald, doch zij droegen nu een ernstiger karakter. Reeds vroeg in den avond trokken groote scharen zingende en fluitende door de straten. Noch het flinke optreden van den burgemeester, noch de politie, vermocht iets te doen om de schare uiteen te doen gaan. Zij werden uitgejouwd en bespot, ja zelfs met steenen gegooid. Voor elf uur waren dan ook op verschillende plaatsen glazen ingeworpen o. a. bij den brigadier-majoor, en eerst om halfeen war de rust hersteld. Negen en vijftig arbeiders uit de hei den te Surhuisterveen trokken gisteren naar Buitenpost om aldaar den burgemeester van Achtkarspelen te wijzen op het gebrek aan werk en hem te verzoeken van gemeente wege het een of ander te laten verrichten. De burgemeester verklaarde het geval met den gemeenteraad te zullen bespreken. Den 7en September kwam te Ooster hout een meisje van Rotterdam per stoom boot aan, voorgevende, dat zij hare familie wilde bevoeken. Tegen den avond werd zij op den Havenweg bewusteloos gevonden en daarna in het ziekenhuis twee dagen ver pleegd. Thans is gebleken, dat dit dezelfde persoon is die te Delft, toen de familie, bij wie zij diende, afwezig was, zich aan dief stal van meubelen, kleeren enz. heeft schul dig gemaakt. 's GRIiTENllACE, Door Z. M. is de gepensionneerde kapi tein der inf. van het leger in Ned.-Indië P. G. Bode, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen tegen Atjeh op den 7den Augustus 1882, alsnog benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde. Door Z. M. is aan mr. F. E. T. Ditt- linger, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht, en benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schiedam, mr. J. Lechner, advocaat en procureur te Schiedam; tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Haarlem, mr. P. J. J. Scholten, advocaat te Utrecbt, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar, en tot directeur van het postkantoor te Velzen W. H. Mirandolle, thans directeur van het postkantoor te Steenbergen. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer B. Bakker ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onder wijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. De minister van koloniën zal op 25 dezer geen audiëntie verleenen. - Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede van de eerste kamer luidt: „Sire 1 De eerste kamer der staten-generaal be schouwt het als een hoog te waardeeren voorrecht Uwe Majesteit wederom te hebben mogen zien te midden der volksvertegen woordiging, die gereed staat hare werkzaam heden te hervatten. Aangenaam was het ons van Uwe M. te vernemen, dat de betrekkingeu van Neder land met de vreemde mogendheden van den meest vriendschappelijke!! aard zijn. Moge de deelneming der regeering aan de conferentien gehouden te Berlijnbe treffende den Congostaat, en te Parijs, be treffende het kanaal van Suez, bevorderlijk blijken aan de belangen van onzen handel en scheepvaart. Van de mededeelingen, door Uwe M. gedaan omtrent de zee- en landmacht, en omtrent maatregelen te nemen tot verster king der schutterijen en tot verbetering harer oefeningen; omtrent den oogst en den toestand van den veestapel en omtrent de naderende voltooiing van den aanleg der staatsspoorwegen namen wij met belangstel ling kennis. Wij betreuren den ongunstigen invloed door groote daling der prijzen van producten uitgeoefend op de nijverheid in Oost- en West-Indië. Mochten wij vernemen, dat de maatrege len, beraamd om den grond te leggen voor een beteren toestand in Atjeh zonder groot bezwaar ten uitvoer gelegd zijnwaak zaamheid en volharding achten wij met Uwe M. aldaar voortdurend noodig. Een spaarzaam beheer en versterking de middelen worden mede naar onze overtr' ging, door de zorg voor 's rijks financier geëisclit. Behalve de wets-ontwerpen tot herzie®, der Grondwet en andere, die reeds a» bangig zijn, worden nog belangrijke voor stellen door Uwe M. aangekondigd. Daarot kan de taak die ons in dit zittingjaar wach gewichtig zijn. Gods zegen ruste op d# arbeid van koning en staten-generaal ij bevordering van den bloei des vaderlands" Op de lijsten van aanbeveling don den hoogen raad der Nederlanden aan J, tweede kamer der staten-generaal ingezondei ten einde daarop te kunnen achtslaan bij maken der nominatiën voor de twee vac, turen eener raadsheersplaats in dien raad ontstaan door het koninklijk besluit van dei 21en Maart 1885 n°. 