BUITENLA.NDSCHE BERICHTEN. DE VIERING VAN HET EEUWFEEST JM32 M flB B JE «- (B T K. jm. T. liaar van bet station der Holl. spoorweg-maat schappij te Leiden gemaakt word. 's CRAVEKHiee. Door Z. M. is de fuselier L. A. Zwaan ter zake van zijn gedrag bij den aanval op kampong Lainhassan (Atjeh) op den 21sten Mei 1883, benoemd tot ridder der 4 kl. van de Militaire Willemsorde. Naar aanleiding van de krijgsverrichtin gen in de Westerafdeeling van Borneo ge durende de maanden Januari en Februari 1885 is benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde de sergeant der in fanterie P. J. Coset, terwijl verder is be paald dat de 1ste luitenant-ajdudant der infanterie L. T. H. Cranen en de 1ste luit. der infanterie J. P. Linck bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld, zoomede dat de fuselier J. H. Zuurveen die aan zijne voor den vijand bekome wonden is overleden als ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde in de registers van de kanselarij der beide orden zal worden ingeschreven, en is aan den heer P. s'Jacob, oud gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, vergunning verleend tot bet aannemen van de benoeming tot ridder der 1ste kl. van de orde van St. Anna, hem door den keizer van Rusland geschonken. Door Z. M. is K. De Boer benoemd tot burgemeester der gemeente Assendelft. Door Z. M. is de heer Th. G. Groebe, gezaghebber van St. Eustatiusbenoemd tot gezaghebber van St. Martin (Ned. gedeelte) de heer J. J. Jonckheer, gezaghebber van Saba tot gezaghebber van St. Eustatiusen de heer J. Thielen, griffier van het kanton gerecht op Arubatot gezaghebber van Saba. Demonstratie voor Algemeen Stemrecht. Optocht. De 20en September, de door velen met verlangen, door anderen met gemengde be langstelling, misschien met eenige bezorgd heid tegemoet geziene dag der nationale de monstratie, zooals het hoofd van het pro gramma der optocht luidt, is daar. Viel het regenwater gisteren tot laat in den nacht zelfs bij stroomen, en teekenden de weerglazen ook voor heden een demonstratie tegen de demonstratie, vroolijk schijnt van morgen de zon en werpt een opwekkende tint over manifestanten, belangstellenden en nieuws gierigen. Reeds van af 8 uren voerden Rijn- en Hollandsche spoortreinen, tal van afgevaar digden en leden der verschillende na te noe men vereenigingen zoomede een groot aantal toeschouwers naar de residentie, waar de leden der regelingscommissie, kenbaar aan een bandelier in de nationale kleuren, zich bevonden om de deputatiën te verwelkomen en te regelen. Aan beide stations, waar zich een niet groot aantal toeschouwers had opgesteld heerschte volmaakte orde en niet meer drukte dan op een gewonen feestdag. Na aankomst der verschillende treinen- waaronder een extra van Rotterdam- werden door de regelingscommissarissen de afgevaar digden met hunne banieren op het voorplein van de stations gerangschikt en ten 11 uur zette zich van het Hollandsche spoor een stoet van ongeveer 600, en van het Rijnspoor een stoet van circa 200 personen, waarbij een 50tal vrouwen, in Beweging naar de rendez-vousplaats, het Buitenhof. Een klein aantal politie-dienarenblijkbaar evenwel meer dan voldoende, handhaafde de orde aan de stations en begeleidde den stoet naar de verzamelplaats, waar zich, even als op de wegen die van de beide stations leid den een groot aantal toeschouwers had ver- eenigd. Onder toezicht van den hoofdcommissaris van politie, bijgestaan door de commissa rissen en eenige inspecteurs en mindere po litiedienarenwerd door de regelings-eom- missarissen de stoet geformeerd. Zeer kalm had de opstelling plaats en 't ge heel, ten afmarsch gereed, maakte wat orde en regel aangaat, een gunstigen indruk. De deputatien waren als volgt opgesteld: Amsterdam: Algemeen Stemrecht, Nederl. MeubelmakersbondMeubelmakersvereeni- ging, Rijtuig-Wagenmakers, Schildersver- eeniging k Koper-Blikslagers, Sigarenmakers, Sociaal Democraten, IJzer- en Metaalbe- werkersvereeniging, Steenhouwers, Timmerl. Yereeniging, Typ. Vereeniging Voorzorg, Typ. Nederl. Drukpers, Nederl. Typ. Bond, TabakswerkersScheepsoptuigersvereeniging, Schoenmakersvereeniging; Arnhem: Algemeen Stemrecht, Werk). Verbond, Alg. ArbeidersverbondGemengd Ziekenfonds, Metaalbewerkers, Sociaal De mocraten Alkmaar: Algemeen Stemrecht; Appinga- dam; Apeldoorn; St. Anna ParochieAssen Algemeen Stemrecht; Beverwijk: Algemeen Stemrecht, Sociaal Democ.; Brummen: Werk- liedenvereeniging; Delftshaven: Algemeen Stemrecht; Dordrecht: Sociaal Democ.Delf zijl; Groningen: Algemeen Stemrecht, Alge- meene Groning. Werkliedenvereeniging Meubelmakersvereeniging, Sigarenmakers, Ty- pographiesche Vereeniging, Sociaal Democ., Jongel. Vereeniging; Gorredijk: Algemeen Stemrecht's GravenhageSociaal Demo craten, KleermakersvereenigingMetaalbe werkers '.timmerliedenMeubelmakers HaarlemAlgemeen StemrechtMeubel makers, Sociaal Democraten; tlarlingen: A. N. W. V.; Heerenveen: Algemeen Stemrecht, Werkliedenvereeniging; Hengeloo: WerkliedenvereenigingHóorn Sociaal Democ; Sint Jacobi Parochie; Kralingen: A. N. W. B.KrommenieAlgemeen Stem recht; Kollum: Algemeen Stemrecht; Leeuw arden Algemeen StemrechtFriesche Werkliedenvereeniging; Leiden: A. N. W. B.Algemeen Stemrecht, Sociaal Democ.; Maastricht: Algemeen Stemrecht; Middel burg: Algemeen Stemrecht; Nieuwe Niedorp Oosterbeek: A. N. W. B.; Purmerend Algemeen Stemrecht, Sociaal Democ.; Rot terdam: Algemeen Stemrecht, A. N. W. B., BestuursbondMeubelmakers, Sigarenmakers, Smeden Lint E., Sociaal Democraten, Ma chinerie W. V., Timmerlieden, Schilders, Stukadoors, Schoenmakers; Sneek: Alge meen Stemrecht, Sociaal Democr; Stiens: Algemeen Stemrecht; SteggerdaUtrecht; Vlaardingen: Alg. Stemr.Wormerveer: Algem. Stemr.; Zwolle, Algem. Stemrecht; Zaanstreek. Precies 12 uren stelden de stoet, ongeveer 1400 personen sterk, waaronder een lOOtal vrouwen en meisjes, zich in beweging. Zij werd geopend en gesloten door een 12tal politiedienaren. Vroolijk wapperden de veelkleurige ba nieren en vlaggen van de verschillende ver eenigingen. Enkele corporatien werden voor afgegaan door dragers van witte borden waarop de namen der afdeelingen waren aan gegeven terwijl de bekende opschriften die bij de optochten te Amsterdam en Rotterdam werden rondgedragenook hier werden aan getroffen. De sociaal-democratische afdeelingen voer den allen een roode vlagwaaronder een met een Phrygische muts op den stok. Wist men niet dat Bet hier eene „betoo ging" gold, men zou gedacht hebben aan een festival zooals onze zuidelijke naburen, de Belgenbij verschillende gelegenheden organiseeren. Een niet te beschrijven menschenmassa ging den stoet vooraf en had zich op den door het programma aangewezen weg (Bui tenhof, Gevangenpoort, Kneuterdijk, Park straat, Alexanderstraat, Javastraat, Koning innegracht, PrinsessegrachtZwarteweg) op gesteld. Op den Zwarteweg en voornamelijk bij het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was de menigte niet te overzien. Het binnentreden van het gebouw had zonder de minste stoornis plaats. De ma nifestanten gingen door den tuin, en nadat dezen in de groote zaal hadden plaats ge nomen, het publiek door de gewone ingan gen binnen. Dank zij de uitnemende en beleidvolle zorg der politiegesteund door de gema tigde houding van het publiek, werd langs den geheelen weg de orde geen oogenblik verstoord. Voor den aanvang der vergadering werden in den tuin toespraken gehouden door de hh. Heldt en Fortuyn. De vergadering werd geleid door den heer Gebing, die dezelve met een welkom opende en het doel van dit zamenzijn uit eenzette. Vervolgens traden als sprekers op de hh. PostmaVan der Stadt, Van Raay en Domela Nieuwenhuis, die luide werden toegejuicht, waarna het w oord werd verleend aan de tegenstanders van de zaak. Toen het bleek dat niemand daarvan wenschte gebruik te makenwerd de volgende motie aangenomen. „De Nationale Volksvergadering gehou den op heden den 20 Sept. 1885 te 's Gravenhage en bijeengeroepen door de hoofd besturen van den Nederl. Bond van Algemeen Kies- en Stemrecht, het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond en de Sociaal Demo cratische Vereeniging in Nederland spreekt als haar gevoelen uit: Dal ten spoedigste het Algemeen Kies recht, bij de Grondwet gewaarborgd, moet worden verleent. Zij voegt