1, waarbij de raai heer mr. J. G. Kist is benoemd tot prt,-. dent en door het overlijden van den raai heer mr. J. Pols op 16 September laatstk denkomen voor Eerste lijst: de heeren mrs. P. Van Bk president van de arrondissements-rechtbiri te Heerenveen; jhr. P. J. Van Swindenj kantonrechter te Groningen; E. II. Karsts; raadsheer in het gerechtshof te Arnhem' 1 J. VaD Einden, oud-president van het'li van justitie in de kolonie Suriname; L. 1 De Sitter, rechter in de arrondissement, rechtbank te Arnhem; A. Telders, officia van justitie bij de arrondissements-rechtbaii te Amsterdam. Tweede lijst: de heeren mrs. A. J.Qat van der Mijll, secretaris-generaal van fc departement van justitie; D. J. MomVis^ raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 1, P. Th. Eijssell, advocaat bij den hoógn raad der Nederlanden; H. W. De Graaf raadsheer in het gerechtshof te 's Graten' hage; P. Van Bemmelen, raadsheer in fct gerechtshof te Arnhem; jhr. S. LamanThj vice-president van de arrondissements-reck- bank te 's Gravenhage. E!t£KLiKD. De St. James Gazette gelooft niet.èi de revolutie in Rumenië een breuk o!» eenigheid zal doen ontstaan tusschendeis mogendheden, welke te Skiernewice een» debond ges'oten hebben. Indien dezen» lutie zegt het blad, al niet tusschen b overeengekomen is, waarschijnlijk ishet,h tegenover het voldongen feit de drie mog® heden streven zullen naar een oplossing, web haar wederzijds voordeel zal aanbrengen,» der zich bezig te houden met de volken d inzichten der andere mogendheden. Uit een telegram uit Cairo van ik 21 en, opgenomen in de Engelsche bladra, blijkt, dat de administratie der Egyptink schuldkas nu haar officieel protest bij mogendheden heeft ingediend tegen de dn de firma Rothschild gevolgde gedragslijn ii zake de uitgifte der nieuwe leening. FRANKRIJK. De Gaulois bevat een brief van g» raai Boulanger aan een journalist, waarii de generaal het onlangs in de bladen n spreidde gerucht bespreekt, als zou bij as verschillende officieren bevordering belocc hebben, voor het geval dat hij ministerm oorlog werd. De generaal zegt in dien brid, dat hij heeft gemeend over de dwaze quaté geen woord te moeten zeggen, en het to stel zijner reputatie aan zijn natuurlijk verdediger, den minister van oorlog, t moeten overlaten. „Zijne waardeering i mij voldoende", zegt Boulanger. - Omtrent de ongeregeldheden te P«j bij een meeting in het „Palais de la Bonn' wordt nog gemeld, dat de anarchisten 1 stoelen verbrijzelden en tafels en stoelen r de tribune vernielden. Zij wierpen I glazen, karaffen, bankjes etc. Eudes omvergeworpen en Allemane kreeg een sol® tegen den buik. Er volgde een worsted met stokken en stoelenrevolversclid werden gelost en zestien personen weris gekwetst. Zoodra de orde hersteld werd de vergadering voortgezet, en ded gende motie aangenomen: „Overwegend dat de werklieden hun emancipatie sllt> door de sociale revolutie kunnen verkrijg# doen de kiezers van het departement 4 Seine, in het „Palais de la Bourse' eengekomen, een beroep op alle kiezers, voor de socialistisch-revolutionaire candidi te stemmen." Een particuliere correspondent val Temps schrijft uit Berlijn het volgende: de best ingelichte politieke kringen beschot men de gevolgen van de gebeurtenissei Bulgarije als onberekenbaar en acht slechts een schikking mogelijk als Rush zooals waarschijnlijk het geval zal

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2