hieraan de verklaring toe, dat een langer negeren van deze volkseisch een misdaad is te noemen, en de mogelijke ge volgen eener langere miskenning alleen terug kaatst op hen, die, den ernst der tijden vergetende, op onverantwoordelijke wijze de noodzakelijkste hervormingen tegenhouden. En acht zich voorts Bij dezen ontheven van de verplichting, de regeering nogmaals op de wijze als heden geschied met den volkswensch in kennis te stellenzijnde eene herhaling van deze beweging beleedigend voor de eigenwaarde van het Nederlandsche volk." Deze motie ts heden morgen bestaande uit eene deputatie van zes personen, de voorzitters en secretarissen van de hoofd besturen der drie vereenigingen voor Alge meen Stemrecht, het Alg. Ned. Werklieden verbond en den Sociaal-Democratischen bond, aan den minister van bintienl. zaken ter hand gesteld en verbleven aldaar ongeveer 20 minuten. De Fransche regeering heeft Italië aan geraden om in de eerste dagen van October de onderhandelingen over de muntunie te hervatten. Men twijfelt er niet aan, of Italië zal zich hiermede vereenigen. Vrijdag tot middernacht en Zaterdag tot 1 uur des namiddags zijn te Palermo 150 cholera-gevallen aangegeven, waarvan 79 met doodelijken afloop. Zaterdag bedroeg het aantal cholera-gevallen in de provincie Palermo 258, dat der over ledenen 185. DVITSCHLIKD. Het electrisch licht gaat te Berlijn met snelle schreden vooruit. De eerste in richting der Edison-maatschappij bedroeg 700, de tweede 2000 lampen, allen in groote magazijnen en restaurants geplaatst. Het centraalstation op de Gendarmenmarkt, dat dezer dagen geopend wordt, voedt 8000 lampen in een kring van 800 meter straal. Een laatste station met weer eenige duizen den lampen zal in den herfst geopend worden. De kosten van het licht bedragen gemiddeld 2 j- cents per lamp en per uur. BCLG1RIJ E. Blijkens de uit Philippopolis ont vangen berichten zijn benden manifestanten, voorafgegaan door lieden die vaandels droe gen, door de straten der stad getrokken, onder het geroep van „leve de unie!" en het zingen van het volkslied. Tegen den avond vormden zich talrijke samenscholingen voor het regeeringspaleis. In de open lucht werd een vergadering gehouden, waarin het besluit viel dat Rumelië inge lijfd moest worden bij Bulgarije. Allen verklaarden zich te willen opofferen om daartoe te geraken. Men verzekert dat bevel is gegeven Bulgaarsche troepen naar de Rumelische grens te zenden, en dat de vorst zelf naar Philippopolis vertrekt. De bevolking van Rumelië heeft eenstemmig de vereeniging van het land met Bulgarije afgekondigd. De gouverneur, Christi-pacha werd in zijn huis gevat en de regeering af gezet. De geheele militie heeft den eed van getrouwheid aan den vorst van Bulgarije afgelegd. Bloed werd niet vergoten. De veiligheid der vreemdelingen van alle nati onaliteit loopt geen gevaar. Bij ukase heeft de vorst de mobilisatie van het leger gelast en de kamers tegen 21 Sept. te Sofia Bijeengeroepen. Vorst Alexander heeft de uitnoodiging van het voorloopig bestuur en het leger van Rumelië aangenomen en heeft Varna verlaten, ten einde zich met den voorzitter van den ministerraad naar Philippopoli te begeven. Volgens te Bucharest ontvangen parti culiere berichten zouden de Rumeliërs alle strategische punten aan de Turksche grens bezet hebben. Zij vernielden de telegraaf, lijnen en lieten een brug in de lucht springen- Berichten uit Sofia bevestigen, dat de beweging in Rumelië in het geheim is ge organiseerd en geleid door Bulgaarsche comité's, onder invloed van den Bulgaar- schen minister-president Karaveleff. Vorst Alexander van Bulgarije was gesteld voor de keus, om toe te geven aan den volks eisch of afstand te doen van den troon. Hij gaf daarom toe, in strijd met de raad gevingen van bevriende regeeringen en sou- vereinen. LAATSTE BERICHTEN. De viering van het vijf en twintig jarig professoraat van prof. dr. L. G. E. Rauwenhoff is voorloopig uitgesteld, daar de heer Rauwenhoff nog op zijn buitengoed te Tongeren verblijf houdt. In eene heden namiddag gehouden zitting van de tweede kamer werden de bh. Rengers en Van der Biesen beëedigd en toegelaten. Morgen te 2 uren komt de kamer bijeen tot het opmaken eener nomi natie voor een voorzitter. In de eerste kamer werd door den heer Van Eysinga het voorzitterschap aanvaard. Hij wees in zijne toespraak op het weinige dat in het afgeloopen jaar is tot stand bracht. De toekomst is duister. De tr% rede van heden wijst er op dat wij aan J. vooravond staan van gewichtige dagen, f, de politieke atmosfeer zal ophelderen te twijfelachtig. Wel zijn er belangrijke werpen aanhangig en wordt herziening !l: de staatsinstellingen met zorg voorbereid doch of en in hoever deze bij de verdeeld heid der staatkundige richtingen tot hu recht zal komenwie zal het zelfs bij k». nadering bepalen? Ten slotte werd besloten een adres r» antwoord op de troonrede op te stellen. Bij het in de afgeloopen week houden notariëel examen zijn geslaagd voor het eerste gedeelte de heerenf. g A. Rutten, te Medemblik; G. J. Schout»; te Streijen; L. J. M. C. Esser, te Genn».! B. De Regt, te Rotterdam; J. Th. Zij Mühlente AmsterdamE. J. M. De Bruijt te Eindhoven; C. D. Leccius de Ridder, i. Helder. Tweede gedeelte de heeren: Kolkte Nijkerk op Veluwe; J J. Van Brec, Beauser, te Steenwijk. De schippersknecht v. D., wonend» Koningstraat te 's Gravenhageis Zaterdag avond aan het Zieke van zijn vaartuig gevalt Hoewel ter zijner redding spoedig menscle aanwezig waren, bleek het dat de ongelukkig, reeds overleden was. SCHOOL- EN KERKNIEUW!. Bedankt voor het beroep naar Yalkm. burg (cl. Leiden) door ds. H. H. Veda te Zevenaar. Door den bisschop van Haarlem, ii benoemd tot pastoor te Soeterwoude Hoo®» Rijndijk, de zeer eerw. heer P. F. Masker thans pastoor te Stompwijk; tot pastoor li Stompwijk de zeer eerw. heer W. J, Kampenhout. VAN HET GENOOTSCHAP (Vervolg en slot.) Zaterdagavond te zeven ure werd in i Gehoorzaal door leerlingen van Mathesis en tooneelvoorstelling gegeven, die alwederdoa een bizonder talrijk publiek werd bijgewwi I en, naar wij vertrouwen, de algemeenegtbl keuring heeft weggedragen. Het blijspel „een uurtje in eene Dorp school" van J. Dekker Cz. werd flink il gespeeld. Met genoegen maakten wij kenii met een nieuwe en vermakelijke methodeta beoefening van de verschillende wetenschif- pen. Toch meenen wij der ondernemeii schooljeugd bepaald te moeten afraden,ds grappige methode op de lessen (b. v. ia den heer Van Dijk) in toepassing te brei- gen, tenzij ze een speciale voorliefde modi hebben voor strafwerkschoolblijven dergelijke onschuldige genoegens. Gok de pantomime „Arlequin als timmu- man" gaf aanleiding tot aanhoudend geluk onder de toeschouwers. Nadat een langdurige pauze ruimschoots gelegenheid had gegeven tot het verkwikken van den inwendigen mensch, vroeg een ko mische voordracht van een der leerlinga onze aandacht. De voordracht scheen on niet onverdienstelijk maar van het refci is ons tot onzen spijt de zin en bijgevolg de geestigheid ontsnapt. Het meest beviel ons het laatste stukji „De gefopte communist". De notarisklot Brom en de oude zaakwaarnemer Van ie Kaat verdienen bepaald een woord van h voor hun natuurlijk spel. Ook de not® speelde niet kwaad, maar door zijn vreemi- soortigen snorbaard deed hij ons oMÜb- keurig denken aan den Calabrischen struik- roover van Wiertz. Over 't algemeen hebben de acteurs zitI voor dilettanten flink gekweten. Dat ts professor in de tooneelkunst zooals de hea D. Haspels hun nog wel een klein lesje kunnen geven, laat zich begrijpen. Wati taal betreft veroorlooven wij ons de kleine opmerking, dat er in het Nederlanscli »S een telwoord maar geen lidwoord één be staat en dat de vormen uwer en mijner K& door Van Lennep als voorzangers-Neier duitsch" gebrandmerkt zijn. In de lange pauzes heerschte groote of gewondenheid onder de aanwezige leerlinge' voornamelijk op de galerij. Aardig was op te merken met hoeveel geestdrift i dames van het comité begroet werden Ik ze zich een oogenblik daar vertoond® Waarlijk, professor Lorentz behoeft niet o zorgd te zijn, dat de zin voor „het schot' en ideale" bij het opkomende geslacht a Mathesis zal gaan verflauwen. Ook ter tf der met goud bekroonde kampioenen barG

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2